Nux Amp Academy - İçinde yok yok

Nihayet doğru düzgün tasarlanmış bir amfi simülatörüne denk geldim.
  • Nux, 6 farklı amfi modeli artı
  • IR yükleyici
  • Boost opsiyonları
  • Reverb !!!
  • Eq
  • Noise Gate
  • ve effects loop koymuş cihaza..
Edit: Aynı zamanda ses kartı olarak kayıt da yapabiliyormuş!!!
Preamp Live'in çok daha küçük ve tone capture içermeyen versiyonu gibi. İki preset arası geçiş ve scenes opsiyonu var canlı performans kontrolü için.
Üzerinde IR yükleyici ve reverb bulunan bir amfi simülatörü bence muhteşem bir tasarım. Diğer unsurlar ile resmen tadından yenmez olmuş.
Keşke o hantal ve saçma sapan tasarımlı Trident yerine bunu daha kapsamlı efektlerle entegre ettiği bir şey de geliştirselermiş.

Türkiye fiyatı 5000 TL kadar.
Edit: Cihaza başlığı açtıktan nerdeyse tam 1 yıl sonra cihazı almışım:)

Son düzenleme:
Mantıklı olabilir... 190 usd civarı sanırım... Nux Mighty Space'in hoparlörü olmayanı gibi... biraz amfi ve efekt eksik ama lazım mı?
Fiyat olarak yarısından az... yani portatif olsun zaten amfim var bir de iki katına Mighty Space almayayım diyen herkese uyar.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Mantıklı olabilir... 190 usd civarı sanırım... Nux Mighty Space'in hoparlörü olmayanı gibi... biraz amfi ve efekt eksik ama lazım mı?
Fiyat olarak yarısından az... yani portatif olsun zaten amfim var bir de iki katına Mighty Space almayayım diyen herkese uyar.
Belki modelleme mimarisi yeni olabilir (White box modelling...) ama emin değilim.
Efektleri koysa prosesör serisine rakip çıkacak, bu firmalar da ısrarla o tip eksiksiz ürünler çıkartmıyor. Prosesör yapıyor, üç düğmeli, effects loop yok vs...
Nux'un tasarım konusunda sorunu var, biraz vizyonları genişlese çok iyi işler çıkartabilirler aslında. Yani GE 300 -300 lite ile rakip olacak işler yapmıyorlar ısrarla. O Trident denilen komedi de (taktım ben ona...) o yüzden saçmalık, kim alır onu bu devirde dijital efektler bu denli gelişmişken...

Modelleme mimarisi Trident ile aynı bildiğim kadarıyla. 3 scene yazılım üzerinden 2 scene ile de sınırlandırılabiliyor. Patchler arası geçişi ihtiyaca bağlı olarak daha efektif yapabiliyor bu durum. XLR çıkışının da olması ise ayrıca güzel olmuş.

Modelleme mimarisi Trident ile aynı bildiğim kadarıyla. 3 scene yazılım üzerinden 2 scene ile de sınırlandırılabiliyor. Patchler arası geçişi ihtiyaca bağlı olarak daha efektif yapabiliyor bu durum. XLR çıkışının da olması ise ayrıca güzel olmuş.
Evet, Trident'in reverb dışındaki efektlerinin atılmış ve kontrol opsiyonlarından yoksun hali gibi bir şey. Trident gibi 8 düğme tasarımlı ama içi boş bir cihaz da değil hem:)
Videolarına baktım biraz; süper kullanışlı bir şeye benziyor. Yanına bir efektör konduğu zaman her durumu kurtarır. Aynı zamanda ses kartıymış bu arada, ilk mesajı güncelledim.

Yazılım görsel olarak Mighty amfilerle aynı, hatta Nux'u geçtim Moeer cihazlarla da aynı... renkler değişmiş sadece :)
Nux küçük cihazları hep tırt bulmuşumdur ama daha üst bir model olan Mighty Space fena değil. Bu da aynı yoldan gidiyorsa iyi olur tahminim.

