Neck through metal gitarı anket?

Hangi gitar alınmalı?

• Toplam oy veren
    18
Schecter da Cort da fiyatlarına göre muazzam aletler üreten firmalar. Damienın rahat bir sapı var. Ve nedendir bilinmez, kağıt üstünde neredeyse fark olmasına rağmen, küçük duran bir nutı var. Teller de birbirine daha yakın gibi bir hissiyatı var(Sadece ben değil, gitarın sahibi arkadaşım ve deneyen birkaç arkadaşım da böyle olduğunu düşündü). Bu sebeple eli küçük insanlar için rahat bir klavyesi olduğunu düşünüyorum. Diğer yandan malesef Cort'un bu modelini denemedim ama, sahip olduğum veya denediğim orta seviye veya üstü her Cort kesinlikle parasını hak ediyor, hatta satarken de bu fiyata böyle bir gitarı satmalı mıyım diye düşündürüyor. Bu yüzden kim ne derse desin cortu bir dene isterim. Deneme şansım olmasa düşünmeden Cort alırdım bu arada 😝

Eli küçük insanlar için nutın öneminden bahsetmeniz çok güzel.Çoğu insan ne önemi var nutın fikrine sahip:D
İşin aslı bence de bir önemi yok. Gitarın temelinde pratik olduğu için, etmenlerin çalımı sadece alışana kadar etkilediğini düşünüyorum. Ha bunu konuşup, yüksek aksiyonla, yüksek tansiyonla, kalın bir sapla mı çalıyorum? Tabii ki hayır. En çok nasıl rahat ediyorsam ona göre bir setup ile çalıyorum. Hatta pürüssüzlüğü rahatsız ettiği için yeni aldığım penaları zımparalıyorum. Ama şöyle de bir gerçek var; i̇nsanlar belki de 2 cümle çalamayacağımız setuplarla çalıyorlar. Elleri ona uygun olduğu için değil, öyle alıştıkları için. Özetle küçük nut başta rahat ettirir ama 1 ayın sonunda hiçbirinin farkı kalmıyor.

Okuldaki gençlere 3 yıl kadar önce Schecter damien platinum aldım. Gayet başarılı.
cooort ile Schectere yan yana koyduğumda ve amaç METAL ve THRASH sert tonlar ise

cooort frefboard : abanoz
Schecter : Gülağacı

cooort Gövde : Swamp ash yani Bataklıklarda BOLCA SUYUN içerinde yetişen diş budak (artık bu gitarı hangi şartlarda koruman gerekecekse kuruyup çatlamaması için şimdiden düşünmeye başla) HAFİF BİR AĞAÇTIR.
Schecter Gövde : MAPLE yani Akçaağaç Fenderden tut aklına hangi marka geliyorsa çok sık kullanılan bir ahşap

cooort burgular : ?
Schecter burgular : GROVER

cooort manyetikler : EMG 60-81
Schecter manyetikler : EMG 81-85 (Bu camida trash ve metal için kabul görmüş manyetik kombinasyonu)

cooort Floyd rose : Special
Schecter Floyd Rose : Special

cooort Fret : 24
Schecter Fret : 24X Jumbo

Hadi telleride yazayım

cooort teller : d'addario
Schecter : Ernei Ball Regular slinky

Sana bir güzellik daha. Manyetiklerin karşılaştırma videolarını alta bırakıyorum. Ama senden de bir isteğim var. Cooorta oy basanların isimlerini yazarmısın :)

Denemeden alma özellikle Platinium'u asla denemeden alma çünkü Schcter'in QC'yi düşük tuttuğu denediğim 2-3 tanesinde finishing sorunları örneğin kenardaki bindinglerin yer yer solması gibi sorunlar gördüğüm modeller. Kesinlike normal diamond seri ile aynı kalitede değillerdi. Ayrıca o plastik burgu ve knoblar hoşa gitmeyebilir mutlaka denemen lazım.

Okuldaki gençlere 3 yıl kadar önce Schecter damien platinum aldım. Gayet başarılı.
cooort ile Schectere yan yana koyduğumda ve amaç METAL ve THRASH sert tonlar ise

cooort frefboard : abanoz
Schecter : Gülağacı

cooort Gövde : Swamp ash yani Bataklıklarda BOLCA SUYUN içerinde yetişen diş budak (artık bu gitarı hangi şartlarda koruman gerekecekse kuruyup çatlamaması için şimdiden düşünmeye başla) HAFİF BİR AĞAÇTIR.
Schecter Gövde : MAPLE yani Akçaağaç Fenderden tut aklına hangi marka geliyorsa çok sık kullanılan bir ahşap

cooort burgular : ?
Schecter burgular : GROVER

cooort manyetikler : EMG 60-81
Schecter manyetikler : EMG 81-85 (Bu camida trash ve metal için kabul görmüş manyetik kombinasyonu)

cooort Floyd rose : Special
Schecter Floyd Rose : Special

cooort Fret : 24
Schecter Fret : 24X Jumbo

Hadi telleride yazayım

cooort teller : d'addario
Schecter : Ernei Ball Regular slinky

Sana bir güzellik daha. Manyetiklerin karşılaştırma videolarını alta bırakıyorum. Ama senden de bir isteğim var. Cooorta oy basanların isimlerini yazarmısın :)

