Lisedeyim , Müzik Gurubu Kurmak İstiyorum

Merhaba sevgili form üyeleri hayırlı ramazanlar , öncelikle kendimi sonra arkadaşımı tanıtacağım ardından okul hakkında bilgi vereceğim bi iki sorunum ve sorularım var
Ben müzik aletlerine erişimi 0 olan güzel bir ilimizde lise 1'e giden bir kardeşinizim , 3-4 aydır elektro gitar çalıyorum ama bileğimi kırdım büyük ihtimalle bildiğim herşeyi unutacağım için sıfırdan başlayacağım.

Setupum
CortX2 , Bluesman Gf30 , 11-12 aya bütçe çıkarabilirsem ikinci el bi bas gitar edinmek istiyorum hayırlısı
Gitarımı ve amfimi ikinci el aldım amfim evde kullanım için uygun değil sesi en sona getiremedim şuan ne kadar sevmiyorsam sahnede o kadar seveceğim galiba gitarımın 3-4 küçük kozmetik hatası var etkilemiyor ama , neyse

Arkadaşım daha elektro gitara başlamadı , okuldan aldığı akustikle ilerliyor , ailesi gitarı yüzyüze görerek almasını istiyormuş İstanbula gidecek o zaman halleder büyük ihtimalle

Arkadaşımla yol haritası gibi birşey yaparken 3 tane gurup söylemesini istedim onun ve benim söylediklerim [ (E) arkadaşım ]
Harakiri For the Sky , Children of Bodom , the GazettE
Rammstein , Megadeath , Black Sabbath (E)
Duman , Manga (bi kere Nsi büyük) tarzı ergen kız kokan gurupların şarkılarından uzak duracağız

Bu guruplara yakın olmak istiyoruz . Sadece bunlarla sınırlı değil sevdiğimiz gurupları ayrı yazdık idolleride yazdık (Lemmy Mike Alexi falan)

Aklımızdaki pozisyonlar:
2 gitarist
basist
baterist????
klavyeci
solist (eğer gitarist yada basist yapabilirse bu pozisyonu kapatırız ama ben ayrı olmasından yanayım)

SORUNLAR
Okulda bateri yok müzikci ile anlaştım , rehberlikçiye böyle bir fikrimiz olduğunu söylemedim daha idareninde haberi yok , rehberlikçiyi ikna ederim iyi biri anlar durmumuzdan idarede bütçesi varsa alır , alma ihtimalleri var okulda piyano var kaz gelen yerden tavuk esirgenmez "umarım".

Eğer edinemezsek arkada açıp üzerine çalabilirmiyiz ? (zor olacak biliyorum ama elden ne gelir)

Katılım konusunda emin değilim
çok kıl tipler , ders dışında birşey yapmıyorlar heralde

İnternette hiç okulda gurup kurmak hakkında yazı bulamadım eğer isterseniz püf noktaları anlatabilirsiniz yada yazının linkini atabilirsiniz eksik gördüğünüz yanlar varsa söylersiniz
Bir sonraki dönem başlamak istiyoruz çalmaya , şuan bir iki kişi ile tanışırız okuldan hocanın yardımıyla sonraki sene alt sınıfı kapsayacak şekilde duyuru yaparız sene sonunda sahne alırız. Böyle bir akış planladım aklımda

Gitara sıfırdan başlıyorum bileğim kırıldığı için gurupta çalmaya uygun şekilde öğrenmek istiyorum tavsiyelerinizi isterim

Okuduğunuz için teşekkürler

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Yazmayı unuttum ama arkadaşım anadolu rocku çok sever anadolu rockda yakın olmak istediğimiz tarzlardan birde yazıda bir kısımdan sonra shift basılı kalmış gibi algıladı herhalde ondan sonlara doğru baya batırdım site ile alakalı olabilir çünkü chromda yazdığım cümlede yer değiştirirken böyle bir sorunla karşılaşmadım.