Yazılım görsel olarak Mighty amfilerle aynı, hatta Nux'u geçtim Moeer cihazlarla da aynı... renkler değişmiş sadece :)
Nux küçük cihazları hep tırt bulmuşumdur ama daha üst bir model olan Mighty Space fena değil. Bu da aynı yoldan gidiyorsa iyi olur tahminim.
Amfi modelleme mimarisi sanırım Mg 30-300-400 ile aynı. Bu anlamda beğeniliyor anladığım kadarıyla soundları Nux'un. Bunları olabilecek en küçük ambalaja koymuşlar sanırım. Styrmon Iridium, geçenlerde linkini verdiğim UAD Reverb 65 filan gibi cihazlarla aynı kulvarda rekabete girmişler gibi gözüküyor.

Kore, Çin, Sri Lanka, Tayvan.... hepiniz caponsunuz lan... esprisi gibi olmuş.
Artık tad vermiyor birbirinin aynı cihazlar, ton arayışı yalan ... görsel ve ergonomik olarak en rahatını al geç :)
Küçük amfi olarak serinin en büyüğü Mighty Space var bende mesela, drums, looper ve hatta audio jamtracks kendi içinde... kendince THR segmenti amfi yapmaya çalışmış daha da fazla özellik koyarak..
Tamam fonksiyonalite süper, all-in-one-box bir cihaz, ver drum loop'u üstüne loop kaydet ve çal... bir sürü de amfi ve efekt hatta Choptones imzalı IR'lar.
Hepsi çok iyi kafa yormadan tıngırdatıyorum bazen ama THR... THR... yok kardeşim Yamaha ses işi dedin mi başka bir yerde. Alakası bile yok. Onun için misal Stymon mu bu işin iyisi bilmiyorum, uzun vadede her zaman ona dönüyor insan oyuncaklardan hevesi geçince.
Hep derim küçük amfi olarak THR (özellikle II serisi) benim açımdan rakipsiz... en yakına gelen de ilginç şekilde the grandddaddy of them diyeceğimiz Rpland Micro Cube.
O yüzden bu tip Çin işi Capon işi cihazlara biraz temkinli yaklaşmak lazım. Ama eskiye göre de daha açık görüşlüyüm.

Kore, Çin, Sri Lanka, Tayvan.... hepiniz caponsunuz lan... esprisi gibi olmuş.
Artık tad vermiyor birbirinin aynı cihazlar, ton arayışı yalan ... görsel ve ergonomik olarak en rahatını al geç :)
Küçük amfi olarak serinin en büyüğü Mighty Space var bende mesela, drums, looper ve hatta audio jamtracks kendi içinde... kendince THR segmenti amfi yapmaya çalışmış daha da fazla özellik koyarak..
Tamam fonksiyonalite süper, all-in-one-box bir cihaz, ver drum loop'u üstüne loop kaydet ve çal... bir sürü de amfi ve efekt hatta Choptones imzalı IR'lar.
Hepsi çok iyi kafa yormadan tıngırdatıyorum bazen ama THR... THR... yok kardeşim Yamaha ses işi dedin mi başka bir yerde. Alakası bile yok. Onun için misal Stymon mu bu işin iyisi bilmiyorum, uzun vadede her zaman ona dönüyor insan oyuncaklardan hevesi geçince.
Hep derim küçük amfi olarak THR (özellikle II serisi) benim açımdan rakipsiz... en yakına gelen de ilginç şekilde the grandddaddy of them diyeceğimiz Rpland Micro Cube.
O yüzden bu tip Çin işi Capon işi cihazlara biraz temkinli yaklaşmak lazım. Ama eskiye göre de daha açık görüşlüyüm.
Ben o tarz amfilerin hepsine mesafeliyim. Yamaha'nın o işte farklı bir yerde durduğu anlaşılıyor gerçekten (sen hep övdiğin için de biliyorum, youtube üzerinden dinlediğim videolarda da öyleydi) ama o tip amfiler zaten hiç bir zaman benim için cazip olmadı.
Pedalın taşınabilirliği işi çok farklı bir yere götürüyor. Styrmon'un ismi var ama, overrated bence. O da fiyatı şişmesine yol açıyor. Strymon efekt olarak üst düzey işler yaptı, ama amfi simülasyonu başka bir iş. Ben öyle aman aman beğendim diyemem tınısını.
Bu meret IR yüklüyor (ben öyle anladım), bu durumda zaten opsiyon artıyor. Ama reverb gerçekten çok iyi düşünülmüş bence. Tek bir pedalı doğrudan monitöre bağlayıp çalmak için harika seçenek olmuş. Fiyat olarak zaten agresif rekabet ediyor adamlar, o da cazip oluyor.
Ama eğer bütçe sorun değilse zaten bu cihazların hedef kitlesinde değilsindir muhtemelen:)
Şu sersem Tech 21, Fly rig ile IR teknolojisini birleştiren bir şey yapsa başka bir yere gidebilirdi iş. Yapmadılar.
Hep diyorum, hadi bir daha diyeyim: 6 veya 8 ayakla basılabilir düğme formatında bir prosesöre programlanabilir bir analog preamfi koysunlar, piyasasayı ezip geçerler. Yok, yapamadılar. Biri olsa öbürü olmuyor. Anlamadım gitti. En son Two notes bir preamfi yaptı, üstünde IR teknolojisi yok. Two notes ki, bu işi inövatörü olacak bir de güya.... Ondan sonra Caponlar Çinliler tasarımımızı çaldı... Bu kadar paragöz olmayıp biriniz de doğru düzgün bir şey tasarlasın o zaman birader... Fractal olamıyorsunuz işte, bari yaptığınız işi düzgün yapın.