Coooortlayanlardan biri de benim. Arkadaş çok biliyor olacak ki, swamp ashi kaktüs sanmış. Ağacın fazla yağış alması, o ağacın içinde fazla su tuttuğu anlamına gelmez. Hatta tam tersi bir durum söz konusudur. Zaten bu şartlardaki bir canlının su depolamaya ihtiyacı olmayacağından, buna uygun adaptasyon gösterir. Diğer yandan swamp ash daha düne kadar Fender'ın çokça kullandığı ancak iklim değişimiyle toplama zahmeti arttığından ötürü kullanmayı bıraktığı bir ağaç. Ayrıca ellere de değinmişken cüsseye de değinelim. Eğer yapılı dayanıklı değilsen, ağır gitar en büyük eziyetlerden biri olabilir. Şimdi sahneye çıkıyor musun bilmiyorum ama, birkaç seneye sahneye çıkmaya başlayıp yeni gitar almayacaksan, hafif gitar büyük avantaj. Bir tek manyetikler kafanı karıştırabilir, onlar da tamamen tercih meselesi. Biri ötekinden daha kaliteli diyemeyiz.

Madem o kadar bütçe var, bence bunlara da bak :)
Solar Guitars V2.6AG (floyd rose şart değilse)

ayrıca iş gitarda bitmiyor bence, iyi bir high-gain amplin (peavey - engl - diesel vb.) varsa düz hss strat da taksan canavar gibi ton alırsın, gitar sadece çalım rahatlığı ve yüksek manyetik çıkışı sağlıyor.

Coooortlayanlardan biri de benim. Arkadaş çok biliyor olacak ki, swamp ashi kaktüs sanmış. Ağacın fazla yağış alması, o ağacın içinde fazla su tuttuğu anlamına gelmez. Hatta tam tersi bir durum söz konusudur. Zaten bu şartlardaki bir canlının su depolamaya ihtiyacı olmayacağından, buna uygun adaptasyon gösterir. Diğer yandan swamp ash daha düne kadar Fender'ın çokça kullandığı ancak iklim değişimiyle toplama zahmeti arttığından ötürü kullanmayı bıraktığı bir ağaç. Ayrıca ellere de değinmişken cüsseye de değinelim. Eğer yapılı dayanıklı değilsen, ağır gitar en büyük eziyetlerden biri olabilir. Şimdi sahneye çıkıyor musun bilmiyorum ama, birkaç seneye sahneye çıkmaya başlayıp yeni gitar almayacaksan, hafif gitar büyük avantaj. Bir tek manyetikler kafanı karıştırabilir, onlar da tamamen tercih meselesi. Biri ötekinden daha kaliteli diyemeyiz.
Bir botanikçimiz olsa keşke.

Dişbudak ile (Fenderi fender yapan) ASH ağacı ile

Cooort u cortlatan Bataklık Külü arasında ki farkı izah edebilse bize. sjsjsjsjs

Valla cort markasını severim, ilk elektrik gitarım siyah bir x-2 idi. Açıkçası bu markanın rockson muamelesi görmesinin de yersiz olduğunu düşünüyorum kendi adıma, grup arkadaşım satın aldı bu X500 open pore jean burst modelini gayet de güzel gitar çıktı.

İlk mesajda bahsedilen schecterında kalite ve malzeme anlamında bu gitardan fersah fersah ötede olduğunu düşünmüyorum açıkçası, benzer gitarlardır üç aşağı beş yukarı ikisi de. Ben alacak olsam sahibindende bir tane Cort Turkish Edition var, onu alırdım. :)

Bilmem. Üreticinin cevaplaması gereken soruyu neden bana soruyorsun.

İlla cevap istersen en kestirme cevabım, üretim maliyeti. Ucuz ahşap kaliteli köprü ve manyetik. En kolay işlenebilen ahşaba güzel işçilik = en iyi seri
Swamp ashi ve Cort'u kotuledigin için sana sordum. Orta ve ust seviye Cort'lar gayet iyi gitarlar. Markaya antipati nedeninizi anlamadım. Önyargı oldugunu dusunuyorum.

Yukaridaki Schecter ile Cort arasindaki en buyuk fark burgular ki o da aradaki fiyat farki ile istenise kolayca modifiye edilebilecek bir sey. Double locking bridgelerde burgunun onemi de ayri tartisma konusu. Geri kalan manyetik, fret, agac vs olaylari öznel şeyler.

