Elektro Gitarların Konstrüksiyon Farkları

Bolt-on ve Neck-thru gitarların yapım aşaması, artıları ve eksileri hakkında bilgi verebilir misiniz?

Yalnış biliyor olabilirim; neck-thru gitarlar ,Jackson Soloist'ler gibi, tek parça ağaçtan yapılıyor ve boyun kısımları kavisli olduğu için en son perdelere daha kolay bir ulaşım sağlıyor. Bir nevi çalımı kolaylaştırıyor. Ama sap ayarı yapılırken sıkıntılar çıkabilirmiş gibi geliyor çünkü tek parça ağaç sanki daha kırılgan olabilirmiş gibi.

Konstrüksüyon kelimesini duyar duymaz tüylerim diken diken oluyor. Türkçe'ye tam devşirilememiş bir kelime. İngilizcesi olan "construction" kullanılabilir, Türkçe olarak da "sap gövde bağlantısı", sizin de kullandığınız gibi "yapım" da kullanılabilir.

1- Önemli olan gitarın kalitesi. Hem sustainde hem ayar tutmasında hem de çalım hissiyatında ilk etken ağaçların kalitesi ve yapıştırılma şekilleri.
2- Gitar yapımında uzman değilseniz düşündüklerinizin büyük çoğunluğu yanlış. Mesela şu:
tek parça ağaç sanki daha kırılgan olabilirmiş gibi
Alakası yok. Benim kullandığım net thru gitarlar neredeyse hiç ayar gerektirmezdi. Yılda 1 kere belki. Kullandığım kaliteli bolt onlarda da bu tarz bir ayar tutma olduğunu söyleyebilirim. Net bir fark yok. Ama net fark örneği görmek istiyorsanız sapın içinde karbon fiber şerit koyulan gitarlara bakın. Daha da uzun süreler sap ayarı atmadan kullanılabilirler. Ucuz gitarların sapı sık atar.
3- Neck thru bağlantı hissiyat olarak da, çalım olarak da daha çok beğeniliyor genelde ama bence kaliteli bir bolt on ile yan yana koyunca bir tercih sebebi olamaz. Önemli olan bol ondan gelen tondaki parlaklık işinize yarayacak mı ? Bir de neck thru gitarlar gövdede genelde daha fazla titreşim bırakıyor. Bence hissiyat olarak güzel oluyor.
4- Jacksondan örnek vermişsiniz. X serisi neck thru soloistler ile Pro serisi neck thru soloistlerin birbiriyle alakasız olduğunu söyleyebilirim. Aradaki ağaç kalitesi farkı çok net şekilde görülebiliyor. Hem hissiyat olarak, hem tonun genişliği ve gövdeli gelmesi olarak hem de sustain olarak net şekilde Pro serisi önde. Aradaki fiyata değer gitarın hakkını verebilecekseniz. Çalım rahatlığı olarak ikisi de aynı diyebilirim ama. X serisi soloistelr çok ince saplı ve sap formu Ibanezler'e yani D formuna yakın, Pro serisi olanlar ise biraz daha normal kalınlıkta ve modern C formuna yakın. Zaten Modern C formu Jackson gitarlar ile ünlendi denebilir.
TLDR: Ne kadar para o kadar köfte. Profesyonel bir müzisyen değilseniz sap bağlantı farkları gitar almak için seçim sebebi olmamalı. Önemli olan ağaç kalitesi, yapım kalitesi, donanım.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Konstrüksüyon kelimesini duyar duymaz tüylerim diken diken oluyor. Türkçe'ye tam devşirilememiş bir kelime. İngilizcesi olan "construction" kullanılabilir, Türkçe olarak da "sap gövde bağlantısı", sizin de kullandığınız gibi "yapım" da kullanılabilir.