Yok mu kullanmış olan? GAS'ım var (ihtiyacım da var gerçi...) ama analof setup ile de anlaşır mı diye merak içerisindeyim.

Amp academy kullanmadim ancak mg400,mg100 ve suan hali hazirda mighty lite mk2 kullanmaktayim,amfi modellemeleri ayni cikis zamanina göre islemci farklari var.Marshall tarzi brown diye gecen tonlarda basarili ancak cok da büyük beklentiye girmemek lazim.Daha önce Nux solid studio da kullandim ve bu aletlerle gelen IR dosyalari genelde idare ederden kötüye gitmekte.Analog setupa katmak bana göre asiri gereksiz,hatta pedalin kendisi gereksiz ayni fiyata mg400 alinabilir yada biraz bekleyip cok daha ucuza yeni cikacak mg-101 alirim.Fiyatina göre cok iyiler ancak paraya kiyip set kuruyorsak tonex benzeri daha kaliteli aletler yada sadece ir yükleyebilecegimiz secenekler daha mantikli bana göre.Nux pulse is görebilir veya denememis olmakla birlikte boss ir-2 güzel duruyor.
Benim sahsi fikrim anaolog setuptan en iyi hissiyati yine analog kabin simulatörü + eq pedali ile almak daha mantikli.IR ve digital teknoloji daha cok kaydi ve mixi bitmis final gitar sesi icin uygun ve tusede ve hissiyatta kayip yasattigi kanisindayim.

Amp academy kullanmadim ancak mg400,mg100 ve suan hali hazirda mighty lite mk2 kullanmaktayim,amfi modellemeleri ayni cikis zamanina göre islemci farklari var.Marshall tarzi brown diye gecen tonlarda basarili ancak cok da büyük beklentiye girmemek lazim.Daha önce Nux solid studio da kullandim ve bu aletlerle gelen IR dosyalari genelde idare ederden kötüye gitmekte.Analog setupa katmak bana göre asiri gereksiz,hatta pedalin kendisi gereksiz ayni fiyata mg400 alinabilir yada biraz bekleyip cok daha ucuza yeni cikacak mg-101 alirim.Fiyatina göre cok iyiler ancak paraya kiyip set kuruyorsak tonex benzeri daha kaliteli aletler yada sadece ir yükleyebilecegimiz secenekler daha mantikli bana göre.Nux pulse is görebilir veya denememis olmakla birlikte boss ir-2 güzel duruyor.
Benim sahsi fikrim anaolog setuptan en iyi hissiyati yine analog kabin simulatörü + eq pedali ile almak daha mantikli.IR ve digital teknoloji daha cok kaydi ve mixi bitmis final gitar sesi icin uygun ve tusede ve hissiyatta kayip yasattigi kanisindayim.
İlginç tespitler yapmışsınız. Evet, gerçekten de IR ve dijital, "mikse hazır" tınıları üretmek açısından daha faydalı gibi. Tuşede kayıp oluyor, çünkü tuşeye verilen tepki biraz garip (üstelik de bu öyle Neural DSP filan gibi yazılımlarda bile oluyor...)
Ancak Nux Amp Academy prosesörlere kıyasla bir miktar daha ucuz, (şu anda indirim var; 6400 TL) daha da önemlisi balanslı XLR çıkış artı amfiye çıkış gibi bir opsiyonu sunması oldukça cazip. Masaüstü kullanımda diğer prosesörlerinin fazladan özellikleri çok anlamlı veya gerekli de değil. BOSS IR-200 çok daha gülünç fiyatlandırılmış bu anlamda, o fiyat bandında GX-100 var?
Yakında çıkacak olan Tonex One belki daha bir seçenek olabilir, ama açıkçası Tonex profillerine de bayılmadım pek (bugün Tonex yazılımını indirip denedim biraz). Bu anlamda bir Fractal (komponent modelleme) halen profillemeden daha üstün gibi geliyor. Fractal fiyatları düşünülürse de bir Friedman IR-X sadece kayıt seçeneği olarak cazip gibi, ama o da ucuz değil.
Bence Amp Academy oldukça arada kalmış bir boşluğu uygun fiyata dolduruyor. Tek ofsaytı amfinin kapatılamaması gibi duruyor. İkincil elde daha da uygun fiyatlı bulunabilir , ama şu ara yok.
Bu noktada benim aklımdaki tek soru işareti, sadece IR yükleyici alırsam acaba Amp Academy almadığıma pişman olur muyum? Bu iş için sanki Amp Academy daha iyi bir pedal platformu gibi duruyor.

