Köprü ve manyetik ile ilgili yardıma ihtiyacım var

Herkese selam dostlar. Öncelikle kendimi tanıtayım. Ben 32 yaşında bir hışımla elektro gitar çalmayı öğrenmeye heves etmiş bir arkadaşınızım. Aslında çocukluktan içimde ukde kalmıştı ve çoğu arkadaşımız gibi ben de bu hayalimi sonradan gerçekleştirmek istiyorum. Yoğun araştırmalar sonucu seçeneklerimi 3e kadar düşürdüm fakat hala çözemediğim birkaç sorum var ve gerçekten yardımınıza ihtiyacım var. Sizin önerilerinizi dinlemeden gitar almak istemedim o yüzden bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada kullanım ile ilgili de önden bilgi vereyim. Gitarı öğrendikten sonra sadece evde hobi olarak, sevdiğim parçaları öğrenerek çalmaya çalışmak için alacağım ve aldığım gitarı uzunca bir süre değiştirmeyeceğim. Bu bilgiyi de göz önünde bulundurarak sorularımı cevaplarsanız çok minnettar olurum.
Manyetiklerle ilgili söylenen "tarzınıza göre elektro gitar seçeceksiniz, sert tonlar istiyorsanız humbucker, yumuşak tonlar istiyorsanız single manyetik kullanacaksınız" sözünü çoğu yerde gördüm fakat hala aklıma oturmayan bazı şeyler var o da muhtemelen benim cahilliğimden kaynaklanıyor.
Tarzıma gelecek olursak, öğrendikten sonra metal ağırlıklı (Metallica, Rammstein) çalmak istiyorum ama içimde bir yerlerde de Duman, Mor ve Ötesi, Ogün Sanlısoy çalmak da geçiyor. Şimdi ilk sorum bu yumuşak tondan kasıt nedir? Ben HH bir elektro gitar alsam Duman - Bu Akşam introsunu, Mor ve Ötesi - Bir Derdim Var introsunu veya Ogün Sanlısoy - Bana Bir sor solosu, Bilmece solosu çalamayacak mıyım? Bu şarkıların tonu yumuşak mıdır, kastedilen yumuşak ton bu mudur? Eğer çift humbucker ile bu tonları yakalayabilirsem alacağım gitar belli ama yok bu parçalar için single manyetik gerekiyor derseniz de bu sefer HSH manyetiğe yönelicem. HSS önerileri de var ama mesela Rammstein - Ich Will'deki o dolgunluğu tek humbucker ile yakalayabilir miyim orası da ayrı düşündürüyor beni. Anlamadığım kısım tam olarak burası.
2. Sorum ise köprü ile ilgili. Yeni başlayanların sabit köprülü bir gitar alması daha iyi olur, akort ile uğraşmaz deniyor ki bence de mantıklı. Ama gitarlara baktığımda sabit köprülüler genelde HH manyetik oluyor (en azından Ibanez için, çünkü Ibanez almak istiyorum). İlk sorumun cevabına göre HSH manyetikli bir elektro gitar almam gerekirse bu sefer de sabit köprülü HSH manyetikli bir gitar olmadığı için (en azından benim bütçeme göre) bu sefer Tremolo köprü devreye giriyor ve yeni başlayacak birisi olarak tremolo köprü beni çok zorlar mı, akord veya başka bir sıkıntı yaratıp bütün hevesimi kaçırır mı? Bu arada bu gitarı alırsam tremolo kolunu kullanmayacağım, çıkartacağım ve birkaç yerde söylenene göre tremolo kolunu kullanmayıp çıkarırsak yine sabit köprü görevi görür diyorlar bu konudaki yorumunuzu da merak ediyorum. Biraz uzun oldu kusura bakmayın, bu iki soru beni mental olarak gerçekten çok yordu. Kendi araştırmalarımla bulamadım. Buraya, alacağım gitarların fotoğraf ve modellerini de bırakıyorum. Bunlarla ilgili yorum yaparsanız da sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler herkese. (aynı fiyat aralığında önerilerinize de açığım)
Eğer ilk sorumun cevabı " evet çift humbucker ile bu dediğin parçaları çalabilirsin" olur ise alacağım gitar Ibanez grgr131ex modeli olacak. (ilk fotoğraf), ama buna alternatif olarak Ibanez grg121dx modelini de düşünebilirim. (2. fotoğraf) Çünkü 131ex'in gövde ağacı kavak ve kavak ağacı ile ilgili pek olumlu yorum görmedim. Eğer ilk sorumun cevabı "hayır kardeşim çalamazsın mutlaka single coil olmalı" olursa tercihim Ibanez grx70qa olacaktır (3. fotoğraf) ama onun da köprüsü tremolo, dolayısıyla 2. sorumun cevabı da önemli. Anlayacağınız kafam allak bullak gözünüzü seveyim yardımcı olun :)
Bu arada umarım konuyu yanlış yere açmamışımdır, eğer öyleyse kusura bakmayın yeni olduğum için bilemedim

