Ses kartı kulaklık problemi

Merhabalar,

Öncelikle uzun yıllardır kendi çapımda takılan bir ev gitaristi olsam da teknik mevzuları yeni yeni çözüyorum. O yüzden cehaletimi mazur görün şimdiden 😁 Bir süredir gitarımı Behringer UMC22'ye bağlayarak bazen Neural DSP bazen de GR5 presetleri üzerinden pratik yapıyorum. Akşamları çalarken kulaklık ile çalıyorum komşu dairelere ses gitmesin diye. Ancak özellikle backing track çalarken aldığım seste bir boğukluk oluyor (sanırım mono olarak geliyor ses), kulaküstü bir şey olmadığı için elimde JBL'in telefon kulaklığını takıyorum. Sizce kulaklığın 3 şeritli ucunun dönüştürücüyle uyumsuz olmasından mı kaynaklanıyor bu durum? Resim de ekledim daha açıklayıcı olması açısından.

Eğer sorun kulaklıktan kaynaklıysa tamamen evde çalmama yönelik bir f/p kulaklık öneriniz olur mu? Çok profesyonel mixing vs ile uğraşmadığım için referans kulaklıklarına sanırım ihtiyacım olmaz diye düşünüyorum ama önerilerinize açığım yine de 🙂

20230420_215300.jpg

20230420_215238.jpg

Sesin mono olması boğuklaşma gibi olmaz, derinliği kaybolur, ses veren kanaldan zaten bunu hemen görebilirsiniz. 3 şeritli olması bildiğim kadarıyla mikrofonlu olmasıyla ilgili, yani stereo+mic gibi düşünebilirsiniz. Dönüştürücü ile hiç denemedim, yani bir ihtimal olabilir ama dediğim gibi mono tarifiniz bana mono gibi gelmedi. Yani anlatımlardan net bir çıkarım yapamadım ama başka herhangi bir mikrofonsuz kulaklık ile denerseniz zaten farkı duyarsınız, gitar sesinde bir fark yoksa açtığınız backing track audio kanalı ile ilgili de olabilir. Ama şu var telefon kulaklığı ile verimli olmaz, bir kulaklık almanız şart gibi görünüyor. Marka model tavsiyesi yapacak kadar konuyla ilgili değilim.

Merhabalar,

Öncelikle uzun yıllardır kendi çapımda takılan bir ev gitaristi olsam da teknik mevzuları yeni yeni çözüyorum. O yüzden cehaletimi mazur görün şimdiden 😁 Bir süredir gitarımı Behringer UMC22'ye bağlayarak bazen Neural DSP bazen de GR5 presetleri üzerinden pratik yapıyorum. Akşamları çalarken kulaklık ile çalıyorum komşu dairelere ses gitmesin diye. Ancak özellikle backing track çalarken aldığım seste bir boğukluk oluyor (sanırım mono olarak geliyor ses), kulaküstü bir şey olmadığı için elimde JBL'in telefon kulaklığını takıyorum. Sizce kulaklığın 3 şeritli ucunun dönüştürücüyle uyumsuz olmasından mı kaynaklanıyor bu durum? Resim de ekledim daha açıklayıcı olması açısından.

Eğer sorun kulaklıktan kaynaklıysa tamamen evde çalmama yönelik bir f/p kulaklık öneriniz olur mu? Çok profesyonel mixing vs ile uğraşmadığım için referans kulaklıklarına sanırım ihtiyacım olmaz diye düşünüyorum ama önerilerinize açığım yine de 🙂

159605 eklentisini görüntüle

159606 eklentisini görüntüle
Merhaba kardeşim. Aynı ses kartını kullanıyorum ve aynı durumu ben de yaşadım. Mikrofonlu kulaklığı dönüştürücü ile taktığın zaman boğuk geliyor ses. Hatta bazen windows sesleri bile bozuk geliyor. Ben referans kulaklık aldım. Tertemiz ve kulağımın istemeyeceği kadar volume alıyorum. Kulaklığı almadan önce yaklaşık 1 hafta araştırma yaptım. En düşük fiyata maksimum verim alabileceğim kulaklıkları araştırdım. Sonuç olarak Superlux Hd 681 kulaklığını aldım. Şuan 800 lira civarında. Testlerde verdiği sonuçlar 2k 3k referans kulaklıklardan daha iyi. Gözün kapalı al derim. Fiyat performans kralı.

Geri