Single coil şeffaflığına yaklaşan humbucker tavsiyesi

Süpertstrat kafalarına yakın (Harley Benton Fusion serisi...) bir gitarın o "süperliğini" biraz kırmak ve deyim yerindeyse azıcık daha parlak ve vintage tınılara yaklaştırmak istiyorum.
Özellikle de sap manyetiği için...
İki seçenek var şimdilik kafamda. Biri Seymour Duncan Phat Cat, öbürü de Seymour Duncan Jazz.
Phat Cat sanki distortiona daha çok yakışıyor, ama temiz tonda biraz cansız geldi kulağıma.
Jazz ise tam tersi; sanki distortionda biraz boğuluyor gibi geldi.
Başka tavsiye var mı?

Son düzenleme:
Bence P90 manyetikten bahsediyor olmalısın. Mesela pink floydun another brick in the wall solosu bir strat ile değil p90 manyetikli bir les paul ile çalınmıştır. Oysa birçok kişi bu solonun bir stratla çalındığını düşünür hatta bu soloyu internette çalanların çoğu tona yaklaşmak için single manyetikli strat kullanır. Şarkının solosunun tonu sana referans olabilir. Zaten p90 humbuckerların çıkış amacı tam olarak bahsettiğin konudur.

Son düzenleme:
Yüreğime indi yav - başlığı gördüm kim olduğuna bakmadım .... soruyu görünce fesupanallah yine bininci kere ilk gitarını alacak olan biri yok HSS mi alayım yok Duman tonu olsun ama Slayer da çalayım... arkadaş Almanya'dan Duncan gönderecek, mahalledeki radyo tamircisine taktırtabilir miyim gibi bir soru gelecek zannettim... :)

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bence P90 manyetikten bahsediyor olmalısın. Mesela pink floydun another brick in the wall solosu bir strat ile değil p90 manyetikli bir les paul ile çalınmıştır. Oysa birçok kişi bu solonun bir stratla çalındığını düşünür hatta bu soloyu internette çalanların çoğu tona yaklaşmak için single manyetikli strat kullanır. Şarkının solosunun tonu sana referans olabilir. Zaten p90 humbuckerların çıkış amacı tam olarak bahsettiğin konudur.
Phat Cat, humbucker boyutlu bir P90 zaten anladığım kadarıyla. O nedenle kafama yatıyor tınısı.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yüreğime indi yav - başlığı gördüm kim olduğuna bakmadım .... soruyu görünce fesupanallah yine bininci kere ilk gitarını alacak olan biri yok HSS mi alayım yok Duman tonu olsun ama Slayer da çalayım... arkadaş Almanya'dan Duncan gönderecek, mahalledeki radyo tamircisine taktırtabilir miyim gibi bir soru gelecek zannettim... :)
Bendeki kafa da çok sağlam değil hani... İstiyorum ki blues-rock merkezli bir gitar soundu hem temiz tonla caza, hem fusion-shrede doğru çeksin... Ölme eşeğim ölme:)

Abi aslında o manyetik değil de potans ve elektronik kaynaklı olabilir. Gitarpedal'da Mert di sanırım bir arkadaş vardı o bunla ilgili bir şey yazmıştı Fender dışındaki humbucker'lı stratlarda kompresyonun elektronilten geldiğini. Bende de şimdi Mexico fender var bariz bir şekilde düşük kompresyonu hissettriyor HSS olmasına rağmen. O da mesela bir tane daha bir parça takmıştı kompresyonu azaltmak için ve sonucun başarılı olduğuna dair bir şey paylaşmıştı ama en az 6-7 sene önceydi bu yazılanlar. Bu konuda bir araştırma yap istersen.

görüyor ve arttırıyorum humbaker from hell . adıyla tam ters kafa bi humbucker . Bluesbucker da olur tehminimce . arıca Lollar El Rayo filan da olablir . <7K sap humbuckerları iş görebilir .

Abi aslında o manyetik değil de potans ve elektronik kaynaklı olabilir. Gitarpedal'da Mert di sanırım bir arkadaş vardı o bunla ilgili bir şey yazmıştı Fender dışındaki humbucker'lı stratlarda kompresyonun elektronilten geldiğini. Bende de şimdi Mexico fender var bariz bir şekilde düşük kompresyonu hissettriyor HSS olmasına rağmen. O da mesela bir tane daha bir parça takmıştı kompresyonu azaltmak için ve sonucun başarılı olduğuna dair bir şey paylaşmıştı ama en az 6-7 sene önceydi bu yazılanlar. Bu konuda bir araştırma yap istersen.
Doğrudur, ama ben zaten gitarı o denli modifiye etmeye istekli değilim. Elimde zaten bir strat var. Amacım sadece gitarın o çok klasik çift humbucker tınsını biraz daha şeffaf hale getirmek.
Bu konuda konvansiyonel olmayan yollar da işe yarayabiliyor ayrıca. Vaktiyle Strat taklidi bir Cort'a sap pozisyonuna Hot Rails takmıştım. O zamanlar sap ve köprü için ayrı ayrı Hot Rails modelleri yoktu veya ben duymamıştım; normalde köprüye takılan Hot Rails'i taktım yani. Cam gibi sound geliyordur sapta. Bu tip bir şey yapmak da geçmiyor değil aklımdan ama, bunu humbucker ile nasıl yaparım bilemiyorum. Çünkü tipik neck humbucker soundunda hep böyle bir koyuluk oluyor.

Hocam o HB manyetiklerini değiştirince daha mutlu olacaksınız bence. Sizin aradığınız manyetik tipi oldukça düşük çıkışlı, tizleri parlak, midleri geride özellikte olmali. SH2n'yi ben cok severim. Bir sap manyetigi olarak maun gitarda bile gayet net, canlı ve split coili de iyi bir gitarda cok güzel ton veriyor. Lakin bu manyetik son tercihiniz olabilecek kadar hala bir klasik humbucker manyetik. Eger P90 dusunmezseniz max 7 - 7,5 ohm değerinde alnico5, eger birazcık daha tatli ve yumusak tiz arıyorsanız alnico2 manyetik aramalisiniz. Veya SH2n alıp, hem split coil, hem de kendi icinde coillerin paralel bağlantı modlarini uygularsaniz da single coil tadında degisik guzel tonlar alabilirsiniz

Geri