Dosyalar

• ibanez-grgr131ex-bkf-grgr-elektr-192735-1.jpg
    ibanez-grgr131ex-bkf-grgr-elektr-192735-1.jpg
    18.7 KB · Gösterim: 116
  • ibanez-grg121dx-bkf-elektro-gita-22024-1.jpg
    ibanez-grg121dx-bkf-elektro-gita-22024-1.jpg
    32.3 KB · Gösterim: 85
  • 9577618112562.jpg
    9577618112562.jpg
    50 KB · Gösterim: 87
Son düzenleme:
Merhaba, öncelikle şunu belirtmeliyim ki, siz ve sizin gibi gitara yeni başlayacak arkadaşların cogunun temel yaklasim problemi, gitari alinacak bir elektronik eşya veya telefon gibi düşünüp çok fazla detayla ugrasmaniz. Bu detaylar da hemen daima firmaların spec sheet'leri ile ilgili olup, özellikle ucuz gitarlarda cok anlam ifade etmez. Yani kavakmis, ihlamurmus, HH veya HSH imiş vs, bunlar gitarda ilerleyip spesifik ton arayışları deneyimi kazandıkça daha anlamlı oluyor ve daha kaliteli gitarlarda bu tip nuanslar önemli oluyor. Nihayetinde en ucuz gitarda en ucuz ağaçlar kullanılacak, kalin boyası ve cilası olacak, ucuz malzemeden koprusu olacak ama bunlarin başlangıç düzeyindeki birisi için hicbir ayırt edici anlami olmayacak. Siz notaları, akorlari, arpejleri temiz ve akıcı calabilmek icin uzun ugras vereceksiniz ve belki de bu süre zarfında sıkılıp bırakacaksınız. Şanslı birkac kişi dışında kimse cok pahali ve kaliteli gitarlarla başlamadı ve çok uzun yıllar ayni gitarla devam etmedi. O nedenle uzun yillar kullanacağinizi düşündüğünüz gitariniz hele GRG serisi ise, olur da ilerletirseniz emin olun daha iyisini istersiniz. Peki ne yapmanız gerekiyor? Nacizane tavsiyem

1. Tipini beğendiğiniz bütçenizi sarsmayacak bir başlangıç veya orta seviye gitari alin. HH ve HSH o dediğiniz gitarlarda fark etmiyor. Şahsen ben HH'yi versatillik ve konfor olarak HSH'den daha iyi buluyorum, ama kaliteli gitarda!. HH ile de kaliteli gitar ve manyetiklerde cok cok iyi single coil tonlar elde edilebiliyor. Başlangıç gitarinda HH ve HSH neredeyse ayni ara tonlar verecektir. HSS de olabilir.

2. Düzgün bir amfi alın. Boss Katana, Blackstar, Yamaha'nin gayet güzel ev tipi amfileri var insani gitardan soğutmayan.

3. Bunun dışında spec sheet yazılarına takılmayın. Gitar bir telefon degil ve bir enstrumanda sizin icin asil önemli olmasi gereken şey ergonomi, sap konforu, fret işçiliği, gitar geometrisinde imalat kusuru olmaması gibi islevsel ozellikler. Mesela gitarin gövdesine maun yazarlar, iyi sanarsiniz, ancak Gibson LP'daki maun degil, bambaşka bir ağacın "bilmemne maunu" takma ismini pazarlama stratejisi ile kullanmışlardır.

3. Bir mağazaya gidip çeşitli gitarlara bakin, elinize alın, tutun. Hic aklınızda olmayan bir modeli cok begenebilirsiniz ve bu size müthiş heves katacaktır.

