Müzikle alakası olmayan biri hangi gitar ve manyetik dizilimini kullanmalı ?

Benim sosyallikten kastim insan icine karismaydi, psikologum onermisti.
Elektro gitar icinde kursa gidicektim insanlarla konusmayi deneyecektim.
Humbucker manyetik tipinde insanlar ile konusmaya falan calismayacaktim herhalde.

Elektro gitar istememin sebebi de insanlarin muzik calan insanlara karsi verdigi tepkinin daha sicak olmasiydi. Tabii bu dusunce tekillestirilebilir, sizin icin oyle degildir belki bir sey diyemem, benim insanlari izlemekten edindigim dusunce bu.

Ama gercekten istemistim. Hayatim depresyon muzikleri ile gectigi icin tarzim falan yok sadece oylesine acarim bir muzik(ki bu muzik zaten 3-5 tane dinledigim muziklerin arasindandir) veya netten karsima ne cikarsa onu dinlerdim.

Niye boylesiniz anlamiyorum hayir sitemde etmek istemiyorum belki ben kendimi yanlis anlatmisimdir, kalbiniz kirilmasin diye :(

Kendinize iyi bakin. Kizmadim size, uzulmedim, bizim gibilerin kaderi bu.

Başta yazdım .... takım sporu yap. Ben de küçükken asosyal değil ama nispeten çekingen ve sessiz bir çocuktum. GS basket kursuna gittim oradan da genç takımla antrenmanlara filan çıktım... lisanslı sporcu olmadım ama epey mesai verdim. Yaldır yaldır açıldım valla o ortamda. Bir sürü arkadaş da edindim.
Gitar alayım da belki insanlar farklı davranır diye bekleme... keyif alacaksan gitar çal, ilgilenen insan da bonus olsun. Yoksa söylenenler üstte doğru, boşa masraf ve zaman kaybı.

Humbucker manyetik tipinde insanlar ile konusmaya falan calismayacaktim herhalde.

Elektro gitar istememin sebebi de insanlarin muzik calan insanlara karsi verdigi tepkinin daha sicak olmasiydi. Tabii bu dusunce tekillestirilebilir, sizin icin oyle degildir belki bir sey diyemem, benim insanlari izlemekten edindigim dusunce bu.

Ama gercekten istemistim. Hayatim depresyon muzikleri ile gectigi icin tarzim falan yok sadece oylesine acarim bir muzik(ki bu muzik zaten 3-5 tane dinledigim muziklerin arasindandir) veya netten karsima ne cikarsa onu dinlerdim.

Niye boylesiniz anlamiyorum hayir sitemde etmek istemiyorum belki ben kendimi yanlis anlatmisimdir, kalbiniz kirilmasin diye :(

Gitar kursunda sohbet edemezsin. En azından kurs esnasında. Toplu verilen derslerde hoca girer şunu yapın buna basın şöyle çalın der gösterir sen de oturur yapmaya başlarsın. Birebir derslerde de hoca ile oturup hayatı konuşamıyorsun aynı şekilde ders yapılıyor.

Sana yegane tavsiyem yine ve yeniden bir DRAMA derslerine katılman. O drama dersleri tamamen hayatın içinden konuları temel alıp onun üzerine doğaçlama ile oyunlar sergilemektir. Bol sohbet, bol insan. Yani;
Drama; bireyler arasında dolaysız bir iletişim ve etkileşim sağlar. Sizin gibilerin kaderi falan değil bu. Kişi kendi kaderini de kendisi belirler. Sana yazılan cevapları algın açık şekilde okursan aslında kişiler sana yardımcı olmuş.

Asosyalsiniz, değilsiniz bilemem ama bence depresifsiniz. Elbette size keyif verecek şeyleri yapmalısınız, ama bence profesyonel yardım alın. Öyle avuç dolusu antidepresan yazacak birinden de değil, doğru düzgün bir terapistten yardım alın. Hayata bakış açınızın fazla melankolik olduğu bu mesajınızdan çok net anlaşılıyor. Bunu hayat tarzı olarak benimsemeyin, çok büyük hata yaparsınız.

Bu başlıkta neyin şaka konusu yapıldığını da size dilim döndüğünce anlatmak isterim. Burada pek çoğumuz gitar çalıyoruz ve dolayısıyla bunun nasıl bir tutku olduğunu anlıyoruz. Aynı sebepten, bu konuda tutkusu olmayan insanı da görür görmez anlayabiliyoruz. O nedenle size aslında gayet iyi niyetle başka şeyler önerdik.