1- Önemli olan gitarın kalitesi. Hem sustainde hem ayar tutmasında hem de çalım hissiyatında ilk etken ağaçların kalitesi ve yapıştırılma şekilleri.
2- Gitar yapımında uzman değilseniz düşündüklerinizin büyük çoğunluğu yanlış. Mesela şu:

Alakası yok. Benim kullandığım net thru gitarlar neredeyse hiç ayar gerektirmezdi. Yılda 1 kere belki. Kullandığım kaliteli bolt onlarda da bu tarz bir ayar tutma olduğunu söyleyebilirim. Net bir fark yok. Ama net fark örneği görmek istiyorsanız sapın içinde karbon fiber şerit koyulan gitarlara bakın. Daha da uzun süreler sap ayarı atmadan kullanılabilirler. Ucuz gitarların sapı sık atar.
3- Neck thru bağlantı hissiyat olarak da, çalım olarak da daha çok beğeniliyor genelde ama bence kaliteli bir bolt on ile yan yana koyunca bir tercih sebebi olamaz. Önemli olan bol ondan gelen tondaki parlaklık işinize yarayacak mı ? Bir de neck thru gitarlar gövdede genelde daha fazla titreşim bırakıyor. Bence hissiyat olarak güzel oluyor.
4- Jacksondan örnek vermişsiniz. X serisi neck thru soloistler ile Pro serisi neck thru soloistlerin birbiriyle alakasız olduğunu söyleyebilirim. Aradaki ağaç kalitesi farkı çok net şekilde görülebiliyor. Hem hissiyat olarak, hem tonun genişliği ve gövdeli gelmesi olarak hem de sustain olarak net şekilde Pro serisi önde. Aradaki fiyata değer gitarın hakkını verebilecekseniz. Çalım rahatlığı olarak ikisi de aynı diyebilirim ama. X serisi soloistelr çok ince saplı ve sap formu Ibanezler'e yani D formuna yakın, Pro serisi olanlar ise biraz daha normal kalınlıkta ve modern C formuna yakın. Zaten Modern C formu Jackson gitarlar ile ünlendi denebilir.
TLDR: Ne kadar para o kadar köfte. Profesyonel bir müzisyen değilseniz sap bağlantı farkları gitar almak için seçim sebebi olmamalı. Önemli olan ağaç kalitesi, yapım kalitesi, donanım.
Hocam ben bu forumdaki insanları gerçekten anlamıyorum çok basit bir soru sordum yapım aşaması nasıldır, artıları eksileri nelerdir diye siz bana alakasız şeyler yazdınız. Yani sırf yazmış olmak için yazıyorsunuz yazdıklarınız hiçbiri sorumu cevaplamadı.

Hocam ben bu forumdaki insanları gerçekten anlamıyorum çok basit bir soru sordum yapım aşaması nasıldır, artıları eksileri nelerdir diye siz bana alakasız şeyler yazdınız. Yani sırf yazmış olmak için yazıyorsunuz yazdıklarınız hiçbiri sorumu cevaplamadı.
Şu açıklamadan sorunun cevabını alamadıysan artık sorunu forumda değil kendinde aramaya başlamanı önerebilirim. İlk paragraf konunun başlığına bir eleştiri.
(1- ) şeklinde yazdığım madde ile birlikte sorunu yanıtlamaya başlıyorum. İyi okumadıysanız tekrar okumanızı öneririm. Benim de okuyor bazen böyle ilk cümlesini okuıduktan sonra kalanı okumadığım forum yazıları.

En kaba ve en basitçe bir fark yazayım.
Bolt on bir sap kırılırsa ve tamir edilemezse yeni sap alır degıştirirsin
Neck tru kırılırsa sapı eline verir gönderdirler tamir edilemeyecek düzeydeyse.
Ayrıca çoğu neck tru gitar tek parça değildir. 3 parçadır. Tam boy sap 2 parçadan oluşan gövdenin ortasına koyulur. Bununla ilgili resimleri bu forumda paylaşmıştım. Ararsan bulacaksın.

