10.000 TL Akustik Gitar Önerisi

Bu gitarlar nasıl sizce

2. El alırsam ilerde bir sorun yaşar mıyım diye korkuyorum çekincem o yüzden
TurkRock'daki yorumlardan da gördüğüm kadarıyla sıfır gitarın sorun çıkarma şansı ikinci elden çok daha fazla.
En sık karşılaşılan sorun özellikle de online alışverişte gelen gitar ayarsız, özensiz, kontrol edilmeden, çalıma hazırlanmadan müşterinin eline ulaşıyor. Bu da alan kişi için ekstra masraf ve uğraşı (özellikle de yeni başlayan biri için).
Hani hep deriz ya şehir efsanesi olarak : "tonu oturmuş gitar" biraz da olsa gerçeklik payı var bunda. Çünkü sorunların çoğunluğu ilk başlarda ortaya çıkıyor. Kalite kontrolü veya finishing dediğimiz ince işleri düzgün yapılmamış gitar (çoğu zaman usta biri tarafından çözülebilecek sorunlar) - yapısal sorun veya malzemeden olmadığı sürece - genelde ufak tefek sorunlar olur. Sıfır gitarın garantisi olur evet. Ama garantiye rağmen yine de uğraştırabilir kullanıcıyı, özellikle satın aldığını mağaza başka şehirde ise, git gel, geri gönder derken kafa ağrıtıp müzikten soğumaniza kadar gidebilir is.

Şunlara bak :

Kozmetik, yani gitarda çok büyük vuruktur boya atması, sapta çatlak kırık nedeniyle işlem görme durumu var mı? Sap ayarı nasıl? Bunlara bak.

Hummingbird kullanıyorum. Neredeyse sıfır kondisyonda gitar ama düşme nedeniyle mi burgusu tarafında küçük bir boya atması vardı. Büyütmedim aksine kozmetik kusuru pazarlık malzemesi dahi edip gitarı aldım. Hala memnun kalarak kullanıyorum.

Fretler, kullanıma bağlı en dikkat ettiğim yer burası. Yine aynı hummingbirdü aldığım zamanda 2 tane hummingbird satılıktı. İlk baktığım gitarın telleri G telinden aşağı 7. Perdeye kadar ciddi tesviye istiyordu. Daha ucuz olmasına rağmen almadım. Biraz daha fazla verip sıfır kondisyona yakın gitarı aldım. O ilk battığım gitarı ise eli lüthiye işlerine fazlasıyla yatkın bir arkadaşıma aldım ama. O kendisi tesviyesini yaptı. Hatta tesviye sonrası o gitarı da çaldım iyidi.

Elektronik, yine hummingbird hikayesi. Arkadaşa aldığımız gitarın manyetiği Fishman'di, benimkisi Shadow. Arkadaşım modifikasyona inandığı için dert etmedi, ben ise orjinale sadık kalmayı tercih ettim. İlk baktığım gitarı elememe 2.neden olan bir tespitti bu.

Teşekkür ederim herkese çok sağolun

Bir de şeyi merak ediyorum elektro akustik gitarlar amfiye bağlanmazsa normla akustik gitarlara göre daha kötü ses mi verir ?

Bazılarının kasalarının alt tarafı kesik de o yüzden merak ettim :D
Alt tarafı kesik olandan çok arkası plastik&fiber karbon, bombeli olanlarda gövde biraz daha küçüldüğü için anfiye bağlamadan çalınca gitarın çıplak sesi biraz daha zayıf çıkabilir (zayıf değil de daha düşük volümlü diyelim). Ama ev ortamında çalarken çok da farkedilmez bu. Gövdenin büyük veya daha küçük olması bu yönden fark yaratır. Ama öyle aşırı bir fark denemez yine de. Sadece Ritm ve akor çalacak için (çoğunlukla ilk perdeler kullanılacağından) alt tarafı kesik olmasa da olur

Alt tarafı kesik olandan çok arkası plastik&fiber karbon, bombeli olanlarda gövde biraz daha küçüldüğü için anfiye bağlamadan çalınca gitarın çıplak sesi biraz daha zayıf çıkabilir (zayıf değil de daha düşük volümlü diyelim). Ama ev ortamında çalarken çok da farkedilmez bu. Gövdenin büyük veya daha küçük olması bu yönden fark yaratır. Ama öyle aşırı bir fark denemez yine de. Sadece Ritm ve akor çalacak için (çoğunlukla ilk perdeler kullanılacağından) alt tarafı kesik olmasa da olur
Alt tarafı kesik olması iyi mi yoksa kötü mü

Geri