Sap vida deliğinin doldurulması ve yeniden delinmesi

Selam, başlıkta belirttiğim gibi sap vida deliklerinin mecburi bir sebepten ötürü ağaç parçası ile doldurulup tekrardan delinmesi durumunda sap cebi eski sağlamlığı/sağlığında olacak mıdır? Sonuçta vida deliği dolduran yapışmış ek parçaya girecek, parça da tutkalla sapa yapışık olacak. Kısacası tutkala kalacak tüm yük. Böyle bir uygulama uzun vadede ne getirir? Tecrübeli olanlar fikir belirtirse sevinirim

Son düzenleme:
Çelik insert kullanırsanız tutkal konusunu dert etmenize gerek kalmaz, eskisinden de sağlam ve uzun ömürlü olur.

DSC_0508_small.jpg

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Çelik insert kullanırsanız tutkal konusunu dert etmenize gerek kalmaz, eskisinden de sağlam ve uzun ömürlü olur.

DSC_0508_small.jpg
Selam cevabınız ve ilginiz için çok teşekkür ederim.
Bu uygulamayı daha önce yaptırdınız mı? Şu nedenle soruyorum, luthier tavsiyesi isteyeceğim. Güvenilir, daha önce defalarca insert takmış ve bu işi tek seferde halledecek bir luthier lazım. Tek seferde istenen sonuç alınamazsa(sapın hizalı montajlanamaması vb. nedenler) tekrar doldurup ikinci bir insert atma durumu sapı mahvedebilir. O nedenle tek seferde kusursuz halletmek lazım diye düşünüyorum. Malum gitar üretmekle tamir etmek bambaşka dünyalar. Bu nedenle var mı bir luthier tavsiyeniz diyecektim

Merhabalar,

Vida boşa dönüyorsa ve delikteki mukavemeti arttırmak istiyorsanız şöyle bir tavsiyem olabilir deliğe birikitane kürdan sokun bir damla japon sıktmanız yeterli olacaktır daha sonra vidayı sıkın sağlam olacaktır. Ben birçok gitarda bunu uyguladım yıllardır sorun yaşamadım. Eğer iyi bir luthier istersen sağlıklı bir iş olsun istiyorsa istanbulda da yaşıyorsan özelden yaz kefil olabileceğim bir luthier arkadaşıma yönlendirebilirim.

Geri