Yaklaşık 28 sene önce aynı yoldan geçmiş bir forumdaşınız olarak tavsiyem; Okul yönetimini ikna etme aşamasında Children of Bodom, Rammstein, Megadeth vs kullanmayın. ( Bu grupların hakkını vererek çalmak bayağı da bir zaman ister şimdiden söyleyeyim)
Şayet Kız arkadaşlarınızdan biri şarkı söylemeye eğilimli ise 4 Non Blondes - What's up, Skid Row- 18 And life, The Cranberries- Zombie, Animal Instinct gibi nispeten çalım ve ekipman açısından sorun yaşamayacağınız klasik, üst kuşakların da kulağına hoş gelen rock parçalarını hazırlayın, yönetimin karşısına öyle çıkın ikna edin.

Sonra kızı gönderin :)))))
Şaka bir yana önce bir bakın,enstrüman müzik, grup, prova, cover işleri nasıl gidiyor, kolay mı zor mu. Sonra Yolunuzu çizersiniz.
Pat diye Bodom çalmak.. Biraz olmadı sanki...

Selamlar

Yüzyüze gitar eğitimi için bende bir şey eklemek istiyorum. Şuan İstanbul'da 1 yıldan fazladır devam eden pansemi şartlarından dolayı bir çok kaliteli eğitim veren müzik kursları fiziki binalarını tahliye ederek online eğitime geçmiş durumdalar. Kendi kursumdan da örneklemem gerekirse hoca ile görüştüğümde 1 hafta önce fiziki bir binada hizmete geçmeyi düşünmediklerini belirtti ki aslında ticaret ile yapanlar için şuan en mantıklı tercih online.
KİRA yok STOPAJ yok VERGİ yok varsa bile oldukça düşük AİDAT GİDERİ yok ek YAKIT ELEKTRİK SU gideri yok. O yüzden online sistemi çok iyi oturtabilenler online olarak devam kararı almış durumdalar.
Valla ben hem yüz yüze hem online 2 eğitimden de nasibini almış biri olarak online bana daha bir olumlu etkisi oldu. Çünkü 1vs1 öyle okullarin ki gibi hadi toplnın 10 15 kişi canlı ders mantığı yok. eğitim veren kişi de burada önemli eğtimi alacak kişi de. bilginiz olsun.
Okul için de gidin müzik hocanız veya hocalarınız ile görüşün " hocam bak bu grubu kurarsak okul adına müzik yarışmalarına v.s. katılırız. okulun adını duyururuz v.s. " gibi bir konuşun bence.

Şu duman muhabbeti sıktı artık.Okul yönetimi hele ki özel bir okul değilse devlet liselerinde duman manga mor ve ötesi gibi gruplar çalmadan yönetimi ikna etmeniz imkansıza yakın.Tecrübeye bağlı konuşuyorum.ayrıca yeni başlayanlarla grup olarak çalmayı bırakın,söylediğiniz gruplardan eli ayağı düzgün 5-10 şarkılık repartuar hazırlamak bile yeni başladıysanız...

Benim şahsi önerim müzik grubu kurmak için okula güvenmeyin.Kendinizi geliştirin ve arkadaş çevrenizi genişletin.Okulda zorla tanıştırılan elemanlarla müzik yapılmıyor.

Zamanında ergenliğimin verdiği hevesle aynı şeyi yapmayı denedim ki ben blues çalalım demiştim. Sosyal imkanlar açısından hatırı sayılır derecede iyi sayılabilecek bir özel lisede olmama rağmen o iş elemanların random olmasından dolayı yattı.Ben Yavuz Çetin diyorum, diğer gitarist o kim la diyor.key veriyorum klavye yeri söyle diyor.Baterist off ritim.Basçı Allah’a emanet zaten...

Kısaca dediğim gibi.Ha siz yine deneyin.Belki benim şansımdır.Ama çevremden de aynı şeyleri gördüm ben lise yıllarında.