Bildigim kadari ile bütün bloklar yazilimda kapatilabiliyor.Ben alirken mg400 ile hemen hemen ayni fiyataydi bu yüzden mg400 almistim.Suanki fiyati oldukca iyi duruyor o bantlarda cok bir secenek yok zaten.Butce artabiliyor ise ve yurtdisi imkaniniz varsa two notes revolut veya opus inceleyebilirsiniz.Benim radarimda suan dsm & humboldt var 2 kanalli olan büyük modeli bütün sorunlarima cözüm olabilecek potansiyelde.

Bildigim kadari ile bütün bloklar yazilimda kapatilabiliyor.Ben alirken mg400 ile hemen hemen ayni fiyataydi bu yüzden mg400 almistim.Suanki fiyati oldukca iyi duruyor o bantlarda cok bir secenek yok zaten.Butce artabiliyor ise ve yurtdisi imkaniniz varsa two notes revolut veya opus inceleyebilirsiniz.Benim radarimda suan dsm & humboldt var 2 kanalli olan büyük modeli bütün sorunlarima cözüm olabilecek potansiyelde.
Bugün sipariş verdim, kılavuz çok yetersiz ama kullandıktan sonra buraya yazarım. Humboldt simülatörün Ali express üzerinde klonunu da görmüştüm. Analog olduğu için araştırmadım. Two notes revolt yerine (fiyatları kıyaslamadım) Friedman daha cazip geliyor, çünkü analog artı dijital bence bu devirde daha fazla uğraşılması gereken bir şey. 90'larda çok modaydı ama dijital amfi modelleme-POD ile birlikte öldü o trend ne yazık ki. POD öncesinde dijital preamfi kabus gibi bir şeydi:)

