Radius çalımı nasıl etkiler ?

Bugün elime bir akustik gitar geçti ve klavyenin kağıt gibi olduğunu fark ettim. Biraz araştırınca radius meselesine ulaştım ve önceki kullandığım gitarda yaklaşık 9.5 iken şu an 15.7 radiusa sahip bir klavye var elimde. Acaba çalımı nasıl etkiler bu klavyenin bombe derecesi merak ettim bu yüzden de sizlere danışayım dedim. Ha bir de ritim atmayı da severim sizce bu gitardan uzaklaşmalı mıyım ?

klavyenin bombesi arttıkça bareli akor çalmak vs kolaylaşır. klavye düzleştikçe bend ve shred işleri kolaylaşır. vice versa.

eski model fenderler misal 9.5, şimdilerde ibanezler 16 civarı. oradan çalım stili kafanızda oturmuştur. zaten. eski gitarınız da strat veya kopyası sanırım.

Bazı klavyelerin radiusu da compund radiustur. İlk perdelerde rahat bare basabilmek için radius küçük, daha bombelidir. Son perdelere doğru solo icrası kolaylaşsın diye bu radius artar, klavye düzleşir. Mesela üst eşik 10"'tir. Son perde 16"'tir gibi. 10"-16" ve 12"-16" olanları yaygındır.

12 inç ve altı gitarlarda bend atarken bir sorunum yok ama 14 inç ve üstü radiuslu gitarlarda bend atarken üst teli susturamadığımı fark ettim. Bendin ortasında üstteki telden de ses gelmeye başlıyor.
Bir de Compound radius olayı aynı zamada sapın kalınlığını da etkiliyor. Aynı kalınlıktaki Jackson ve Ibanez saplarının birbiriden farklı hissettirmesinin temel sebebi buymuş onu fark ettim. Jacksonın ilk perdelerdeki radiusu düşük olduğundan dolayı sap daha bi ele oturuyor, orta kısmı biraz daha kalın yani ibaneze göre.

yanlış anlattım galiba ilk mesajda, yazayım tekrardan o yüzden. bendle ilgili kısmı da diğer iki subjektif meselenin içine attım çünkü.

elektro gitarda düşük radiusla bare basabilme kolaylığı tamamen subjektif bir durum. elektro gitar tellerinin tensionı fazla olduğu için bazı insanların bombeli klavye kolayına gider, bazıları düzde sıkıntı yaşamaz. klasik gitar dümdüz ama tellerin tensionı çok olmadığı için kolay kullanılabiliyor. ince tellerle çalarsanız rahat edebilirsiniz yüksek radiusta belki. yine shred olayı tamamen subjektif. genelde baş parmak üstte değil arkada klasik gitar usulü çalanlar rahat eder düz klavyede yine subjektif.

bend olayı subjektif değil. ikisiyle birlikte değinip kolaylaştırma yazmışım ama olay kolaylık değil "fret out". düşük radiusta bendi zorladıkça seste boğulma daha çok olur. onun dışında gitardan bir gürültü çıkıyorsa çalımınızla alakalı.

diğer mesele radiusla sap profilinin alakası yok. istedikleri profile istedikleri tuşeyi ekleyebilirler. hatta iyi bir luthiere götürürseniz radiusunu değiştirebilir gitarınızın. ibanez saplarıyla jackson saplarının farklı hissetirmesinin sebebi farklı saplar olması. ama jackson sapları (dinky,speed,standard), aşağıya doğru daha kalınlaşma eğiliminde wizardlara nazaran.