Gerçekten enstrüman çalmak isteseniz, sizi hiç kimse durduramazdı. Emin olun, bu iş böyledir. Gitarın kendisi bir amaca dönüşür, "şunu mu yapsam böyle mi sonuç alırım..." filan gibi kaygılar anlamını yitirir. Bu işi gerçekten istemek biraz tuhaf bir şeydir. Mesela ertesi gün gitar almaya gidecekseniz o gitar rüyanıza girer, gece adamı uyku tutmaz. Gitarı alırsınız, sabahın köründe, gecenin bir yarısında çalmaya çalışırsınız, komşularla başınız derde girer. ŞAKA YAPMIYORUM. Bu iş böyledir. Sizinki bir heves ve asıl amacınız gitar zaten değil, bu çok açık. Sizin konumunuzda insanları ilk kez görmüyoruz, bu hikayenin sonunu da genellikle tahmin edebiliyoruz, o nedenle hafiften dalgamızı geçtik. Eğer sizi kırdıysak bunun için ben kendi hesabıma özür dilerim. Ama dediklerimi bir düşünün.

Evet @barrios dedikleriniz tamamiyle dogru. Benimki heves asıl amacım gitarda olmayabilir fakat uzun (gercekten uzun, yıllar diyebilirim) zamandan sonra bir alanda bir şeye ilgim oluştu. Bunu da ilerletmek istedim yaninda da ekstra sosyallik katmak istedim, hem psikologda insan icine karismayi onerince dedim tamam mix super paket olacak.

Fakat iste o tarz konusu aklımı kurcaladı. Cunku muzik dinlemiyorum ve tarz falan da bulamıyorum. Depresiflik konusunda haklısınız ki depresyon tanısıda konmus durumda.

Ne tiyatro, ne basketbol ne futbol ilgimi cekiyor bu koca sıfırların arasında ufakta olsa elektro gitar cekti ilgimi. Ilerletme konusu bende pek sorun olmaz aslında.

Bir huyum vardır. Hicbir seyle ugrasmam ama ugrasirsam yuksek isler yapmadan bırakmam. Ismini vermeyeyim 2 yıllık universiteyi birincilikle bıraktım ben, nedeni ise bolumu sevmiyor olusumdu.. Severek gitmistim sonra sevmedim.

Bana tarz konusunda yardımcı olabilir misiniz peki, atıyorum bir playlist atın sunu begenirsen sen daha sert seviyorsundur bunlari begenirsen sunu seviyorsundur gibisinden.

Olmasa da caniniz sagolsun, ben her turlu o gitari alacagim. Isterse 1 aylık bir heves olsun, alirim icimi rahatlatirim hic yoktan, "keske" dedirtmem en azindan.

@Amon dediginiz gibi okuyunca gercekten yardım etmeye calismislar sagolun. Benim gibiler her seye olumsuz bakma egiliminde olabiliyorlar. Gittim dusundum geri okudum, dogru.

Evet @barrios dedikleriniz tamamiyle dogru. Benimki heves asıl amacım gitarda olmayabilir fakat uzun (gercekten uzun, yıllar diyebilirim) zamandan sonra bir alanda bir şeye ilgim oluştu. Bunu da ilerletmek istedim yaninda da ekstra sosyallik katmak istedim, hem psikologda insan icine karismayi onerince dedim tamam mix super paket olacak.

Fakat iste o tarz konusu aklımı kurcaladı. Cunku muzik dinlemiyorum ve tarz falan da bulamıyorum. Depresiflik konusunda haklısınız ki depresyon tanısıda konmus durumda.

Ne tiyatro, ne basketbol ne futbol ilgimi cekiyor bu koca sıfırların arasında ufakta olsa elektro gitar cekti ilgimi. Ilerletme konusu bende pek sorun olmaz aslında.

Bir huyum vardır. Hicbir seyle ugrasmam ama ugrasirsam yuksek isler yapmadan bırakmam. Ismini vermeyeyim 2 yıllık universiteyi birincilikle bıraktım ben, nedeni ise bolumu sevmiyor olusumdu.. Severek gitmistim sonra sevmedim.

Bana tarz konusunda yardımcı olabilir misiniz peki, atıyorum bir playlist atın sunu begenirsen sen daha sert seviyorsundur bunlari begenirsen sunu seviyorsundur gibisinden.

