Elektro gitar telleri paslandı

Merhaba arkadaşlar gitarimi 25 mayista falan dore musicten aldim daha 1 ay olmadi telleri böyle oldu pas mıdır bu saticiyla iletisime gectim bir de size sorayim dedim değişmek mi gerekir telleri
20230619_175758.webp

Alırken ya da eve geldiğinde yeni tel takmadıysan muhtemelen teşhirde veya depoda aylardır bekliyordu o gitar. Hiç kullanmasan hatta kutusunda, kılıfında bile saklasan tel zamanla oksitlenir. Kılıfta çok daha az tabi ama.. tahminim gitarı sıfır aldın ama teller taaa fabrikada aylar önce (belki yıl) takılmış. Her halikarda eve gelince ve hatta daha mağazada ilk yapman gereken şey yeni tel takıp mümkünse ayarını da orada yaptırtmak. Zaten ilk seferden sonra öğrenir evde kendin de kolayca yaparsın tel değişim zamanı gelince.

Alırken ya da eve geldiğinde yeni tel takmadıysan muhtemelen teşhirde veya depoda aylardır bekliyordu o gitar. Hiç kullanmasan hatta kutusunda, kılıfında bile saklasan tel zamanla oksitlenir. Kılıfta çok daha az tabi ama.. tahminim gitarı sıfır aldın ama teller taaa fabrikada aylar önce (belki yıl) takılmış. Her halikarda eve gelince ve hatta daha mağazada ilk yapman gereken şey yeni tel takıp mümkünse ayarını da orada yaptırtmak. Zaten ilk seferden sonra öğrenir evde kendin de kolayca yaparsın tel değişim zamanı gelince.
Evet ilk gelince ki tellerini kullandim ilk geldiğinde uzerinde jelatinler falab vardı tellerin ama 1 ayda böyle olması normal mi... Gitari caldiktan sonra tasima cantasina koyuyorum oyle saklıyorum bunun bir zarari olur mu normal açık mi birakayim evin icinde bi de bu tellerin daha gec paslanmasi için ne yapmak lazim malum öğrenciyim ayda 1 tel değişimi olursa...

Tellerin üzerinde jelatin olmaz. Manyetiklerde olsa olur ilk aldığında. Telin kendi kaplamasını filan sökmedin umarım/sanırım.
Direkt güneş ışığı, kalorifer sıcağı veya aşırı nemli bir ortama maruz bırakmıyorsan (banyo) günlük hayatta ortada bir gitar sehpasında durmasında bir sorun yok. Kılıfa koymak da olur ama her gün aç sok çıkar üşenir insan.
Çalmadan önce ellerini yıka ve otur, çok terliyorsan arada da tekrarla. Bitince telleri yün bırakmayan kumaş bir bezle sil.
Parana kıyacaksan Elixir tel kullan. Aylarca paslanmaz ama onun da tonu şöyle böyle diye sevmeyeni var - olabilir, ben başka tel kullanmıyorum 10 yıldır filan. Çok tel markası var, forumda da bir sürü "tel" konulu başlık var biraz karıştır, sağ üstten Arama yap.

Evet ilk gelince ki tellerini kullandim ilk geldiğinde uzerinde jelatinler falab vardı tellerin ama 1 ayda böyle olması normal mi... Gitari caldiktan sonra tasima cantasina koyuyorum oyle saklıyorum bunun bir zarari olur mu normal açık mi birakayim evin icinde bi de bu tellerin daha gec paslanmasi için ne yapmak lazim malum öğrenciyim ayda 1 tel değişimi olursa...
Buna etki eden farklı sebepler olabilir. Ben gitar çalmadan önce ellerimi yıkayıp kuruluyorum, arada çalarken bile telleri siliyorum. Bu şekilde kullanım ömrünü uzatabilirsiniz.

Kılıf konusunda benim başıma gelenler de benzer şekilde paslanma oldu. Bunun sebebi gitar tam kurumadan kapalı bir ortama koymak olabilir, bu oksitlenmeyi artırıyor olabilir. Tamamen açık bırakmak da iyi gelmiyor, toz bir yerden sonra zarar veriyor.

Ben bir gitarı kapalı camekan olan bir eski vitrin bölmesine koydum, en temizi öyle oluyor. Kuruladıktan sonra böyle yapıyorum. Kalanların da gitar standının üzerine tül örtme şeklinde muhafaza ediyorum :) bu şekilde hem nemli kalmamış oluyor hem de tozdan biraz olsun korunmuş oluyor ama bu benim uydurduğum bir çözüm tam koruduğunu söyleyemem.

Eğer gitarı nemli şekilde kapalı bir ortama koyarsanız çok kısa sürede oksitlenebilir, bu kesin. Bir ay içinde olması gayet normal yani. Sıfır teller bile olsa çok dayanacağını sanmıyorum. Eğer kullanım hatası yoksa teller zaten eski olabilir.

Teşhir gitarların üzerinde genelde kaplamasız Daddario takar firmalar. Haliyle paslanması normal bama göre. Onlar çabuk eskir. Telleri Elixir ikr değiştirmeni tavsiye ederim.

Tavsiyeleriniz için teşekkürler klavyesi vb için ne gibi bakımlar yapılabilir var mı tavsiyeniz bir de sehrimde dore muzik yok müzik marketler degisir mi tel acaba

Bu şekil biraz daha kullanmam bir sıkıntı arz eder mi acaba ya üniversiteye gideceğim zaman temizlik bakım yapıp değişirim tellerini
160212 eklentisini görüntüle

Gül ağacı ise klavyeyi Dunlop Limon Yağı alarak bakımını yapabilirsin. Bende sıfır fazla bir tane var, satıyorum.

Bunun olması gayet normal.

Bir luthireden yardım al. Götür iyice baksın belki başkaca temizlenmesi gereken durumlarıda vardır. Potanslar swicth v.s. her şeyine bir baktır. Güzelce temizlettir bakımını yaptır. Sonra bütçene uygun tel taktır. Tavsiyem Elixir Optiweb. Uzun ömürlüdür. (Nasıl kullandığına ve temizlik anlayışına göre bu süre değişir ama) Sonra bir de GSH Fast Fret temizleyici al. Her çalım sonrası uygularsan Tellerin ömrünü uzatırsın. Telleri kayganlaştırdığı için de çalıma kolaylık sağlar. Ayrıca fretlerede temas edeceği için iyi kötü fretlerde temizlenmiş olur.

Geri