Yaklaşık 28 sene önce aynı yoldan geçmiş bir forumdaşınız olarak tavsiyem; Okul yönetimini ikna etme aşamasında Children of Bodom, Rammstein, Megadeth vs kullanmayın. ( Bu grupların hakkını vererek çalmak bayağı da bir zaman ister şimdiden söyleyeyim)
Şayet Kız arkadaşlarınızdan biri şarkı söylemeye eğilimli ise 4 Non Blondes - What's up, Skid Row- 18 And life, The Cranberries- Zombie, Animal Instinct gibi nispeten çalım ve ekipman açısından sorun yaşamayacağınız klasik, üst kuşakların da kulağına hoş gelen rock parçalarını hazırlayın, yönetimin karşısına öyle çıkın ikna edin.

Sonra kızı gönderin :)))))
Şaka bir yana önce bir bakın,enstrüman müzik, grup, prova, cover işleri nasıl gidiyor, kolay mı zor mu. Sonra Yolunuzu çizersiniz.
Pat diye Bodom çalmak.. Biraz olmadı sanki...

Selamlar
😁😁 haksız değilsin dikkate alacağım.
Anlatmam ne kadar doğru olcak bilmem ama bi kız var katılırsa güzel olur sesi güzel benzer düşünce tarzındayız ama ben onu seviyorum hemde baya

O söylediğim gurupları kafa adam bulmak için falan kullanırız heralde ya , biz bunları dinliyoruz sen ne dinliyorsun gibisinden karşılaştırmayla başlangıçta en fazla gazette çalarabiliriz oda bateri olursa yani ben çalabilirim diğerlerinin nasıl olacağı hakkında 0 fikrim var

Son düzenleme:
Yüzyüze gitar eğitimi için bende bir şey eklemek istiyorum. Şuan İstanbul'da 1 yıldan fazladır devam eden pansemi şartlarından dolayı bir çok kaliteli eğitim veren müzik kursları fiziki binalarını tahliye ederek online eğitime geçmiş durumdalar. Kendi kursumdan da örneklemem gerekirse hoca ile görüştüğümde 1 hafta önce fiziki bir binada hizmete geçmeyi düşünmediklerini belirtti ki aslında ticaret ile yapanlar için şuan en mantıklı tercih online.
KİRA yok STOPAJ yok VERGİ yok varsa bile oldukça düşük AİDAT GİDERİ yok ek YAKIT ELEKTRİK SU gideri yok. O yüzden online sistemi çok iyi oturtabilenler online olarak devam kararı almış durumdalar.
Valla ben hem yüz yüze hem online 2 eğitimden de nasibini almış biri olarak online bana daha bir olumlu etkisi oldu. Çünkü 1vs1 öyle okullarin ki gibi hadi toplnın 10 15 kişi canlı ders mantığı yok. eğitim veren kişi de burada önemli eğtimi alacak kişi de. bilginiz olsun.
Okul için de gidin müzik hocanız veya hocalarınız ile görüşün " hocam bak bu grubu kurarsak okul adına müzik yarışmalarına v.s. katılırız. okulun adını duyururuz v.s. " gibi bir konuşun bence.
Okul idaresi seviyor yarışmaları onunda üstünde durayım ders olarakda konservatuardaki abi ablaları tanıyorum bi hoca sayesinde akşamları oturuyoruz ders gibi olmasada anlatıyorlardı biraz koronadan bayadır konuşamıyoruz

Şu duman muhabbeti sıktı artık.Okul yönetimi hele ki özel bir okul değilse devlet liselerinde duman manga mor ve ötesi gibi gruplar çalmadan yönetimi ikna etmeniz imkansıza yakın.Tecrübeye bağlı konuşuyorum.ayrıca yeni başlayanlarla grup olarak çalmayı bırakın,söylediğiniz gruplardan eli ayağı düzgün 5-10 şarkılık repartuar hazırlamak bile yeni başladıysanız...

Benim şahsi önerim müzik grubu kurmak için okula güvenmeyin.Kendinizi geliştirin ve arkadaş çevrenizi genişletin.Okulda zorla tanıştırılan elemanlarla müzik yapılmıyor.

