Wilkinson VS10 tremolo yükseklik ayarı ??

Selamlar Arkadaşlar . Bi tane Cort S500 gitarım var (CORT S500 electric guitars) üzerindki köprüyü anlamış değilim : Yükseklik ayarlamak için ayar vidası bulunmuyor , veya ben öyle zannediyorum .
Resimdeki gibi , iki tane gitara monte etmek için vidası var , ondan ayarlamayı denedim ama kıçı aşşağıda kalıyor çapraz şekilde ucu yukarı bakıyor. yayları gevşettim ikisi de havada tuhaf bişey oldu (bi de köpünün gitara yapışık hale gelmesi gerekiyor demi arkadaki yay ayarı yaparken? , yani olması gereken gitar ve köprü paralel ve arada boşluk olmaması mı? ) aydınlatırsanız sevinirim . entonasyon ayarı yapıcam yapamıyotum. Teşekkürler .

bridge : Wilkinson VS10 tremolo

Dosyalar

• Screenshot_13.jpg
    Screenshot_13.jpg
    52.2 KB · Gösterim: 131
  • wilkinson-gold-bridge-tremolo-kit-usa_360_25a50fcdc8a0563ddb9261586849b233.jpg
    wilkinson-gold-bridge-tremolo-kit-usa_360_25a50fcdc8a0563ddb9261586849b233.jpg
    30 KB · Gösterim: 110
Selamlar Arkadaşlar . Bi tane Cort S500 gitarım var (CORT S500 electric guitars) üzerindki köprüyü anlamış değilim : Yükseklik ayarlamak için ayar vidası bulunmuyor , veya ben öyle zannediyorum .
Resimdeki gibi , iki tane gitara monte etmek için vidası var , ondan ayarlamayı denedim ama kıçı aşşağıda kalıyor çapraz şekilde ucu yukarı bakıyor. yayları gevşettim ikisi de havada tuhaf bişey oldu (bi de köpünün gitara yapışık hale gelmesi gerekiyor demi arkadaki yay ayarı yaparken? , yani olması gereken gitar ve köprü paralel ve arada boşluk olmaması mı? ) aydınlatırsanız sevinirim . entonasyon ayarı yapıcam yapamıyotum. Teşekkürler .

Gitara yapışık hale gelmesi şart değil. Eğer vibrato kolunu sadece tek yönde (aşağıya) doğru kullanacaksanız, arkada hiç pay bırakmayabilirsiniz, bu size kalmış. Ama şart değil.
Önemli olan, köprünün gitar yüzeyine paralel olmasıdır. Gitar akortlandığında köprü bu pozisyona gelmelidir. Köprünün ucu yukarı bakıyorsa arkadaki yayları biraz gevşetin, arkası havaya kalkıyorsa yayları biraz sıkın. Mantık bu. İki ucunun havada olması tuhaf değildir yani, çoğu kişi böyle kullanır.

köprünüüzn saddlelarıda ilginçmiş . benim bildiğim wilkensonlarda radyus felan ayarlama için küçük vidalar oluyordu
WilkinsonWVS50K514719.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet evet ben de tuhaf buluyorum. O küçük vidaları dert etmiştim yükseklik ayarlamak için . Radius dediğimiz olay sapın küreselliği oluyor sanırım bikaç kaynağa baktım , o vidalar acaba radius için mi tamamen yoksa yükseklik de ayarlanıyor mu ? diğer gitarımda yüksekliğini ayarlamak için kullanmıştım da .

Her bir saddle'in on tarafinda olan iki adet vida ile saddle yukseklik ayari yapiliyor. Bu vidalari tellerin genel yuksekligini ayarlamak icin ve tellerin sapin radius'una uyumlu sekilde yuksekliklerini ayarlamak icin kullanabilirsiniz). Her bir saddle uzerinde bulunan tek olan daha buyuk vida ile ise entonasyon ayari yapiliyor; o vidayi once gevsetip saddle'i one ya da arkaya dogru kaydirip entonasyon ayarini yaptiktan sonra vidayi sikarak sabitliyorsunuz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
ha bi de o mevzu var , benim saddle tuhaf bi şekilde tek parçadan oluşuyor ve iki vidayla entonasyon ayarı yapılıyor. kendi aralarında değişiklik yapamıyorum hepsi bir oynuyor anca , sizce köprüyü yenilemem lazım mı ?

