Boss Dual Cube LX amfi

Boss Dual Cube LX
söylüyordum… bekliyordum…
Yamaha THR kral, Blackstar da ID:Core ile ekmeğinin peşinde… eh koca Boss biz de yapmayak mı demişler.
Alınıp şans verilebilir gibi geldi ama Cube Cube’dur, ne kadar farklı tınlar bilemedim. Evde yer var ve para hazırsa geldiğinde alınır, THR veya ID varsa lüks olabilir, bekleyip görelim.

Olmamış ama, Roland'a ihanettir bu =)

Önemli olan ama GT-1000 sistemini mi kullanıyor, GT-100 sistemini mi? Eğer GT-1000 ise, ki line out da var, alırım ben bunu. $300'den çıkıyor.

PS. GT-100 ile Katana'nın ekmeğinden yemezler ama, sanmıyorum.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Eveeeet .... tetiği çektim ve aldım. İlk demek iddialı olur ama sanırım TR'de ilk alanlardan biriyimdir.
Boss amfiler artık epey bilindik şeyler, Katana için de hem benim hem başkalarının epey incelemeleri oldu forumda. O yüzden uzun bir makaleye girmeden aklıma gelen notlarımı ve izlenimlerimi yazayım.

- Herhangi bir Boss amfi (Katana, Cube, K mini..) çaldıysanız zaten sizi şaşırtacak hiçbir şey olmayacak. Panel tasarımından, tonlara, yazılımdan efektlere her şey bilindik şekilde.
- Cube Dual aslında bir nevi Cube. Yani panel ve bilgisayar / app olarak Tone Central havasında olsa da kendisi bir nevi "glorified Cube". Yazılım olarak ise yeni nesil GT-1000 vb cihazlarla aynı, yani eski Cube devreleri yok.
- Stereo FRFR olması hem Yamaha THR, ID:Core gibi cihazlarla aynı segmente koyuyor hem de onlar gibi bir Monitor olmasa da monitor gibi kullanılabilmesini sağlıyor. Hatta hem stereo Input hem de Line Out ile rakiplerinden öne geçiyor ama tabi daha pahalı olması yüzünden bunu bedava yapmıyor.
- Bluetooth ve app ile kullanmak harika ama Bluetooth adaptörün ayrıca satılması (1400 TL gibi) Boss'un ahlaksızlığı diyorum en hafifinden.
- Tonlar fena değil ama Katana gibi değil tabi fiziksel boyut nedeniyle. Efektler de Cube gibi temel 4-5 tane ile sınırlı. Drive vb tarafı için bir şey yok. Amfiler için ise yine yeni nesil Katana gibi A ve B varyasyonları var.
- Ses oldukça güçlü ve iyi hoparlörler var. Büyük boy amfi gibi çalınabiliyor. THR'de böyle. Açıkçası ID'ler iyi olmakla birlikte bu büyük amfi fiziksel hissini vermiyordu.
- Alınır mı? Bilemem... ben GAS, merak, fetiş vs sebebiyle aldım. THR olmasa ve ikisinden birini seçmem gerekse yine THR derim ama THR aylarca bekleyecen bu hazır var deseler iyi ver o zaman derim. Fark az.
- Bu arada Boss hala app tasarımı konusunda gerizekalıdan hallice seviyede. 5-6 senelik THR app'i hatta Blackstar Architect bunun yanında uzay üssü gibi...app store'da daha iyi bedava app'ler var görsel olarak.

Başka da aklıma geldikçe eklerim buraya, 2 günlük izlenimler bunlar.

İncelemen iiçin teşekkürler. Youtube incelemesini de izledim. Ben, kullanışlı olmasına rağmen bir türlü sevemedim cube'ları. Oyuncak gibi. çıkan bu üründe de bir fark yok. Katana serisi ayrı bir lezzet. Hatta ben katana ilk çıktığı zaman artık cube üretilmez diye düşünüyordum çünkü katana fiyatları bence çok iyiydi o dönem.

