Müzik marketçiler lobisi ne yapmak, nereye varmak istemekdedir ?

Değerli dostlar,

Maalesef ticaret, bizim dilediğimiz şekilde işlemiyor.
Adam 7000e aldı, 8000e satsın olayı yok. Ticarette süreklilik önemlidir. Adam aynı malı tekrar alsam kaça alırım diye düşünüp onun üzerine fiyat koyup satmak zorunda. Diğer türlü o ürünü tekrar alabilmesi için karının bir kısmını bir sonraki ürünü almak için yakacaktır. Bu da ticaret yapan kişi için pek tercih edilen bir şey değil.

Mesela dolar 5tl iken 900$'a bir gitar satın aldı ve 1000$ yani 5000 TL'ye satacak. Malı çektikten sonra kur dalgalandı ve 8TL'ye çıktı. Bu ürünü halen 5000 TL'ye satmasını bekleyemeyiz. Satarsa bir sonraki ürünün maliyeti ona 7200 TL olacak, o ürünü bir daha satması için diğer ürünlerden elde ettiği karın bir kısmını bu ürünün satın almasına aktarmak zorunda kalır. Dolayısıyla 8 x 1000$'a yani 8000 TL'ye satmak durumunda. Ürüne kampanya yapmak ister, elden çıkarmak ister orası ayrı.

Market ürünlerinde de benzer durum geçerli. 5TL'ye aldığı mal ile 10TL'ye aldığı mal aynı rafta olacağı için bunların hangisini 5'ten hangisi 10'dan aldığını ayırt edemeyip ve ayrı ayrı satamayıp, en yüksek aldığı fiyata endeksleyecektir.

Sonuç olarak, fiyatların düşmesi için doların sabit kalıp ya da düşüp, pahalı kur zamanında çekilen mevcut stokların eriyip daha düşük maliyetle üretilen ürünlerin raflarda yerini alması gerek. Her türlü terleyen, ezilen biz olacağız. Ne kadar süreceğini Allah bilir :)

Hepimizin isteği ve dileği aynı... sadece gitar değil her alanda. Bu yazılanlar aynen peynir, sabun, iPhone için de geçerli.
İş hayatı görmeden, basit finansal okuryazarlık olmadan vay efendim Dore bizi düdüklüyor, ya da eski kurdan satsın kardeşim demek, üstüne cimer, lobiler, üst akıl vb söylemleri sadece gülümsemelik birer serzeniş olarak kalır. Keşke... diyebilirim ancak :)

Bende PRS gitarlara bakıyorum. Amerikan PRS ve Endonezya PRS karşılaştırması yaptığımda;
Türkiye'den Endonezya PRS fiyatının biraz üstüne Thomann'dan Amerikan PRS alabiliyorum.
Bu üzücü bir durum. Hatta Türkiye ikinci el piyasası Thomann'dan pahalı :)
Şimdi üstatlar seçerek alacan falan diyecekler, nerede gitar var ki seçeceksin :)

Dore Müzik Fiyatı:
PRS SE Custom 24 Fiyatı: 15.540 TL
PRS S2 Custom 24 Fiyatı: 34,980 TL

Thomann.de Fiyatı:
PRS SE Custom 24 Fiyatı: 8.400 TL
PRS S2 Custom 24 Fiyatı: 18.900 TL

Geçen hafta siparişini verdiğim ses kartı siparişi günü malum açıklamalar yapılınca bir günde 6-7K ucuzladı. Tabi ki ertesi gün siparişi iptal ettim ve tekrar sipariş verdim.

Çıkan döviz kuru inince fiyatını aşağı çekenler de mevcut, herkesin günahını almamak lazım :)

S2 Custom 1500 eur üstünde. Gümrük vb gidip uğraşmak gerekir. Anahtar teslim mi bu üstteki fiyatlar?
Ayrıca 7 hafta sonra stoğa girecek diyor.
375TL kargo bedeli var.
Vergi kısmı muamma, kimisi %18 diyor kimisi daha fazla. Biraz gümrük memuruna bağlı.
18,900x %18 vergi olsa= 22.300 TL yapar. Yoktur ama ÖTV %30 olsa = 29.000TL yapar. Daha fazla vergi yok zaten.
Ama herkesin tanıdığı vardır. Birisi yanında getirebilir.
Almanya'da vergi dahil 1800 € X 13,31 TL = 24.000 TL alabiliyorsun.
Dolar ile aldı Dolar ile satıyor.
Sattığının yerine gene Dolar ile gitar alacak.
Kur aslında etkilemez. Bir iki hafta dolar uçtu o sırada da her halde kimse gitar almamıştır.
Kaç aydır Dore de PRS gitarlar yok.
Son bir ayda ithalat yapmadıysa bugün ki kurun altına bunları almış olmalıdır.

