Tek Telin Manyetiğe Sıfır Olması

Merhabalar
Elimde Cort Evl K4 model Floyd Rose bir gitar var.
Sıkıntım Drop D'den E standard arası geçiş yaptığımda başladı.
Sadece İnce Mi telim manyetiğe sıfır diyebileceğim kadar yakın diğer tellerde hiçbir sıkıntı yok yükseklik açısından.
Lütfen yardım eder misiniz internette bulamadım bununla alakalı birşey.

Gitarin diger taraflarinda sıkıntı yoksa o manyetigin ince tel tarafının yüksekliğini düşürün olsun bitsin. Bununla ilgili internette araştırma yapacak birsey yok ki. Tek ihtiyacınız bir cift göz ve ince uçlu yıldız tornavida.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarin diger taraflarinda sıkıntı yoksa o manyetigin ince tel tarafının yüksekliğini düşürün olsun bitsin. Bununla ilgili internette araştırma yapacak birsey yok ki. Tek ihtiyacınız bir cift göz ve ince uçlu yıldız tornavida.
Tek Telin Yüksekliğini nasıl ayarlayabilirim ilk defa Fr gitarım oldu ve nasıl yapılacağını bilmiyorum rica etsem anlatabilir misiniz ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Dosyalar

• IMG_20220227_164701.jpg
    IMG_20220227_164701.jpg
    2.4 MB · Gösterim: 120
  • IMG_20220227_164709.jpg
    IMG_20220227_164709.jpg
    2.8 MB · Gösterim: 96
  • IMG_20220227_164737.jpg
    IMG_20220227_164737.jpg
    2.8 MB · Gösterim: 102
  • IMG_20220227_164740.jpg
    IMG_20220227_164740.jpg
    2.7 MB · Gösterim: 112
Telin baglandigi o teli tutan siyah parcanin altinda bir destek var. O destekte sorun olabilir. Mikro akordu yaptigin o parca hafiften saga dogru donmus. Bu da telin asagida kalmasina sebep oluyor. Ama senin entonasyon vidalarinda bir degisik duruyor.

Su an ki tavsiyem telleri acip biraz ince mi telini gevsetip duruma bir bakman olabilir. Eger yapabilirsen o parcayi digerleriyle ayni eksen dogrultusuna getirmen. Acaba teli oraya kilitlerken fazla mi yuklendin. Cunku tam kilitleme eksenine dogru bir kayma var.

Su an ki tavsiyem telleri acip biraz ince mi telini gevsetip duruma bir bakman olabilir. Eger yapabilirsen o parcayi digerleriyle ayni eksen dogrultusuna getirmen. Acaba teli oraya kilitlerken fazla mi yuklendin. Cunku tam kilitleme eksenine dogru bir kayma var.
luthiere götürdüm tamamıyla o yaptı tel değişimini ben sadece tune degistirirken birden böyle oldu

Erinmedim evlk 4 floyduyla senin sorunu tekrar canlandirip gerceklestirdim. Bak soyle yapacaksin, degistirebilirsen tel degistirirken entonasyon ayarinin oldugu civiye o teltutturdugun kismi iyi sabitleyeceksin. Yoksa o parcalar saga sola hareket ediyor. Muhtemelen sende akort degistirirken boyle bir bosluga dustu ve hareket etti. Bak fotoda senin floyd gibi kenarini asimetrik hale getirdim. O teli bagladigin parca floydla beraber tamamen simetrik olmali.

Dosyalar

• IMG20220228102955.jpg
    IMG20220228102955.jpg
    2.1 MB · Gösterim: 71
Geri