Cevaplar için teşekkürler. Aslında aradığım birkaç özellik:
- Tuşesinin rahat ve hızlı kullanılabilmesi (önceki gitarım ibanez ve ibanezler herkesin bildiği gibi shred gitarlardır, bunu direk dile getiren bir arkadaş Schecter kullanıyor).
- Bu iki gitar fiyatının gitarları mı? Schecter ~15k, Cort ~13k dersek Schecter alırsam fazladan ~2k boşuna mı ödemiş olurum?
- Genel olarak metal/hard rock/rock çok az da blues türleri için gitar bakıyorum. emg 85 ile emg 60 arasında o kadar fazla fark olacağını düşünmüyorum.
- Diğer seçenekler Cort G290 FAT (~10k), Cort X700 Duality (~16k), Ibanez RG370AHMZ (~11.6k), Ibanez S520 WK (~12.5k) {Ibanez alırsam manyetik güncelleme de yapmam gerekeceği için bir ~3k da oraya gider}
- Swamp Ash ağır değil miydi? Cort G290 FAT için 4.5-5 kg ile ağır olduğunu yazıyorlar.

Son düzenleme:
Bir botanikçimiz olsa keşke.

Dişbudak ile (Fenderi fender yapan) ASH ağacı ile

Cooort u cortlatan Bataklık Külü arasında ki farkı izah edebilse bize. sjsjsjsjs
Birincisi botanikçiniz gelseydi, dediğim bilgiyi onaylardı. İ̇kincisi botanikçiniz gelseydi kesinlikle fenderı fender yapan ASH ile coooortun kullandığı bataklık külünün farkını açıklayamazdı, çünkü ikisi de aynı tür ağaç. (Belki fenderı fender yapan ASH ile pikachuyu pikachu yapan Ash arasındaki farkı açıklayabilir ama) Üçüncüsü ise swamp ash bildiğim kadarıyla maaliyeti düşük bir ağaç değil. Ve olsa bile aktif manyetikli bir gitarda tone wood muhabbetine girmek de ne kadar mantıklı o da tartışılır. Tone wood muhabbetine girilecekse, gitarın kesim şeklini de rezonanstan dolayı konuşmalı mıyız düşünülür.

Genel olarak metal/hard rock/rock çok az da blues türleri için gitar bakıyorum. emg 85 ile emg 60 arasında o kadar fazla fark olacağını düşünmüyorum.
Bence bluesdan metale bir aralık istiyorsan ana amaç metal değilse benim tercihim g300 pro olurdu. Sanırım sh1 sh4 set vardı üstünde. Aynı manyetikli Cort Cr Custom kullanıyorum. Tam bir metal canavarı diyemem, ama gerektiğinde de üzülmeden sert tonlar alabildiğim bir manyetik. Vst den aldığım örnek bir kayıt. Amplide tabii ki daha iyi sonuç alırsın.

Ayrıca Ibanez 370 DXZ kullanıyorum. Sap profili ve nut genişliği benim için çok uygun. Sapı yeterince ince ve tel aralıkları (azıcık) tombul olan parmaklarımı rahat ettirecek kadar geniş. Z köprüden de gayet memnunum. 09 tel standart akortta da bendlerde aşırı entonasyon sorunu yaşatmıyordu. Kötü gitar diyemem ama Schecter ve Cortun yanında kesinlikle tercihim olamaz. Diğer kullandığım gitarlara oranla rezone bir gitar değil.(AHMZ yi denemedim ama aynı olduğunu tahmin ediyorum.)

Dün gecenin yorgunluğu ile dosya ekini unutmuşum. İ̇ngilizcesi olmayan arkadaşlar için, @TürkRockçı nin dediği gibi Fender'ı Fender yapan ASH'i ağır olduğu için kullanmıyoruz.. Coooorttaki bataklık külünü kullanıyoruz diyor. (Ağaç kalitesi tabii ki farklıdır bu arada. Sonuçta kimse gidip 15 k lık bir gitara AA kalite bir ağaç koyamaz. Kaldı ki Cort bir uzak doğu markası, Fender Amerika markası. Biri Amerika'daki ağaç rezervini kullanıyor. Amerika'nın da mısırından tutun da ağacına, elektronik aletlerinden tutun da arabalarına kadar her şeyinin iyi olduğunu da bilirsiniz!)

Screenshot_2022-04-24-03-28-03-900_com.android.chrome.jpg

Dün gecenin yorgunluğu ile dosya ekini unutmuşum. İ̇ngilizcesi olmayan arkadaşlar için, @TürkRockçı nin dediği gibi Fender'ı Fender yapan ASH'i ağır olduğu için kullanmıyoruz.. Coooorttaki bataklık külünü kullanıyoruz diyor. (Ağaç kalitesi tabii ki farklıdır bu arada. Sonuçta kimse gidip 15 k lık bir gitara AA kalite bir ağaç koyamaz. Kaldı ki Cort bir uzak doğu markası, Fender Amerika markası. Biri Amerika'daki ağaç rezervini kullanıyor. Amerika'nın da mısırından tutun da ağacına, elektronik aletlerinden tutun da arabalarına kadar her şeyinin iyi olduğunu da bilirsiniz!)

