Ses kartı , ton ve kayıt sorunu

Öncelikle merhabalar ben birkaç aydır ses kartım ile gitar çalıyorum fakat ne zaman cover yapmak istesem istediğim tonu hiç bir zaman almak bir yana dursun yaklaşamıyorum bile hep iğrenç bir ses geliyor. Genel olarak neural dsp lerin plugin lerini kullanıyorum , kablo sommercable llx 3m , ses kartım m audio air 192-4 pc ise eski i5 işlemcili 10 yıllık pc 8gb ram var.Aşağıya küçük bir kayıt örneği atrıyorum sesler bu şekilde bu en iyi alabildiğim ton bu müzik için ( genelde gaini düşükte tutuyorum midleride 4 ün altına indirmeyip 6 nın üstüne çıkarmıyorum )sorun ses kartımda mı , pc de mi yoksa başka bir şey demi yardımcı olur musunuz .

Dosyalar

• bring me to life 6.mp3
    1.3 MB
Neural Dsp kullanmadım hiç fakat duyduğum şey bana kabin simulasyonunun açık olmadığını söylüyor, ton çok çiğ geliyor.

Ses kartınız seçili olsun, ses kartınızdaki gaini çok açıyorsanız peak yapmayacak kadar açın, neural dsp'de kabin açık olsun. Benim en rahat ton alabildiğim yazılım dsp oldu. Hiçbir ayar yapmadan açtığımda bile kötü ses gelmiyor.

Komple bir sorun var gibi duydum. Yani belki tek bir şeyden kaynaklanmıyor olabilir ama tüm bileşenleri tek tek devreden çıkartıp ya da mümkünse değiştirip denemeniz gerek. Önce neural dsp yerine başka bir uygulamaya deneyin derim. Duyulan distortion sesinin hiçbir türlü oluru yok yani böyle duyulmaması gerek, sesin uzamasını bile sağlayamıyor gibi, gain az demişsiniz ama her şey patlıyor gibi.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Komple bir sorun var gibi duydum. Yani belki tek bir şeyden kaynaklanmıyor olabilir ama tüm bileşenleri tek tek devreden çıkartıp ya da mümkünse değiştirip denemeniz gerek. Önce neural dsp yerine başka bir uygulamaya deneyin derim. Duyulan distortion sesinin hiçbir türlü oluru yok yani böyle duyulmaması gerek, sesin uzamasını bile sağlayamıyor gibi, gain az demişsiniz ama her şey patlıyor gibi.
aynen öyle gain hiç açık değil hatta pedalda kapalı ses kartını yeni aldım birkaç ay önce kabloda öyle

Bu ton hangi ndsp yazılımından geliyor onu da yazabilir misiniz? Kabin hissi gayet var, muhtemelen kullandığınız preset içerisinde belli parametrelerde, mikrofon pozisyonlama, kabin/mikrofon uyumu ve eğer sinyal önünde açıksa yazılım içindeki pedal ayarlarınızda sıkıntı var gibi duyuyorum. Neyi nasıl kullandığınızı görmeden fazla yardımcı olmam mümkün değil fakat bir tavsiye olarak bütün parametreleri flat ayarlayarak baştan ton yaratmanızı önerebilirim.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bu ton hangi ndsp yazılımından geliyor onu da yazabilir misiniz? Kabin hissi gayet var, muhtemelen kullandığınız preset içerisinde belli parametrelerde, mikrofon pozisyonlama, kabin/mikrofon uyumu ve eğer sinyal önünde açıksa yazılım içindeki pedal ayarlarınızda sıkıntı var gibi duyuyorum. Neyi nasıl kullandığınızı görmeden fazla yardımcı olmam mümkün değil fakat bir tavsiye olarak bütün parametreleri flat ayarlayarak baştan ton yaratmanızı önerebilirim.
buyrun kullandıgım ayarlar not : eq ayarını kapatıncada boğuk kötü bir ton geliyor onuda isterseniz kayıt alırım

