Amfiden aşırı yuksek bir cınlama sesi gelıyor, neden?

bir kac haftaya kadar sanirsam bu yoktu. Reverb neredeyse fulldeyken ve distortion kanalindayken birden cleane gectim ve sanirsam artik kulaklarimi hissetmiyorum, asssırı yuksek bir cınlama sesi cikiyor reverb actıkca. Gecen beni bir yerde ufak tefek bir seyler calmam icin cagırmıslardı ve amfi yoktu cagırdıkları mekanda mecbur tasimak zorunda kaldim saga sola cok carpmadi aslinda ufak ufak carpmalar olmustur, nedeni o mu anlayamadim. Cok bilgili degilim amfiler konusunda biri yardim ederse sevınırım. Nasıl duzeltebilirim? Amfi Marshall MG15R

Son düzenleme:
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
arkadaslar yazan olmayinca sorunumu kendim cozdum anlatiyorum:

Simdi oncelıkle ben amfi hakkinda neredeyse hicbir bılgısı olmayan bir bıreyım burayi gecelim.

amfinin vidalarini söktüm arka kapagı cıkaramadım bır turlu, neyse sonra ugrasirim dedım ve kenara koydum amfiyi. Gece ruyamda kapagin nasil acıldıgını gordum sakasiz .D
denedim ve acildi (kablo deliginden tornavidayla ittirerek actim).

her neyse reverb tanki yerinden cikmis ve hoperlorun magnetıne yapismis. Sorun reverb tankindaymis kisaca. yaylarini yerıne oturttum elımden geldıgınce ve sorun cozuldu. Suan tek sorunum topraklama ile ılgılı, bir uzatma kablosuna takili baska bir uzatma kablosuyla caldigim icin cok dip ses var oralari da cozerız artik.

Eger baskası bu sorunla ugrasiyorsa, yardim edebıldıysem ne mutlu.

Sorunu kendi kendinize halletmeniz çok güzel ama aynı sorunun aynı sebebi olmayabilir. Yani aşırı yüksek çınlama ya da bu şekilde tarif edilen bir durumun başka sebepleri de olabilir. Sizin olayda muhtemelen taşırken içersindeki mekanizmalar yerinden oynamış ve bunu rüyanızın da yardımı ile halletmişsiniz :)

Ama bir başkası sökmeye çalışınca daha büyük zarar verebilir, yani eğer elektronik tamir konularında ilgili insanlarsa yine halledebilirler ama her eline tornavida alan da bence müdahale etmemeli, bir bilene göstermeli.

Ha ben de büyük olasılıkla kendim halletmeye çalışırdım ama en azından sökmek için bir video ya da şema bir şey var mı diye bakardım, en kötü ihtimal de sökerken bolca foto ya da video çekmek çünkü daha karışık mekanizmalarda bir şey yerinden fırlayınca tekrar oraya yerleştirmeniz zor olabiliyor.

Topraklama konusunu kendi başınıza çözmeye çalışmayın derim, o biraz daha tehlikeli, aslında amfide de kaçağa neden olsanız o da tehlikeli olabilir ama şebeke elektrik girişini kurcalamadığınız için bir sorun olması düşük bir ihtimal.

Topraklama sorununa uzatma kablosu neden olmuyor, prize takılı diğer cihazlar dip gürültüsü yapabiliyor, belki onla alakalı olabilir ama eğer evinizde sağlıklı bir toprak hattı yoksa bu her zaman sorun yaratır, bunu tespit edip çözecek de işi bilen bir elektrikçi olabilir, zaten duvar içinden hat döşenmesi gerekiyorsa sizin yapabileceğiniz bir şey değil. Eski evlerde sadece belli prizlerde toprak hattı oluyor, banyo ya da mutfak gibi, mesela benim evimde öyle ama tadilat sırasında bilgisayar masasındaki priz için de toprak hattı bağlatmıştım, bu şekilde çözüldü yani.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sorunu kendi kendinize halletmeniz çok güzel ama aynı sorunun aynı sebebi olmayabilir. Yani aşırı yüksek çınlama ya da bu şekilde tarif edilen bir durumun başka sebepleri de olabilir. Sizin olayda muhtemelen taşırken içersindeki mekanizmalar yerinden oynamış ve bunu rüyanızın da yardımı ile halletmişsiniz :)

Ama bir başkası sökmeye çalışınca daha büyük zarar verebilir, yani eğer elektronik tamir konularında ilgili insanlarsa yine halledebilirler ama her eline tornavida alan da bence müdahale etmemeli, bir bilene göstermeli.

Ha ben de büyük olasılıkla kendim halletmeye çalışırdım ama en azından sökmek için bir video ya da şema bir şey var mı diye bakardım, en kötü ihtimal de sökerken bolca foto ya da video çekmek çünkü daha karışık mekanizmalarda bir şey yerinden fırlayınca tekrar oraya yerleştirmeniz zor olabiliyor.

Topraklama konusunu kendi başınıza çözmeye çalışmayın derim, o biraz daha tehlikeli, aslında amfide de kaçağa neden olsanız o da tehlikeli olabilir ama şebeke elektrik girişini kurcalamadığınız için bir sorun olması düşük bir ihtimal.

Topraklama sorununa uzatma kablosu neden olmuyor, prize takılı diğer cihazlar dip gürültüsü yapabiliyor, belki onla alakalı olabilir ama eğer evinizde sağlıklı bir toprak hattı yoksa bu her zaman sorun yaratır, bunu tespit edip çözecek de işi bilen bir elektrikçi olabilir, zaten duvar içinden hat döşenmesi gerekiyorsa sizin yapabileceğiniz bir şey değil. Eski evlerde sadece belli prizlerde toprak hattı oluyor, banyo ya da mutfak gibi, mesela benim evimde öyle ama tadilat sırasında bilgisayar masasındaki priz için de toprak hattı bağlatmıştım, bu şekilde çözüldü yani.
evet eksık bılgı vermisim kusura bakmayin.

Tabıı kı eger sorunun kendımce cozebılecegım bı sorun olup olmadıgına baktim oncelıkle, uyurken dusunmeye ıstemsızce devam ettıgım ıcın uyurken bulmus oldum nasil acacagimi :D

zorlamadan actim arka kapagi, arastırdım internetten pek bir sey bulamayinca da bir amfiye bakayim dedım "kablo deliginden tornavıda sokup actim" tabiri bıraz vahsi bi acis bicimi gibi geliyor :D aslinda yaptigim sey tornavıdayla ittirmektı. yani tek yaptigim vidalari sökup amfinin icerisine ne var ne yok dıye bakmak oldu. Eger sorun gozle gorulemez olsaydi zaten yakinlardaki muzik store'lar ile konusacaktim bunu.

Topraklama ıle ılgılı olan bilgi icin tesekkur ederım, bu konuda ruyam yardimci olamayacsk muhtemelen :D gidip bir elektrikciye danismak daha mantikli..

Geri