Boss Katana MK2'ye Uygun Gitar

Merhabalar, yaklaşık 5-6 aydır gitar ve amfi arayışı içerisindeyim ve artık yavaş yavaş sonra yaklaştım. İlk olarak amfiye karar verdim hem özellikleri olsun (pedal almayı düşünmediğim için) hem de tonları olsun Boss Katana MK2 amfide kesinim ama amfiyi kullanmış veya bilgi sahibi olan arkadaşlar yine de yazarsa çok mutlu olurum. Asıl son sorunum şuanda gitar olarak ne seçeceğim, bana hh manyetikli Floyd Rose OLMAYAN gitar lazım çünkü sert tonları çok seviyorum ve metal/rock karışık çalmak istiyorum ama clean tonu da kötü olmayan arasıra clean ton ile bir şeyler çalmak istiyorum lütfen bunun için bana ikinci eli 6-7 en fazla 8 bin TL arası olan gitarlar önerir misiniz ?
Benim şuanda bulabildiklerim;
- IBANEZ S521 MOL
- SCHECTER C-6 PLUS (Fret Buzzing sorunu var mı?)
Lütfen yardımlarınızı bekliyorum.

Yeni başlayanların böyle uzun bir arayışta olması bence yanlış. Çünkü dünyanın en pahalı amfisini de alsan tonun kötü olacak. Ben 2-3 yıl sonrasını düşünüyorum diyebilirsin ama enerjini öğrenmeye harcamak bence daha doğru. Marshall mg10 alsan da olur, istediğin zaman değiştirebilirsin sonuçta.

Aynı konu binlerce kez konuşuldu... buyur: ... Katana ve fazlası hepsi bu başlıkta.

Gitar için de çok geniş beklentilerin var... o da olsun bu da olsun ama şu da olmasın... iyi gitar olsun öncelikle... sabit köprü başlangıç için daha rahat ettirir.
Her şeyden önce amfiye göre gitar veya gitara göre amfi alınmaz.... etkileşimli ama tamamen bağımsız iki alım süreci. C-6 güzel, özellikle o olsun demiyorum ama iyi bir başlangıç noktası...

* üstteki yoruma istinaden: bence de başta ton kulağın iyi olmayacak ama yine de parana yazık, MG10 gibi bir çöp alma.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Aynı konu binlerce kez konuşuldu... buyur: ... Katana ve fazlası hepsi bu başlıkta.

Gitar için de çok geniş beklentilerin var... o da olsun bu da olsun ama şu da olmasın... iyi gitar olsun öncelikle... sabit köprü başlangıç için daha rahat ettirir.
Her şeyden önce amfiye göre gitar veya gitara göre amfi alınmaz.... etkileşimli ama tamamen bağımsız iki alım süreci. C-6 güzel, özellikle o olsun demiyorum ama iyi bir başlangıç noktası...

* üstteki yoruma istinaden: bence de başta ton kulağın iyi olmayacak ama yine de parana yazık, MG10 gibi bir çöp alma.
Sağolun hocam C-6'ya başlangıç noktası demişsiniz ama ben C-6 yı uzun süre kullanmak istiyorum gelecekte ne tür yetersiz kalabilir bana. Bur de özellikle o olsun dememişsiniz siz de bana gitar önerebilir misiniz misiniz?

C-6 başlangıç noktası demedim.... arayışına başlamak için C-6 tespit ettiysen iyi bir "aramaya başlama" noktası dedim... yani fena gitar değil, o ve ona benzer şeyler çevresinde dolanabilirsin anlamında...
Bugün alacağın hiçbir ekipmanı uzun süre kullanmazsın... biraz ilerleyince / öğrenince ve hobine yatırım yapmaya hazır olunca için kıpır kıpır edecek sayısız ekipman değiştireceksin... bırak bu evladiyelik olsun beklentisini :)
Önermem... internet çağındayız... sen bul çok spesifik bir sorun varsa ve kendi kullandığım bir cihaz ise cevaplayayım... zate prensip olarak kimseye bir şey önermem, bilgi ve fikir paylaşırım burada sadece. Biraz araştır, güzel forum burası... yol gösterecektir sana düzgün üyelerin yazdıkları.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
C-6 başlangıç noktası demedim.... arayışına başlamak için C-6 tespit ettiysen iyi bir "aramaya başlama" noktası dedim... yani fena gitar değil, o ve ona benzer şeyler çevresinde dolanabilirsin anlamında...
Bugün alacağın hiçbir ekipmanı uzun süre kullanmazsın... biraz ilerleyince / öğrenince ve hobine yatırım yapmaya hazır olunca için kıpır kıpır edecek sayısız ekipman değiştireceksin... bırak bu evladiyelik olsun beklentisini :)
Önermem... internet çağındayız... sen bul çok spesifik bir sorun varsa ve kendi kullandığım bir cihaz ise cevaplayayım... zate prensip olarak kimseye bir şey önermem, bilgi ve fikir paylaşırım burada sadece. Biraz araştır, güzel forum burası... yol gösterecektir sana düzgün üyelerin yazdıkları.
Şuanda Lise 1'im 5 sene gibi bunu kullanma düşüncem var ondan sonrasını zaten aileme bağlı olmayan kendi kazançlarım ile alırım gibi fakat bir sorum var C-6'nın clean tonu hakkında bilginiz var mı ? Sert tonu suanlik izlediklerime göre iyi

Tonu gitardan çok amfi verir aslında ama neyse girmeyelim o detaya... clean ton için beklentin yüksekse HH değil belki de HSS ya da HSH dizilimli gitarlara bakmalısın.