375TL kargo bedeli var.
Vergi kısmı muamma, kimisi %18 diyor kimisi daha fazla. Biraz gümrük memuruna bağlı.
18,900x %18 vergi olsa= 22.300 TL yapar. Yoktur ama ÖTV %30 olsa = 29.000TL yapar. Daha fazla vergi yok zaten.
Ama herkesin tanıdığı vardır. Birisi yanında getirebilir.
Almanya'da vergi dahil 1800 € X 13,31 TL = 24.000 TL alabiliyorsun.
Dolar ile aldı Dolar ile satıyor.
Sattığının yerine gene Dolar ile gitar alacak.
Kur aslında etkilemez. Bir iki hafta dolar uçtu o sırada da her halde kimse gitar almamıştır.
Kaç aydır Dore de PRS gitarlar yok.
Son bir ayda ithalat yapmadıysa bugün ki kurun altına bunları almış olmalıdır.
Bu abi Amerika'dan gelecekmiş.

İstersen at bir dm doğrudan sana bir USA PRS getirir belki.

Ekonomiden anlamam. Ama bu lobi kelimesi ciddi absürt. Serbest ekonomik politikaya sahip bir ülkedesin. Madem bu durum seni bu kadar rahatsız ediyor cimere şikayet edecek kadar.
Önce akaryakıt hemen arkasından da gıda fiyatlarını şikayet et.
Sonuç itibari ile dolar 7 lira düştü. Akaryakıtta da en az 4 5 lira indirim olması gerekirken gittiler ötvyi geri getirdiler hemde zam yaparak. Özetle Petrol üreticileri Lobisi market lobisi gitar lobisi.
Mevcut ekonomik modelde ne isterse onu dayatır. Çünkü sistem bu. Alma olsun bitsin.
Ama cimere şikayet yapacaksan önce akaryakıt ve gıda için yapta komik duruma gelmesin şikayetin.
Adam akaryakıt ve gıda daki zamların geri alınmamasından rahatsız olmamış enstrüman fiyatlarından rahatsız.
Hayatta başarılar.
Akaryakıtın vergisine zam geldi. Müzik aletlerininkine gelmedi. Arada böyle bir fark var ve bunu unutuyorsun gardaş.

prs'i thomann'dan alabiliyor musunuz? Tr temsilciliği olan markaları göndermiyorlardı bu yüzden fender jackson ibanez vs göndermiyorlar. Prs için durum nedir bilmyorum. Yani bazı ürünlerde dore ve zuhal'e muhtaçsınız gibi duruyor. Ayrıca bu adamlar stok yaparken enflasyon oranını da hesaplıyorlar. dolar 7 iken 1000 dolara giriş yapılan gitar bugün çok yüksek fiyatlara satılmasının bir nedeni de bu enflasyonda eriyen kaybını alıcı olarak size yüklüyor dore. Yani dolardaki yükseliş bile enflasyonda eriyen kaybı kapatamıyor son 1 yıldır ortalama enflasyon %50 civarı. son 3 yıl da en az yıllık %30-35 seviyesinde tüik %20-25 gibi rakamlar açıklasa da piyasadaki fiyatlar öyle değil. Dore veya zuhal de ona göre hesaplıyor alınabiliyorsa sıfır gitar için thomann'a bakmakta bence fayda var gümrük bile ödeseniz %15-20 daha az ödersiniz maalesef durum bu satıcı da alıcı da haklı olunca ''türkiye tipi ekonomik model'' moduna geçmiş oluyorsunuz kısaca. on sene oldu sanırım zuhal müziğe giren gitarların birebir listesini gördüm oradaki elemanla haşır neşir olunca bana listeyi açtı gösterdi, 1000 dolara satılan gitarın zuhale girişi 300-350 dolar filandı. 1'e 3 oluyordu. Tabi geriye kalan zuhal'nin kasasına gitmiyor fakat 1000 dolarlık gitardan kabaca 300 dolar falan net kar ediyorlardı. dore'de de aynıdır. fakat dore bu fiyatı hesaplarken 3 sene önce almışsa 300 dolar+3 senelik tr'deki enflasyon farkı+3 senelik dolar kuru farkı+giderler(vergi, kira, maaş vs) diye hesaplayınca 3 sene önce 300 dolara giriş yapan ve aynı sene 1000 dolara satış fiyatı olan gitar, bugün 2000-2500 dolara satlılıyor siz de haliyle oha diyorsunuz ama durum bu yani.

