VST Plug'inler hk. yardım

Merhaba Arkadaşlar,

Yakın zamanda ilk kez amfi yerine ses kartına geçiş yaptım ve Steinberg Ur22 Mk2 aldım, Charvel gitarım ile kullanmaya çalışıyorum. Fakat bir çok plugin (neural dsp,toneforge vs..) denememe rağmen arkadan sürekli gelen hışırtı ve dip sesin önüne geçemedim bir türlü. Noise Gate'i çok fazla açıyorum 'nispeten' temiz bir ton için ama bu kez de tuşe hissiyatı ve sustain ölüyor. Youtube'da çalınan tonları duyunca deliriyorum açıkçası neden neden neden?

Sorumlarım şunlar;

1-VST'ler için bu problemler normal midir? Mal bu mudur yani?

2-Bu konuda destek olabilecek birine nasıl ulaşırım içimizde var mı?

3-Daha kaliteli bir ses kartı alırsam bu problemler düzelir mi veya ne ölçüde düzelir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.

%99 kullanıcı hatası oluyor böyle sorunlar. Daha fazla bilgi olmadan, tüm zinciri görmeden, gürültünün ne olduğunu duymadan bir şey diyemem. Ses kartının üzerinde ayarlardan, kullandığın programın tüm ayarlarına kadar görmem lazım.

Şu programı DAW olmadan kullanarak istediklerimi burada paylaşırsan (ses kartı üzerindeki ayarlar, ses kartına bağlı şeyler, gitarın manyetikleri, ses kartının yazılım ayarları, Blacksun ayarları, amfi ayarlarıyla birlikte bahsettiğiniz gürültünün kaydı...) yardımcı olmaya çalışırım.

Ayrıca o kart 100 dB dinamik aralık veriyor, 24 bit kartların en kötülerinden. Hi-gain tonlarda gürültülü olması çok da garip değil.

Merhaba Arkadaşlar,

Yakın zamanda ilk kez amfi yerine ses kartına geçiş yaptım ve Steinberg Ur22 Mk2 aldım, Charvel gitarım ile kullanmaya çalışıyorum. Fakat bir çok plugin (neural dsp,toneforge vs..) denememe rağmen arkadan sürekli gelen hışırtı ve dip sesin önüne geçemedim bir türlü. Noise Gate'i çok fazla açıyorum 'nispeten' temiz bir ton için ama bu kez de tuşe hissiyatı ve sustain ölüyor. Youtube'da çalınan tonları duyunca deliriyorum açıkçası neden neden neden?

Sorumlarım şunlar;

1-VST'ler için bu problemler normal midir? Mal bu mudur yani?

2-Bu konuda destek olabilecek birine nasıl ulaşırım içimizde var mı?

3-Daha kaliteli bir ses kartı alırsam bu problemler düzelir mi veya ne ölçüde düzelir?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Evet, ne yazık ki donanımsal olabiliyor bu sorunlar. Daha kaliteli bir ses kartı ile durum değişebilir. Ben bunu doğrudan yaşadım; aynı ayarda eski kartım (Audient Id14 ilk versiyon) ile kaydettiğim gitarlar ile şimdiki arasında ciddi fark var. Aynı dosyada iki ayrı kart ile kaydettiğim şeyleri kıyaslayınca kabak gibi ortaya çıkıyor fark.
Neural DSP gerçekten üst düzey bir yazılım, kaliteli ton alabilmeniz gerekir.
Bu arada, GERGE'ye kulak verin. Forumun bu işlerdeki üst başvuru merciidir kendisi, forum olarak duacıyız adamdan:)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Evet, ne yazık ki donanımsal olabiliyor bu sorunlar. Daha kaliteli bir ses kartı ile durum değişebilir. Ben bunu doğrudan yaşadım; aynı ayarda eski kartım (Audient Id14 ilk versiyon) ile kaydettiğim gitarlar ile şimdiki arasında ciddi fark var. Aynı dosyada iki ayrı kart ile kaydettiğim şeyleri kıyaslayınca kabak gibi ortaya çıkıyor fark.
Neural DSP gerçekten üst düzey bir yazılım, kaliteli ton alabilmeniz gerekir.
Bu arada, GERGE'ye kulak verin. Forumun bu işlerdeki üst başvuru merciidir kendisi, forum olarak duacıyız adamdan:)
Cevap için teşekkür ederim,yeni ses kartınız nedir buarada? Sanırım UR22 ile ayrılma vakti.