HsH ya da Hss'lerde de sert ton çok iyi olmuyor
Bunu biraz açar mısınız? Bu konudaki deneyiminiz nedir? Ben 3 single içeren gitarımı köprüde bir single boyutlu humbucker (Hot Rails) ile modifiye ettim. Dijital simülasyonlarla aldığım tonlar, köprüde humbucker içeren gitarlarımla aldığım tonlardan öyle aman aman farklı değil. Gayet sert tonlar alıyorum.
Sert ton dediğiniz şeyde pek çok kişinin tercihi switch 5. veya son pozisyonda köprü manyetiğidir. Diğer manyetikler sizi bağlamaz zaten o noktada.
Eğer H-H gitar arıyorsanız bu sizin bileceğiniz şey. İnsanların size sapta veya ortada single içeren manyetik önermesinin sebebi gitarın temiz tonlara da gelmesini istemeniz. Ama siz eğer sapta da humbucker soundu ile çalacağım diyorsanız çalın olur biter. Ama HsH veya HSS'lerde sert tonlar çok iyi olmuyor lafi oldukça kulaktan dolma bir bilgi. Böyle bir ayrım yok; sapta humbucker kullanan kişi daha gövdeli-dolu bir solo tonu arıyorsa bunu tercih edebilir; ama o humbuckerın temiz tonu da single ile kapışamaz. Olay bu kadar basit. O yüzden, sizin gibi tek bir gitardan çok fazla şey bekleyen kişilere bu tip kombinasyonlar önerilir.
Diğer arkadaşlara da ufak bir uyarı yapayım: Ne gitar alayım? diye başlık açan arkadaşların küçük nüansları filan ayırt etmesini beklemeyin lütfen. Geniş yelpazeli ton arayan herkes aynı anda hem David Gilmour hem Pantera tonu almayı beklemiyor illa ki; kulaktan dolma bilgiler yüzünden nedense distortion ile çaldığı gitardan temiz ton çıkmayacağını filan sanıyor. Olay o kadar basit. Deneyimli insanlar zaten böyle sorular sormaz.
Başlık ortada zaten: "Boss Katana MK2'ye Uygun Gitar"... Fazla söze gerek yok bu noktada.

Foruma önerim: Bir "safsatalar" başlığı açalım.
Olası içerik:
  1. Lambalı amfiniz yoksa tuşeniz gelişmez safsatası.
  2. Sert tonlu gitardan temiz tok çıkmaz safsatası (Temiz tondan kasıt ne? Metallica arpejleri mi? Onlar nasıl çıkartıyor temiz tonu?)
  3. HSS gitardan sert ton çıkmaz safsatası...
Gibi gibi....

Bunu biraz açar mısınız? Bu konudaki deneyiminiz nedir? Ben 3 single içeren gitarımı köprüde bir single boyutlu humbucker (Hot Rails) ile modifiye ettim. Dijital simülasyonlarla aldığım tonlar, köprüde humbucker içeren gitarlarımla aldığım tonlardan öyle aman aman farklı değil. Gayet sert tonlar alıyorum.
Sert ton dediğiniz şeyde pek çok kişinin tercihi switch 5. veya son pozisyonda köprü manyetiğidir. Diğer manyetikler sizi bağlamaz zaten o noktada.
Eğer H-H gitar arıyorsanız bu sizin bileceğiniz şey. İnsanların size sapta veya ortada single içeren manyetik önermesinin sebebi gitarın temiz tonlara da gelmesini istemeniz. Ama siz eğer sapta da humbucker soundu ile çalacağım diyorsanız çalın olur biter. Ama HsH veya HSS'lerde sert tonlar çok iyi olmuyor lafi oldukça kulaktan dolma bir bilgi. Böyle bir ayrım yok; sapta humbucker kullanan kişi daha gövdeli-dolu bir solo tonu arıyorsa bunu tercih edebilir; ama o humbuckerın temiz tonu da single ile kapışamaz. Olay bu kadar basit. O yüzden, sizin gibi tek bir gitardan çok fazla şey bekleyen kişilere bu tip kombinasyonlar önerilir.
Diğer arkadaşlara da ufak bir uyarı yapayım: Ne gitar alayım? diye başlık açan arkadaşların küçük nüansları filan ayırt etmesini beklemeyin lütfen. Geniş yelpazeli ton arayan herkes aynı anda hem David Gilmour hem Pantera tonu almayı beklemiyor illa ki; kulaktan dolma bilgiler yüzünden nedense distortion ile çaldığı gitardan temiz ton çıkmayacağını filan sanıyor. Olay o kadar basit. Deneyimli insanlar zaten böyle sorular sormaz.
Başlık ortada zaten: "Boss Katana MK2'ye Uygun Gitar"... Fazla söze gerek yok bu noktada.
Çok teşekkürler hocam geçen aylarda bir başlık açtığımda da farklı yorumlar gelmişti siz güzel özetlemişsiniz olayı ama bazen bazı arkadaşlara denk geliyorum arkadaşlar hss ya da hsh satarak hh ye geçmeye çalışıyor bunun nedeni nedir ? Hss ya da HsH manyetikler her türden çalabiliyorsa neden HH almak istiyorlar. Bir de saptaki manyetikle ortadaki manyetik farkı nedir sapta olunca ne oluyor ortada olunca ne oluyor ? Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim. Tekrardan Teşekkürler

