İlk elektrom ilk heyecan. Atış serbest

Öncelikle herkese selamlar. Bir süredir kardeşimin evde çürümeye terk ettiği klasik gitarını kurcalamaktayım. Kendimce gitar enstrümanının aşağı yukarı bazı temel mevzularını ufaktan kavradığımı hissediyorum ve dürüst olmak gerekirse klasik gitar beni tatmin etmekte pek de yeterli değil. Her ne kadar en sevdiğim gruplardan biri olsa da Pearl Jam bile klasik gitarda çala çala bir süre sonra sıkmaya başlıyor. Birkaç haftadır elektro gitara kafayı takmış durumdayım ama malum piyasada herşey ateş pahası, en ucuz gitarlar bile asgari ücretin yarısı kadar neredeyse. O yüzden şimdilik kafamda belirli bir bütçe yok, fazla astronomik rakamlara uçmadan bana istediklerimi yerine getirebilecek gitardır amfidir vs. önerisinde bulunabilir misiniz?

Direkt aşağıya linkini bıraktığım parçalardaki sound'u istiyorum diyebilirim

Çalacağım gitar yukarıdaki sesleri çıkartırken bu sese de geçiş yapabilirse mükemmel olur

Ayrıca elektro gitar konusunda hiçbir bilgim olmadığı için kafama takılan başka sorular da var.

Parçaları tek tek alsam sıkıntı çıkar mı? Ekipmanlar evrensel mi yoksa gitardan gitara değişir mi? İkinci el ne kadar güvenlidir?

Şimdiden teşekkürler ♠️

Ton konusuna bu kadar takıntılıysan

Amfi olarak en basit Boss Katana Mk2 50w buna alternatif olarak ta Blackstar id core v2 veya v3 20w
Ses kartı tercih edilecekse basit bir kart olarak M-Audio M-Track Solo

Geri kalan bütçe ile bir gitar (bütçen ne kadar belirtmemişsin)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ton konusuna bu kadar takıntılıysan

Amfi olarak en basit Boss Katana Mk2 50w buna alternatif olarak ta Blackstar id core v2 veya v3 20w
Ses kartı tercih edilecekse basit bir kart olarak M-Audio M-Track Solo

Geri kalan bütçe ile bir gitar (bütçen ne kadar belirtmemişsin)
Ufak detayları farkedecek kadar eğitimli bir kulağım yok açıkçası, verdiğim örneklerdeki seslere yanaşsa yeter benim için.

Gitar konusunda da internette araştırdıktan sonra şu modelde karar kıldım ama bana baya pahalıya patlayacağı için amfi düşünmüyorum şimdilik. Zaten klasikten elektroya geçerken alışana kadar amfinin de pek hakkını veremeyeceğim gibi görünüyor. Sanıyorum ki şimdilik ses kartı işimi görecektir, hem PC'ye bağlayıp efekt de verebiliyormuşuz okuduğuma göre. (Ne kadar doğru anladım bilmiyorum tabii)

Beni çok üzmeyecek ucuz bir ses kartı önerebilir misiniz?

Eğer üzmesin istiyorsan Audient iD5 MKII olabilir ya da biraz daha ucuzundan Audient EVO 4. Üzsün ama ağlatmasın diyorsan M-Audio M-Track Solo olabilir. Bunlar tek başına çalışmaz ama, yanlarında bir de monitör alınca zaten güzel amfilere yaklaşacaktır vereceğin para.

Ses kartı yerine ID:Core 20 V3 ile başlayabilirsin, daha ucuza gelir. Hiç bilmeden ses kartı kullanmak amfi kullanmaktan daha zor.

Ufak detayları farkedecek kadar eğitimli bir kulağım yok açıkçası, verdiğim örneklerdeki seslere yanaşsa yeter benim için.

Gitar konusunda da internette araştırdıktan sonra şu modelde karar kıldım ama bana baya pahalıya patlayacağı için amfi düşünmüyorum şimdilik. Zaten klasikten elektroya geçerken alışana kadar amfinin de pek hakkını veremeyeceğim gibi görünüyor. Sanıyorum ki şimdilik ses kartı işimi görecektir, hem PC'ye bağlayıp efekt de verebiliyormuşuz okuduğuma göre. (Ne kadar doğru anladım bilmiyorum tabii)

Beni çok üzmeyecek ucuz bir ses kartı önerebilir misiniz?
1)Ses kartının ucuzu mutlaka üzer. Gerge'nin tavsiyelerine kulak verin.

