İnceleme Marka pedal vs butik pedal

Markalı vs butik

• Markalı

Oylar: 2 40.0%
  • Butik

Oylar: 3 60.0%

• Toplam oy veren
    5
Selamlar, iyi hafta sonları.

Ufak çaplı bir tartışma başlatmak istiyorum..
Piyasada bir kaç tane butik pedal yapan firma var biliyorsunuz.

Özellikle sıfır fiyatları karşılaştırıldığında ciddi fark oluyor arada fakat, 2. Ellerde joyo, mooer, behringer vb. Markalarla kafa kafaya gelebiliyorlar .
(Markalı 2. El / butik sıfır)

Sizce, tercih ne olmalı ? "Görece" ucuz markalı 2. El pedallar mı? Yoksa butik pedallar mı?

Teşekkürler, saygılar.

Bu sorunun cevabı olamaz ama madem attın ortaya... butik nedir onu belirtmen lazım. Kişiye göre değişir. Adını sanını duymadığın Galler'de bir ahırda üretilen Gaellic dilinde ismi olan pedal mı butik yoksa Boss gibi mainstream her modelde ürünü olana karşı Wampler, Bogner vs gibi daha dar portföylü şahıs firmaları mı butik.
Bana sorarsan kafanda bir ton vardır ve ona hizmet edecek pedalı Özbekistan'da veya Londra'da kim üretse gider kovalarım. Butik dediğin şey ile plastik Çin çöplerini karşılaştırmanın anlamı yok.
Yani butik nedir, az bilinen mi, adetli üretilen mi, çok spesifik bir amaca hizmet eden mi, egzantrik sahibi olan mı, el yapımı mı vs vs ...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Türkiyede, bu kurlarla, bu şartlarda, turkrock forumunda, kimsenin aklına gallerde ahırda üretilen bir üretici ve/veya joyo mooerle kıyasa sunulduğuna göre wampler bogner, çok spesifik bir amaca hizmet eden markalar geleceğini sanmıyorum,olamaz. Ama madem attın ortaya, örnek vereyim.

Misal ms pozitron misal ADD.

Selamlar, iyi hafta sonları.

Ufak çaplı bir tartışma başlatmak istiyorum..
Piyasada bir kaç tane butik pedal yapan firma var biliyorsunuz.

Özellikle sıfır fiyatları karşılaştırıldığında ciddi fark oluyor arada fakat, 2. Ellerde joyo, mooer, behringer vb. Markalarla kafa kafaya gelebiliyorlar .
(Markalı 2. El / butik sıfır)

Sizce, tercih ne olmalı ? "Görece" ucuz markalı 2. El pedallar mı? Yoksa butik pedallar mı?

Teşekkürler, saygılar.
Butik dediğiniz şey tanımı gereği asla ucuz olmaz. Hesaplı ise butik değildir. Siz el yapımı pedal yapan yerli üreticileri kast ediyorsunuz anladığım kadarıyla. Onlar butik değil; ne tasarımları özgün, ne de malzeme kalitesinden emin olabilirsiniz. Bu yerli üreticilere karşı değilim; ikisinden de cihaz kullandım, ucuza geliyorlar, ama işte ucuz etin yahnisi. İkisine de pek bayılmadım, hep bir sorunları oluyor. Dip ses yapıyor, EQ pedalı flat iken bile tona çok etki ediyor vs. Tavsiye eder miyim? Ancak ve ancak kısıtlı bütçede.
Sözün özü: Butik beklentisine girmediğiniz ve sorunlara hazırlıklı olduğunuz sürece ucuza iş görürler.

Adı geçmişken; Wampler butik midir bilemem, ama şimdiye kadar kullandığım bütün pedallar bir yana Wampler bir yana. Soldano ve Mesa Triple Rectifier emülatörü olarak yaptıkları pedalları kullandım. İnanılmaz tonları var. Bir kereye paraya kıyarsınız ama ne istediğinizi biliyorsanız pişman olmazsınız.