Son düzenleme:
prs'i thomann'dan alabiliyor musunuz? Tr temsilciliği olan markaları göndermiyorlardı bu yüzden fender jackson ibanez vs göndermiyorlar. Prs için durum nedir bilmyorum. Yani bazı ürünlerde dore ve zuhal'e muhtaçsınız gibi duruyor. Ayrıca bu adamlar stok yaparken enflasyon oranını da hesaplıyorlar. dolar 7 iken 1000 dolara giriş yapılan gitar bugün çok yüksek fiyatlara satılmasının bir nedeni de bu enflasyonda eriyen kaybını alıcı olarak size yüklüyor dore. Yani dolardaki yükseliş bile enflasyonda eriyen kaybı kapatamıyor son 1 yıldır ortalama enflasyon %50 civarı. son 3 yıl da en az yıllık %30-35 seviyesinde tüik %20-25 gibi rakamlar açıklasa da piyasadaki fiyatlar öyle değil. Dore veya zuhal de ona göre hesaplıyor alınabiliyorsa sıfır gitar için thomann'a bakmakta bence fayda var gümrük bile ödeseniz %15-20 daha az ödersiniz maalesef durum bu satıcı da alıcı da haklı olunca ''türkiye tipi ekonomik model'' moduna geçmiş oluyorsunuz kısaca. on sene oldu sanırım zuhal müziğe giren gitarların birebir listesini gördüm oradaki elemanla haşır neşir olunca bana listeyi açtı gösterdi, 1000 dolara satılan gitarın zuhale girişi 300-350 dolar filandı. 1'e 3 oluyordu. Tabi geriye kalan zuhal'nin kasasına gitmiyor fakat 1000 dolarlık gitardan kabaca 300 dolar falan net kar ediyorlardı. dore'de de aynıdır. fakat dore bu fiyatı hesaplarken 3 sene önce almışsa 300 dolar+3 senelik tr'deki enflasyon farkı+3 senelik dolar kuru farkı+giderler(vergi, kira, maaş vs) diye hesaplayınca 3 sene önce 300 dolara giriş yapan ve aynı sene 1000 dolara satış fiyatı olan gitar, bugün 2000-2500 dolara satlılıyor siz de haliyle oha diyorsunuz ama durum bu yani.
PRS'yi Türkiye'ye satıyor.
Kargo ücretini Türkiye'ye göre yazıyor.

Burada kimseyi haklı çıkarmak ya da eleştirmek gibi bir amacım olmasa da, bir zamanlar Dore Müzik çalışanı olarak açıklama yapmak istedim.

Dore Müzik açısından bakılırsa, mağaza giderleri, ürünlerin ithalat maliyeti, mağazaya transfer gideri, personel giderleri, depo giderleri, vergisi, stopajı gibi gibi bir sürü gider kalemi mevcut. Değerlendirme yaparken bu detayları göz önünde bulundurmak gerek bence, sonuçta milyon liralık sermayeli yirmiden fazla mağazası olan bir işletme.

Burada kimseyi haklı çıkarmak ya da eleştirmek gibi bir amacım olmasa da, bir zamanlar Dore Müzik çalışanı olarak açıklama yapmak istedim.