154877 eklentisini görüntüle
Fender diyor ki. Ben cooort gibi batak külü kullanacağım demiyor. DİYOR Kİ. Hafif olması, rezonansı güzel olması, ulaşılabilirliği ve yetiştirmesi kolay ve UCUZ olmasından dolayı batak külünü kullandık ama başta iklim değişikliği ve içine mıçtığımız böceklenme sorunu bizi bu ağatan başka ağaçlara yöneltmek zorunda bıraktı. Şuan ASH (dişbudak) ve 8 ağaç daha kullanıyoruz. Ama nostalji arayanlara ve parayı bastıranlara bataklık külü ağaçlı gitar üretimini de devam ettireceğiz diyor. Ama hala Butik gitar üreticileri bu ağacı kullanıyor diyor. Hatta makalenin bir yerinde de insanların bataklık külü yerine kullandığımız bazı ağaçları daha çok benimsediklerini de belirtiyor.

İşte benim ingilicce seviyemde bukkadar.

In April 2020, after seven decades of making ash-bodied guitars, Fender announced it would phase out the wood, reserving it only for premium and historical models.
Norvell said it was an "unbelievably hard decision" for the company. "There's an element to this that it's the end of an era," he said.

Boutique guitar makers are still able to get swamp ash in the quantities they need, so professional musicians and gearheads who are set on swamp ash can find it, at least for now, but its status as a go-to, everyday wood is quickly changing.

Fighting to preserve ash trees, while looking for alternatives​

Roots of Rock, a collaborative initiative between the US Forest Service, Fender, and the nonprofit American Forests, is working to save America's ash trees from the emerald ash borer. Researchers have identified "lingering ash trees" that survived infestations after all other ash trees had died.

"We're taking survivors that had natural resistance and breeding them with each other to produce a green ash species with resistance," said Born, who helped start the project when he was at Fender.

Plans are underway to plant the first of these trees in Detroit, near where the beetle was first detected in the US. Even if successful, the project will ultimately take decades, but Born said it's the first step.

"At least they're going to save ash genetically and they didn't have to hybridize," he said. "This is pure American green ash."

Meanwhile, guitar makers are working hard to find a suitable replacement for swamp ash.

Roger Sadowsky, a renowned instrument maker, has been building electric guitars for legendary musicians since 1979. When he first started researching, all the best musicians he consulted had Fenders from the late '50s and early '60s that were lightweight, which meant they were likely made of swamp ash.
Sadowsky said the last few months of 2020 he was calling every wood guy he knew to find ash. More recently, when it was available, he was stockpiling it to get through the next drought. But to compensate for the shortages, he's been running listening tests to find a replacement. He has tested eight guitar bodies made of alternative lightweight woods.

"Ash is still the best sounding to my ears," Sadowsky said. "What we're trying to do is find the runner-ups as alternatives to swamp ash."

The leading contender so far is eastern white pine, another tree native to North America that primarily grows in the Northeast and around the Great Lakes. Sadowsky said the white pine is best after it has been torrefied, a roasting process that emulates decades of natural aging.

A new sound​

Fender has also employed a torrefaction process with pine as a replacement for ash. Norvell said it has been very well-received, though there's still a "wistfulness and nostalgia" for swamp ash.
According to the guitar-maker Marchione, musicians are extremely conservative when it comes to their instruments. "People are still trying to recreate what guitarists like Eric Clapton and Jimi Hendrix did," he said. "Those guys had plenty of swamp ash."

But Born said the deep love for the storied wood could, in some ways, be a chicken-and-egg scenario, rather than there being an inherent magic in the wood.

"I think it's more that rock 'n' roll grew up with that as being the sound, so that wood became the tone that people like to hear," he said. "It could've been something else and that wood might have had the same kind of myth to it."

Regardless of the reasons, swamp ash is woven into Fender's DNA, and the history of electric guitars in general. But Norvell said now it's about finding the next generation of woods.

The guitar continues to adapt and adjust, and the music people make changes. Everything changes over time," he said.

"For us, now it's about finding new voices and new tones and new woods.

Schecter Damien Platinum 6 FR SBK (~14.9k TL) link:

Cort X500 Opjb (~13.1k TL) link:

Siz bu gitarlardan birini alıp amfide mi kullanacaksınız yoksa plugin vst falan mı takılacaksınız? Amfiyse hangi amfiye sürülecek bu gitarlar?

Geri