Son düzenleme:
yanlış anlattım galiba ilk mesajda, yazayım tekrardan o yüzden. bendle ilgili kısmı da diğer iki subjektif meselenin içine attım çünkü.

elektro gitarda düşük radiusla bare basabilme kolaylığı tamamen subjektif bir durum. elektro gitar tellerinin tensionı fazla olduğu için bazı insanların bombeli klavye kolayına gider, bazıları düzde sıkıntı yaşamaz. klasik gitar dümdüz ama tellerin tensionı çok olmadığı için kolay kullanılabiliyor. ince tellerle çalarsanız rahat edebilirsiniz yüksek radiusta belki. yine shred olayı tamamen subjektif. genelde baş parmak üstte değil arkada klasik gitar usulü çalanlar rahat eder düz klavyede yine subjektif.

bend olayı subjektif değil. ikisiyle birlikte değinip kolaylaştırma yazmışım ama olay kolaylık değil "fret out". düşük radiusta bendi zorladıkça seste boğulma daha çok olur. onun dışında gitardan bir gürültü çıkıyorsa çalımınızla alakalı.

diğer mesele radiusla sap profilinin alakası yok. istedikleri profile istedikleri tuşeyi ekleyebilirler. hatta iyi bir luthiere götürürseniz radiusunu değiştirebilir gitarınızın. ibanez saplarıyla jackson saplarının farklı hissetirmesinin sebebi farklı saplar olması. ama jackson sapları (dinky,speed,standard), aşağıya doğru daha kalınlaşma eğiliminde wizardlara nazaran.
radiusu ayarlarken hem klavye ağacının hem de perde demirlerinin aynı radius bloğu ile(ağaç için metal blok, perdeler için daha sağlam blok) radiuslanması gerekmiyor mu ? Yani klavye ağacı da perdeler de aynı radiusta diye biliyorum ben. Klavyeyi perdesiz haldeyken radiuslayan gitar yapımcıları görmüştüm yutubda.

radiusu ayarlarken hem klavye ağacının hem de perde demirlerinin aynı radius bloğu ile(ağaç için metal blok, perdeler için daha sağlam blok) radiuslanması gerekmiyor mu ? Yani klavye ağacı da perdeler de aynı radiusta diye biliyorum ben. Klavyeyi perdesiz haldeyken radiuslayan gitar yapımcıları görmüştüm yutubda.
Böyle olması kulağa daha mantıklı geliyor. Farklı uygulamalar vardır büyük ihtimalle. Ancak klavye radyusunun fret radyusundan büyük olması çalımı zorlaştırır diye düşünüyorum. Çünkü ortadaki tellerden (3. ve 4.) başlayıp 1. tele ve 6.tele doğru gidildiğinde fretin üst noktası ile klavyenin üst noktası arasındaki mesafe artacağından ister istemez telin klavyeye olan mesafesi de artacak ve çalım zorlaşacaktır diye düşünüyorum.

olması gereken o şekilde klavyenin de radiusa uygun zımparalanması. ancak sap profili ile tuşedeki radiusun bir alakası yok yine de. çok düzse sap inceymiş gibi gelebilir sadece. jackson juggernaut mesela 20 inch radiusa sahip ama standard jackson sap profilinde "neredeyse".
Böyle olması kulağa daha mantıklı geliyor. Farklı uygulamalar vardır büyük ihtimalle. Ancak klavye radyusunun fret radyusundan büyük olması çalımı zorlaştırır diye düşünüyorum. Çünkü ortadaki tellerden (3. ve 4.) başlayıp 1. tele ve 6.tele doğru gidildiğinde fretin üst noktası ile klavyenin üst noktası arasındaki mesafe artacağından ister istemez telin klavyeye olan mesafesi de artacak ve çalım zorlaşacaktır diye düşünüyorum.
ufak değişimler için sadece refret ve fret profilini değiştirerek halledebiliyorlar. action ağaca göre değil fretin en üst noktasına göre ölçüldüğünden medium ve altı fretlere alışmadıysanız çok farkettirmeyecektir. gerçek jumbo fretlerde eliniz klavye ağacına hiç değmeyez zaten neredeyse. zira aslında klavyeyi değil perdeleri çalıyorsunuz, bağlama çalmıyorsanız.

Geri