Son düzenleme:
2. Düzgün bir amfi alın. Boss Katana, Blackstar, Yamaha'nin gayet güzel ev tipi amfileri var insani gitardan soğutmayan.
nasıl olsa gelecek bu soru :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam öncelikle vakit ayırıp cevap yazdığınız için çok teşekkür ederim. Tavsiyelerinizi dikkate alacağım. Dediğiniz gibi amfiyi de hesaba katarsak bütçem bu 3 gitara yetiyor. (Amfiden bahsetmemiştim ama Blackstar ID Core V3) almayı düşünüyorum. Dediğiniz gibi işi ilerlettikçe, o tadı aldıkça muhtemelen daha iyi bir gitara geçiş yapacağım. Ama şimdilik bütçem bu 3 gitara (ibanez dışında bu fiyat aralığında daha kaliteli bulduğunuz gitarları da önerebilirsiniz) yetiyor. Bu arada ben biraz da şekilciyim, grgr131ex'in şekline bayıldım açıkçası, biraz da o yüzden o gitarı almak istiyorum. Bundan dolayı da cevaplarınızın bu gitarı almam yönünde olumlu olmasını da içten içe istiyorum. Hani bana bu gitarla bahsettiğin şarkıları ve soloları çalabilirsin kardeşim deyin de gidip bu gitarı alayım diye bekliyorum :) Tabii sizin de yukarıda olduğu gibi objektif olmanızı isterim. Dediğinizi dikkate alarak ağaç türü ve manyetik türünü bir kenara bırakıyorum.
"Tipini beğendiğiniz bütçenizi sarsmayacak bir başlangıç veya orta seviye gitari alin" önerinize göre hem tipini beğendiğim hem de bütçemi sarsmayacak olan gitar 131ex.
Şimdilik bu gitar üzerinden konuşacak olursak (daha sonra mağazaya gidip bakacağım) gitar hakkında bilginiz var ise başlangıç gitarı olarak önerir misiniz?
Bir de özellikle şu soruma cevap verebilir misiniz?
"Duman, Mor ve Ötesi, Ogün Sanlısoy çalmak da geçiyor. Şimdi ilk sorum bu yumuşak tondan kasıt nedir? Ben HH bir elektro gitar alsam Duman - Bu Akşam introsunu, Mor ve Ötesi - Bir Derdim Var introsunu veya Ogün Sanlısoy - Bana Bir sor solosu, Bilmece solosu çalamayacak mıyım? Bu şarkıların tonu yumuşak mıdır, kastedilen yumuşak ton bu mudur?" bu tonları bu gitarla çalabilir miyim? şarkı üzerinden örnek verebilirseniz benim için daha aydınlatıcı olur. :)