Dore Müzik açısından bakılırsa, mağaza giderleri, ürünlerin ithalat maliyeti, mağazaya transfer gideri, personel giderleri, depo giderleri, vergisi, stopajı gibi gibi bir sürü gider kalemi mevcut. Değerlendirme yaparken bu detayları göz önünde bulundurmak gerek bence, sonuçta milyon liralık sermayeli yirmiden fazla mağazası olan bir işletme.
Zarar ediyor olsa küçülür, tam aksine büyüdüğüne göre demek ki aşırı karlı bir iş yapıyor ;)

Zarar ediyor diye tanımlamadım aslında, sadece her ay döndürmesi gereken ciddi bir gider kalemi mevcut ve bunun yanında da riske edlip girişimde bulunulan ciddi sermaye var. Bu şartlar altında maksimum kar elde etme hedefleri işler istedikleri gibi gidiyorsa normal diyorum. :)

Bak koççum.

bu döviz 1 hafta 10 gün önce 1 gecede 10-TL oldu mu ? oldu. ama 1 hafta 10 gündür insanlar deli gibi akaryakıt enerji ve gıda fiyatlarında ki artışın geri çekilmesini istiyor ve bekliyor.
Ama bu ekonomist reis ne yaptı. Zengini fakirleştirmemek adına TAM 10 GÜN SONRA ben akaryakıta ötv'yi geri getiriyorum hem de zamlı dedi. Yani indirim yapsam bile artık pompaya yansımayacak dedi.
Biraz zamanının insanı olmaya çalışsan cidden aldığın oksijenin hakkını vermiş olacaksın.

Tabi ki senin maddi imkanların bu izahını yaptığım durumlar için geçerli olmayabilir. Tabi ki seni bu konuda rahatsız eden sadece enstrüman fiyatları da olabilir.
Ama ülke yangın yeriyken gelip de yok lobi yok CİMERE topluca şikayet edelim falan boş işler.

Burada yazılanları maddi imkanları kısıtlı kişilerde okuyor. Bu forum da tel değiştirecek bütçesi olmayan kişiler şu yazılanları okudukça " vay ... ko..y,m milletin derdine bak " diyerek sağlam saydırıyordur.

Ha daha ılıman şekilde şunu desen bir derece " ya forum kullanıcıları bu döviz düştü ama bu enstrüman fiyatları hala aynı yerinde sayıyor. Nedendir v.s. " tarzında olsa hadi bir derece

Ben kabullenemiyorum kusura bakma. Ben " komşum açken ben tok yatamam " jenerasyonu içerisinde büyütüldüm. Sen yine de bildiğin gibi takıl ama.

Adı geçti diye söyleyeyim Dore ve diğer tüm ticari işletmeler ister çorapçı olsun, ister gitar mağazası, ister hi-end elektronikçi, ister bakkal .... tek bir ana amaçları vardır ... ana amaç diyorum bakın .... o da KAR ETMEKTİR. Nokta.
Fiyatlama politikasını beğenirsin, beğenmezsin, indirim ve fırsatları vardır, yoktur... hiçbirimiz de arka planda maliyetleri nasıl oluşuyor, kar hedefi nedir ve buna nasıl ulaşır o şirkette finansal yönetici değilsek bilemeyiz. O yüzden fazla da şeetmemek lazım. Ben burada üstüme benzin döküp yaksam inanın hiçbir firmanın fiyatlaması değişmez. Siz kendi yolunuzu bulmaya, menfaatinizi kollamaya bakın.
Burası izole bir dünya ve hepimiz nefes almak için kaçıyoruz buraya, ısrarla ajitasyon olmasın diye yazmamaya çalışıyorum çünkü o konu başka konu yeri burası değil ama bu ülkede 13 yaşında kız tok hissetmek için su içiyorum bol bol dedi. Gitar alamıyorsam da varsın almayayım Dore'nin etiketi yüksekse - Dore'nin suçu değil hiçbiri :)
Bu arada yine söyleyeyim, müzik sektörü ile ilgim sıfır - sadece müşteriyim, hepsine eşit mesafedeyim.