Katana ile karşılaştırmak pek doğru değil yani büyük Katana ile. Bende microcube da var, gelmiş geçmiş en iyi küçük boy amfi olabilir. Normal boy Cube hele son çıkan GX miydi neydi harfli olanlar leş ama eski renkli microcube muazzam. Bu da o kafanın devamı ama biraz Katana head, biraz Katana mini ve rakipler THR, ID Core vb ile karşılaştırmak lazım. Bence defalarca dedim bu işin ustası THR ama Cube Dual'ı da oldukça beğendim. Elbette sesler biraz "boxy", biraz yapay sonuçta JCM değil bu ama pahalı bir oyuncak olarak keyifli bir oyuncak.
Efektlere yüzeysel derecede girerim, amfi gain'i de yeter boost vs olmasa da olur, çok lazımsa pedalım var diyorsanız işte orası zaten üstte dediğim cihazların alanı. Dual de başarılı bir neferi o segmentin.
Fiyat olarak rakiplerinden daha az şey sunuyor gibi görünse de - dolayısıyla düşük F/P - aslında tam değil. Tamam ciddi pahalı ve bluetooth ekstra ama ID Core'da ekstra bile değil hiç yok. Dual'de efekt daha kısıtlı (en azından preamp öncesi efektler) ama mesela Boss footswitch'iniz varsa Looper var - bu da hiçbir rakibinde yok. Bir de v3 Core'lar gibi şu Live Streaming zımbırtısından var youtuber vs tayfa için.
Velhasıl fiyattan tamamen bağımsız sadece ton, kullanım ve çalma keyfi olarak sıralarsam benzer amfileri;
THR II
THR X - eski seri haki renk olan
Dual LX
microcube
Katana mini
ID Core v3
ID Core v2

Katana ile karşılaştırmak pek doğru değil yani büyük Katana ile. Bende microcube da var, gelmiş geçmiş en iyi küçük boy amfi olabilir. Normal boy Cube hele son çıkan GX miydi neydi harfli olanlar leş ama eski renkli microcube muazzam. Bu da o kafanın devamı ama biraz Katana head, biraz Katana mini ve rakipler THR, ID Core vb ile karşılaştırmak lazım. Bence defalarca dedim bu işin ustası THR ama Cube Dual'ı da oldukça beğendim. Elbette sesler biraz "boxy", biraz yapay sonuçta JCM değil bu ama pahalı bir oyuncak olarak keyifli bir oyuncak.
Efektlere yüzeysel derecede girerim, amfi gain'i de yeter boost vs olmasa da olur, çok lazımsa pedalım var diyorsanız işte orası zaten üstte dediğim cihazların alanı. Dual de başarılı bir neferi o segmentin.
Fiyat olarak rakiplerinden daha az şey sunuyor gibi görünse de - dolayısıyla düşük F/P - aslında tam değil. Tamam ciddi pahalı ve bluetooth ekstra ama ID Core'da ekstra bile değil hiç yok. Dual'de efekt daha kısıtlı (en azından preamp öncesi efektler) ama mesela Boss footswitch'iniz varsa Looper var - bu da hiçbir rakibinde yok. Bir de v3 Core'lar gibi şu Live Streaming zımbırtısından var youtuber vs tayfa için.
Velhasıl fiyattan tamamen bağımsız sadece ton, kullanım ve çalma keyfi olarak sıralarsam benzer amfileri;
THR II
THR X - eski seri haki renk olan
Dual LX
microcube
Katana mini
ID Core v3
ID Core v2
Boss Dual Cube LX'de ses ayarı nasıl? Normal cube'larda knobu yarıya getirene kadar sesi %90 açılıyordu, son kalan yarım kısımda sese çok etki etmiyordu, onu düzeltmişler mi, katana serisi gibi lineer ses artışı mı var? (Dual Cube LX ile Katana Air arasında kaldım)

Evde çalıyorum ve hiç o kadar açmadım. Ama öyle sıfırdan bire açınca zbamm diye patlayıp kalanında da dayanılmaz bir seviye değil, normal açılıyor.

