Strat Gitarlarda Fingerboard Tercihi

Merhabalar genelde Fender Stratocaster modelerinde rosewood veya maple tercihi var fakat çoğu kişi kör testlerde bu ikisi arasındaki farkı anlayamazken bir kısım gitaristlerde fingerboard da kullanılan ağaç ince bile olsada sese çok etki ettiğini söylüyor. Strat modellerinin tercih edilme nedeni naif, yumuşak tonları elde etmektir genelde peki bu amaçla strat alacak birisi hangi ağaçtan fingerboard kısmı yapılmış olanı tercih etmelidir ve sizce sese o kadar etkisi oluyor mu?

Merhabalar genelde Fender Stratocaster modelerinde rosewood veya maple tercihi var fakat çoğu kişi kör testlerde bu ikisi arasındaki farkı anlayamazken bir kısım gitaristlerde fingerboard da kullanılan ağaç ince bile olsada sese çok etki ettiğini söylüyor. Strat modellerinin tercih edilme nedeni naif, yumuşak tonları elde etmektir genelde peki bu amaçla strat alacak birisi hangi ağaçtan fingerboard kısmı yapılmış olanı tercih etmelidir ve sizce sese o kadar etkisi oluyor mu?
Öncelikle söyleyeyim, belirgin bir fark yok aralarinda. Eger Fender USA strat özelinde konusursak, ikisi de ayni strat tonunda tinliyor ve drive, efekt, ton ayarlari filan dünyasında ikisi arasındaki fark daha da azalıyor. Ama fark var. Maple klavyeli strat daha tiz, daha parlak ve mideleri daha azken, rowewood klavyeli strat birazcik daha dolgun, tizleri gorece daha az belirgin.

Bence bu fark gayet ihmal edilebilir düzeyde ve gitar seciminde koyu renk klavye görünümü ve hissini seven veya maple klavyenin cilalı halini veya tiz atağını istemeyenler gayet rosewood klavyeli strat tercih edebilir.

Elimde maple ve rosewood tuşe sahip strat gitarım var, ton olarak ben aradaki farkı anlamıyorum doğrusu ama bana göre çalım zevki rosewood tuşede daha güzel, maple tuşede sanki takılıyor gibi geliyor bana.

Geri