Kombo Amfiye Kabin bağlamak istiyorum

Herkese iyi forumlar, bol müzikli ve sağlıklı günler dilerim.

30W lambalı KOMBO bir amfim var ve üzerinde halihazırda 16ohm bir hoparlör var(Celestion Vintage 30 16Ohm)
Ayrıca 2x12 Bir kabin yapmak istiyorum( Jensen J12Q 8ohm ve Jensen P12Q 8Ohm)
Amacım Hem daha dolgun ses elde etmek, hem de american-biritish karışık bir sound elde etmek. Celestion yeterince ingiliz karakterli, yanına jensenleri takviye ederek tonumu biraz daha genişletmeyi düşünüyorum.

Speakerleri Seri bağlamak durumundayım(8+8=16OHM olarak). Çünkü amfinin speaker bağlantıları için belirtilen minimum load direnci=16OHM.

Önüme 2 opsiyon çıkıyor.
1-) Celestion Vintage 30 16Ohm Amfinin üzerinde kalacak. Yapacağım 2x12 Kabini Extension Speaker'den bağlayacağım.
2-) Yapacağım 2x12 Kabini amfiye direk bağlayıp, Stok Speaker(Celestion Vintage30)'i extension Speaker kısmına bağlayacağım.

Sizce hangisi uygun olur, Sakıncalı bir durum veya dikkat etmemi istediğiniz/önereceğiniz bir şey varsa söylerseniz çok mutlu olurum.

Kambo Amfinin head kısmımdan çıkan jackı jansenli 2x12 kabine taksan direk, böyle daha kolay olmaz mı? V30 devredısı kalmış olur. Amfini kombo degil de head olarak kullanmış olursun. Ben böyle yapmiştım. Çok da kurcalamamak lazım ceryan çarpar

Amfi 16 ohm'sa aynı anda kullanılacak extention+stock hoparlör toplamı yine 16 ohm olmalı buna dikkat edin. Aynı anda bağlandıklarında paralel bağlantı oluşacaktır. Aşağıdaki resimdeki gibi.

Dosyalar

• IMG_20210612_092723.jpg
    IMG_20210612_092723.jpg
    139 KB · Gösterim: 85
Peavey classic 30 mu? Değilse de mantık büyük ihtimalle bu-> Amplifikatör 8 ohm'u aslında destekliyor. Extension speaker jack switchli. 16ohm'luk speaker taktığınız zaman kendi speaker'ı ile paralel olarak 8 ohm'luk trafo çıkışına bağlanıyor. Belirttiğiniz iki alternatif arasında bence pek bir fark yok.

Bence hoparlörlerin hassasiyet değerlerine bakmanız lazım.. Mesela sadece Vintage 30 (100dB) ve P12Q (16 ohm için 96.1dB) paralel bağlanırsa Vintage 30'tan çıkan ses gayet fark edilebilir şekilde daha yüksek olacak. İki P12Q'yu (8 ohm için 94.4dB) seri bağlayıp taksanız da Vintage 30'un sesi daha fazla çıkacak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Peavey classic 30 mu? Değilse de mantık büyük ihtimalle bu-> Amplifikatör 8 ohm'u aslında destekliyor. Extension speaker jack switchli. 16ohm'luk speaker taktığınız zaman kendi speaker'ı ile paralel olarak 8'ohm'luk trafo çıkışına bağlanıyor. Belirttiğiniz iki alternatif arasında bence pek bir fark yok.

Bence hoparlörlerin hassasiyet değerlerine bakmanız lazım.. Mesela sadece Vintage 30 (100dB) ve P12Q (16 ohm için 96.1dB) paralel bağlanırsa Vintage 30'tan çıkan ses gayet fark edilebilir şekilde daha yüksek olacak. İki P12Q'yu (8 ohm için 94.4dB) seri bağlayıp taksanız da Vintage 30'un sesi daha fazla çıkacak.
evet peavey hocam.

Geri