648 mm (25.5") skalada 0.11 sete geçiş yapmak

Uzun süredir 650 mm skala bir gitarda 0.10 set ile çalmaktaydım. Antreman gitarı olarak kullandığım çelik telli akustikte 0.11 set olduğu için elektroda 0.10 ile fazlasıyla rahat etmekteydim zaten.

Ancak yakın zamanda 648 mm skala olan bir gitar edindim (Harley Benton Fusion). Fabrika çıkışı 0.10 set var üzerinde.
Bir süredir acaba 0.11'e geçsem mi demeye başladım, çünkü basbayağı "slinky" gelmeye başladı bu set. Diğer gitarımda 0.11 set oldukça iddialı geliyordu, bendler zorluyor ve fiziksel efor gerektiriyordu çalmak. Ancak Harley Benton ile sanki 0.9 sette çalıyor gibi hissediyorum. Tel tansiyonunu biraz yükseltmek istiyorum, çünkü böyle çok shred kafasında çaldırıyor gitar, klavye biraz fazla rahat ve telin pena vuruşuna cevabı da biraz yumuşak kalıyor.

Bu sorunu yaşayıp da 0.11'e geçmiş kimse var mı ? Bildiğim kadarıyla tel setini değiştirmeden klavyedeki tel tansiyonunu değiştirmek mümkün değil ?

E standard akort kullandığınızı düşünüyorum; 25.5” 7 tellilerimde A standard ve G drop akortlarda ilk 6 teli 11-52 set tercih ediyorum. Merak edip 10-15 dakikalığına bir tanesinde E standard denedim ve gayet kaldırdı ki çok da imkansız değil bence. Daha uzun süre bu akortta tutacak olsam muhtemelen en fazla 1 veya 2 çeyrek tur sıkmam gerekir truss rod’u. Haricindeyse gayet piyano gibi bir duyum sağladı fakat tension benim için biraz fazlaydı.

Alışılamaz bir gerilim olduğunu düşünmüyorum, hatta sevenine cazip bile gelir ki sanırım tercihiniz bu yönde normalde de.

Son düzenleme:

Abi bu arada ne düşünüyorsun Vigier kullanmış biri olarak HB Fusion hakkında ? Bayağı bir albenisi var.

• Konu Sahibi Konu Sahibi

Abi bu arada ne düşünüyorsun Vigier kullanmış biri olarak HB Fusion hakkında ? Bayağı bir albenisi var.
En ufak bir şikayetim yok, her kuruşunu hak ediyor gitar. Sadece manyetikleri daha karakterli bir şeyle değiştirmek istiyorum.

Gitarın sapı açılı mı? Tansiyona etki edebilecek bir şey ama bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok. Bir de bu Wilkinson 2 point tremolo köprülerde tansiyonun öyle "slinky" olması durumu benim de karşılaştığım bir olgu. .11 deneyin beğenmezseniz 10.5 (artık .10 tel nasıl 10.5 oluyorsa...) setler var, bir de onları denersiniz.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Gitarın sapı açılı mı? Tansiyona etki edebilecek bir şey ama bu konuda yapabileceğiniz pek bir şey yok. Bir de bu Wilkinson 2 point tremolo köprülerde tansiyonun öyle "slinky" olması durumu benim de karşılaştığım bir olgu. .11 deneyin beğenmezseniz 10.5 (artık .10 tel nasıl 10.5 oluyorsa...) setler var, bir de onları denersiniz.
Carvin'lerdeki gibi öyle aman aman bir açı yok aslında.
Köprü ile arada bir bağ olabileceğini düşünmemiştim. İlginç.
0.11-50 olarak geçen bir set var. Onun uygun olabileceğini düşünüyorum.

İşte hardtail strat - tremolo strat farklidir misal. Ya da string thru tele ile teller koprunun arkasindan takilan telelerde tansiyon fark eder. Bazi gibson'cular yine tailpice etrafindan çevirirler hani telleri. Bunlar tellerin hissiyatina etki ediyor. Elbette tel kalınlığı değiştirmeye göre çok marjinal bir etki :)

Geri