Yol gösterin 🙏

Selam 3yıldır elektro gitarım var 4 ay kurs aldım zamanında ama teorik kısmını tamamen unuttum.Bide baya uzun aralıklara bırakıp başladım(2ay çaldım diyelim 5 ay hiç elime almadım sonra yine heves ettim 1ay sonra yine elime almadım) şuan tekrar heves ettim.Sfb-pazartesi ve ertesinin başını çalmam bile tablarla 1 saat aldı hemde ertesi gün tekrar deneyince unutmuştum.Bu sefer ciddi ve sıfırdan gitarı ve müziği öğrenmek istiyorum napmam lazım bide 19 yaşındayım geç kalmadım demi.
Ek olarak müzik kulağım olup olmadığını nasıl öğrenirim

Müzik kulağı diye bir şey yok.... al öğrendin.
Merak, heves, disiplinli çalışma ve bol pratik var. Bazıları bunu daha hızlı, kolay ve verimli yapar onlara vay be iyi kulak var denir.
Şaka bir yana evet ufak bir nüans var hiçbirimiz aynı değiliz ama bu müzik kulağı işi öyle test yaparak baştan etiketlenecek bir durum da değil....

Selam 3yıldır elektro gitarım var 4 ay kurs aldım zamanında ama teorik kısmını tamamen unuttum.Bide baya uzun aralıklara bırakıp başladım(2ay çaldım diyelim 5 ay hiç elime almadım sonra yine heves ettim 1ay sonra yine elime almadım) şuan tekrar heves ettim.Sfb-pazartesi ve ertesinin başını çalmam bile tablarla 1 saat aldı hemde ertesi gün tekrar deneyince unutmuştum.Bu sefer ciddi ve sıfırdan gitarı ve müziği öğrenmek istiyorum napmam lazım bide 19 yaşındayım geç kalmadım demi.
Ders verdiğim dönemde "Ciddi ve sıfırdan öğrenmek istiyorum" diyen bütün öğrencilerim fos çıkmıştır. Hepsi hikayedir.
Gelip geçici heveslerle gelip geçici ilerlemeler olur.
"Müzik kulağın var mı ?" gibi gereksiz soruların hepsinin amacı aynıdır: "Ben buraya yatırım yapayım mı ?"
Cevap: Eğer bu konuda risk alamıyorsanız gitarı boş verin.

Asıl soru şudur: Hevesiniz var mı ? Bu işi başarmak için DEĞİL, ne pahasına olursa olsun istiyor musunuz ?
Gitarı elinize aldığınız zaman hayatınıza anlam katttığınızı hissediyor musunuz ?
"Evet" diyemiyorsanız boş verin. 19 yaş çok erken de değil çünkü.
Ne yapmanız lazım ? Çok basit. Boşta kalan bütün zamanlarınızı önce gitara ayırmanız lazım. Nasıl ? Yapabilir misiniz ?

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Ders verdiğim dönemde "Ciddi ve sıfırdan öğrenmek istiyorum" diyen bütün öğrencilerim fos çıkmıştır. Hepsi hikayedir.
Gelip geçici heveslerle gelip geçici ilerlemeler olur.
"Müzik kulağın var mı ?" gibi gereksiz soruların hepsinin amacı aynıdır: "Ben buraya yatırım yapayım mı ?"
Cevap: Eğer bu konuda risk alamıyorsanız gitarı boş verin.

Asıl soru şudur: Hevesiniz var mı ? Bu işi başarmak için DEĞİL, ne pahasına olursa olsun istiyor musunuz ?
Gitarı elinize aldığınız zaman hayatınıza anlam katttığınızı hissediyor musunuz ?
"Evet" diyemiyorsanız boş verin. 19 yaş çok erken de değil çünkü.
Ne yapmanız lazım ? Çok basit. Boşta kalan bütün zamanlarınızı önce gitara ayırmanız lazım. Nasıl ? Yapabilir misiniz ?
Boş zamanlarımı ayırabilirim tabi zaten amacım bi yerde sahne alıp prof müzisyen olmak değil istediğim şey gitara hakim olup sevdiğim şarkıları çalabilmek ve kendi müziğimi yapabilmek .Sizi anlıyorum gitar ve müzik aşığısınız ama ben sizin kadar yükselemiyorum en azından gitara ama ne zaman .Günlük pratik seve seve yaparım yks dışında işim yok zaten ama ne yapmam lazım tam olarak teorik mi giriyim yoksa egzersiz mi bulayım internetten yoksa scale mi ezberleyeyim.Bu işi başarmak ne demek çok bilmiyorum açıkcası sadece sevdiğim müziği yapmak istiyorum