Herkese selam dostlar. Öncelikle kendimi tanıtayım. Ben 32 yaşında bir hışımla elektro gitar çalmayı öğrenmeye heves etmiş bir arkadaşınızım. Aslında çocukluktan içimde ukde kalmıştı ve çoğu arkadaşımız gibi ben de bu hayalimi sonradan gerçekleştirmek istiyorum. Yoğun araştırmalar sonucu seçeneklerimi 3e kadar düşürdüm fakat hala çözemediğim birkaç sorum var ve gerçekten yardımınıza ihtiyacım var. Sizin önerilerinizi dinlemeden gitar almak istemedim o yüzden bana bu konuda yardımcı olursanız sevinirim. Bu arada kullanım ile ilgili de önden bilgi vereyim. Gitarı öğrendikten sonra sadece evde hobi olarak, sevdiğim parçaları öğrenerek çalmaya çalışmak için alacağım ve aldığım gitarı uzunca bir süre değiştirmeyeceğim. Bu bilgiyi de göz önünde bulundurarak sorularımı cevaplarsanız çok minnettar olurum.
Manyetiklerle ilgili söylenen "tarzınıza göre elektro gitar seçeceksiniz, sert tonlar istiyorsanız humbucker, yumuşak tonlar istiyorsanız single manyetik kullanacaksınız" sözünü çoğu yerde gördüm fakat hala aklıma oturmayan bazı şeyler var o da muhtemelen benim cahilliğimden kaynaklanıyor.
Tarzıma gelecek olursak, öğrendikten sonra metal ağırlıklı (Metallica, Rammstein) çalmak istiyorum ama içimde bir yerlerde de Duman, Mor ve Ötesi, Ogün Sanlısoy çalmak da geçiyor. Şimdi ilk sorum bu yumuşak tondan kasıt nedir? Ben HH bir elektro gitar alsam Duman - Bu Akşam introsunu, Mor ve Ötesi - Bir Derdim Var introsunu veya Ogün Sanlısoy - Bana Bir sor solosu, Bilmece solosu çalamayacak mıyım? Bu şarkıların tonu yumuşak mıdır, kastedilen yumuşak ton bu mudur? Eğer çift humbucker ile bu tonları yakalayabilirsem alacağım gitar belli ama yok bu parçalar için single manyetik gerekiyor derseniz de bu sefer HSH manyetiğe yönelicem. HSS önerileri de var ama mesela Rammstein - Ich Will'deki o dolgunluğu tek humbucker ile yakalayabilir miyim orası da ayrı düşündürüyor beni. Anlamadığım kısım tam olarak burası.
2. Sorum ise köprü ile ilgili. Yeni başlayanların sabit köprülü bir gitar alması daha iyi olur, akort ile uğraşmaz deniyor ki bence de mantıklı. Ama gitarlara baktığımda sabit köprülüler genelde HH manyetik oluyor (en azından Ibanez için, çünkü Ibanez almak istiyorum). İlk sorumun cevabına göre HSH manyetikli bir elektro gitar almam gerekirse bu sefer de sabit köprülü HSH manyetikli bir gitar olmadığı için (en azından benim bütçeme göre) bu sefer Tremolo köprü devreye giriyor ve yeni başlayacak birisi olarak tremolo köprü beni çok zorlar mı, akord veya başka bir sıkıntı yaratıp bütün hevesimi kaçırır mı? Bu arada bu gitarı alırsam tremolo kolunu kullanmayacağım, çıkartacağım ve birkaç yerde söylenene göre tremolo kolunu kullanmayıp çıkarırsak yine sabit köprü görevi görür diyorlar bu konudaki yorumunuzu da merak ediyorum. Biraz uzun oldu kusura bakmayın, bu iki soru beni mental olarak gerçekten çok yordu. Kendi araştırmalarımla bulamadım. Buraya, alacağım gitarların fotoğraf ve modellerini de bırakıyorum. Bunlarla ilgili yorum yaparsanız da sevinirim. Şimdiden çok teşekkürler herkese. (aynı fiyat aralığında önerilerinize de açığım)