Burada ses kartları hakkında anlattım biraz:

Evet hocam bende ona bakıyordum ben genelde distortion tonları çalıyorum ve midi vs. ile işim yok, bütçeyi çok zorlamadan direkt olarak bir kart önerebilir misin?

Ses dosyası başka şekilde ekleniyor mu bilmiyorum umarım böyledir.

İndir bokrecord rar

Ses kartı ayarları;
Audio device type: ASIO
Audio device : Yamaha steinberg usb asio
Sample rate: 48kHz
Buffer Size :256 Samples

Ses kartı paneli;
Jak input 2
Output 2R'ye 2+1 hoparlör takılı (sadece referans kulaklığı taktığımda da aynı problem)
Hi-Z aktif
Gain saat 2 yönünde

Gitar
Charvel DC2-ST
Charvel Desolation Aktif Manyetikler
Kirlin Premium Kablo

@GERGE

Daha mesai devam ettiğinden dinleyemiyorum ama sorun belli gibi:

Gain saat 2 yönünde olmayacak, 0 olacak. Amfinin Master ve Gain ayarlarıyla aç.

Bir de 2+1 sistem büyük ihtimalle V şeklinde tonaliteye sahip olduğundan gitarın hışırtılı yerlerini öne alıyor, EQ lazım ona, ya da referans monitör.

Sample en fazla 128 olsun, olabiliyorsa 32 ya da 64 olsun.

Daha mesai devam ettiğinden dinleyemiyorum ama sorun belli gibi:

Gain saat 2 yönünde olmayacak, 0 olacak. Amfinin Master ve Gain ayarlarıyla aç.

Bir de 2+1 sistem büyük ihtimalle V şeklinde tonaliteye sahip olduğundan gitarın hışırtılı yerlerini öne alıyor, EQ lazım ona, ya da referans monitör.

Sample en fazla 128 olsun, olabiliyorsa 32 ya da 64 olsun.
(Referans kulaklığımı takıyorum aynı gürültü var.)

Input-2 gain sıfırladım.
Gain'i plugin üzerinden açtım.
Sample rate 128'e çektim (64/32ye çektiğimde bozuk çığlıklar var)

Sonuç: Arkada aynı gürültü hışırtı ve crunchy bir ton :(

Bu gürültü ses kartı gürültüsüne benzemiyor, farklı bir sorun var gibi. Yeni ses kartı düzeltmeyebilir. Başta dediğim gibi Blacksun'ı yükleyip, DAW kullanmadan onu dene, yine olursa hangi presetleri kullandığını yaz.

Son düzenleme:
Her zaman çaldığınız pozisyonu değiştirmeyi dener misiniz. Bu gürültüyü ben de alıyorum. Bilhassa bilgisayara dönük çaldığım zaman, manyetikler kasanın içinde çalışan sistemin gürültüsünü temiz sinyale karıştırıyor. Drive arttıkça gürültü de katlanıyor. Ancak bilgisayara sırtımı döndüğüm zaman ya da uzun bir kabloyla odanın bir başka köşesinde çaldığım zaman gürültü hatırı sayılır miktarda azalıyor.

Gürültü gain açık değilken bile var, ses kartı gürültüsü gain artında amplify edildiğinden artar, yoksa duyulmaz. Gate açık olmasına rağmen üstelik geçmediği gibi, çalınırken de duyuluyor.