2)Soundları filan takmayın. Pek çok insanın anlamadığı gerçek şudur: Sound, ancak iyi çalanların elde edebileceği bir şeydir. İyi çalanlar orta karar ekipmanla müthiş işler yaparken, başlangıç düzeyinde kişi istediği kadar para saçsın, bir işe yaramaz. Ama parası olsa daha iyi sound alabileceğini zanneder:)

3)Henüz başlangıç düzeyinde olduğunuzun farkındasınız, ama fark etmeniz gereken başka pek çok şey olacak:)
İyi bir başlangıç egzersizi önereyim: İlk verdiğiniz videoda "çalan" bir arkadaş var. Sizden ricam, parçanın orjinalini dinleyin (Michael Jackson - Beat it), orada soloyu çalan gitaristin adını öğrenin. Bilmiyorsanız, onun biraz kariyerini inceleyin. Sonra o videoa "çalan" arakadaşın kaydı ile orjinal kayıt arasında ne fark var, zahmet olmazsa bana bir anlatın (Not: O arkadaşın o soloyu çaldığına inanmıyorum, kusura bakmayın. Bence playback yapıyor)
Elektro gitarın gelmş geçmiş en büyük isimlerinden birine maruz kalmışsınız, o soundu başka hiç kimse çıkaramaz zaten. Bunu öğrendiğiniz zaman diğer verdiğiniz örneklerin de neden çok önemli olmadığını öğreneceksiniz. Bunlar olur tabii, hepimiz o yollardan geçtik. Acele etmeyin, aksi takdirde çok büyük hayal kırıklığına uğrarsınız. Elektro gitarı "düğmesine basınca ses çıkartan" şeylerle sakın karıştırmayın. İlk başladığınızda bol miktarda gürültü yapacaksınız zaten; çünkü bu meredi temiz çalmayı öğrenmek son derece zor ve zaman alan bir meseledir. Ve bu süreyi para harcayarak kısaltamazsınız. Ders alırsanız o başka tabii.

4)"Parçalar" demeyin, o zaman gitarın üzerindeki aksam anlaşılır, onlar apayrı meselelerdir.
Sizin kastınız amfi, pedal, kablo gibi şeyler. Onlara "ekipman" deriz. Evet, onlar standarttır ve tek tek alabilirsiniz.

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Eğer üzmesin istiyorsan Audient iD5 MKII olabilir ya da biraz daha ucuzundan Audient EVO 4. Üzsün ama ağlatmasın diyorsan M-Audio M-Track Solo olabilir. Bunlar tek başına çalışmaz ama, yanlarında bir de monitör alınca zaten güzel amfilere yaklaşacaktır vereceğin para.

Ses kartı yerine ID:Core 20 V3 ile başlayabilirsin, daha ucuza gelir. Hiç bilmeden ses kartı kullanmak amfi kullanmaktan daha zor.
Yeni başlayan bir gitarist olarak ikisi de beni zorlayacak belli ki.

Peki şu tarz bir aparat alsam bundan ne kadar randıman alabilirim? Binlerce liralık amfilerin ve ses kartlarının yanından bile geçemeyecek muhtemelen ama şuanda satın aldığım gitarımın sesini merak ediyorum gerçekten. Bununla gitarımı bilgisayarıma bağlayıp hem amfi eksikliğini kapatıp hem de efekt işini çözebilir miyim? Daha da önemlisi bu tarz bir alet gitarıma zarar verir mi?

1)Ses kartının ucuzu mutlaka üzer. Gerge'nin tavsiyelerine kulak verin.

2)Soundları filan takmayın. Pek çok insanın anlamadığı gerçek şudur: Sound, ancak iyi çalanların elde edebileceği bir şeydir. İyi çalanlar orta karar ekipmanla müthiş işler yaparken, başlangıç düzeyinde kişi istediği kadar para saçsın, bir işe yaramaz. Ama parası olsa daha iyi sound alabileceğini zanneder:)

3)Henüz başlangıç düzeyinde olduğunuzun farkındasınız, ama fark etmeniz gereken başka pek çok şey olacak:)
İyi bir başlangıç egzersizi önereyim: İlk verdiğiniz videoda "çalan" bir arkadaş var. Sizden ricam, parçanın orjinalini dinleyin (Michael Jackson - Beat it), orada soloyu çalan gitaristin adını öğrenin. Bilmiyorsanız, onun biraz kariyerini inceleyin. Sonra o videoa "çalan" arakadaşın kaydı ile orjinal kayıt arasında ne fark var, zahmet olmazsa bana bir anlatın (Not: O arkadaşın o soloyu çaldığına inanmıyorum, kusura bakmayın. Bence playback yapıyor)
Elektro gitarın gelmş geçmiş en büyük isimlerinden birine maruz kalmışsınız, o soundu başka hiç kimse çıkaramaz zaten. Bunu öğrendiğiniz zaman diğer verdiğiniz örneklerin de neden çok önemli olmadığını öğreneceksiniz. Bunlar olur tabii, hepimiz o yollardan geçtik. Acele etmeyin, aksi takdirde çok büyük hayal kırıklığına uğrarsınız. Elektro gitarı "düğmesine basınca ses çıkartan" şeylerle sakın karıştırmayın. İlk başladığınızda bol miktarda gürültü yapacaksınız zaten; çünkü bu meredi temiz çalmayı öğrenmek son derece zor ve zaman alan bir meseledir. Ve bu süreyi para harcayarak kısaltamazsınız. Ders alırsanız o başka tabii.