Zamanında ergenliğimin verdiği hevesle aynı şeyi yapmayı denedim ki ben blues çalalım demiştim. Sosyal imkanlar açısından hatırı sayılır derecede iyi sayılabilecek bir özel lisede olmama rağmen o iş elemanların random olmasından dolayı yattı.Ben Yavuz Çetin diyorum, diğer gitarist o kim la diyor.key veriyorum klavye yeri söyle diyor.Baterist off ritim.Basçı Allah’a emanet zaten...

Kısaca dediğim gibi.Ha siz yine deneyin.Belki benim şansımdır.Ama çevremden de aynı şeyleri gördüm ben lise yıllarında.
O guruplar yapmak istediğimiz tarz yapacağımız değil zor olabilir ama imkansızda değil diğer guruplarıda kitle yüzünden çalmak istemiyoruz aynı şekilde pilli bebek çalacağıma dediğim guruplardan the gazettenin "anato no tame" şarkısını türkçeleştiririm en azından kendim gibi hissederim söylerken/çalarken belki idareninde hoşuna gider . Tanıtırım gerekirse ki kaliteli müzik dinlemesi yeterli benim için zamanında k-pop dinlemeyebile çalıştım . Ama o söylediğin çalamama durumu kötü olurdu
Ya bi bütçe olsa idareye sövüyorum her sabah hiç hoşuma gitmiyorlar yapacak birşey yok
Üyeleri biz seçeceğiz galiba aynı şekilde sorumlulukda bizde olacak müzikçinin konuşmasından bunu anladım

Biz de okulda denedik aynısını , ben gitar-vokaldim . Bu sene(11. sınıf) Fizy katılmayı düşündük ama bir korona geldi ve o hayal suya düştü. Deneyimlediğime göre grupta en az 2 kişinin kişisel becerisi olmadıktan sonra çok zor ve sıkıcı ilerliyor çünkü yapamayan kişiler grupla değil de daha çok kendi kendine çalışmak zorunda. Mesela bizim baterist yapamıyordu onu bekliyorduk bazen verimsiz işliyordu. Ayrıca tek başına çalmaya hiç benzemiyor gerçekten uyum çok önemli yoksa şarkı zorla ilerliyormuş gibi geliyor. Benim tercihim tek başına geliştikten sonra kendi seviyemde insanlarla tanışıp öyle grup kurmak olurdu. Bizden önceki dönemde bass ve elektro gitar çalan kişiler çok iyi anlaşıyordu ve baterist de iyiydi bu yüzden katılabildiler güzel de iş çıkarıyorlardı ama hoca beni back vokal almak isteyince reddettiler. Zaten bu yüzden de berbat bir şarkı ortaya çıktı ve ben de berbat olmuş diye okul grubuna yazınca beni dövmeye çalıştılar. Neyse ki Emre Yücelen de benim dediğimi dedi de kurtuldum :D Diyeceğim o ki eğer bireysel olarak iyi değilsen diğerleriyle iyi olabilmen fazla imkansız. Kendine güveniyorsan da aynı şekilde kendine güvenen birilerini bulman gerekir yoksa biraz zor ilerlersiniz. Neyse o kadar bahsettim bari videoyu ekleyeyim

Olm kaç yıllık adamlara neler diyorsun awsdfasdf.
Yalan sayılmaz, 1999da Moribund Oblivionda Türkiyede İstanbulda kuruldu ne kadar iyi bir gurup oldu tartışılır ama kitle olarak daha kaliteli olduğunu düşünüyorum kaç yaşında olduğunu bilmiyorum ben 14 yaşındayım ve çevremde 14 yaşında olup duman dinleyip kaliteli olan bir kişi bile yok manga olayını ise yaşadığım için yazdım "n'si bi kere büyük" aynı şekilde (vikipediye girip araştırdım pişman değilim) Metropolitan Opera en kaliteli gurup olmalı adamlar 1880')de kurulmuş . Birde ne alaka thechosenpessimist yazdı ama birşeyler kattı eğer o tarz çalmazsanız ihtimaliniz düşük sohbeti geliştirdiğini sanmıyorum .