Boş zamanlarımı ayırabilirim tabi zaten amacım bi yerde sahne alıp prof müzisyen olmak değil istediğim şey gitara hakim olup sevdiğim şarkıları çalabilmek ve kendi müziğimi yapabilmek .Sizi anlıyorum gitar ve müzik aşığısınız ama ben sizin kadar yükselemiyorum en azından gitara ama ne zaman .Günlük pratik seve seve yaparım yks dışında işim yok zaten ama ne yapmam lazım tam olarak teorik mi giriyim yoksa egzersiz mi bulayım internetten yoksa scale mi ezberleyeyim.Bu işi başarmak ne demek çok bilmiyorum açıkcası sadece sevdiğim müziği yapmak istiyorum
Gitarla vakit geçirmeniz lazım. Anlatmak istediğim şeyin özü şu: Sizin gibi sorular soran insanlar, gitarla vakit geçirmek için motivasyon bulamıyor aslında. O yüzden gitarla ne yapayım ? diye soruyorlar. Oysa bunların hiç biri size bir amaç sunamaz. Egzersizle, teoriyle filan bu iş olmuyor. Önce gitarla severek vakit geçirebiliyor olmanız lazım ki, gerisi gelsin. Profesyonel olmak filan bir amaç değildir; o insanların bir kısmı zaten çaldıkları müzikten nefret ediyor.

Neden başlayıp, sonra tekrar bırakıp, sonra bir daha heves ettiniz ? Bu meseleleri çözmeden, aynı şeyin tekrarlanmayacağını nasıl bileceksiniz ? Bu işler ciddi olmaya karar vermekle olmaz, çünkü bugün karar verip yarın uygulayabileceğiniz şeyler değil, onu anlatmak istiyorum. Her gün rejim yapmaya, sigara bırakmaya vs karar veren bir sürü insan var, ama hiç bir şey yapamıyorlar:) Benzer şekilde, ders alarak motive olabileceğini zanneden insanlar var. Ama bir türlü ilerleyemiyorlar. Sorun aynı hep; gitar çalmanın hayalini kuruyorlar, ama aslında istedikleri şey gitar değil bu insanların.

Uzun lafın kısası, gitarla şöyle biraz tıngırdayıp keyif alamıyorsanız, bu işi unutun. Gitar sizin için sadece çalışıp öğreneceğiniz, "kasarak" yapacağınız bir şey ise zaten böyle çok bir yere gitmez. Gerçekten bu işi isteyenler insanlar için bir saat, bir kaç dakika gibi akar gider. Ama geç başlayanlar ve erişkin insanlar için genellikle öyle olmuyor.
Gitarla böyle düzgün bir ilişki kurmayı başarırsanız, gerisi gelir. O zaman teori de çalışırsınız, dizileri de öğrenirsiniz vs... Ama önce "yok kulağım var mı, yok bu iş için geç mi kaldım??" filan gibi şeyleri bir kenara bırakmış olmanız lazım. Olmuyorsa da olmuyordur, o zaman sizi gerçekten heyecanlandıran başka bir şey bulabilirsiniz. Herkes gitar çalmak zorunda değil.

Geçenlerde buna benzer bir başlıktaydı sanırım, yazmıştım... @barrios 'un dediği gibi soruyorsan aslında niyetin yoktur durumu vardır. Bunun ispatı Mdou Moctar.

Mdou Moctar hails from a small village in central Niger in a remote region steeped in religious tradition. Growing up in an area where secular music was all but prohibited, he taught himself to play on a homemade guitar cobbled together out of wood. It was years before he found a “real” guitar and taught himself to play in secret.

