Tremolo kolu nasıl asılı kalıyor

Kırmızı içerisine alınan yerden alyan ile sıkıştırabilirsin eğer varsa. Modele göre yeri değişiklik gösteriyor olabilir.

Dosyalar

• trem.JPG
    trem.JPG
    80.9 KB · Gösterim: 201
Bu yayı tremolo kolunun girdiği yuvaya koyun, sonra tremolo kolunu takın. Bahsettiğiniz sorunu çözecektir, yani kol aşağı düşmeyecektir. Fakat yine de kol ve girdiği yuva arasında bir miktar boşluk kalıyor. O boşluk hissiyatını sevmediğim için kolla yuva arasına da ufak bir plastik parçası sıkıştırıyorum. Yumuşak, lastiğimsi kıvamda her şey olabilir. Bu sayede stratımın tremolo kolunun hissiyatının çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Hatta fender in niye tremolo kollarını böyle vidalı, salıncak gibi sallanan ve yuvaya tam oturmayan şekilde yaptığını anlamıyorum. Bak PRS vintage tremolosuna mesela. SE serilerinde, hatta daha önce sahip olduğum Yamaha pacifica 612v de bile tremolo kolu cuk diye oturur, milim gevşeme yapmazdı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu yayı tremolo kolunun girdiği yuvaya koyun, sonra tremolo kolunu takın. Bahsettiğiniz sorunu çözecektir, yani kol aşağı düşmeyecektir. Fakat yine de kol ve girdiği yuva arasında bir miktar boşluk kalıyor. O boşluk hissiyatını sevmediğim için kolla yuva arasına da ufak bir plastik parçası sıkıştırıyorum. Yumuşak, lastiğimsi kıvamda her şey olabilir. Bu sayede stratımın tremolo kolunun hissiyatının çok daha iyi olduğunu düşünüyorum. Hatta fender in niye tremolo kollarını böyle vidalı, salıncak gibi sallanan ve yuvaya tam oturmayan şekilde yaptığını anlamıyorum. Bak PRS vintage tremolosuna mesela. SE serilerinde, hatta daha önce sahip olduğum Yamaha pacifica 612v de bile tremolo kolu cuk diye oturur, milim gevşeme yapmazdı.
Kolu sapladığın yere ufak bir yay atman gerekiyor.
Tamamdır ustalar teşekkür ederim bilgilendirme için bir de @jinop usta benim gitar Fender değil Jay Turser yani asya üretim geçen de saddle vidası lazımdı gitmişim ABD üretim köprülere uyan vidalardan almışım yanlışlıkla elimde kaldı bu linkteki ürünün açıklamasında da ABD üretim köprülere uyar yazıyor. O sitede asya köprüye uyumlu yay baktım fakat bulamadım. Bunu alsak uyar mı yine de bizim köprüye?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bence denemek lazım. Stratta da milimetrik oturan bir şey değil. Üç kuruşluk bir şey, denemekta fayda var.
İşte yuvaya girmezse sıkıntı usta yoksa dediğin gibi plastikle falan oturtulur o ama yuvaya girmezse veya kol dışarda kalırsa sıkıntı çünkü internetten baktığımda bu yayların hepsi ABD yapım köprüler içindi, bir deneyeceğiz bakalım ya olmazsa da kol 70 yaş bunağın zurna gibi salınacak aşağı doğru yapacak bir şey yok. Tekrardan teşekkür ediyorum

Yay çok ince oldugundan Asya tremololara da uyar. Uzakdogu üretim köprülerin tremolo vida yuvaları daha geniş oluyor Amerikan Fender'lerden.

Ben elimdeki manyetik montaj yaylarindan keserek koyuyordum. Ondan yoksa yukarıda belirtildiği gibi sert teli ince bir alyana veya çubuğa dolayarak kendiniz de yapabilirsiniz.

Geri