Biz de okulda denedik aynısını , ben gitar-vokaldim . Bu sene(11. sınıf) Fizy katılmayı düşündük ama bir korona geldi ve o hayal suya düştü. Deneyimlediğime göre grupta en az 2 kişinin kişisel becerisi olmadıktan sonra çok zor ve sıkıcı ilerliyor çünkü yapamayan kişiler grupla değil de daha çok kendi kendine çalışmak zorunda. Mesela bizim baterist yapamıyordu onu bekliyorduk bazen verimsiz işliyordu. Ayrıca tek başına çalmaya hiç benzemiyor gerçekten uyum çok önemli yoksa şarkı zorla ilerliyormuş gibi geliyor. Benim tercihim tek başına geliştikten sonra kendi seviyemde insanlarla tanışıp öyle grup kurmak olurdu. Bizden önceki dönemde bass ve elektro gitar çalan kişiler çok iyi anlaşıyordu ve baterist de iyiydi bu yüzden katılabildiler güzel de iş çıkarıyorlardı ama hoca beni back vokal almak isteyince reddettiler. Zaten bu yüzden de berbat bir şarkı ortaya çıktı ve ben de berbat olmuş diye okul grubuna yazınca beni dövmeye çalıştılar. Neyse ki Emre Yücelen de benim dediğimi dedi de kurtuldum :D Diyeceğim o ki eğer bireysel olarak iyi değilsen diğerleriyle iyi olabilmen fazla imkansız. Kendine güveniyorsan da aynı şekilde kendine güvenen birilerini bulman gerekir yoksa biraz zor ilerlersiniz. Neyse o kadar bahsettim bari videoyu ekleyeyim

🙃 arkadaşlarımı gazlıyorum ya o konuda sorun yok bide eğlenmek ana amacım diğerleri içinde öyle olmasını sağlayacağım birde idarenin gurup hakkındaki fikirlerini merak ediyorum okuldaki sistem anladığıma göre her sene bi alt gurup şeklindemiydi

Yalan sayılmaz, 1999da Moribund Oblivionda Türkiyede İstanbulda kuruldu ne kadar iyi bir gurup oldu tartışılır ama kitle olarak daha kaliteli olduğunu düşünüyorum kaç yaşında olduğunu bilmiyorum ben 14 yaşındayım ve çevremde 14 yaşında olup duman dinleyip kaliteli olan bir kişi bile yok manga olayını ise yaşadığım için yazdım "n'si bi kere büyük" aynı şekilde (vikipediye girip araştırdım pişman değilim) Metropolitan Opera en kaliteli gurup olmalı adamlar 1880')de kurulmuş .
iki grubun tarzı arasında uçurum var sen ikisini birbiriyle kıyaslıyorsun xdxdxd

iki grubun tarzı arasında uçurum var sen ikisini birbiriyle kıyaslıyorsun xdxdxd
Senden yazdıklarımı tekrar okumanı rica edip formun diğer üyelerine paslayacağım , ne yazarsan yaz cevap vermeyeceğim çünkü kanser kısımdansın yazdıklarımla anladıklarının alakası , yok beynin gurubun kariyerini tek kalemde silecek(?) sözü duydu tabi ona odaklandı "ergen kız kokan gurup" trigerlandığın içinmi random atıyorsun yoksa genel halin mi?

Değerli Forumdaşlar en yukarda kastettiğimin bir kısmına canlı şahit oldunuz .

Senden yazdıklarımı tekrar okumanı rica edip formun diğer üyelerine paslayacağım , ne yazarsan yaz cevap vermeyeceğim çünkü kanser kısımdansın yazdıklarımla anladıklarının alakası , yok beynin gurubun kariyerini tek kalemde silecek(?) sözü duydu tabi ona odaklandı "ergen kız kokan gurup" trigerlandığın içinmi random atıyorsun yoksa genel halin mi?