Cihaz bugün elime ulaştı.
İçinden USB kablosu veya adaptör ÇIKMIYOR:(
Ah be Nux...
Neyse ki elimde vardı ikisi de...
Firmware güncellemesi sonrasında cihaz editör yazılımını gördü. USB üzerinden bağladım. Bu aslında şart değil, ama ben editörü de kullanmak istedim.
Sound itibariyle Friedman ve Diezel tınıları gerçekten çok dengeli geldi. VST'lerdeki çiğ ve tuhaf tepkiler özellikle bu ikisinde yok. O anlamda ihtiyacımı karşıladı. Bence bu devirde bu fiyat bandında bundan iyisini beklemek gerçekçi olmaz. Zaten cihazı Styrmon Iridium ile kıyaslayıp Amp Academy tercih edenler olmuş.
Bütün amfiler kullanışlı GELMEDİ bana. Bu tip cihazlarda kullanışlı 2-3 model bulmak fazlasıyla yetiyor zaten. Modellemede amfiyi iyisi-kötüsüyle alıp kullanmak, ne yazık ki aslında çok da kullanışlı olmayan "pörtlek" bas yanıtları (flubby) veya aşırı parlak (fizzy) tınılar üretebiliyor. Özellikle beğendiğim Friedman ve Diezel, önünde bir boost olduğu zaman daha derli-toplu geliyor. Derli-toplu derken, referans monitöründen çatır çatır ton geliyor, yani rahatlıkla kayıt yapılır bu meretle.
Ek olarak, phrase looper (ama switchle nasıl kontrol edilir bilmiyorum şimdilik) bence kullanışlı (davullar değil ama olsun...)
Zayıf noktası ise temiz-hafif crunch tonlar. Kullanılabilir, ama şimdilik çok da etkileyici değilller. Bunlar için zaten uğraşmadım, ayrıca henüz kendi analog pedallarım ile de pedal dostu olup olmadığını test etmedim cihazın. Ama bence evde bilgisayardan çalayım-kayıt yapayım diyen ve hesaplı çözüm arayan herkes bundan memnun kalır.
Önemli not: Amfi bloğu ve IR bloğu KAPANMIYOR cihazda. Yani tek başına IR yükleyici olarak kullanmaya müsait değil. Temiz tondaki amfilerden biri pedallarımla anlaşırsa şayet, ben bunu zaten dert etmeyeceğim. Ama bu konuda verim alamazsam belki bir IR yükleyici de alabilirim.

Öncelikle hayirli olsun.Friedman gercekten güzeldir,pedalsiz sadece reverb ve soloda delay ile harika tonlar veriyor.Sunu da belirteyim ben forward audio modern rock ve grunge paketindeki IR dosyalarini kullaniyorum hem bedava hemde kullanislilar ton degerlendimelerim de bunun üzerine.Genel olarak Modern rock paketindeki Addictive SPARK cogu amfide güzel sonuc veriyor.Eger belirtmediysem amfi modelini bu IR ile kullaniyorum demektir.
clean icin :
Delux reverb
cok clean kullanmam tek ton yetiyor önünde kompresör ile kullaniyorum.
crunch icin :
Bass Mate
Cali Crunch
Bu ikisinin volume potuna ve tuseye tepkisi cok güzel,önüne AC boost veya RC boost bas %20 treble full gain ceyrek seklinde.Özellikle Cali modeli harika pedal platformu olur.Mid 70 bass 30 gain full digerleri %50.
Drive icin :
Plexi 100 + blues drive
1987 x50 + ts drive - Yerine göre ekstra olarak ScorpYouLikeHurricane yada SweetChildOfGun farkli tatlar verebiliyor.
Friedman + IamFredman yada vintage30Fredman SPARK ikiside güzel.
SLO100 + GreenBasketCase önüne de rat
Dual rect + DS1 tone 55 drive 5 volume %50 bu sekilde Addictive SPARK ile güzel ve fat bir ton veriyor.Bazen de drive kapatip sadece amfiyi NickelOnTheFloor SPARK ile kullaniyorum.Drive %80 den sonra tonu bozmaya basliyor.
Yukaridaki kalin yazililar favorilerim,denemek isterseniz kullandigim ayarlari da kaba taslak paylastim.Hangi modeller sizin pedalinizda mevcut tam bilemiyorum.
Nux Marshall modelleri konusunda oldukca basarili,Brit800 modeli biraz boguk ve plexi 45 modeli fazla parlak dogru IR yoksa kötü gelebilir ama genelde bütün Marshall ve brown tonlarinda Nux severim.Büyük oldugu icin mg400 ü geri göndermek zorunda kalmistim.
Suan MG-101 uygun fiyata cikarsa onu düsünüyorum.USB C,stereo looper,OTG ile direk telefondan video + ses kaydi imkani yetmedi kulaklik cikisi trrs jack mikrofonlu kulakliga imkan veriyor,ihtiyacim olacak bütün amfi ve efektler de mevcut.
Analog bir yana herkezin bunlara benzer isvicre cakisi tarti alete sahip olmasi gerektigini düsünüyorum.Özellikle hotone ampero ile nux arasinda baya kafa patlatmistim ama Nux daha cazip geldi.Tek sevemedigim yani efektleri pek kullanisli degil.Basit tonlar icin yeterli ama deneysel fantastik tonlar alayim diyenler icin yetersiz.Bu bakimdan amp academy ve mg-30 en ideali fx looptan istediginizi kullanabilirsiniz.

Geri