ritim kaçırma sorunu

Birkaç aydır akustik gitar çalıyorum ama hala bir türlü akor geçişlerini yapamıyorum. Her akor geçişinde ellerim istemsiz bir şekilde ritmin başına dönmeye çalışıyor, çaldığım ritimde akor değişmem gerektiğinde, istemsizce ritmi hatta vuruşu yarıda kesip akor geçişini yapmaya çalışıyorum. Bunu nasıl çözebilirim ?

Birkaç aydır akustik gitar çalıyorum ama hala bir türlü akor geçişlerini yapamıyorum. Her akor geçişinde ellerim istemsiz bir şekilde ritmin başına dönmeye çalışıyor, çaldığım ritimde akor değişmem gerektiğinde, istemsizce ritmi hatta vuruşu yarıda kesip akor geçişini yapmaya çalışıyorum. Bunu nasıl çözebilirim ?
Metronom açın. Ayağınızı yere vurarak metronomla tempoyu içselleştirene kadar çalın. Gitarda sadece tek bir akor vurun; değiştirmeye çalışmayın hemen. Ayağınızı yere vurarak çalabilir hale gelmeden, tempoyu hissedemezsiniz. Bu oturduktan sonra akorları değiştirmeyi deneyin.

Metronom açın. Ayağınızı yere vurarak metronomla tempoyu içselleştirene kadar çalın. Gitarda sadece tek bir akor vurun; değiştirmeye çalışmayın hemen. Ayağınızı yere vurarak çalabilir hale gelmeden, tempoyu hissedemezsiniz. Bu oturduktan sonra akorları değiştirmeyi deneyin.
Nacizane ben de bir şey eklemek isterim hocamın dediğine. Tempoyu içselleştirdikten sonra geçişlerde takılmalar yine devam edebilir şu anki kadar olmasa da. Geçiş yaptıktan sonra yine o ritimi yakalayıp devam etmeye çalışırsanız çalmaya, çok kısa sürede alışacaksınızdır. Ve hiçbir zaman olmuyor başaramıyorum diye düşünmeyin, çalıştıkça herşey daha iyi olur 😊

Yukarıdaki tüm yorumlara katılıyorum. Alternatif olarak Songsteer mobil uygulamasını indirin telefona. Mobil uygulamasını satın alın ve şarkının hızını yavaşlatıp(bir kerelik satın alma ömür boyu geçerli) beraber çalmayı deneyin şarkıyı.

Geri