Eşik Açılması

Merhabalar,

Benim ufaklıklara öğretmek 3/4 gitar aldım 2.elden. Resimdeki gövde ve eşik arasında alt tarafta açılma gözümden kaçmış. Üst tarafta sorun yok. Sap ayarını yaparken fark ettim. Çok büyük bir sorun göremedim ama pahalıya patlar mı? Aldığım genç telleri gevşeteceğine sıktığı için böyle olmuş. Özellikle akord tutmada sorun oluşturur mu?

Dosyalar

• IMG_20220226_212118.jpg
    IMG_20220226_212118.jpg
    3.1 MB · Gösterim: 443
  • IMG_20220226_212148.jpg
    IMG_20220226_212148.jpg
    3.1 MB · Gösterim: 276
  • IMG_20220226_212252.jpg
    IMG_20220226_212252.jpg
    1.4 MB · Gösterim: 283
Şu an bi sorun olmaz muhtemelen ama ilerleyen zamanda sorun olabilir. Bu kalkmış olan ahşap kısmın adı köprü bu arada, eşik dediğimiz kısım sadece yukarıdaki beyaz plastik parça. Ben bi akustik gitarı bu şekilde iki sene çalmıştım sorun çıkmadan, çünkü galiba asıl köprüyü tutan tutkal kısmı ortada kalıyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Şu an bi sorun olmaz muhtemelen ama ilerleyen zamanda sorun olabilir. Bu kalkmış olan ahşap kısmın adı köprü bu arada, eşik dediğimiz kısım sadece yukarıdaki beyaz plastik parça. Ben bi akustik gitarı bu şekilde iki sene çalmıştım sorun çıkmadan, çünkü galiba asıl köprüyü tutan tutkal kısmı ortada kalıyor.
Sap ayarı için telleri sökünce baktım. Köprüde oynama falan yok. Durum ilerlerse bakarım artık.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
İzmir'de tamiri için 800 istedi bir gitar tamircisi. Geçen gün Büyükadaya gelirken yanımda getirip yakın bir arkadaşıma yaptırdım.

Sorun bir parça kabartma tozu ve yapıştırıcı ile çözüldü. Az önce denedim akord tutuşu harika oldu.

Dosyalar

• IMG-20221119-WA0022.jpeg
    IMG-20221119-WA0022.jpeg
    1.5 MB · Gösterim: 168
Son düzenleme:
İzmir'de tamiri için 800 istedi bir gitar tamircisi. Geçen gün Büyükadaya gelirken yanımda getirip yakın bir arkadaşıma yaptırdım.

Sorun bir parça kabartma tozu ve yapıştırıcı ile çözüldü. Az önce denedim akord tutuşu harika oldu.
Çözülmedi aslında, tutmaz yaptığınız sistem, normal altındaki tutkal tuttuğu kadar gidecek daha sonra açılır yine. Ama idare eder ben de bi akustik var 5 yıldır o şekilde, kolay bi işlem değil ondan yapmıyorum.
Köprü sökülüp altındaki tüm kalıntılar temizlenip tekrar yapıştırılması lazım.

benim gitarımda da böyle bir görüntü oluştu, farkeder etmez hemen telleri gevşettim. Tamir gerekir mi acaba, biraz korkutucu gözüküyor. İzmirde önerebileceğiniz lütier var mı?
20221202_140038.jpg

Senin açıklık benimkinden çok daha fazla koyduğun resme tekrar baktığımda. Bir de tam arkadan benim gitarın resmini koyduğum profilden resim ekleyebilirsen benim gitarıma müdahale eden arkadaşıma sorabilirim. Benim açıklık çok çok az olması nedeniyle söküp yapmak yerine dolgu yaparak by-pass etti durumu. Bende işe yaradı ama sende yaramayabilir.

Dolgu yapmak köprünün açısını degistireceginden çok mantıklı olmamış hele bu açıklıkta hiç mantıklı olmaz telleri çıkarıp kaliteli bir ahşap tutkalını inceltip şırınga ile açılan kısma bolca uygulayın sonra da mengene diğer adıyla işkence aleti denen aletler ile ister gitarın ortasındaki soundholedan ister tüm gitarı içine alıcak şekilde köprünün kalkan kısmından gövdeye baskı uygulayarak sıkıştırın.24 saat böyle bıraktıktan sonra tutkal kalıntılarını temizlerseniz bir sorun çıkmaz.Eskisinden de sağlam olur işkence aleti ile sıkıştırırken basıncı dağıtmak için bir tahta parçası vs kullanabilirsiniz basıncı abartmayın.

Dolgu yapmak köprünün açısını degistireceginden çok mantıklı olmamış hele bu açıklıkta hiç mantıklı olmaz telleri çıkarıp kaliteli bir ahşap tutkalını inceltip şırınga ile açılan kısma bolca uygulayın sonra da mengene diğer adıyla işkence aleti denen aletler ile ister gitarın ortasındaki soundholedan ister tüm gitarı içine alıcak şekilde köprünün kalkan kısmından gövdeye baskı uygulayarak sıkıştırın.24 saat böyle bıraktıktan sonra tutkal kalıntılarını temizlerseniz bir sorun çıkmaz.Eskisinden de sağlam olur işkence aleti ile sıkıştırırken basıncı dağıtmak için bir tahta parçası vs kullanabilirsiniz basıncı abartmayın.
Sorunumuz aslında mengenenin olmamasıydı. Ancak arkadaşım bu konularda en az bir lüthiye kadar deneyimli. Evet dediğin gibi sorunu çözmese de by-pass etmek için bu yöntemle ilerledik.

Senin açıklık benimkinden çok daha fazla koyduğun resme tekrar baktığımda. Bir de tam arkadan benim gitarın resmini koyduğum profilden resim ekleyebilirsen benim gitarıma müdahale eden arkadaşıma sorabilirim. Benim açıklık çok çok az olması nedeniyle söküp yapmak yerine dolgu yaparak by-pass etti durumu. Bende işe yaradı ama sende yaramayabilir.
teli gevşettikten sonra iki açıdan da azaldı, normalde daha büyük açılılar. Bu hafta içi izmirde Can Orala götürüp göstereceğim.

Dosyalar

• 20221203_121936.jpg
    20221203_121936.jpg
    479.5 KB · Gösterim: 112
  • 20221203_121917.jpg
    20221203_121917.jpg
    697.5 KB · Gösterim: 160
Geri