Kozmos Gitar Modifiye

Oldum olası Daphne Blue gövde ve mapple kalvyenin birleşimi bana çok hoş gelmiştir. Artık doviz kurundaki yukselme nedeniyle bur fender alma ihtimalim yok malesef. Bu nedenle ekte resmini koyduğum kozmos gitarı alıp aksamlarini baştan aşağı modifiye ederek bir gitar yaratmak istiyorum. Manyetik olarak fender hot noisless manyetikleri düşünüyorum. Gene burgular, köprü, üst eşik, tremolo yaylarina kadar ve iç elektronik aksam da dahil olmak üzere kaliteli parçalar ile luthierde yenileyecegim. Gitarda Sap ve klavye kanada akağaç, gövde tabiki baswood. Bilmiyorum ki kozmos sadece turkiyede ve zuhal tarafında uretilen bir seri gitar markası ama bu işlemleri yaptirirsam güzel verim alabilir miyim. bu arada Gitarı 2750 tl ye aldım. Diğer harcayacağım parça paralarıyla beraber toplamda (Fender hot noisless mayetikleri için 2500 tlye anlaştım) 7000-7.500 civarına mal olacak. Bu fa sıfır bir squier Affinityden 1000-1500 tl daha daha pahalıya mal olacak demek. Sizce değer mi? Örneğin Squier affinityden daha kaliteli bir gitar elde eder miyim yapacağım işlemler ile?

Dosyalar

• images (8).jpeg
    images (8).jpeg
    10.6 KB · Gösterim: 126
  • images (10).jpeg
    images (10).jpeg
    22.4 KB · Gösterim: 61
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
İade edebilrim gitarı, elime bile ulaşmadı daha :) ben bu renge aşığım o yüzden modifiye çabasına girdim. Bu renk govde olup mapple klavye malesef sadece fenderde var, bir de squier deluxe de var ama onu da bulmak imkansızin imkansızı. Yoksa bu fiyatlarla biliyorum ki kaliteli bir şeyler bulurum. Deneyip göreceğiz bakalım. Eger gitar elime ulaştığında ağaç kalitesi beni tatmin ederse yani sx marka ayarındaysa modifiye yoluna girerim :)

Meksika Fender veya Squier Classic Vibe serilerine bak hatta biraz zorlarsan 8000 civarına Player bile bulabilirsin ama şu an piyasa çok değişken bence biraz ararsan özellikle Squier Classic Vibe 50-60 veya Meksika Fender bulursun o fiyata. Yine modifiye etmek istersen bu gitarları modifiye etmek daha iyi olur diye düşünüyorum.
Renk konusunda ise içini tatmin etmiyorsa boyatabileceğin bir luthier elbet vardır. (Bu konuda bir deneyeyimim ya da bilgim yok bilenler yardımcı olurlar.) Sonuçta sıfır gitar yapıyorlar boyama işlemi de yapıyorlardır. O kadar yatırımı tofaşa yapmak gibi bir şey olur çünkü değeceğini düşünmüyorum. İstersen potansları falan değiştirtebilirsin. Hatta çoook güzel pickguardlar var kafana göre kişiselleştirirsin.

Son düzenleme:

bütçeyi biraz daha zorlayıp şunu alsaydın keşke
Gitar bana ait, Başlık altında ilanımın reklamını yapmayı hiç istemem bu yüzden ben de genel olarak önerilerimi yazayım
Oldum olası Daphne Blue gövde ve mapple kalvyenin birleşimi bana çok hoş gelmiştir. Artık doviz kurundaki yukselme nedeniyle bur fender alma ihtimalim yok malesef. Bu nedenle ekte resmini koyduğum kozmos gitarı alıp aksamlarini baştan aşağı modifiye ederek bir gitar yaratmak istiyorum. Manyetik olarak fender hot noisless manyetikleri düşünüyorum. Gene burgular, köprü, üst eşik, tremolo yaylarina kadar ve iç elektronik aksam da dahil olmak üzere kaliteli parçalar ile luthierde yenileyecegim. Gitarda Sap ve klavye kanada akağaç, gövde tabiki baswood. Bilmiyorum ki kozmos sadece turkiyede ve zuhal tarafında uretilen bir seri gitar markası ama bu işlemleri yaptirirsam güzel verim alabilir miyim. bu arada Gitarı 2750 tl ye aldım. Diğer harcayacağım parça paralarıyla beraber toplamda (Fender hot noisless mayetikleri için 2500 tlye anlaştım) 7000-7.500 civarına mal olacak. Bu fa sıfır bir squier Affinityden 1000-1500 tl daha daha pahalıya mal olacak demek. Sizce değer mi? Örneğin Squier affinityden daha kaliteli bir gitar elde eder miyim yapacağım işlemler ile?

Öncelikle hayırlı olsun,Kozmos gitarlar fena değillerdir. Ancak bilmende yarar var ki bahsettiğin paraları bu Gitara harcamak mantıklı bir karar değil.

7000-9000 arası bir bütçe dersek bu fiyata yapabileceğin 3 mantıklı seçenek var

İlki sahibinden üzerinden Classic series 50s lere bakmak.60s ler rosewood klavye 70s ler büyük headstock ve iki farklı klavye seçeneği ile bulunabiliyor ama aradığın renk mevcut değil.
1 adet 70s 2 adet 50s Meksikam oldu şu zamana kadar. Kesinlikle çok hoş, çalması çok zevkli ve kaliteli Fender classic series gitarlar. 9000-12000 arası değişiyor ikinci elde fiyatları şu gün itibari ile.Güzel bir tane bulursan birazda pazarlıkla fiyatların gittikçe yukarı gittiğini göz önünde bulundurursam bütçeni zorla ve düşünmeden al derim.

2. Seçenek classic vibe 50s stratlar.
Şu an ilandakilerin fiyatları aşırı absürt.Kötü gitarlar değiller hissiyatları yerinde ama manyetikleri güzel bir set ile değiştirmek lazım hakikaten.6000-9000 arası classic vibe a benim kanımca verilmez. Bu forumda hep yazdım bir squier a 3000 den fazla verilmez diye ama Fiyatlar malum, bence kabul edilebilir fiyat maksimum 5000 olmalı,5000 civarına classic vibe bulursan bunu da düşünebilirsin.

3. Seçeneğin solo Music e girip hosconun gövde ve saplarına bakman. Şu gün itibari ile 1968 tl 3 parça japan alder gövde ve 3972 tl
Tek parça Vintage honeygloss sap fiyatı.
Güzel bir 2.el manyetik seti 1500 köprü ve burgular 1000 tl tutsa yine bu fiyatlara sıfırdan kendi istediğin gibi bir gitar yapabilirsin. Hosco iyi bir markadır.
Uzun süre uğraşırım ben yaparım gitarımı baştan diyorsan hem eğlenceli olabilir hem de iyi bir Gitara sahip olmanın güzel bir yolu kanımca

Bana soracak olursan ben 2. El olarak classic series gitarlara bakardım o da olmadı 0 dan kendim yapmaya uğraşırdım.

Geri