ADD butik değil bence de ... aha barrios güzel özetlemiş, bunu demek istedim. Dolayısıyla iş bütçede bitiyor, fiyat etiketi dışında "butik" ile ucuz uzakdoğu arasında pek fark olmaz gibi geliyor bana da. Mooer'in de güzel ürünleri var epey...
Wampler candır bu arada.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Soru basit aslında,

Sıfır , türkiye piyasasındaki türk üreticlerin el yapımı olanları

2. El görece ucuz markaların ürünleri.

Hangisi tercih edilmeli, neden?

Özellikle efekt olarak(reverb delay chorus ve efekt olmayan ng) ng yi de ekleyecektim ama biri gelip şimdi "ng efekt değil!!" Diye yorulmasın diye kendim yorulayım dedim.. 😅

Tamam butik değil. No butik.

Şahısların yaptığı, el yapımı klonlar :)
Soru basit aslında,

Sıfır , türkiye piyasasındaki türk üreticlerin el yapımı olanları

2. El görece ucuz markaların ürünleri.

Hangisi tercih edilmeli, neden?

Özellikle efekt olarak(reverb delay chorus ve efekt olmayan ng) ng yi de ekleyecektim ama biri gelip şimdi "ng efekt değil!!" Diye yorulmasın diye kendim yorulayım dedim.. 😅
Benim ilk tercihim yine Mooer olur. Analog tekli pedalından çoklu efektlere (Red Truck) ve amfi modelleyiciye (Preamp Live) kadar epey ürününü kullandım. Çok büyük ölçüde memnun kaldım.

Butik kelimesinin anlamı değişir,
Arkadaşın mesajında anlatılmak istenen gayet net açıklanmış, ama cevaplarda yine bir üsten bakma, dallandırma, karşıdakini hor görüp aşağılama,
Klasik forumun çok bilmişliği
evet hatta sanal ortam olmasa ağzına da 2 tokat çakacaktım.... hey allahım... yav kavram geniş olmuş dedik adam düzeltti, açıkladı... sonra da konu aktı işte... nedir sıkıntı?
işimiz gücümüz yok ego mastürbasyonu yapmaya gelmedik buraya... 2 satır muhabbetlere katılıyoruz ki zor yoldan öğrendiklerimizi millet uğraşmasın diye paylaşıyoruz... neyse başka lafım yok gelemeyecem bu kendimi açıklama goygoyuna, 17 yılda en az 10 kere yaptım

Mooer iyidir. Preamp Live, GE250, GE300 bizzat kullandım en ufak memnuniyetsizliğim yok. Minik pedalları var bazılarıyla oynadım fena değil gibiydi.. preamo modellemesi olan ince pedalları da oldukça iyi aa açıkçası onların tamamını bir tek preamp Live alarak sahip olmak mümkün.

Soru boss vs. Add veya mooer vs. Ms pozitron ise benim cevabımnet boss/mooer olur. Bu markalar artık süprizle karşılaşmayacağınız ve güvenerek kullanabileceğiniz ürünler sunuyor. Diğer klonlarda hep bir sorun çıkıyor. Sadece boss ya da sadece mooer pedalla setup yapsanız mükemmel tonlar alıp konsere çıkabilirsiniz. Ama klonlarla o iş çok zor bence.

evet hatta sanal ortam olmasa ağzına da 2 tokat çakacaktım.... hey allahım... yav kavram geniş olmuş dedik adam düzeltti, açıkladı... sonra da konu aktı işte... nedir sıkıntı?
işimiz gücümüz yok ego mastürbasyonu yapmaya gelmedik buraya... 2 satır muhabbetlere katılıyoruz ki zor yoldan öğrendiklerimizi millet uğraşmasın diye paylaşıyoruz... neyse başka lafım yok gelemeyecem bu kendimi açıklama goygoyuna, 17 yılda en az 10 kere yaptım

Mooer iyidir. Preamp Live, GE250, GE300 bizzat kullandım en ufak memnuniyetsizliğim yok. Minik pedalları var bazılarıyla oynadım fena değil gibiydi.. preamo modellemesi olan ince pedalları da oldukça iyi aa açıkçası onların tamamını bir tek preamp Live alarak sahip olmak mümkün.
Boş ver ya Utku. Direk blokladım. Üstten bakıyormuşuz. Ben hiç bakmayacağım böylece artık kendisine. İyi oluyor aslında bahaneyle işte bunları görmek.