Kusura bakmayin ben koprunuzun yukarida guitar26'in mesaji icinde fotografi bulunan kopruden sanmistim...
Gitarinizin koprusu buradakinin
aynisysa yukarida dedigim gibi her bir saddle'in on tarafinda bulunan iki adet vidadan yukseklik ayarini yapacaksiniz. Entonasyon ayari da (yukarida yazdigimdan farkli olarak) koprunun arka tarafindaki vidalardan yapiliyor.

Arkadas köprüsünün eski model VS10 olduğunu ve saddle'da o iki yukseklik ayar vidasinin olmadığını söylüyor.

Nasil ki FR koprulerde saddle yukseklik ayari vidalari yok, sizin koprude oyle yapılmış. Muhtemelen saddle'lari belirli bir radius ölçüsünde farkli yüksekliklerde imal etmişlerdir ve soz de saddle'lari çıkarıp takarken bu siraya dikkat etmelisiniz. En yuksekler en ortada olacak şekilde. Yuksekik ayari icin yapabileceğiniz tek şey o kopruyu tutan iki pivot vida yukseklik ayari.

Arkadaşlar sanırım yanlış anlaşılma var saddle'lar birbirinden ayrı 6 parçadan oluşmuyor , aralarına kaynak yapmışlar diye düşünün , tek parça 6sı birden hareket ettiriliyor birbirlerine göre konumu değişmiyor. resimde detaylı anlatmaya çalıştım:

Dosyalar

• 2p6saddle.jpg
    2p6saddle.jpg
    55.8 KB · Gösterim: 80
Arkadaşlar sanırım yanlış anlaşılma var saddle'lar birbirinden ayrı 6 parçadan oluşmuyor , aralarına kaynak yapmışlar diye düşünün , tek parça 6sı birden hareket ettiriliyor birbirlerine göre konumu değişmiyor. resimde detaylı anlatmaya çalıştım:
masraftan epey kısıp en minimalist kopru tasarımı yapmışlar 😄😄

neyse, isin guzel tarafi, uğraşacak hepi topu 4 vida var. Entonasyon en son ayar bu arada. Once sap ayari, sonra kopru yukseklik ayari (pilot vidalardan). Bunlardan sonra o iki vida ile entonasyon, olduğu kadarıyla.

Kopru yuksekillik ayarını ozellikle 12-15. perdelerden sonra temiz ses alacak şekilde yapmalısın. Gitar akortluyken arkadaki yaylarin gerginliği köprünün one veya arkaya yatık veya gövdeye paralel olmasını sağlayacak. Gitarin klavye ve fertlerinin saddle grubuna gore yuksekligi uygunsa kopru gövdeye yapışık olabilir. Degilse pivot vidalardan kopruyu yükseltmek gerekecek.

masraftan epey kısıp en minimalist kopru tasarımı yapmışlar 😄😄

neyse, isin guzel tarafi, uğraşacak hepi topu 4 vida var. Entonasyon en son ayar bu arada. Once sap ayari, sonra kopru yukseklik ayari (pilot vidalardan). Bunlardan sonra o iki vida ile entonasyon, olduğu kadarıyla.

Kopru yuksekillik ayarını ozellikle 12-15. perdelerden sonra temiz ses alacak şekilde yapmalısın. Gitar akortluyken arkadaki yaylarin gerginliği köprünün one veya arkaya yatık veya gövdeye paralel olmasını sağlayacak. Gitarin klavye ve fertlerinin saddle grubuna gore yuksekligi uygunsa kopru gövdeye yapışık olabilir. Degilse pivot vidalardan kopruyu yükseltmek gerekecek.
Çok açıklayıcı oldu Teşekkürler , artık her şey daha net :)

Geri