Ses Kartı önerisi fiyat performans

O bütçeye zor şu anda. İkinci elde Scarlett, Audient EVO ve iD, PreSonus Studio gibi kartla o seviyeye düşmüyor. 1500TL filan gördüm en aşağı. M-Audio M-Track Solo alsan sıfır en iyisi olur gibi. Ama onların sadece RCA ve 3.5mm kulaklık çıkışı var, dikkat et monitörler için.

ses kartı ile gerçek zamanda gitar çalınamıyor. prosesör daha iyi olabilir.
bendeki bilgisayar 10 yaşında i5 2600mü ne 4gb ram ve chromeda çok tab açınca kendini kapatıyor. maudio - mtrack (çift giriş tam modeli bilmiyorum ismen) ses kartıyla asio sürüsüyle gecikme yaşamadan ses geliyor valla. Ama guitar rigler falan bir amfi tatmini vermiyor bana.

ses kartı ile gerçek zamanda gitar çalınamıyor. prosesör daha iyi olabilir.
Yanlış bilgiler vermeyin insanlara.

DSP taşıyan ses kartlarında neredeyse sıfır gecikmeyle gitar çalınabileceği gibi, prosesörlerde de gecikme vardır. En hızlılarda bu gecikme 1ms gibi değerlerde olup (ben de kendi ses kartımla 4ms civarı bir gecikme alıyorum), alt seviye aletlerde 10ms'ye kadar çıkabilir. Helix mesela 3ms gibi.

Yanlış bilgiler vermeyin insanlara.

DSP taşıyan ses kartlarında neredeyse sıfır gecikmeyle gitar çalınabileceği gibi, prosesörlerde de gecikme vardır. En hızlılarda bu gecikme 1ms gibi değerlerde olup (ben de kendi ses kartımla 4ms civarı bir gecikme alıyorum), alt seviye aletlerde 10ms'ye kadar çıkabilir. Helix mesela 3ms gibi.
analog setup ve boss prosesörleri kullandım. örneğin analog sistemi 0 ms diye kabul edersek, boss prosesörün çıkışını hoparlöre bağlayınca yine 0 ms oluyor, tele dokunduğum anda sinyal zincirinden geçmiş efektlenmiş ses oluşuyor, fakat prosesörü bilgisayara bağlayıp sesi bilgisayar hoparlöründen alayım dersem gecikme oluyor.

ses kartında da gitar -> ses kartı -> bilgisayar (DAW) -> bilgisayar hoparlörü şeklinde bir yol izlediğimde hiçbir zaman; yazılım pluginlerinden geçmiş, efektleri eklenmiş sesi gecikmesiz olarak alamadım. özel bir yolu fln mı var? Kullanılan DAW programına göre mi değişiyor?

Bilgisayar DAW dediğim yerde de kullandığım DAW yazılımı ve pluginlerle normal efekt zinciri var. (drive - amp - delay - reverb - cab {IR_loader plugin} gibi)

Son düzenleme:
Eğer fark edebildiğiniz bir gecikme varsa ya ses kartı ayarlar yanlış ya kullanılan pluginler yanlış ayarlanmış ya da CPU yetersiz.

Tüm dünya sorunsuz plugin kullanırken insanlara böyle plugin gecikmeli, kullanmayın demeniz de ayrı bir yanlış. Boss ürünleri de 0ms değil, piyasadaki en az gecikme GT1000'de ki o da 1-2ms arası bir gecikme. GT100 gibi ürünler daha fazla gecikme veriyor tabii. Gecikme 15ms filan olmadığı sürece fark edilmesi bu arada mümkün dahi değil.

Eğer fark edebildiğiniz bir gecikme varsa ya ses kartı ayarlar yanlış ya kullanılan pluginler yanlış ayarlanmış ya da CPU yetersiz.

Tüm dünya sorunsuz plugin kullanırken insanlara böyle plugin gecikmeli, kullanmayın demeniz de ayrı bir yanlış. Boss ürünleri de 0ms değil, piyasadaki en az gecikme GT1000'de ki o da 1-2ms arası bir gecikme. GT100 gibi ürünler daha fazla gecikme veriyor tabii. Gecikme 15ms filan olmadığı sürece fark edilmesi bu arada mümkün dahi değil.
Kayıt yaparken gecikme oluyor. Fakat kayıt yapmadan DAW üzerinden gitar çalarken de kayıt sırasındaki gecikmenin yarısı kadar farkedilir bir gecikme oluyor. DAW üzerinde 5-8 ms gibi değerler gösteriyor (kullandığım DAW'lar reaper, FL studio ve son zamanlarda studio one 5), buffer ve sample rate'i olabildiğince düşürüyorum.