Değerli Forumdaşlar en yukarda kastettiğimin bir kısmına canlı şahit oldunuz .
Sana burada uzun uzun cevap vermeyeceğim tabii ki. Git iron man çal repertuarına eklersin

😁😁 haksız değilsin dikkate alacağım.
Anlatmam ne kadar doğru olcak bilmem ama bi kız var katılırsa güzel olur sesi güzel benzer düşünce tarzındayız ama ben onu seviyorum hemde baya

O söylediğim gurupları kafa adam bulmak için falan kullanırız heralde ya , biz bunları dinliyoruz sen ne dinliyorsun gibisinden karşılaştırmayla başlangıçta en fazla gazette çalarabiliriz oda bateri olursa yani ben çalabilirim diğerlerinin nasıl olacağı hakkında 0 fikrim var
ya kızı gruba sokmıycaksın ya da sokuyosan grupdan vazgeçiceksin . (sevdiğin kişi için konuşuyorum tabiki )

Öncelikle hevesli olmanız güzel bir şey. Fakat bu işler hızlı ilerlemiyor. Gitar çalmak öyle kolay bir iş değil. Megadeth gibi grupların rifflerini çalmayı öğrenebilirsiniz ama bu şarkıyı çalabileceğiniz anlamın a gelmez. Egzersiz yapar gibi riff çalmayı 3-4 dakika boyunca şarkının tamamını çalmak ile bir tutmayın. Grup olarak çalmak da apayrı bir konu.
Bir de Duman, Manga veya farklı grupları beğenmemenizi anlarım fakat "ergen kız kokan grubu" tabiri hiç hoş değil. 14 yaşında olmanızın getirdiği bu tip fikirlere kapılmayın. Müzik yaştan bağımsızdır. Çalmak istediğiniz gruplarda bir zamanlar "ergen" diye yaftaladığınız yaş grupları tarafından rağbet görüyordu.

Öncelikle hevesli olmanız güzel bir şey. Fakat bu işler hızlı ilerlemiyor. Gitar çalmak öyle kolay bir iş değil. Megadeth gibi grupların rifflerini çalmayı öğrenebilirsiniz ama bu şarkıyı çalabileceğiniz anlamın a gelmez. Egzersiz yapar gibi riff çalmayı 3-4 dakika boyunca şarkının tamamını çalmak ile bir tutmayın. Grup olarak çalmak da apayrı bir konu.
Bir de Duman, Manga veya farklı grupları beğenmemenizi anlarım fakat "ergen kız kokan grubu" tabiri hiç hoş değil. 14 yaşında olmanızın getirdiği bu tip fikirlere kapılmayın. Müzik yaştan bağımsızdır. Çalmak istediğiniz gruplarda bir zamanlar "ergen" diye yaftaladığınız yaş grupları tarafından rağbet görüyordu.

Biliyorum elektro gitarı 3-4 aydır çalıyordum ve düzgün sololar çalabilecek düzeye gelmiştim dediğim gibi bileğim kırıldı 😞
Tekrar savunmamı yapayımda ne kadar liseli gurubun performansını izlediysem hepsi 10-15 kopyası bulunan basit aşk şarkılarından çalıyor onlardan olmak istemediğimi bu söylediğim tarzda müzik yapan dumanı abartı şekilde eleştirerek belirttim.

Duman vb guruplardan en kötü olanı ile hepsini bir tutuyorum bu benim kötü huyum bunun kötü olduğunun farkındayım ama çevremdeki duman fanları değişmediği sürece bu huyumda değişmeyecekde nerden bu duman savunma şeyi geldi ben öyle lafın gelişi söylemiştim silsem mi açıklamaktan yoruldum artı olarak nerde bu formun severler biri çıkıp mangayı savunsun hep duman hep duman

Müzik yaştan bağımsızdır kısmına farklı bir yaş perspektifinden bakmak istiyorum doğduğun yılla belirlenen yaşla bağamsız ama adını koyamayacağım bir yaşla bağlantılı olduğunu düşünüyorum

Son düzenleme:
Geri