Tonewood Truss Rod!

Arkadaşlar, biliyorsunuz gitarda tonewood çok önemli. Mesela, tonewood'a vernik atınca ne yapıyoruz? Nefes almasını engelliyoruz. Ağaç boğuluyor. Benzer şekilde içini oyduk diyelim ne oluyor? Kola şişesini açık bırakmış gibi tonu kaçıyor. Ağaca açtığımız her delik, tonewood yoğunluğunu düşürür, dolayısıyla gitarın net tonu azalır. Frekans ölçünleriyle bunu kanıtlayabiliriz.

Bunun en büyük örneklerinden biri truss rod koymak için sapa kanal açılması. Bir de üstüne açılan kanala metal truss rodu koyunca, ağaçla ters ilişki oluyor. Frekanslar ölüyor. Bunun olmaması için LMI müthiş bir teknoloji geliştirmiş. Tonewood Truss Rod! Bugüne kadar neden başkası düşünemedi diyebileceğimiz müthiş bir buluş. Böylece açılan kanala yine ağaç koyuyoruz ve kaçan tonu minimize ediyoruz. Sadece kesim sırasında kaçan ton var ama o kadar taviz olur.

Her neyse, lafı fazla uzatmadan, toneweood truss rod'lar burada! Luthier'inizden ısrarla isteyiniz.
Untitled-1.jpg

Gitarın en önemli kısmı olan tuşeye çelikten perde çakılmasını da uygun görmüyorum, lmi buna da el atsın. Rosewood perde isterük!!!

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Vigier'e ayıp olmuş biraz. Adamlar sapa o kanalı açmayı yıllar önce reddetti.
Yukarıdaki LMI'nin 1 Nisan şakası idi (hani tonewood takıntısıyla ağacı stabilize etmek için açılan kanala yine ağaç yerleştirmek üzerinden dalga geçiyorlar). Bu arada bildiğim Vigier truss rod koymuyor ama neredeyse sap kalınlığında karbon blok koyuyor. Bence ne işe yarıyorsa onu koysunlar da ağaca karbon karışmasını "kosher" bulmayan da çıkar kesin :)

Yukarıdaki LMI'nin 1 Nisan şakası idi (hani tonewood takıntısıyla ağacı stabilize etmek için açılan kanala yine ağaç yerleştirmek üzerinden dalga geçiyorlar). Bu arada bildiğim Vigier truss rod koymuyor ama neredeyse sap kalınlığında karbon blok koyuyor. Bence ne işe yarıyorsa onu koysunlar da ağaca karbon karışmasını "kosher" bulmayan da çıkar kesin :)
Evet evet, o kısmı sonradan anladım tabii, ilk gördüğümde de Höö? olmuştum.
Ama orada bir gönderme (iğneleme diyelim) olabilir. Çünkü Vigier bu konuda ciddi ciddi o lafları etmiş bir firma (mealen söylüyorum: "sapı delip içine metal çubuk koymak aklımıza hiç bir zaman yatmamıştır"....) Hatta düşününce, doğrudan Vigier'e laf çakmış bile olabilirler:)
Zaten herkesi memnun etmek mümkün değil:) 3 tane Vigier kullandım, sonuncusu halen bende. "Modern D" dedikleri bir sap profili var, başka hiç bir şeye benzemiyor. Acaba o karbon fiber blok için mi tercih edildi diye düşünüyorum. O kadar gitar geçti elimden, böyle tuhaf bir profil görmedim. Harley Benton Fusion çalmaya başlayınca hile yapıyormuş gibi hissettim kendimi. Yani klasik ve akustik gitarla egzersiz yaptım çaldım yıllarca diye yiğitliğe şey sürdürmüyorum ama, o nasıl bir saptır halen anlamadım. Bu kadar yıldır halen tam olarak alışmış değilim.