Bilgisayarlar 2-3 senelik güncel sayılabilecek laptoplar (amd ryzen 4600h ve intel i7 9750h bunlarda sorun olacağını sanmıyorum). Yapmak istediğim aslında laptop üzerindeki DAW ve pluginlerle prosesör gibi kullanmak, ama prosesöre hoparlör bağlayınca gerçek zamanlı ses alırken bilgisayar sistemi ile gecikmeli ses çıkıyor.

ekran görüntüsü vs tarzı birşeyler gönderebilir misin? (ayarlar kısmı: sample rate/buffer/driver/direct monitoring vb gibi gösteren) sadece bende mi oluyor ki.
ayarlardan çok anlamıyorum açıkçası ama 64 bufferda 3,7ms 256'da 11,7ms 512'de 22,7ms gösteriyor. 2015 MacBook Pro'da da böyleydi. 2021 pro'da da böyle.

tr.jpeg

Buffer çok yüksek gibi geldi bana. 96kHz ise tamam ama 48kHz-64 buffer yap derim en kötü.
itiraf etmek gerekirse çok yakın bi süreye kadar 512'de kullanıyordum :) bi kaç defa okudum ama anlayamadığım için öylece bırakmıştım.
48khz evet. 64'e çekeyim o zaman. teşekkür ettim. gerçi benim yukarda yazığım ms roundtrip diyor. output mu asıl bizim algılayabildiğimiz kısım? 64'e çekince output 1,8 ms oldu.

@SoloLead motu m2

Bu arada DAW'ın ne yazdığıyla hesaplanmaz gecikme. Mesela burada DAW 2,8ms diyor, 48 kHz/32 buffer var:

Screenshot 2022-03-17 233101.jpg

Ama gerçekten ölçünce çıkan farklı (şimdi ölçtüm):

Screenshot 2022-03-17 233708.jpg

Bu ikincide yaptığım ses kartının giriş ve çıkışını birer kabloyla bağlayıp gerçek gecikmeyi ölçmek. 5ms çok düşük bir gecikme, insanın hissetmesi mümkün değil. Biraz perspektife koyabilmeniz için hatta lise seviyesinde bir bilgi vereyim, ses dalgaları 1 metreyi 3ms'de geçer. Yani tamamen analog bir tüplü amfi ve kabin sistemi ile duyacağınız sesin tek gecikmesi sesin kabinden çıkıp kulağınıza kadar geçirdiği zaman ise (mesela kabinden 2 metre uzaktaysanız bu 6ms olur), masanızda oturup ses kartınız ve 1 metre uzağınızdaki yakın alan monitörlerinizle duyacağınız gecikme eğer sisteminiz benimkinin aynıysa (IK Multimedia AXE I/O Solo var yazdığı gibi) 8ms olacaktır. Eğer monitör yerine kulaklık kullanıyorsanız bu 5ms'ye düşecek ve ses size 2 metreden uzaklıktaki tüplü amfi ve kabin ikilisinden daha hızlı gelecektir. Yani ses kartına kulaklık takmak Dual Rectifier'dan daha gecikmesiz çoğu zaman, kabinin dibinde durabilirsiniz tabii hava gecikme katmasın diye ama sağır olduğunuzda gecikmenin bir anlamı kalacağını sanmıyorum =)

Yani toplamda 8-10ms bir gecikme varsa bu gecikme değil, fark bile edilebilir değil. Zaten bir stüdyoya girip çaldığınızda 5 metre uzağınızda duran kabinden size gelen ses 15ms yol alıyor. İnternette 10ms üstü gecikme dayanılmaz, hemen fark ediliyor, çalınması mümkün değil, ben 5ms ile 10ms farkını rahatça anlıyorum filan yazıyorlar ya; ne içtilerse ben de istiyorum.

Şimdi ama bu sadece ses kartının gecikmesi, plugin daha çok gecikme katıyor diyeceksiniz. Fazla detaya ve teknik yana girmeden plugin gecikmeden çok buffer katar, gecikme de buffer arttığından artar diyebilirim. Ama bu eklenen buffer önemli olmayacak kadar azdır. Waves mesela pluginlerinin gecikmelerini yayınlıyor, DAW ile siz de kontrol edebilirsiniz. Genelde 100'ün epey altındalar bunlar. Mesela 64 buffer ile bir test yapayım:

Screenshot 2022-03-17 235148.jpg

128 buffer da çok farklı olmayacaktır. Gecikme önemli değil. Kötü bir ses kartı kullanıyorsanız, sürücüler kötüyse, hatta daha da kötüsü Asio4All kullanıyorsanız sorunlar yaşamanız mümkün ama.

Geri