Tipik göstergeler aşağıda:
  • Soruya cevap veren adamın açığını kollayıp laf yetiştirmek. Konuya katkı yok.
  • Her türlü eleştiriyi "horgörü, saldırı, üstten bakma" olarak görmek ve kendini kurbanlaştırmak. "Rencide ediliyorum!"
  • Forum üyelerini kendi emrine amade, sadece kendisinin duymak istediği ve onaylayacağı şeyleri yazmakla memur kişiler sanmak.
  • Farklı hiç bir düşünceye tahammül edememek. Hatasını-eksiğini kabul edememek. Yanlış soruya doğru cevap verilemeyeceğini anlayamamak...

Evet, çok iyi biliyoruz bu arkadaşları.

Kendisi ne katmış başlığa? HİÇ BİR ŞEY. Ve üstüne yine "isim vermeden" ortaya konuşma. Medeni cesaret de bu kadar.

Defalarca saldırıya uğradık bu şekilde. Tek yaptığımız şey de yanıt yazmak . Dedim ya, iyi oluyor aslında, bahaneyle ortaya çıkıyor bu arkadaşlar.
Başkalarının farklı görüşlerini duymaya tahammül edemeyen arkadaşlar, forum size uymaz. Kendi yankı odanızda takılırsanız hayat daha kolay olur sizin için.

Bu arada "butik", "şahıs" artık neyse... az bilindik markalar güzel sürprizler yapabiliyor. Rocktron Rampage vardı bir ara sattım. Çok spesifik bir distortion pedalı... bir yandan eee ne var ki zınn zınn işte diyorsun ama biraz kurcalarsan uygun bir amfiyle de lann resmen bay area thrash bu işte diyorsun. Analog pedal vs işinden uzağım artık ama zamanında yıllarca keyifle kullandım. Piyasadaki onlarca çöp pedal yerine bir tek bunu al olsun... gibi de bakılabilir olaya.

Mesele şu, cclefin anlatmak istediği çok net bunu görebildiğini biliyorum, ahırda üretilen pedaldan bahsetmeden de bu mesaja gayet güzelce cevap verebilirdin ama üslubun ortada, bunu defalarca kez başka başka insanlara yaptığını da gördüm.
Görmüş geçirmiş birisin belli, yaş olarak da bizden büyüksün biliyorum, ama karşında 13 yaşında duman tonu isteyen bir insan yok. Bu üslupla konuşamazsın, kş olsak da yine konuşamazsın. Forumun zabıtası değilsin.
Barrios abiye tek sözüm yoktu onun mesajını görmemiştim bile ama beni engellemiş, sağlık olsun abimdir kızmıştır. Kızarken de hak etmediğim bir sürü şey söylemiş olsun.
Ama benim fikrim budur. Bir posta yazarken herkese yargı dağıtmadan önce karşındaki inanın da en az senin seviyende olabileceğini aklında bulundurmalısın.
Yazdığın cevap sadece beni değil belli ki post sahibini de rahatsız etmiş ve rahatsızlık kaynağı olarak hala mağdur edebiyatı yapmak da ne bileyim, neyse daha bir şey demiyorum.
Post sahibi sorusunun cevabını merak eden biri olarak forum üyesi olarak da yazma hakkı buluyorum kendime. Çok da iyi biliyorum ki her nekadar cevabım barrios abimi rahatsız etmiş olsa da çoğu insanın içindeki benzer tepki buydu.