Çok teşekkürler hocam geçen aylarda bir başlık açtığımda da farklı yorumlar gelmişti siz güzel özetlemişsiniz olayı ama bazen bazı arkadaşlara denk geliyorum arkadaşlar hss ya da hsh satarak hh ye geçmeye çalışıyor bunun nedeni nedir ? Hss ya da HsH manyetikler her türden çalabiliyorsa neden HH almak istiyorlar. Bir de saptaki manyetikle ortadaki manyetik farkı nedir sapta olunca ne oluyor ortada olunca ne oluyor ? Sorularımı cevaplarsanız çok sevinirim. Tekrardan Teşekkürler
Ortadaki manyetik, sizin kadar net gainli ve temiz ton ayrımı yapan insanlar için çok anlamlı değildir. Manyetik kombinasyonlarının tamamını herkes kullanacak diye bir şey yok; öyle düşünmeyin. Bunlar biraz daha vintage kafalarda çalan adamların aradığı tatlardır.
HH'ye geçen arkadaşlar, muhtemelen yüksek gainli tonlarda single manyetiklerin gürültüsünden rahatsız olduğu için bunu yapıyor. Bunun çözümü, o manyetikleri sadece temiz veya hafif kirli tonlara saklamak ve gainde kullanmamaktır. Bir diğeri de, ille de single tadında tonlar aranıyorsa, "noiseless" veya benzeri nitelikteki single manyetikleri kullanmaktır.
Bu gibi şeylerle ilgilenmek istemiyorsanız H-S-H veya HH sizin için en iyi çözüm olur. Saptaki tonu single ile soloda kullanmak isterseniz (ben çok severim mesela...) sıkıntı yaşayabilirsiniz çünkü. Ama "sert ton" dediğiniz şeyde sizi asıl bağlayacak olan şey köprü manyetiğidir. Bu nedenle pek çok gitarist öncelikle o pozisyondaki manyetiği modifiye eder gitarında.

Sorun amfine uygun gitar aramak. Amfin çok şey sunan bir amfi. Sen tarzına göre gitar bakmalısın bana kalırsa.

Kendi adıma les paul kullanıcısıyım ama strat tarzı bir ton istediğimde Katana'da mod/fx'te gitar simülasyon efektikten pickup seçeneğini H->S yapıp humbuckerdan single coine dönüp orjinal Strat kadar olmasa da single coin tonu alabiliyorum.

Git bi müzik mağazasına çaldır reyondaki satış danışmanına HSS yada HSH'yi bak sana hem Serdar Ortaç hem de Slipknot çalıyor mu çalmıyor mu? Sonra konuşuruz sertliği.

Son düzenleme:
Arkadaşlar benim çok sevdiğim bir kazağım vardı. Kamuflaj desenli gri. Bu eski gitarlarım da bu kıyafetime uymuyordu. Ne yapsam ne etsem dedim 🤔
En son düşün taşın derken aklıma bir fikir geldi. Hiç pahalıya kaçmadan buna uygun bir gitar buldum 😎
Nasıl fikir ama? Olmuş mu hocam?
Saygılar

Dosyalar

• IMG_20221220_224956.jpg
    IMG_20221220_224956.jpg
    1.3 MB · Gösterim: 88
  • IMG_20221213_142706.jpg
    IMG_20221213_142706.jpg
    1.8 MB · Gösterim: 79
Bu üç gitar dışında başka hiç bir gitar Boss Katana MK2 ile uyumlu değil başka gitar alma sakın. Almak istediğin bir gitar varsa da gel buradan yaz bakalım hangi amfi ile uyumluymuş.

1- Charvel San Dimas Hss
2- Musicman John Petrucci Majesty
3- Fender Jerry Garcia Gator

Geri