Hangi ses kartını almalıyım?

2.el bir ses kartı bakıyorum max fiyatım 1K.
Daha önce ses kartı kullanmadım ayrıntılı olarak çok bilmiyorum, ama özellik olarak gecikme sıkıntısı olmayan ve driverlar konusunda bir sıkıntı yaşamıyacağım bir ses kartı lazım.

2.el olarak hep aynı modeller var ;
Behringer UM2
Behringer UMC22 (sanırsam öne çıkan özelliği midas preamp olması)
(Özellik olarak öneriliyor bu bütçede fakat driver olarak asio4all kullanılıyormuş en büyük eksisi benim için)

M-Audio M-Track Duo
M-Audio M-Track Duo 2
(Preamp konusunda kötü olduğu söyleniyor)

Steinberg CI1 (hiç bir bilgi yok,eski bir kart)
Steinberg UR12 (Bütçemin çok az üstünde)

Bunlar dışındada bütçemin üstünde 2 model var:

PreSonus AudioBox USB 96
Focusrite Scarlett Solo (Çok öneriliyor nedenini ve özelliklerini bilmiyorum)
Focusrite i-track Solo

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Hocam suan ikiside indirimde hangisini almam daha mantıklı olur bilemedim , iki ses kartının arasındaki özellik farkları ne?
Ama sonra pişman olacağınıza Audient iD4 MK2 ya da Scarlett Solo Gen 3 gibi düzgün bir kart alsanız daha iyi.
Malesef fiyatları çok uçuk kalıyor.

Genelde maliyetten kaçıp ucuz bir ürün aldığımda hep pişman olurum. Ancak ses kartı konusunda hiç pişman olmadım. Behringer UM2 almıştım zamanında. O zamanlar reeldeki arkadaşlarım olsun, internetteki kişiler olsun herkes karşı çıkmıştı UM2 almama. O ses kartını alacağına paranı direk çöpe at vs diyenler falan olmuştu :D Bu yorumlardan dolayı benim de o kadar beklentim düşmüştü ki, hayal kırıklığına uğrayacağıma kesin gözüyle bakıyordum. Senelerdir halen kullanıyorum, halen değiştirme ihtiyacı duymuyorum. Davul setimi değiştirdim, davul amfimi değiştirdim, referans monitör aldım, mikrofon değiştirdim hatta bilgisayar bile değiştirdim sırf bu kayıt vs işleri için. Yani müzik yaptığım hemen herşey zamanla değişti ancak ses kartım senelerdir UM2 :D Hani bilemiyorum belki diğer ses kartları çok çok daha iyi özelliklerdedir. Denemek lazım ama yani UM2 benim işimi layıkıyla görüyor. Gecikme konusunda sıkıntım yok, kayıt kalitesi konusunda sıkıntım yok. Benim amacıma yönelik gayet iyi iş çıkarttı bugüne kadar.

Genelde maliyetten kaçıp ucuz bir ürün aldığımda hep pişman olurum. Ancak ses kartı konusunda hiç pişman olmadım. Behringer UM2 almıştım zamanında. O zamanlar reeldeki arkadaşlarım olsun, internetteki kişiler olsun herkes karşı çıkmıştı UM2 almama. O ses kartını alacağına paranı direk çöpe at vs diyenler falan olmuştu :D Bu yorumlardan dolayı benim de o kadar beklentim düşmüştü ki, hayal kırıklığına uğrayacağıma kesin gözüyle bakıyordum. Senelerdir halen kullanıyorum, halen değiştirme ihtiyacı duymuyorum. Davul setimi değiştirdim, davul amfimi değiştirdim, referans monitör aldım, mikrofon değiştirdim hatta bilgisayar bile değiştirdim sırf bu kayıt vs işleri için. Yani müzik yaptığım hemen herşey zamanla değişti ancak ses kartım senelerdir UM2 :D Hani bilemiyorum belki diğer ses kartları çok çok daha iyi özelliklerdedir. Denemek lazım ama yani UM2 benim işimi layıkıyla görüyor. Gecikme konusunda sıkıntım yok, kayıt kalitesi konusunda sıkıntım yok. Benim amacıma yönelik gayet iyi iş çıkarttı bugüne kadar.
Bende baya bir süre önce araştırmaya um2den başladım Umc22, m-audio fln diye diye fiyat arttı. Herkes çok kötülemiş behringerde tam fikirdim fakat asio4all kullanıyormuş insanlar pişman olursun driverı bile yok tarzı şeyleri bir çok forumda söylemişler.
Driver konusunda sıkıntı çıkarıyor mu? gecikmeyi vb. Etkiliyor mu?