ahırda üretilen pedaldan bahsetmeden de
bunu @Cclef 'e sen ikisinin farkını bile anlamazsın gibi bir hakaret olsun diye değil sadece butik geniş bir kavram çok uç örneklere gidebilir konu diye esprili abartı olarak yazdım... sanırım önüne *dikkat espri geliyyor demem gerekirdi .... bu arada bir çok amfi ve pedal "butik" üretici gerçekten ahır ve depodan bozma yerlerde üretir hala
üslubun ortada, bunu defalarca kez başka başka insanlara yaptığını da gördüm.
ve bu insanlardan biri bile bana abi ağır oldu biraz ayarın olsun demedi bugüne kadar... ama sen defalarca rahatsız oldun... peki ... uç örnek ve hafif hiciv eyvallah ama biri çıksın da şuraya yazsın abi hakaret ettin bana, ezikledin beni desin...
Bu üslupla konuşamazsın, kş olsak da yine konuşamazsın. Forumun zabıtası değilsin.
belli sınırlar içinde konuşurum... üstte yazdım... biri de çıksın abi işi kişisele döktün, kırıcı oldun desin ... bekliyorum.... zabıta değilim doğru o yüzden de kimsenin yazdığına müdahele filan etmişliğim yok... hatta block'ladığım da 2-3 kişi filandır onlar da hakarete vardırıp işi iletişim kurulamaz oldukları için
yargı dağıtmadan önce karşındaki inanın da en az senin seviyende olabileceğini aklında bulundurmalısın
buna eminim.. yüzlerce kez yazdım müzisyen de değilim, profesyonel de... amatör ev keyifçisiyim... yazıştığım insanın çoğu zaman (çok giriş seviyesi bir soru değilse) en az benim kadar bu işlere hakim olduğunu varsayarım
Yazdığın cevap sadece beni değil belli ki post sahibini de rahatsız etmiş
ettiyse de bana bir şey demedi... var mı sıkıntı @Cclef ... buyur yaz ... sonuçta benim dediğimi düşündüğüm değil karşıdakinin duyduğudur esas olan... ters yaptığımı düşünüyorsan kurua bakma... ama 2005'ten beri tarzım belli, değişmeyeceğime göre bu üslupla paylaşmaya devam edeceğim :)

hadi başlığı sulandırdık yine.... ne bir kompleksim var ne de az bilene, genç olana karşı bir telefoncu dayı kinim var... 2 satır bilgi verdiysem onu alın geçin, gerisine takılmayın gençler... müzikli güzel günler... uzamasın bu muhabbet...

rahatsızlık demeyelim onun adına, yani ben sanmıyorumki birbirimizi rahatsız edecek kadar önemseyelim.

Ama galler ahırları londralar parisler... fiyuufit:) ben ms pozitron add düşürken gerçekten gereksiz örnek geldi :) ( tabii siz benim neler düşündüğümü nerden bileceksinizz.. 😅😅)

Neyse hadi tatlı yiyelim tatlı konuşalım.

Mooerde mi karar kıldık ?😅

rahatsızlık demeyelim onun adına, yani ben sanmıyorumki birbirimizi rahatsız edecek kadar önemseyelim.

Ama galler ahırları londralar parisler... fiyuufit:) ben ms pozitron add düşürken gerçekten gereksiz örnek geldi :) ( tabii siz benim neler düşündüğümü nerden bileceksinizz.. 😅😅)

Neyse hadi tatlı yiyelim tatlı konuşalım.

Mooerde mi karar kıldık ?😅
Kafanızdaki spesifik pedalları söylerseniz daha da somut yanıtlar alırsınız. Ben bir analog delay ve bir Chorus (mavi renkli olan) pedalını kullandım. Fiyat performans olarak gayet iyi ürünlerdi. Tender octaver pro diye bir şey kullandım yine Mooer'dan, akıllara ziyan; fakirin Whammy pedalı gibi bir şey, Mooer'in kendi expression pedalı ile çok keyifli oluyordu. Basbayağı synth soundları alınıyordu pedal ile.

Son düzenleme:
Butik demişken şöyle bir inceleme var, vizyonumuz artsın... incelemedim henüz ama ilginç şeyler var.

Nice paylaşım .. teşekkürler hocam, ama benim f/p arayışıma bunlar fazla gelir :(

Yani işin özü şu ki.. bütün parayı amfiye kabine yatırdık.. pedal özlemi var tabi.. yani zamana yayıp kaliteli pedal almak mı yoksa çok farketmez diyerek alt markalara mı yönelsek? (Reverb delay özelinde konuşuyorum)

Geri