Akustik gitar tercihleri

Ben yaklaşık 2 yıldır klasik gitar çalmaktayım Gerek tarzmın klasiğe değilde akustik gitara yatkın olduğunu bildiğimden dolayı akustik gitara başlamayı düşünüyorum almak istediğim birkaç tane akustik gitar var sizde hangilerini seçeyim.

Fender Cd-60/60s/60s AM
Yamaha F310/F370
Cort Ad810/880
Lag T70D/T88D
Epiphone Pro-1/Dr 100
Başka da aklıma gelmiyor 😅

Sizce hangisini almalıyım.

yamahaların kalitesi iyidir. ama lag gitarlar parasına göre çok güzel sesli gitarlardır. istanbulda isen zuhalde yazdıklarının tamamını deneme şansın var. özellikle tüneldeki mağazalarında çeşit çok

Bütçenizi yazmamışsınız bu sebeple tahmini bir şeyler yazmak gerekiyor.
Öncelikle klasik mi akustik mi derseniz bence klasik gitar.
Ritm gitar çalarken akustik iyi tınlar ama melodi çaldığınızda klasik gitar daha güzeldir.
Klasik gitarında kaliteleri var. Sesleri gürleşen ve daha iyi duyulanları çok güzel oluyor.
Eğer mixer girerseniz ikisi de eşitleniyor hatta mixerde klasik gitar daha avantajlıdır.
Klasik her zaman daha sıcak bir tondur.
Alacağınız gitar Çin üretimi olacaktır. Bu sebeple marka ve modelleri tartışmak pek anlamlı olmuyor.
Gerçekten de 5.000TL 15.000TL daha iyi ses verdiği oluyor.
Yalnız elektro akustik alacaksanız, fiyatı üzerindeki preamp devresi çok belirginleştirici olduğunu kabul etmek lazım.
1. etken elektronik devre ve metal aksam bunun payı %40-60 arasında değiştiriyor.
Ucuz ağaçlardan yapılmış gitarlar ekonomik seviye oluyor. (Örneğin 200$)
Herşey aynı ön kapak kaliteli oldu 250$ deniyor,
ön ve arka kapak kaliteli diğerleri aynı 300$ deniyor,
Ön arka ve sap kaliteli 400$ deniyor,
Bu şekilde model yükseldikçe fiyat yükseliyor.
En önemli nokta akustik gitarı dinlemeniz lazım.
Dore veya zuhal müzik gibi yerler size bu imkanı sunuyor.
Denerken fiyat artıkça gerçekten sesin değiştiğini göre bilirsiniz.
Yada Takamine gitarı size överler orada deniyorsunuz sönük kalıyor, fiyatının tonunu vermiyor.
Denerken birisi daha tiz verecek, birisi daha pes sesi olacak, siz en sonunda hem tizi hem pesi veren dengeli bir gitar bulacaksınız.
Bu arada klavye de önemli.
Herkesin tecrübesi, kullandığı müzik türü, kullandığı yer farklıdır.
Şunu söyleye bilirim. En dengeli, klavyesi rahat olan Yamaha. Fiyat artıkça gitarın tonuda güzelleşiyor.
İşçiliği vb konularda daha stabil.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Bütçenizi yazmamışsınız bu sebeple tahmini bir şeyler yazmak gerekiyor.
Öncelikle klasik mi akustik mi derseniz bence klasik gitar.
Ritm gitar çalarken akustik iyi tınlar ama melodi çaldığınızda klasik gitar daha güzeldir.
Klasik gitarında kaliteleri var. Sesleri gürleşen ve daha iyi duyulanları çok güzel oluyor.
Eğer mixer girerseniz ikisi de eşitleniyor hatta mixerde klasik gitar daha avantajlıdır.
Klasik her zaman daha sıcak bir tondur.
Alacağınız gitar Çin üretimi olacaktır. Bu sebeple marka ve modelleri tartışmak pek anlamlı olmuyor.
Gerçekten de 5.000TL 15.000TL daha iyi ses verdiği oluyor.
Yalnız elektro akustik alacaksanız, fiyatı üzerindeki preamp devresi çok belirginleştirici olduğunu kabul etmek lazım.
1. etken elektronik devre ve metal aksam bunun payı %40-60 arasında değiştiriyor.
Ucuz ağaçlardan yapılmış gitarlar ekonomik seviye oluyor. (Örneğin 200$)
Herşey aynı ön kapak kaliteli oldu 250$ deniyor,
ön ve arka kapak kaliteli diğerleri aynı 300$ deniyor,
Ön arka ve sap kaliteli 400$ deniyor,
Bu şekilde model yükseldikçe fiyat yükseliyor.
En önemli nokta akustik gitarı dinlemeniz lazım.
Dore veya zuhal müzik gibi yerler size bu imkanı sunuyor.
Denerken fiyat artıkça gerçekten sesin değiştiğini göre bilirsiniz.
Yada Takamine gitarı size överler orada deniyorsunuz sönük kalıyor, fiyatının tonunu vermiyor.
Denerken birisi daha tiz verecek, birisi daha pes sesi olacak, siz en sonunda hem tizi hem pesi veren dengeli bir gitar bulacaksınız.
Bu arada klavye de önemli.
Herkesin tecrübesi, kullandığı müzik türü, kullandığı yer farklıdır.
Şunu söyleye bilirim. En dengeli, klavyesi rahat olan Yamaha. Fiyat artıkça gitarın tonuda güzelleşiyor.
İşçiliği vb konularda daha stabil.
verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkürler benim fiyat bütçem 3000 tl şimdi diyeceksiniz yazmış olduğun gitarlar 3000 tl den fazla sizde haklısınız ben 2.el bakıyorum