Behringer UMC22 asio4all ile tam uyumlu çalışmıyor. Asio4all ile 512 sample ın altına indiğinde ses alamıyorsun yada sinyal sesi çıkarıyor.
Tam performans almak için aslında UMC22 ye ait olmayan eski bir behringer driver ı var onu kullanabiliyosun. Onunla daha az gecikme oluyor.
Ancak o driverında tutarlı bir performansı yok. Bir ayar buluyorsun oldu diyorsun abletonda düzgün çalışırken başka bir şey açınca ses bozulabiliyor.
Özetle UMC22 ve UM2 yi kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bu iki ses kartı en fazla yayın yapan yada sadece mikrofon kaydeden arkadaşların işine yarar.
Eğer ses kartıyla enstrüman çalınacaksa, pluginler kullanılacaksa kesinlikle yetersiz kalıyor.

Behringer UMC22 asio4all ile tam uyumlu çalışmıyor. Asio4all ile 512 sample ın altına indiğinde ses alamıyorsun yada sinyal sesi çıkarıyor.
Tam performans almak için aslında UMC22 ye ait olmayan eski bir behringer driver ı var onu kullanabiliyosun. Onunla daha az gecikme oluyor.
Ancak o driverında tutarlı bir performansı yok. Bir ayar buluyorsun oldu diyorsun abletonda düzgün çalışırken başka bir şey açınca ses bozulabiliyor.
Özetle UMC22 ve UM2 yi kesinlikle tavsiye etmiyorum. Bu iki ses kartı en fazla yayın yapan yada sadece mikrofon kaydeden arkadaşların işine yarar.
Eğer ses kartıyla enstrüman çalınacaksa, pluginler kullanılacaksa kesinlikle yetersiz kalıyor.
PreSonus AudioBox Go dışında başka Bi alternatif kalmıyor sanırsam hazır indirime girmişken alıyım, 1299tlye denk geliyor.
M-Audio solo ve duonun malzeme ve preamp konusunda kötü olduğunu söylemişler ürün yorumlarında, forumlardada önerilimiyor, bu yüzden baştan eledim bunu.

Bende baya bir süre önce araştırmaya um2den başladım Umc22, m-audio fln diye diye fiyat arttı. Herkes çok kötülemiş behringerde tam fikirdim fakat asio4all kullanıyormuş insanlar pişman olursun driverı bile yok tarzı şeyleri bir çok forumda söylemişler.
Driver konusunda sıkıntı çıkarıyor mu? gecikmeyi vb. Etkiliyor mu?

Yani dediğin gibi kendine ait bir driver ı yok. Asio ile birlilkte kullanıyorum. Dijital davulla midi kayıtları alıyorum. Klarnetle mikrofonlu kayıtlar alıyorum. Her ikisinde de gecikme konusunda da sıkıntı yaşamadım, kayıt kalitesi vb konularda da sıkıntı yaşamadım. Hani belki diğer ses kartları çok üst düzey performanslıdır, çok daha kaliteli işler sunuyordur. Başka bir ses kartı kullanmadığım için kıyaslayamıyorum ama benim yaptığım işler, kayıtlar için UM22 işimi gayet istediğim şekilde görüyor. Değiştirme, üst bir modele geçme ihtiyacı duymadım bugüne kadar.

M-Audio, beni driver konusunda yarı yolda bırakan yegane firmadır. Millet dünya para verip aldığı 20 yıllık ses kartlarını windows 11'de dahi halen güncel asio driverlarıyla kullanırken, m audio kalbimi kırmıştır.

Focusrite scarlett her konuda iyi.

İnternet üzerinde gitar çalan, müzik yapan kim varsa Focusrite Scarlett Solo Gen 3 veya 2i2 kullanıyor. Bütün uluslararası alışveriş sitelerinde de en çok satanlar arasında.
Bence bütçenizi biraz arttırın. 1k ya aldığınız ses kartı sizi tatmin etmeyecek. Daha sonra tekrar cebinizden para çıkacak. Almışken en baştan Focusrite alın rahat edin bence.
Popüler bir ürün olması nedeniyle driver desteği ve sorun çözme konusu da sizi zorlamayacaktır.

Geri