4)"Parçalar" demeyin, o zaman gitarın üzerindeki aksam anlaşılır, onlar apayrı meselelerdir.
Sizin kastınız amfi, pedal, kablo gibi şeyler. Onlara "ekipman" deriz. Evet, onlar standarttır ve tek tek alabilirsiniz.
Yani olay aslında çoğunlukla ekipmanın kalitesinden çok çalan kişinin becerisinde mi bitiyor? Bunu öğrendiğim iyi oldu bu şekilde az önce kargoya verilen sıfır gitarımın kalitesinden şüphe etmeyeceğim en azından :)

Söylediğiniz gibi ekipmanın fiyatı ve kalitesi çok da farketmiyorsa yukarıda sorduğum tarzdaki aparatla ilgili biraz bilgi verebilir misiniz? Benim gibi bu alana kökünden yabancı birisininin işini görür mü, çok sıkıntı çıkartır mı?

Teşekkürler :)

Yeni başlayan bir gitarist olarak ikisi de beni zorlayacak belli ki.

Peki şu tarz bir aparat alsam bundan ne kadar randıman alabilirim? Binlerce liralık amfilerin ve ses kartlarının yanından bile geçemeyecek muhtemelen ama şuanda satın aldığım gitarımın sesini merak ediyorum gerçekten. Bununla gitarımı bilgisayarıma bağlayıp hem amfi eksikliğini kapatıp hem de efekt işini çözebilir miyim? Daha da önemlisi bu tarz bir alet gitarıma zarar verir mi?

Yani olay aslında çoğunlukla ekipmanın kalitesinden çok çalan kişinin becerisinde mi bitiyor? Bunu öğrendiğim iyi oldu bu şekilde az önce kargoya verilen sıfır gitarımın kalitesinden şüphe etmeyeceğim en azından :)

Söylediğiniz gibi ekipmanın fiyatı ve kalitesi çok da farketmiyorsa yukarıda sorduğum tarzdaki aparatla ilgili biraz bilgi verebilir misiniz? Benim gibi bu alana kökünden yabancı birisininin işini görür mü, çok sıkıntı çıkartır mı?

Teşekkürler :)
Bahsettiğiniz tipteki sinyal dönüştürücüleri hiç kullanmadım. Kısıtlı bütçede işe yarayabilir belki, bir fikrim yok.
Ekipmanın fiyatı ve kalitesi fark yaratır aslında (her ne kadar fiyat tek başına kaliteyi belirlemiyorsa da...), ama sizin düzeyinizde birisi için bu farkın bir anlamı yoktur, dediğim gibi, iyi sound ancak iyi çalan birisi tarafından çıkartılabilir. Bu yüzden başlangıç düzeyi ekipmanları vardır zaten, boşuna para vermesinler daha üst düzey ekipmana diye, çünkü bir işlerine yaramaz başlangıç düzeyinde kişilerin:)
Son olarak, Beat It solosunu coverlayan arkadaşı tekrar dinledim ve youtube üzerindeki başka videolarla kıyasladım. Kendisi çalmışsa şayet (ki olabilir gibi, çünkü Eddie Van Halen'ın kendisine has vibratosunu duyamadım...) gerçekten inanılmaz bir iş çıkarmış. Ama siz yine de bu tip şeyleri orijinallerinden dinlemeli ve öyle fikir sahibi olmalısınız, onu da belirteyim. Böylece hem konuyla ilgili genel bilginizi arttırır, hem de meseleye gerçekçi yaklaşırsınız. Eddie Van Halen'ı coverlayan o arkadaşın soundunu yakın zamanda almayı beklemez, EVH gibi çalmanın ise zaten mümkün olamayacağını anlarsınız mesela.
Aksi takdirde, ekipmana ilişkin bahsetmiş olduğum yanlış algılara kapılır, yani meselenin ekipmanda bittiğini düşünürsünüz. Ne yazık ki bu konuda youtube berbat bir kaynak, çünkü insanlar bu videoların ne kadar emekle çekildiğini filan fark etmiyorlar ve aynı alet-edevat ile kendilerinin de aynı şeyi yapabileceğini düşünüyorlar. Neyse, sonuçta siz mesajı almışsınız belli ki. Kolay gelsin.

id core 10 gibi fiyatına göre muhteşem bir cihaz varken, ustelik ses karti olarak da kullanılabiliyorken, ses karti maceralarına ne gerek var bilemiyorum. Iyi hoparlörler olmasi gerektiğini geçtim, ses karti ile korsan guitar rig 5, bias fx gibi yazılımlarla düzgün bir ton almaya calisana kadar id core 10 ile en az 20 saat mutlu mesut gitar calinir ve gene de amfinin verdigi ton kadar keyif vermez.

2)Soundları filan takmayın. Pek çok insanın anlamadığı gerçek şudur: Sound, ancak iyi çalanların elde edebileceği bir şeydir. İyi çalanlar orta karar ekipmanla müthiş işler yaparken, başlangıç düzeyinde kişi istediği kadar para saçsın, bir işe yaramaz. Ama parası olsa daha iyi sound alabileceğini zanneder
Yorumunuz için teşekkürler, herşeyi özetliyor aslında. 👏

Geri