dB metre yok elimde.. işte dediğim gibi makul miktarda esnekliği var ses düğmesinin... dokununca bir anda yükselip kullanılmaz seviyeye çıkmıyor ama hiç yarıya bile getirmedim, denemeye de niyetim yok :) yeterince güçlü sesi meretin

dB metre yok elimde.. işte dediğim gibi makul miktarda esnekliği var ses düğmesinin... dokununca bir anda yükselip kullanılmaz seviyeye çıkmıyor ama hiç yarıya bile getirmedim, denemeye de niyetim yok :) yeterince güçlü sesi meretin
tamam o zaman lineer gibi. eski roland cube'larda %30-%40 arasında bir yerde ses aniden artıyordu. düşük ses seviyesinde de tonu verebiliyorsa iyi amfi bence. tercih edilebilir. sanırım gt100'deki eski cosm modelleme kullanılmış.

Bir de her amfi türü için A ve B olmak üzere 2 tür varmış. Yazılımdan bütün amfi türleri için B olanı seçip varsayılan olarak ayarlanabiliyormuş. B olanların sesi daha iyiymiş.

B olanların sesi daha iyi olsa neden A ve B koysunlar.... panelde yok ama her amfi (JC-120 Clean) hariç yazılımdan A ve B diye seçilebiliyor. Aynı Katana'daki variance tuşu gibi... seçilen amfinin EQ'su ile oynanmış iki farklı tepkisi gibi o A ve B.... biri kötü biri iyi olsun değil.... hani prosesör veya app'lerde aynı amfiye farklı IR seçiyoruz ya onun gibi bir farklılık işte A ve B

B olanların sesi daha iyi olsa neden A ve B koysunlar.... panelde yok ama her amfi (JC-120 Clean) hariç yazılımdan A ve B diye seçilebiliyor. Aynı Katana'daki variance tuşu gibi... seçilen amfinin EQ'su ile oynanmış iki farklı tepkisi gibi o A ve B.... biri kötü biri iyi olsun değil.... hani prosesör veya app'lerde aynı amfiye farklı IR seçiyoruz ya onun gibi bir farklılık işte A ve B
olabilir bende ürün yok, belki 2. el ucuz micro cube (gx olmayan eski seri -> daha iyi tonu var deniyor) bulursam onu alabilirim pratik amaçlı. internette bir yorumda gördüm, adamın biri ürünü neredeyse geri verecekmiş aldığı yere, fakat sonradan her amfinin katana serisindekiler gibi B türü olduğunu bulmuş yazılımdan, bakmış güzel ses çıkıyor, geri vermemiş. bu da böyle bir yorumdu. ürün fiyatına göre stereo özellikli pratik çalışma amfisi olarak iş görebilir.

üstte uzun uzun yazdım... katana ile de ilgili de yazdım... benzer özellikler
onun dışında netteki anonim yorumlar için bir şey diyemem ...

Bu amfiyi denemiş veya kullanmış olan var mı? Bu fiyat aralığında satın almayı düşünüyorum. Güncel olarak ses kartı ve referans monitörü ile çalıyorum. Ancak gerek evin başka odalarında çalmak için gitarı ve amfiyi alıp salonda veya iş yerine, çayıra çimene götürüp çalmak için taşınabilir, pilli, full modelleme kapasitesine sahip olmasa da en azından Blackstar Fly 3'ün drivelarından daha iyi drivelara sahip, 100 tane efekt olmasa da olur ama bi reverb delay chorus olsun ihtiyaçlarımı cevaplayacak bir taşınabilir amfi almayı düşünüyorum. Sadece elektro gitarla kullanacağım, mikrofon veya başka enstrümanla kullanmayacağım. Gitarı jakla da bağlarım amfinin pilli olması yeterli. Bir de primer olarak sahne prova kayıt vb işler için kullandığım prosesörüm var gerek aux in veya başka bir şekilde monitörümsü olarak kullanacağım bir cihaz da olursa gayet iyi bir ekstra olur. Katana mini, ikinci el Micro Cube serileri, NUX Mighty Air ve Space serileri arasında kaldım açıkçası. Yardımlarınız ve yorumlarınız benim için çok değerli olacaktır, şimdiden teşekkür ederim.

Geri