Sap profili çok kişisel ve çetrefilli konu. Bazı profiller var alışamıyoruz, en fazla "onlarla yaşamayı öğreniyoruz". Örneğin Ibanez gitarların saplarını seven çoktur, ben bir türlü alışamıyorum. Sırf profiline alışamadığım için eşe dosta gitar hediye etmişliğim var, sonra bir geri dönüş oluyor "bu ne ya kaymak gibi sap" vb. benim sanıyorum dönüp dolaşıp bütün demode özelliklerine rağmen Les Paul'e dönmemin sebebi de sap. O 59 C tipi saplarda çok daha kolay çalıyorum. Sapa bakınca mantıksız geliyor, göze çok kalın ve hantal geliyor. Fakat alıp çalınca kayıyor. Öyle ki zamanla bu sap profilini kendi yaptığım tüm gitarlarda uyguladım. Şimdi 5-6 senedir bitiremediğim bir Les Paul projem var, heel kısmı yok, böyle access gibi ama sap 59 kalın profil. Önümüzdeki bir iki ay içinde kısmetse onu bitireceğim ve memnun kalırsam diğer Les Paul'lerden vazgeçeceğim.

Neyse asıl diyeceğim şu: Vigier'in karbon fiber için sap profili ayarladığını sanmam, hele diğer iki Vigier gitarda benzer sorun yaşamadıysanız.

Bu aralar GAS'landığım strandberg sap profiline dikiz..

Bu aralar GAS'landığım strandberg sap profiline dikiz..

Çok ilginçmiş. Bakınca kafamdaki tüm alarm zilleri çalıyor (kalın, köşeli, asimetrik, ağaç eşit işlenmemiş, dönme yapar mı vb.) fakat eminim öyle bir sorunu yoktur zira 10 senedir kullanıyorlar. Bu sap olayı çok garip işte. Bunu alıp deneyen birisi bir daha başka sapta rahat edemezken, bir başkası hiç sevmeyebilir.

Bence tam da bu sebeple custom gitar olayı herkese göre değil. Gerçekten ne iyi bildiğini çok iyi bilen birisi ona tam olarak istediğini verebilecek beceride bir yapımcı ile çalışmazsa gidip dükkandan gitar seçmeye göre çok riskli.

Sap profili çok kişisel ve çetrefilli konu. Bazı profiller var alışamıyoruz, en fazla "onlarla yaşamayı öğreniyoruz". Örneğin Ibanez gitarların saplarını seven çoktur, ben bir türlü alışamıyorum. Sırf profiline alışamadığım için eşe dosta gitar hediye etmişliğim var, sonra bir geri dönüş oluyor "bu ne ya kaymak gibi sap" vb. benim sanıyorum dönüp dolaşıp bütün demode özelliklerine rağmen Les Paul'e dönmemin sebebi de sap. O 59 C tipi saplarda çok daha kolay çalıyorum. Sapa bakınca mantıksız geliyor, göze çok kalın ve hantal geliyor. Fakat alıp çalınca kayıyor. Öyle ki zamanla bu sap profilini kendi yaptığım tüm gitarlarda uyguladım. Şimdi 5-6 senedir bitiremediğim bir Les Paul projem var, heel kısmı yok, böyle access gibi ama sap 59 kalın profil. Önümüzdeki bir iki ay içinde kısmetse onu bitireceğim ve memnun kalırsam diğer Les Paul'lerden vazgeçeceğim.

Neyse asıl diyeceğim şu: Vigier'in karbon fiber için sap profili ayarladığını sanmam, hele diğer iki Vigier gitarda benzer sorun yaşamadıysanız.
Hepsinde aynı şey vardı aslında:)

Lanet sap profilleri yüzünden kaç kere gitar alıp çalmadan sattım, en son kurban da bir ltd m-1000 olmuştu. tertemiz aldım ikinci el, en fazla 5 kere çalıp bir yıl sonra sattım.

Jackson'un speed neck sapları çok rahat geliyor bana, bir de mahalleye yeni taşınan çocuk ltd dv8r modelinin sapını çok rahat buldum.

Bence bu kadar takılmamak lazım 20 senedir bu işin içindeyim ve uygun hava koşulları ve uygun saklama koşullarında sap ayarı hiç bozulmayan gitarlar buldum tabi bazı durumlar minimize edilirse. Ama bir ayar gerektiğinde trussrod olmasını hep isterim.

Geri