thrash,death,nu metal ses tonları

bu ses tonlarını almak için neler yapmalıyım? prosesör veya ses kartı almayı düşünüyordum ama pedal da bir seçenek olarak var ve bu işlere yeni girdiğim için çok şey bilmiyorum. konu hakkında yardımcı olurmusunuz?

elimde olan ekipmanlar:

ibanez grg131ex-bkf elektro gitar

ibanez ibz10gv2-u elektro gitar amfisi

Zuhalde bile 3 band eq demisler ama amfide cidden mid yok. Artik nerden tirnaklayacaklarini sasirdi firmalarda demek ki...
Thrash icin genelde tizler yuksek kullanilir. Death icin treble i sona daya basi da cok koklemeden boyle tatli tatli acican.
Nu metalde de basi azcik one cikarsan olur diye dusunuyorum. Yine treble in uzerine cikarma ama treble in cok arkasinda da kalmasin.
Ama bu tonlar mid olmadan nasil olcak bilemedim. Midsiz amfi major minorsuz tonaliteye benzer...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Zuhalde bile 3 band eq demisler ama amfide cidden mid yok. Artik nerden tirnaklayacaklarini sasirdi firmalarda demek ki...
Thrash icin genelde tizler yuksek kullanilir. Death icin treble i sona daya basi da cok koklemeden boyle tatli tatli acican.
Nu metalde de basi azcik one cikarsan olur diye dusunuyorum. Yine treble in uzerine cikarma ama treble in cok arkasinda da kalmasin.
Ama bu tonlar mid olmadan nasil olcak bilemedim. Midsiz amfi major minorsuz tonaliteye benzer...
peki mid seçeneği olan bir prosesör/pedal alsammı? yoksa ekonomik durumum iyi olunca yeni bir amfiyemi biriktireyim?

peki mid seçeneği olan bir prosesör/pedal alsammı? yoksa ekonomik durumum iyi olunca yeni bir amfiyemi biriktireyim?
Aklima o geldi. Hani ibanez bu eserinde acaba "ulen zaten herkes bir sekilde pedal ediniyor ben midi koysam noolur koymasam noolur duzgun ses yukseltsin yeter" mantigiyla hareket etmis olabilir. Duzgun bir prosesor isini uzun sure gorecektir. Ama uzun vadede yine analog pedallarida taniman lazim.

Bütçe kısıtlıysa, ben olsam elimdekini satıp 2. el katana miniye bir göz ayardım. 3 band eq var, 3 kanal ve delay. 2. eli de güçlü, çabuk satılıyor.

Dostlar... bir cihazın üstünde kaç düğme var, MID var mı ... bunlara göre değerleme yapılmaz. Öncelikle bahsedilen amfi KÖTÜ veya hadi YETERSİZ diyelim. Thrash tanrısı olacam diye yola çıkmak için dezavantajlı bir başlangıç noktası ama bütçe yoksa diyecek bir şey yok. Sadece o amfiye dünyanın en iyi pedallarını bağlasan ve/veya yine o amfiye Kemper vb bağlasan alacağın ses zurna zırıltısı olur. Bu gerçekle yüzleşmek lazım ki paramızı akıllı harcayalım.
Bu arada MID koymayarak amfiyi ucuza getirdik, tüketiciyi kazıkladık diye bir dünya da yok. Cihaz üzerindeki düğme sayısı filan değil maliyeti belirleyen de neyse ekonomi analizine girmeyelim. MID koymamalarının sebebi genelde "başlangıç" tabir edilen seviyede çoğu kullanıcı bass aç, tiz aç, gain kökle seviyesindedir. MID'in verdiği nüanslar ve tona etkileri zamanla gelişen bir kulak işidir. Ben acemiyken iyi amfiler de kullandım, ne işe yarıyor lan hep aynı ses der MID'i ortada tutardım zaten. Zamanla öğrendim manyetiklerle ilişkisini, cut thru the mix dedikleri etkiyi, hoparlör ile olan tepkileşmesini vs vs .....

Neden hala herkes bir ton bulma derdinde anlamış değilim. Elinizdeki amfilerlerle ses çıkardığınıza şükretmeniz gerekirsen siz Metallica tonu, Slipknot tonu, duman donu falan istiyorsunuz. Arkadaşlar, bütçeniz el verişli ise o bütçeyi maksimum seviyede değerlendirin derim. Ton bulacam edecem diye kendinizi yıpratmayın. Kendi hoşunuza giden tonu keşfedin. Ton yazın, EQ kurcalayın. Ama en önemlisi eğlenmenize bakın.

Geri