Eğer ilk sorumun cevabı " evet çift humbucker ile bu dediğin parçaları çalabilirsin" olur ise alacağım gitar Ibanez grgr131ex modeli olacak. (ilk fotoğraf), ama buna alternatif olarak Ibanez grg121dx modelini de düşünebilirim. (2. fotoğraf) Çünkü 131ex'in gövde ağacı kavak ve kavak ağacı ile ilgili pek olumlu yorum görmedim. Eğer ilk sorumun cevabı "hayır kardeşim çalamazsın mutlaka single coil olmalı" olursa tercihim Ibanez grx70qa olacaktır (3. fotoğraf) ama onun da köprüsü tremolo, dolayısıyla 2. sorumun cevabı da önemli. Anlayacağınız kafam allak bullak gözünüzü seveyim yardımcı olun :)
Bu arada umarım konuyu yanlış yere açmamışımdır, eğer öyleyse kusura bakmayın yeni olduğum için bilemedim
@justaperfectday çok iyi özetlemiş. Doğal olarak sorularınızda bazı yanlış anlaşılmalara dayalı varsayımlarda var (tek humbuckerla ton yakalar mıyım ? filan gibi.. o meseleyi yanlış anlamışsınız; humbucker soundu, humbuckerların sayısının toplamı ile ilgili değil...) ama bence en önemli şey, elektro gitarın bir cep telefonu veya bilgisayar olmadığını anlamanız. Çok büyük ölçüde beceri ve emeğe dayalı olarak "çalışan" bir şeyden bahsediyoruz. Doğru donanımla pek çok şeyi yapabileceğiniz bir şey filan gibi düşünmeyin, çünkü gitarın işletim sistemi kullanıcının kendisidir:) Yani ona yazılım indirip donanım ekleyerek pek bir yere varamazsınız; ancak kendi çalışınız ilerledikçe gitar soundunuz ilerler. Köprüsünde humbucker olan, tel yüksekliği abartılı olmayan, rahat çalabileceğiniz bir gitar bulun. Gerisi size kalmış. Çalabilen adam, bahsettiğiniz her şeyi pek ala her gitarla çalar. HH veya HSH size uygun. Single ile pek işiniz olmaz, çünkü bahsettiğiniz hiç bir grubun soundu zaten ille de single dedirtmiyor; temiz tonla (caz, funk, country) veya hafif gainli işlerle ilgilenen, blues/blues rock tayfasının işidir single çoğu zaman.
Mental olarak yorulmanızın en büyük sebebi de internet. Bu kadar çok bilgi insanı opsiyon felcine sokar çünkü. Umarım ilk elektro gitarınızı da o forumlarda bilgi aradığınız kadar büyük bir tutkuyla çalabilirsiniz. Ne yazık ki gözlemlerim bu konuda olumlu değil; enstrümanla zaman geçirmek yerine youtube videosu izleyerek gitar öğreneceğini sanan pek çok insan var. Gitar öğrenmek isteyen arkadaşlara interneti kapatmalarını tavsiye ederim. Gitar önce okuyup anlayıp sonra çalacağınız bir şey değildir. Hiç bir enstrüman değildir aslında; önemli olan enstrümanla bağ kurabilmektir. Biraz fazla açık konuşacağım ama, bu da bir uyarı olsun: Eğer gitarla harcadığınız süreyi arttıramıyorsanız, yani hayatınızın geri kalanından fedakarlık yapıpı ona zaman ayırmayacaksanız, o bahsettiğiniz şeyleri gitarla çalmayı unutun derim. Gitardan temiz ses çıkarmak için bile aylarca uğraşmanız gerekecek çünkü.