Şu açıklamadan sorunun cevabını alamadıysan artık sorunu forumda değil kendinde aramaya başlamanı önerebilirim. İlk paragraf konunun başlığına bir eleştiri.
(1- ) şeklinde yazdığım madde ile birlikte sorunu yanıtlamaya başlıyorum. İyi okumadıysanız tekrar okumanızı öneririm. Benim de okuyor bazen böyle ilk cümlesini okuıduktan sonra kalanı okumadığım forum yazıları.
Hocam bilgi ve tecrübeni kimlere karşılıksız olarak iyi niyetle aktaracağını ve buna değip değmeyeceğini mesaj içeriğinden algılayabilecek deneyimde olduğunu düşünüyorum. Yine de, sap ve birleşimi yapım aşamaları ve artı-eksileri gibi çok basit bir araştırmayı 30 sayfalık makale olarak tamamlayıp, abstractını burada paylaşmadığın için paparayı yemişşsin haklı olarak. Ben gene de sana bir like verdim ama kanaat notu olarak yani. Azmin güzel, lakin daha fazla çalışmalısın. Haftaya sap üretiminde kullanılan dekupaj ve daire testerelerin sap kırılganlığına etki farkları ve bu bilginin evinde gitar çalan birine ne gibi bir katkısı olacağı konusu var.

Adam foruma uye olali bir hafta olmus, forumdaki insanlari anlamiyorum diyor, karsindaki insan sana zaman ayirmis bildigini ozetlemis de yazmis. Sende biliyorsunki bu sordugun soruyu google ladiginda tonla cevap cikiyor, bir kismida videolu. Yine de biri nezaketle bir cevap yaziyor ama sen hic bir zahmet harcamadan aldigin bu bilginin karsiliginda ukalalik yapiyorsun. Yalniz, sorularin sorulus biciminden cogu zaman bos beles olduklari anlasiliyor, hic tenezzul edip cevap vermemek lazim. Yani sunu okudugunda sanirsinki adam gitra yapacak hersey hazir bolt on mu neck thru mu karar veremiyor.

Ne kadar bilirsen bil, karşındakinin anlayabileceği kadarsın. :)
Çok takılmamanı öneririm :)

Ben okudum... bildiklerimi tazeledim, yeni şeyler de öğrendim. Hap yapıp al yut demedi diye kabahat onda değil kusura bakma...

Evet tek parca agac daha kirilgan olur, cabuk incinir. Hep iltifat etmelisin. Uzmemelisin. Kirilir uzulur sorun cikarir.
O yuzden mesela gibson lp lerde govde de bir suru kapak kullanirlar. Hakaretler once kapaklara carpar etkisi azalir ki govdeye zarar vermesin. Sonra lake cila isi var mesela o cok farkli. O daha da kirilgan oluyor... Simdi bisey diyecegim de sitenin moderatoru uzaklastirma veriyor

Bolt on gitarlarda sap ve gövde ayrıdır, adı üstünde birbirine vida ile bağlanır. Neck thru gitarlarda sap ve gövde esasen yekpare ağaçtır. Genelde gövdenini yanlarına iki "kanat" eklenerek alışıldık gitar formu verilir.

Çalım kolaylığı meselesi kime göre neye göre. İyi bir sap bağlantısı olan, bağlantı yerine ele oturacak gibi şekil verilmiş olan bir bolt-on gitarın farkı varsa da o fark 1995 senesinde Atatürk Oto Sanayii'de Astra'nın katalizörünü söktürüp 5 beygir kazanmaya çalışan gerzek gence ustanın dediği gibi: "O fark senin kafada genç".

Kırılgan olma maselesine gelince. Gitar çalma faaliyeti için geçerli bir fark olmaması gerekir. Hele sap ayarı vs. gibi şeyler için buna takılmayın derim. Ha ben Keef styla sahneye çıkana gitarla vuracam ya da ne bileyim gitarla arada snowboard falan da yaparım diye düşünüyorsanız bilemiyorum, o zaman güzel alüminyum gitarlar vs. var. Hem pas da yapmaz.

Geri