Olmasa da caniniz sagolsun, ben her turlu o gitari alacagim. Isterse 1 aylık bir heves olsun, alirim icimi rahatlatirim hic yoktan, "keske" dedirtmem en azindan.

@Amon dediginiz gibi okuyunca gercekten yardım etmeye calismislar sagolun. Benim gibiler her seye olumsuz bakma egiliminde olabiliyorlar. Gittim dusundum geri okudum, dogru.
Evet, yardımcı oluruz tarz üzerinden. Zaten sizin gibi pek çok kişi bu tip tavsiyeler istiyor forumdan, bu devamlı yapılan bir şey. Ama işin başındayken tarz-sound filan çok anlamlı olmaz tek başına, önce gitarı öğrenmekle de zaman geçireceksiniz bir süre.

Aç Spotify ya da YouTube herhangi bir rock playlist... ya da metal ya da indie rock başla rastgele. Seni çağıran bir şey olacaktır (umarım) ... herkes müziğe ilgi duymak zorunda da değil, olmazsa da olmaz.
Ben 15 yaşına kadar ne denk gelirse dinlerdim, bir gün ailecek görüştüğümüz bir arkadaşlara gittik, selam vs edildi, biz gençler odaya çekildik. Ohaaa odaya bir girdim eleman konser koymuş seyrediyor... Iron Maiden Aces High çalıyordu, en ufak fikrim yok bu ne lan diye... vuruldum ve ben hayatımın geri kalanında bu adamlar ne müzik yapıyorsa aha bundan dinlemek istiyorum demiştim. Hatta ileride çalmak da istiyorum dedim ama o konuda ilerleme oranım %5 :) .... neyse demem o ki, bazen su akar yolunu bulur.

Internette surekli gitari almadan once tarzinizi belirleyin diyorlar ondan tarzı bulmak istedim. Ama sanirim hss manyetikli ucuz 2k lik bir gitar alip deneyecegim. Hem sert calmayi hem soft calmayi deneyecegim. Hangisi daha cok tatmin ederse o kısmın muziklerine yonelecegim. Cok sagolun her sey icin

Internette surekli gitari almadan once tarzinizi belirleyin diyorlar ondan tarzı bulmak istedim. Ama sanirim hss manyetikli ucuz 2k lik bir gitar alip deneyecegim. Hem sert calmayi hem soft calmayi deneyecegim. Hangisi daha cok tatmin ederse o kısmın muziklerine yonelecegim. Cok sagolun her sey icin
Böyle başlayın, gerisi heves ve ihtiyaca göre şekillensin. İnternet, her konuda fikri olan bir sürü gereksiz insanla doldu, insanlar artık tercih yapamıyor bilgi çöplüğüne döndükleri için, adeta felç olup kalıyorlar.

Beyler bayanlar bir sorum olacakti,

Ben şahsen asosyal biriyim, asosyallikten çıkmak için müzik işine girişmeye karar verdim.

Fakat müzikle alakam hiç olmadığı için videolarda denilen "tarzını belirle" olayını yapamıyorum maalesef.

Bende araştırdım, hss elektro gitarlar yeni başlayanlar için uygun dediler doğru mudur ?
Hiç tarzı olmayan biri hangi manyetik dizilimine sahip bir elektro gitar almalidir ?

Ayrica, yakın zamanda olursa işe gireceğim ve ilk maaşımla, 4200 tl lik ibanez hss elektro gitar almayi dusunuyorum.
Sizce ilk gitar icin abartı mı ? Genelde sey derler, hani ileride tarzını buldugunda gozden cikarabilecegin bir gitar al falan.
Ne yapmalıyım sizce ?
Şuan 42 yaşındayım. Lise 1'e geçince karne hediyesi olarak almıştım ilk klasik gitarımı. Kursun 3. ayında annem kursun maliyetinden şikayet edince kursu bıraktım ama gitarı bırakamadım. O nedenle teorik bilgim falan da yok. Buradaki bir çok genç gitarist kardeşim benim teorik olarak içimden geçer (hatta pratik olarak da), geçtim alt yapısı benden sağlam olan benim yaş grubumdakileri 😃

Aradan zaman geçtikçe kendi sözlerimi yazmaya ve beste yapmaya başladım.

Size tavsiyem, müziği sosyalleşmek için değil duygularını tarif etmek için kullanırsan doğru bir nedenle yola çıkmış olursun bana göre. Yoksa yukarıda takım spor vb önerilerde bulunanları dikkate alabilirsiniz 😊

Son düzenleme:
Geri