Son düzenleme:
nasıl olsa gelecek bu soru :)

Haha yok hocam amfi belli :) ama konunuzu okuyacağım

Ben üsttekilere genelde katılıyorum ama şahsen ucuz hiçbir gitarda hareketli köprü bakmam. En kolay ucuza kaçarken kalitesi düşen aksam köprü. Sabit köprü öğrenmeye odaklanmayı kolaylaştırır. Floyd'ta tel değişmek zor filan muhabbeti de var ama benim sıkıntım o değil. Ayarıydı, akorduydu, vidası yalama oldu, saddle'ı kaydı derken... dedim ya bazı şeylerin ucuzu olmaz. Tavsiyem sabit köprüyü öncelikli değerlendirmek.
Ayrıca XXX tonu sevdası en boş gitar geyiklerindendir... ton bence 80% amfiden gelir (amfi ve tuşe), gitar 20% etki eder. Temel bazı şeyleri öğrenince XXX tonu, YYY tonu elde etmek kolay. Baştan hedef o olmamalı. Zaten ilk başlarda bilen biri herşeyi ayarlayıp eline verse sen yine yakınından bile geçemezsin o tonun ... dedim ya tuşe.

@justaperfectday çok iyi özetlemiş. Doğal olarak sorularınızda bazı yanlış anlaşılmalara dayalı varsayımlarda var (tek humbuckerla ton yakalar mıyım ? filan gibi.. o meseleyi yanlış anlamışsınız; humbucker soundu, humbuckerların sayısının toplamı ile ilgili değil...) ama bence en önemli şey, elektro gitarın bir cep telefonu veya bilgisayar olmadığını anlamanız. Çok büyük ölçüde beceri ve emeğe dayalı olarak "çalışan" bir şeyden bahsediyoruz. Doğru donanımla pek çok şeyi yapabileceğiniz bir şey filan gibi düşünmeyin, çünkü gitarın işletim sistemi kullanıcının kendisidir:) Yani ona yazılım indirip donanım ekleyerek pek bir yere varamazsınız; ancak kendi çalışınız ilerledikçe gitar soundunuz ilerler. Köprüsünde humbucker olan, tel yüksekliği abartılı olmayan, rahat çalabileceğiniz bir gitar bulun. Gerisi size kalmış. Çalabilen adam, bahsettiğiniz her şeyi pek ala her gitarla çalar. HH veya HSH size uygun. Single ile pek işiniz olmaz, çünkü bashettiğiniz hiç bir grubun soundu zaten ille de single dedirtmiyor; temiz tonla (caz, funk, country) veya hafif gainli işlerle ilgilenen, blues/blues rock tayfasının işidir single çoğu zaman.
Mental olarak yorulmanızın en büyük sebebi de internet. Bu kadar çok bilgi insanı opsiyon felcine sokar çünkü. Umarım ilk elektro gitarınızı da o forumlarda bilgi aradaığınız kadar büyük bir tutkuyla çalabilirsiniz. Ne yazık ki gözlemlerim bu konuda olumlu değil; enstrümanla zaman geçirmek yerine youtube videosu izleyerek gitar öğreneceğini sanan pek çok insan var. Gitar öğrenmek isteyen arkadaşlara interneti kapatmalarını tavsiye ederim. Gitar önce okuyup anlayıp sonra çalacağınız bir şey değildir. Hiç bir enstrüman değildir aslında; önemli olan enstrümanla bağ kurabilmektir. Biraz fazla açık konuşacağım ama, bu da bir uyarı olsun: Eğer gitarla harcadığınız süreyi arttıramıyorsanız, yani hayatınızın geri kalanından fedakarlık yapıpı ona zaman ayırmayacaksanız, o bahsettiğiniz şeyleri gitar çalmayı unutun derim. Gitardan temiz ses çıkarmak için bile aylarca uğraşmanız gerekecek çünkü.
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Benimki aslında dereyi görmeden paçayı sıvamaya benziyor bunun farkındayım lakin ben yeterli zamanı ve emeği vereceğimi düşünüyorum. Çünkü bugüne başladığım hemen hemen her işte sonuna kadar gitmesini bildim çok şükür. Dediğim gibi çocukluktan kalan bir ukde de olduğu için bu heves ve heyecanın geçici olmadığının farkındayım. Ben o gitarı çalacağım yani :) Benim soruyu sormamdaki amacım ton ile ilgili. yumuşak ton dendiği zaman yine Duman - Bu akşam şarkısından örnek vericem, mesela intro kısmı bana yumuşak geliyor, ama sert gibi de geliyor. Bu tamamen benim sorunum veya bilgisizliğimle alakalı kabul ediyorum :) sizin bu konudaki "Single ile pek işiniz olmaz, çünkü bashettiğiniz hiç bir gurbun soundu zaten ille de single dedirtmiyor; temiz tonla (caz, funk, country) veya hafif gainli işlerle ilgilenen, blues/blues rock tayfasının işidir single çoğu zaman." yorumunuzu arıyordum uzun zamandır. Şu an rahatladım gerçekten. Teşekkürler :)

Ben üsttekilere genelde katılıyorum ama şahsen ucuz hiçbir gitarda hareketli köprü bakmam. En kolay ucuza kaçarken kalitesi düşen aksam köprü. Sabit köprü öğrenmeye odaklanmayı kolaylaştırır. Floyd'ta tel değişmek zor filan muhabbeti de var ama benim sıkıntım o değil. Ayarıydı, akorduydu, vidası yalama oldu, saddle'ı kaydı derken... dedim ya bazı şeylerin ucuzu olmaz. Tavsiyem sabit köprüyü öncelikli değerlendirmek.
Ayrıca XXX tonu sevdası en boş gitar geyiklerindendir... ton bence 80% amfiden gelir (amfi ve tuşe), gitar 20% etki eder. Temel bazı şeyleri öğrenince XXX tonu, YYY tonu elde etmek kolay. Baştan hedef o olmamalı. Zaten ilk başlarda bilen biri herşeyi ayarlayıp eline verse sen yine yakınından bile geçemezsin o tonun ... dedim ya tuşe.
Yok hocam benim baştaki hedefim zaten o değil çünkü gitar ile ilgili hiçbir bilgim yok :) ben bir süre idare edebilecek, ilerde öğrendiğimde de o tonları çalabileceğim gitarı almak için fikir istiyorum sadece. Yorumlarınız çok faydalı oldu gerçekten herkese teşekkür ederim

@justaperfectday harika ve tam bir cevap yazmış.

Duman tonuna takılmayın derim ben, bu yolda heba etmeyin kendinizi.

Sabit köprülü bir gitar her türlü işinizi görür.

Günlük parmak egzersizleri ile istediğiniz tonlara orta vadede ulaşırsınız.

Yok hocam benim baştaki hedefim zaten o değil çünkü gitar ile ilgili hiçbir bilgim yok :) ben bir süre idare edebilecek, ilerde öğrendiğimde de o tonları çalabileceğim gitarı almak için fikir istiyorum sadece. Yorumlarınız çok faydalı oldu gerçekten herkese teşekkür ederim
Marka model önermektem kaçınırım ama ucuz Ibanez benim için uzak dur alarmı demektir…. Benzer fiyata Schecter filan da bakmadan karar verme derim. Veya LTD. GRG diyince bir uzaklaşasım geldi….