Kendisi Niger'de elektrik bile olmayan oldukça tutucu (müslüman) bir balıkçı kasabasından sofu bir ailenin çocuğu. Gizlice bir tahta parçasına gerdiği bisiklet freni telleri ile kendi kendine çalmayı öğreniyor. Neredeyse ilk albümü kaydederken hala nota filan bilmiyormuş.
Meşhur spor markasının dediği gibi.... Just Do it. Gitar seni çağırıyorsa emin ol duyarsın.

@barrios ve @Solitude harika özetlemiş bence.

Gitar özveri istiyor. Yani hergün belli bir zamanı sadece ona ayırmak gerekiyor. Isınma, parmak egzersizleri, biraz teorik bilgi ve tutarlı bir teknikle bıkmadan disiplinli çalışmak lazım. Yoksa siz onu değil o sizi bırakıyor zaten.

Bu aşamada özel ders de alınabilir. Çünkü farkında olmadan yanlış teknikle sürekli egzersiz yapmak ileride sorunlara yol açabiliyor.

En yetenekli gitaristler bile günün belli bir kısmını rutin egzersizlerine ayırıyor. Yani gitarda beceri istiyorsanız bunu zamanınızla ödüyorsunuz. Başka yolu yok ne yazık ki. Yeterince kararlıysanız neden olmasın.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Müzik yapmak istiyorum ya baya özendiğim bi olay gitarla bu sene gelişmeye çalışacağım seneye zaten üniye gidiyorum belki kadıköydeki müzik ruhu beni içine çeker dahada heveslenirim teşşkürler

Sadece gitarda takılmayın imkanınız olursa farklı enstürmanları da belli bir süre deneyin. Hiç düşünmediğiniz bir enstürman size istediğiniz kapıları açabilir. Bunu 'Siz bu kafayla gitar çalamazsınız. Bu ruh ve zihin haliyle bir şey yapamazsınız' gibi bir mesaj vermek için demiyorum. Farklı enstürmanları bir miktar kullanmak tüm enstürmanlara ve müzik teorisine bakış açısını geliştiriyor ve genişletiyor.

Elektro gitarda ilk zamanlarda kavramakta zorlandığım Gamlar ve özellikle Majör ve Minör akorların yanı sıra yapıca daha kompleks akorları gitar üstünde anlamaya çalışırken kabız oluyordum, zaman lazım heralde falan deyip aletten az da olsa soğumuştum, yapamayacağım vs. gibi de düşünüyordum. Bir gün MIDI Klavye aldım sırf arkaplan yazarım biraz da 'piyano sanki bana daha uygun olur' diye düşündüm. Çünkü gitar vaktimi çok alacak diye korktum açıkcası ve o kenarda dururken burada daha hızlı ustalaşırım belki diyerekten işe girişmiştim. Notaların yerlerini çözmem ve rastgele şeyler deneye deneye 1 saatin sonunda bir şeyleri çözmüştüm ama sadece piyanoyu değil gitarı da. Orada majör, minör skalaları görmek ve özellikle tam olarak anlayamadığım akorları çözümlemek bana kolay geldi ve elime hemen gitarı alıp biraz daha uğraştıktan sonra bir çok farklı akoru gitar klavyesinde daha kolay görmeye başladım.

Bu sadece bir örnek. Bugün kimi zamanlar melodileri yazarken gitar yerine piyano kullanıyorum ve ya farklı şarkıları kulaktan çıkarırken yine piyano kullanıyorum. Müzik öğretmeni değilim ve şuan teorik bilgim de çok az fakat müzik yapmayı seviyorum haliyle önümde engel vb bir durum varsa onu aşmak için farklı yollar deniyorum.(Bu yol biraz pahalı olmuş xD)

Uzun oldu ama şunu da belirtmek isterim ne yapmalıyım diye düşünmeden bodoslama girişmek çoğu eğitimden daha faydalı. Kendiniz yanlış bir şeyler yapmadıkça doğru olanı bulma olasılığınız hep düşük kalacaktır. Kötü sesler de çıksa arada güzel şeyler duyulabilir, onları takip edin. Tabi öğretmenden bazı şeyleri doğru şekilde öğrenmek de çok önemli.

Geri