Bunun kaynağı ses kartı değil, bozuk bir şeyler var ama tüm ayarlar doğru olduğu (ses kartının gain kesinlikle 0 olmalı, onu açmayın) sürece birebir kontrol etmeden söylemek güç. Yapmanız gereken farklı gitarlar, farklı ses kartları, farklı bilgisayarlar denemek bunları tek tek değiştirip diğer parçaları sabit tutarak. Bu konuda size yardımcı olabilecek bir arkadaşınız var mı?

Uzaktan yardımla çözmek zor gibi. Manyetikler bozuk olabilir, ses kartının yanında parazit yapan bir şey olabilir, ses kartı bozuk olabilir, kullandığınız 2+1 sistem distortion (gitar için olan değil, hoparlör için olan) yapıyor olabilir, gitarınızın jack girişi bozuk olabilir, kablo bozuk olabilir, bir sürü şey olabilir. Tek tek denemek, test yapmak gerek bu aşamada. Ama gidip yeni bir ses kartı alırsanız yine aynı sonuçla karşılaşabilirsiniz.

En son çare gitarınızı ve ses kartınızı götürüp bir müzik dükkanından yardım isteyebilirsiniz, sonra bozuk olan şeyi orada değiştirirsiniz.

Ucuza kart sormuşsunuz, default tavsiyem her zaman Audient iD4 MKII oluyor.

Gürültü gain açık değilken bile var, ses kartı gürültüsü gain artında amplify edildiğinden artar, yoksa duyulmaz. Gate açık olmasına rağmen üstelik geçmediği gibi, çalınırken de duyuluyor.

Bunun kaynağı ses kartı değil, bozuk bir şeyler var ama tüm ayarlar doğru olduğu (ses kartının gain kesinlikle 0 olmalı, onu açmayın) sürece birebir kontrol etmeden söylemek güç. Yapmanız gereken farklı gitarlar, farklı ses kartları, farklı bilgisayarlar denemek bunları tek tek değiştirip diğer parçaları sabit tutarak. Bu konuda size yardımcı olabilecek bir arkadaşınız var mı?

Uzaktan yardımla çözmek zor gibi. Manyetikler bozuk olabilir, ses kartının yanında parazit yapan bir şey olabilir, ses kartı bozuk olabilir, kullandığınız 2+1 sistem distortion (gitar için olan değil, hoparlör için olan) yapıyor olabilir, gitarınızın jack girişi bozuk olabilir, kablo bozuk olabilir, bir sürü şey olabilir. Tek tek denemek, test yapmak gerek bu aşamada. Ama gidip yeni bir ses kartı alırsanız yine aynı sonuçla karşılaşabilirsiniz.

En son çare gitarınızı ve ses kartınızı götürüp bir müzik dükkanından yardım isteyebilirsiniz, sonra bozuk olan şeyi orada değiştirirsiniz.

Ucuza kart sormuşsunuz, default tavsiyem her zaman Audient iD4 MKII oluyor.

Değerli yorumların için çok teşekkür ederim, deneme yapabileceğim bir arkadaşım yok maalesef, müzik dükkanları bununla ilgilenir mi gerçekten? Böyle bir yer bilen varsa ve yönlendirirse süper olur.

Değerli yorumların için çok teşekkür ederim, deneme yapabileceğim bir arkadaşım yok maalesef, müzik dükkanları bununla ilgilenir mi gerçekten? Böyle bir yer bilen varsa ve yönlendirirse süper olur.
Ses kartının garantisi devam ediyorsa ilgilenmeleri gerekir. Kartı kendi sistemlerinde deneyip gürültü yapıp yapmadığına bakabilirler an azından. Mesele kartın kalitesizliğinden ziyade arızalı olması ise en azından bunu tespit etmiş olursunuz. Çünkü gerçekten de çıkan gürültü dip gürültüsü gibi değil.

Geri