Fender Cd-60/60s/60s AM
Yamaha F310/F370
Cort Ad810/880
Lag T70D/T88D
Epiphone Pro-1/Dr 100
Başka da aklıma gelmiyor 😅
LAG'ın fanatikleri çok. Hiç deneme şansım olmadığı için yorum yapmıyorum. Cort AD880 kullandım. Fiyat-performans olarak güzel gitardır. Ayrıca hem cuteaway hem de elektro olması nedeniyle uzun süre işini görebilir. Yamaha F310 ve 370 modelleri de iyidir.

Deneyerek alın lütfen, akustik gitarda ton, volüm vs aynı markanın ürünleri içinde çok büyük değişiklik oluyor. Online sipariş büyük kumar bence akustik gitarda.
Bunun haricinde marka önemli değil, markaların modelleri arasında benzer bütçeler içinde kaliteleri üç aşağı beş yukarı aynıdır.
Dikkat etmeniz gerekenler;

Fret işçiliği
Nut kalitesi ve işçiliği
Akord Burgu kalitesi ve stabilitesi

Ton ağacı falan, düşük bütçede pek dikkat edilmesi gerekmeyen şeyler. Solid top olsun, deneyerek alın, kulağınıza en yatkını, elinize en iyi oturanı, işçiliği en temiz olanı, isterse en ucuz olanı olsun, en iyisidir sizin için.

tl;dr akustik gitar denemeden almayın.

LAG'ın fanatikleri çok. Hiç deneme şansım olmadığı için yorum yapmıyorum. Cort AD880 kullandım. Fiyat-performans olarak güzel gitardır. Ayrıca hem cuteaway hem de elektro olması nedeniyle uzun süre işini görebilir. Yamaha F310 ve 370 modelleri de iyidir.
Yamaha gitarlar kulağa güzel geliyor piyasada çok marka model var en iyisi çalıp kulağa hoş geleni sahiplenmek

Deneyerek alın lütfen, akustik gitarda ton, volüm vs aynı markanın ürünleri içinde çok büyük değişiklik oluyor. Online sipariş büyük kumar bence akustik gitarda.
Bunun haricinde marka önemli değil, markaların modelleri arasında benzer bütçeler içinde kaliteleri üç aşağı beş yukarı aynıdır.
Dikkat etmeniz gerekenler;

Fret işçiliği
Nut kalitesi ve işçiliği
Akord Burgu kalitesi ve stabilitesi

Ton ağacı falan, düşük bütçede pek dikkat edilmesi gerekmeyen şeyler. Solid top olsun, deneyerek alın, kulağınıza en yatkını, elinize en iyi oturanı, işçiliği en temiz olanı, isterse en ucuz olanı olsun, en iyisidir sizin için.

tl;dr akustik gitar denemeden almayın.
Evet bu konuda hak veriyorum hangi enstrümanı alırsak alalım mutlaka deneyip almalıyız benim fikrimce izin verirler mi bilmem ama bir müzik mağazasında deneyip 2.el seçim yapmak. Mağazalar enstrüman olarak geniş bir yelpazeye sahip.

Evet bu konuda hak veriyorum hangi enstrümanı alırsak alalım mutlaka deneyip almalıyız benim fikrimce izin verirler mi bilmem ama bir müzik mağazasında deneyip 2.el seçim yapmak. Mağazalar enstrüman olarak geniş bir yelpazeye sahip.
2. el seçim yapmak derken? Yanlış anlamadıysam mağazada deneyip, aynı modeli ikinci el mi almayı düşünüyorsunuz?
Öyleyse mağazada denemenize gerek yok çünkü aynı markanın, aynı modelleri birbirinden farklı oluyor çoğunlukla(limon kasalar hariç). Saydığınız modellerin benim bildiğim hepsi solid top wood gitarlar, yani tona etkisi açık, birbirinden karakteristik olarak farklı gitarlar demek. Kiminde bas tonlar, kiminde tiz tonlar, kiminde mid tonlar önde olur. 2. el alacaksanız, alacağınız kişiden randevu isteyip gitarını deneyebilirsiniz çoğunlukla ama bence bilen birisiyle denerseniz faydanıza olur.

2. el seçim yapmak derken? Yanlış anlamadıysam mağazada deneyip, aynı modeli ikinci el mi almayı düşünüyorsunuz?
Öyleyse mağazada denemenize gerek yok çünkü aynı markanın, aynı modelleri birbirinden farklı oluyor çoğunlukla(limon kasalar hariç). Saydığınız modellerin benim bildiğim hepsi solid top wood gitarlar, yani tona etkisi açık, birbirinden karakteristik olarak farklı gitarlar demek. Kiminde bas tonlar, kiminde tiz tonlar, kiminde mid tonlar önde olur. 2. el alacaksanız, alacağınız kişiden randevu isteyip gitarını deneyebilirsiniz çoğunlukla ama bence bilen birisiyle denerseniz faydanıza olur.
Evet öyle de yapabilirim. Teşekkür ederim 🙏

Geri