Dosyalar

• amfi (2).jpg
    amfi (2).jpg
    122.8 KB · Gösterim: 91
  • eq (2).jpg
    eq (2).jpg
    66.5 KB · Gösterim: 74
  • kabin (2).jpg
    kabin (2).jpg
    104.7 KB · Gösterim: 91
Öncelikle equalizer ayarlarınızda acayip bir mid scoop durumu var, buradaki tüm parametreleri flat ayarlamınızı öneririm. Sonrasında ise amplifikatör ön yüzünde aynı şekilde bütün ayarları flat'e çekiyoruz. Input'u -1.3/-2.5 aralığında penalamada cevap kaybı yaşamadığınızı hissettiğiniz optimal bir seviyeye, output'u da parça ile çakışmayacak şekilde düşürüyoruz. -7/-9 dolaylarında tutturacaksınız muhtemelen seviyeyi.

Şimdi ince ayar olayını becerebildiğimce anlatayım;

- EQ bölümüne hiç dokunmayacağız burası flat kalacak, bütün parametreleri önce ampli ön yüzünden kulağımıza düzgün gelecek şekilde ayarlayacağız. EQ segmentiyle en son ve olabildiğince minimal oynayacağız.

- Pedal kullanmıyorum demiştiniz fakat duyumu keskinleştirmek için treble'a yüklenip mid'leri scooplama ihtiyacı duymuşsunuz muhtemelen. Bu işi pedallarla yapacağız mümkün olduğunca. Bunu yaparken unutmayacağınız tek şey pedal üzerindeki drive'ı kısık level'i de dengeli bir şekilde açık tutmak. Ben genelde saat 12 yönünde bırakıyorum level'ı her plugin'de, drive da çoğunlukla saat 9 ile 11 arasında duruyor, 12'yi pek geçmiyorum.

- Kabin bölümünde her iki mikrofonu da -12 civarı ayarlayın, sol taraf için position 0.330, sağ taraf için 0.450 dolaylarında kalsın. Distance da 0 kalsın her iki tarafta.

Buradan sonrası ise sizin neyi nasıl duymak istediğinize göre şekilleniyor olacak, kolay gelsin.

Belirtmeyi unutmuşum, tavsiyem önce yazılım içindeki mikrofon modellemerini kullanarak yaratın tonu. IR'lar bazen berbat derecede yanıltıcı sonuçlar almanıza sebep olabilir.

Reverb delay ne varsa komple kapatın. Geriye sadece az önce yaptığınız ayarlar kalsın, bu ayarları değiştirerek/üzerinde oynayarak oluşturun tonu. Özellikle reverb istemsiz olarak tonun dağılmasına sebep olur.

Pedal için tavsiyem compressor da açık olsun; switch sharp'da, comp. knob'u olduğu gibi fakat level saat 10/11 yönüne ayarlı olsun. Bu arada overdrive 1 ve 2 birbirinden farklı karaktere sahip iki ayrı drive sunuyor. Tavsiyem drive'ı daha kısık tutarak her iki drive'ı da deneyin.

Reverb delay ne varsa komple kapatın. Geriye sadece az önce yaptığınız ayarlar kalsın, bu ayarları değiştirerek/üzerinde oynayarak oluşturun tonu. Özellikle reverb istemsiz olarak tonun dağılmasına sebep olur.

Pedal için tavsiyem compressor da açık olsun; switch sharp'da, comp. knob'u olduğu gibi fakat level saat 10/11 yönüne ayarlı olsun. Bu arada overdrive 1 ve 2 birbirinden farklı karaktere sahip iki ayrı drive sunuyor. Tavsiyem drive'ı daha kısık tutarak her iki drive'ı da deneyin.
dediğiniz ayarların hepsini yaptım maks bu çıkıyor ton olarak

Dosyalar

• bring me to life 8.mp3
    1.3 MB
Output hala yüksek, parçayı biraz yükseltip outpu'u da biraz daha düşürmeyi deneyin. Tonu toparlamak kolay fakat seviye uymadıkça içinize sinmeyecektir.

Bu arada kullandığınız ampli modelemesini özellikle tercih etmiyorsanız rhythm'den ziyade lead amplifikatörünü denemek isteyebilirsiniz. Çok daha tight ve kuvvetli bir duyum alacaksınız muhtemelen. Nolly biraz kurcalamayı gerektiren bir yazılım, denemeye devam.

Geri