Kayıt Esnasında Dipses sorunu 😑kablo? Yalıtım? Topraklama?

Herkese merhaba

Behringer u-phoria um2 ses kartım ve C1 mikrofonun var. Ev ortamında amatör akustik kayıtlar yapmak için uğraşıyorum. Fl 12 kullanıyorum. Sorunum şu mikrofonun sesi ses kartından tamamen kısıkken bile dip ses var. Biraz araştırma yaptım. Topraklama ve kaliteli kablo bu sorunu çözer diyorlar. Sizin fikriniz nedir?

Şimdiden teşekkürler.

Behringer u-phoria um2 ses kartım
En başlıca sorun aslında bu.

İnanıyorum ki bütçeniz dahilinde kalmak için bu ses kartını seçmişsin. Bütçe sorununuz olmasaydı daha iyi bir ses kartı almayı da istemişsindir.

Bu markanın kronik sorunu gibidir dip ses ve patlama yapması.

Kablolama veya topraklama ile kısmen düzelir. En kalıcı sonuç daha iyi bir ses kartı edinmek olacaktır.

Birde şu durum var. Kullandığın bilgisayar dışında başka bir bilgisayarda denedin mi ? ses kartı ve mikrofonunu.

Örnek : Masa üstü veya laptopta kullanıyorsan, başka bir masa üstü veya laptopta dene. Yalnız bunu yaparken senin bilgisayarının bağlı olduğu prizde ve aynı ortamda denemelisin. Ses kartını ve mikrofonu alıp da başka bir yerde deneme. Çünkü sorunun kaynağı elektrik mi ? bilgisayar mı ? ses kartı mı ? bağlantı kablolarında mı ? ancak bu şekilde öğrenilir.

Eğer bunu yaptığında sorun ortadan kalkıyorsa demek ki sorunun senin bilgisayarında demektir. Ama aynı sorun burada da devam ediyorsa. Ses kartını daha iyisi ile değiştirmeyi düşünmelisin. Topraklama ve kablo değişimi geçici çözüm olacaktır.

Son düzenleme:
Aletin kronik bir sorunu yok, UM2 16 bit ve DAC/ADC de parası kadar pürüzsüz. $50'ye elinden geleni yapıyor işte arkadaş.

Soruna gelince, duymadan bir şey diyemeyiz. Normal 16bit gürültüsü de olabilir, topraklama da olabilir, kablo/jack da olabilir, mikrofon da sorunlu olabilir. Çözüm bulacak kadar veri yok ortada.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
En başlıca sorun aslında bu.

İnanıyorum ki bütçeniz dahilinde kalmak için bu ses kartını seçmişsin. Bütçe sorununuz olmasaydı daha iyi bir ses kartı almayı da istemişsindir.

Bu markanın kronik sorunu gibidir dip ses ve patlama yapması.

Kablolama veya topraklama ile kısmen düzelir. En kalıcı sonuç daha iyi bir ses kartı edinmek olacaktır.

Birde şu durum var. Kullandığın bilgisayar dışında başka bir bilgisayarda denedin mi ? ses kartı ve mikrofonunu.

Örnek : Masa üstü veya laptopta kullanıyorsan, başka bir masa üstü veya laptopta dene. Yalnız bunu yaparken senin bilgisayarının bağlı olduğu prizde ve aynı ortamda denemelisin. Ses kartını ve mikrofonu alıp da başka bir yerde deneme. Çünkü sorunun kaynağı elektrik mi ? bilgisayar mı ? ses kartı mı ? bağlantı kablolarında mı ? ancak bu şekilde öğrenilir.

Eğer bunu yaptığında sorun ortadan kalkıyorsa demek ki sorunun senin bilgisayarında demektir. Ama aynı sorun burada da devam ediyorsa. Ses kartını daha iyisi ile değiştirmeyi düşünmelisin. Topraklama ve kablo değişimi geçici çözüm olacaktır.
Geri dönüş için teşekkür ederim. Bunu deneyip tekrar yazacağım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aletin kronik bir sorunu yok, UM2 16 bit ve DAC/ADC de parası kadar pürüzsüz. $50'ye elinden geleni yapıyor işte arkadaş.

Soruna gelince, duymadan bir şey diyemeyiz. Normal 16bit gürültüsü de olabilir, topraklama da olabilir, kablo/jack da olabilir, mikrofon da sorunlu olabilir. Çözüm bulacak kadar veri yok ortada.
Bi ses kaydı atsam iş görür mü?

Yukarda söylenildiği gibi çok fazla nedeni var, ses kaydı şart. Genellikle elektrik hattından kaynaklı sorunlar oluyor. Mesela bu sorunu en kolay şekilde laptop pilde çalışırken deneyerek test edebilirsiniz, dip gürültüsü ortadan kalkarsa büyük olasılıkla elektrik hattındandır diyebiliriz, tabii yine kullanılan bilgisayarla da ilgili bir sıkıntı ihtimali her zaman var. Adım adım gitmek gerekiyor. Bir de sıfırlamak gibi bir şey düşük bütçelerde mümkün değildir, en azından benim düşük bütçeli sistemimde dip gürültüsünün sıfırlandığına hiç şahit olmadım. Kabul edilebilir seviyeye indirip temizleyebilmek bana yeterli geliyor. Muhtemelen ortalama bir kullanım için de böylesi yeterli olmalı. Yüksek bütçelerde havalar nasıldır, hiç bilemiyorum.

Geri