Hocam çalan kişi o şarkıları klasik gitarla bile çalar. Gitar alırken en önemli kriterler birincisi gitarın tipini beğenmeniz, ikincisi Floyd Rose tipi kilitli köprüden koşarak kaçmak diğer türlü her gitarla her şeyi çalarsanız, bende her manyetik, köprü, farklı kasa gitar var. Hepsiyle Duman da Metallica çalarım açıkçası. Tipini beğendiğiniz bi gitarı alıp geçin, zaten bi iki sene sonra "GRG nedir ya, ben içkiden sigaramdan kısıp bi Prestige alayım" dersiniz.

Ben değiştimem diye düşünüyordum fakat siz tecrübeli arkadaşların yorumuna göre muhtemelen ilerde değiştireceğim ) dediğiniz gibi başlangıç olarak çok düşünmemek gerekiyor sanırım, gözüme hoş geleni alacağım gibi görünüyor. Teşekkür ederim yorumlarınız için
Hocam çalan kişi o şarkıları klasik gitarla bile çalar. Gitar alırken en önemli kriterler birincisi gitarın tipini beğenmeniz, ikincisi Floyd Rose tipi kilitli köprüden koşarak kaçmak diğer türlü her gitarla her şeyi çalarsanız, bende her manyetik, köprü, farklı kasa gitar var. Hepsiyle Duman da Metallica çalarım açıkçası. Tipini beğendiğiniz bi gitarı alıp geçin, zaten bi iki sene sonra "GRG nedir ya, ben içkiden sigaramdan kısıp bi Prestige alayım" dersiniz.

Bu yolda uzun yıllar geçiren hiçbir insan evladı... %99.9 ihtimalle ilk aldığı hatta ilk 3 gitarından hiçbirini bugüne kadar tutmamıştır hatta 1-2 yıldan fazla bile tutmamıştır.
En azından şurada adı geçen, konuştuğumuz hiçbir model evladiyelik değil....

Bu yolda uzun yıllar geçiren hiçbir insan evladı... %99.9 ihtimalle ilk aldığı hatta ilk 3 gitarından hiçbirini bugüne kadar tutmamıştır hatta 1-2 yıldan fazla bile tutmamıştır.
En azından şurada adı geçen, konuştuğumuz hiçbir model evladiyelik değil....
İlk gitarım Ltd MH50 Model bir şeydi.Suntadan hallice ağacı ve dokunduğun anda standard e den drop a ya geçen bir floydu vardı.1 Sene kullandım sonra işe girip çalışarak gidip Prs aldım.Ltd gitarı da Prs aldığım gün duvara çarptım :D

Abi başlarken bunların hiç biri önemli değil.Ben 19 yaşındayım 4 yıldır çalıyorum ve başlarken çok çok büyük bir hata yaparak milletin aklına uydum.Metalci adamsın sana Floyd Rose ve Emg lazım dediler emg 81 85 yüklü dandik bir gitar aldım.O gitar bana nefret kusturdu şu an ise tam tersi bir gitar var elimde ve 2 yıldır kullanıyorum.Bugün takasa yolluyorum mesela Ibanez model bir gitara karşılık.Demem o ki hiç takmayın böyle şeylere.Görüntüsü güzel gelsin,Baktıkça çalmak istediğiniz bir gitar alın.Tabii alırken arkadaşımızın dediği gibi sabit köprü olmasına dikkat edin.Ne kadar mekanik parça varsa o kadar sorun vardır.Her gitarla her şey çalınır.Tonunu tamamen aynı alamazsınız fakat zaten o dinlediğimiz tonlar binlerce dolarlık amfilerden pedallardan geçip mikserde günlerce düzeltilip kaydediliyor.Ben gidip Gibson les paul alıp slash manyetikleri takıp taaaa amerikaya gidip slashin amfisini modifiye ettirdiği elemana aynı amfinin aynı modelini versem o tonun aynısını yine alamam.Kimse alamaz kendileri dahil.Çalın öğrenin vakit geçtikçe istediğiniz tonun nasıl bir şey olduğunu anlayıp gitarınızı ekipmanlarınızı değiştirirsiniz.

Geri