Bak koççum.

bu döviz 1 hafta 10 gün önce 1 gecede 10-TL oldu mu ? oldu. ama 1 hafta 10 gündür insanlar deli gibi akaryakıt enerji ve gıda fiyatlarında ki artışın geri çekilmesini istiyor ve bekliyor.
Ama bu ekonomist reis ne yaptı. Zengini fakirleştirmemek adına TAM 10 GÜN SONRA ben akaryakıta ötv'yi geri getiriyorum hem de zamlı dedi. Yani indirim yapsam bile artık pompaya yansımayacak dedi.
Biraz zamanının insanı olmaya çalışsan cidden aldığın oksijenin hakkını vermiş olacaksın.

Tabi ki senin maddi imkanların bu izahını yaptığım durumlar için geçerli olmayabilir. Tabi ki seni bu konuda rahatsız eden sadece enstrüman fiyatları da olabilir.
Ama ülke yangın yeriyken gelip de yok lobi yok CİMERE topluca şikayet edelim falan boş işler.

Burada yazılanları maddi imkanları kısıtlı kişilerde okuyor. Bu forum da tel değiştirecek bütçesi olmayan kişiler şu yazılanları okudukça " vay ... ko..y,m milletin derdine bak " diyerek sağlam saydırıyordur.

Ha daha ılıman şekilde şunu desen bir derece " ya forum kullanıcıları bu döviz düştü ama bu enstrüman fiyatları hala aynı yerinde sayıyor. Nedendir v.s. " tarzında olsa hadi bir derece

Ben kabullenemiyorum kusura bakma. Ben " komşum açken ben tok yatamam " jenerasyonu içerisinde büyütüldüm. Sen yine de bildiğin gibi takıl ama.

Adı geçti diye söyleyeyim Dore ve diğer tüm ticari işletmeler ister çorapçı olsun, ister gitar mağazası, ister hi-end elektronikçi, ister bakkal .... tek bir ana amaçları vardır ... ana amaç diyorum bakın .... o da KAR ETMEKTİR. Nokta.
Fiyatlama politikasını beğenirsin, beğenmezsin, indirim ve fırsatları vardır, yoktur... hiçbirimiz de arka planda maliyetleri nasıl oluşuyor, kar hedefi nedir ve buna nasıl ulaşır o şirkette finansal yönetici değilsek bilemeyiz. O yüzden fazla da şeetmemek lazım. Ben burada üstüme benzin döküp yaksam inanın hiçbir firmanın fiyatlaması değişmez. Siz kendi yolunuzu bulmaya, menfaatinizi kollamaya bakın.
Burası izole bir dünya ve hepimiz nefes almak için kaçıyoruz buraya, ısrarla ajitasyon olmasın diye yazmamaya çalışıyorum çünkü o konu başka konu yeri burası değil ama bu ülkede 13 yaşında kız tok hissetmek için su içiyorum bol bol dedi. Gitar alamıyorsam da varsın almayayım Dore'nin etiketi yüksekse - Dore'nin suçu değil hiçbiri :)
Bu arada yine söyleyeyim, müzik sektörü ile ilgim sıfır - sadece müşteriyim, hepsine eşit mesafedeyim.
Şu iki yazıya sonuna kadar katılıyorum.

Toplumun büyük bir kısmı ekonomik dar boğazda mücadele verirken. YEaaa benene yeaa ben kitar olcom döviz düştü ama bu satıcı fiyatları düşürmüyor yeaa CİMERE topluca şikayet edelim diyebilmek nasıl bir anlayış ve zihniyet farklılığıdır anlayamadım. Ha varsa medeni cesaretin gerçekten yap e-devletten şikayetini. Şikayet numaranı da paylaş buradan elalem delikanlı görsün. Ama sağlıklı ve tatminkar cevap alabilirmisin oda ayrı.

Serbest piyasada ARZ ve TALEP ilişkisi denen bir durum vardır. Satıcı kar edecek şekilde serbest piyasa neyi gerektiriyorsa o fiyatı belirler ve arza sunar. Toplumda da buna talep varsa satıcı bildiğini okumaya devam eder. Sen ister al ister alma umurunda olmaz çünkü arzı talep görüyordur.

Yazıktır yapmayın böyle şeyler. İnsanlar aç gezerken, evine çoluk çocuğuna harçlık veremezken tartışılması son derece yanlış bir konu bu. yok mu bir yetkili kaldırsın bu konuyu.

Geri