Aralıklar Hakkında

Merhaba arkadaşlar aralık konusuna çalışırken biraz tıkandım çok uzatmayıp hemen konuya gireceğim.Şimdi mesela artık 3lü ve Tam 4lünün aralığı aynı bunları ayıran şey nedir?

Soyle anlatayim. Varsayalim ki artik 3 lu diye bir sey var. Do kok ses uzerinden bu ne demek?
Do-mi major
Do-mi# artik 3 lu
Do-fa Tam4lu

Mi# ve fa ayni sestir. Bu yuzden de aralik olarak bir sey farketmez. Fakat muzik kurallari acisindan cok farkeder.

Dostum selam. Aralık kuracağın zaman kök sesten başlayıp belirtilen aralık kadar (3'lü, 4'lü, 2'li v.b.) nota say, başlangıç ve bitiş dereceleri aralığı oluşturacaktır.

Do'dan başlayıp 3 nota sayalım. Do, Re ve Mi. Başlangıç sesi Do ve bitiş sesi Mi olacak. O yüzden Do-Mi# aralığı 2,5 ses olup, artık 3'lü bir aralık oluşturacak.
Bu sefer 4 nota sayalım. Do, Re, Mi ve Fa. Başlangıç sesi Do ve bitiş sesi Fa olacak. O yüzden Do-Fa aralığı 2,5 ses olup, tam 4'lü bir aralık oluşturacak.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Dostum selam. Aralık kuracağın zaman kök sesten başlayıp belirtilen aralık kadar (3'lü, 4'lü, 2'li v.b.) nota say, başlangıç ve bitiş dereceleri aralığı oluşturacaktır.

Do'dan başlayıp 3 nota sayalım. Do, Re ve Mi. Başlangıç sesi Do ve bitiş sesi Mi olacak. O yüzden Do-Mi# aralığı 2,5 ses olup, artık 3'lü bir aralık oluşturacak.
Bu sefer 4 nota sayalım. Do, Re, Mi ve Fa. Başlangıç sesi Do ve bitiş sesi Fa olacak. O yüzden Do-Fa aralığı 2,5 ses olup, tam 4'lü bir aralık oluşturacak.
Teşekkürler.

Geri