Vokal için mikrofon önerisi

Merhaba değerli arkadaşlar. Malumunuz Zen Go ses kartı aldım ama başka şehir de olduğum için test edemedim. Hali hazır da Rode Nt1a mikrofonum var. Bu ikili nasıl olur bilmiyorum ama mikrofon için bu ses kartıyla yakışacak başka öneriniz varsa memnun olurum. Forum da arama yaptım ama eski konular çıktı karşıma. Takdir edersiniz ki teknoloji gelişmeye ve değişmeye devam ediyor. Mikrofon ve ses kartı %90 vokal için kullanılacak. Şiir, seslendirme vb.

Öncelikle NT1-A ' yı denemeden bu konuda bir karar vermeyin bence. Çünkü sonuçta elinizdeki bir değer. Gerçi bu mikrofon çok iyi bir mikrofon değil ama yine de denemeye değer.

Bunun dışında ; bütçeniz müsait mi bilmiyorum ama , podcast'cilerin gözde mikrofonu Shure SM7B'yi de radarınıza alabilirsiniz.

Tabii bu arada @GERGE 'nin belirttiği gibi Antelope'un mikrofonları da ayrı bir alternatif .

Bütün bunların sonucu eğer negatif olur ise ; sE X1'i değerlendirin derim. Tam bir düşük bütçeli f/p mikrofonudur. Bakarsınız ummadık taş baş yarar. :)

Condanser mikrofonunuz varmis zaten. Yeri geldi sarki soyledim yeri geldi mars kaydi yaptim yeri geldi reklam slogani attim. Rode nt1 ekstrem seyler beklemiyorsaniz ki bu ucu cok acik bir konu, ihtiyacinizi gorecektir. Sadece sert unsuzlere ve ozellikle ortamin akustigine dikkat edin. Condanser mikrofonlar yapilari geregi daha hassas olabilirler, Bu ozellikleri yuzunden ne yaptiginizi bilmiyorsaniz sac bas yoldurtabilir.

Yukarıda bahsedilmiş, se-x1 iyidir ama condebser mikrofonunuz varmış zaten. Onun dışında ben dinamik mikrofon olarak sm57 oneririm. Her yola gelir. Daha da ucuz isterseniz xm8500 neredeyse ciklet fiyatına epey iş görür. YouTube'da mikrofonumla boy göstereceğim diyorsanız, sm7b'nin seveni çok. Ben ev re20'yi daha yakışıklı buluyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aslında şu an için kondanser mi dinamik mi önce bunu belirlememiz lazım. Evet kondanser nt1a var ama dinamik mikrofonum hiç olmadı. Çevremde bazı arkadaşlarımla konuşunca şiir için, kondanserin duyguyu, sıcaklığı vermesi açısından daha uygun olacağını söylüyorlar. Tabi ben de bu ekipmanları yeni yeni tanıdığım için bir şey diyemiyorum.

Kayıt için hangi programı kullanıyorsunuz? Kullandığınız programda eq yapmayı anlatan birkaç video izleseniz çok faydalı olabilir. Bir de kayıtları nerede yaptığınız da çok önemli.

İsleyisine girmeden kisaca soyle anlatayim. Zaten internette ince ayrintisina kadar anlatan turlu dokuman var. Condanser mikrofonlar calisma sekli dolayisiyla sese cok daha fazla duyarli ve hassastirlar. Bunun yaninda bakimi, kullanimi ekstra enerji gerektirmesi gibi yan ihtiyaclari vardir.
Dinamik mikrofonlar pek tabi bir condanser mikrofona gore daha az hassas olurlar frekans araligi ve duyusu nispeten daha kisitlidir. Ama bu ihtiyacinizi karsilamayacagi anlamina gelmemeli. Sonucta pahali bir dinamik mikrofon pek cok ucuz kondenserdan daha iyi performans verebilir. İtmeye kakmaya daha direncli daha dayanikli olurlar daha pratiktirler.

Nacizane gorusum eger siir okuma,seslendirme gibi kendi kayit ortaminizda yapacaginiz isler icin rode'un rahatlikla yetecegini soyleyebilirim. Ve evet cevrenizden aldiginiz donusler dogru, hassasliktan dolayi ses nefes ve artikulasyona daha hassas olacaktir. Eger ki 'daha kaliteli bir condanser yada dinamik mikrofonla ne sonuclar elde edebilirim?' gibi bir dusunceniz varsa bir kayit studyosuna gidip ekipmanini ogrenip gerekli bilgileri alip deneme kayidi alabilir hatta bunu farkli farkli studyolarda yaparak farkli tecrubeler edinebilirsiniz.

Kayıt için hangi programı kullanıyorsunuz? Kullandığınız programda eq yapmayı anlatan birkaç video izleseniz çok faydalı olabilir. Bir de kayıtları nerede yaptığınız da çok önemli.
Studio One 5 yazılımı mevcut hocam. Kayıt ortamı bildiğimiz ev ortamı. Ses konusunda tabiki dışardan fazla ses geldiği zamanlar oluyor. Dördüncü kattayım, nispeten genel olarak dış sesin fazla sorun yaratacağını sanmıyorum. Mikrofon için büyük boyutta değil ama ses yalıtım panelim var. Yazılımlara çok yabancı değilim. Gerçi yabancı da sayılabilirim. Çünkü on onbeş sene önce cool edit, adobe adution, acid gibi yazılımlar kullanmıştım. Yıllar sonra tekrar aklıma düştü bu işler. O yüzden tekrardan kendimce bir şeyler yapmak istedim.

İsleyisine girmeden kisaca soyle anlatayim. Zaten internette ince ayrintisina kadar anlatan turlu dokuman var. Condanser mikrofonlar calisma sekli dolayisiyla sese cok daha fazla duyarli ve hassastirlar. Bunun yaninda bakimi, kullanimi ekstra enerji gerektirmesi gibi yan ihtiyaclari vardir.
Dinamik mikrofonlar pek tabi bir condanser mikrofona gore daha az hassas olurlar frekans araligi ve duyusu nispeten daha kisitlidir. Ama bu ihtiyacinizi karsilamayacagi anlamina gelmemeli. Sonucta pahali bir dinamik mikrofon pek cok ucuz kondenserdan daha iyi performans verebilir. İtmeye kakmaya daha direncli daha dayanikli olurlar daha pratiktirler.

Nacizane gorusum eger siir okuma,seslendirme gibi kendi kayit ortaminizda yapacaginiz isler icin rode'un rahatlikla yetecegini soyleyebilirim. Ve evet cevrenizden aldiginiz donusler dogru, hassasliktan dolayi ses nefes ve artikulasyona daha hassas olacaktir. Eger ki 'daha kaliteli bir condanser yada dinamik mikrofonla ne sonuclar elde edebilirim?' gibi bir dusunceniz varsa bir kayit studyosuna gidip ekipmanini ogrenip gerekli bilgileri alip deneme kayidi alabilir hatta bunu farkli farkli studyolarda yaparak farkli tecrubeler edinebilirsiniz.
Yorumunuz için teşekkür ediyorum. Sanırım denemeden anlamak biraz zor olacak. Deneme imkanım bulursam almadan denemek isterim.

Geri