Akustik gitar 2. El piyasasının berbat olması

Hâlâ çözemediğim bir mevzudur bu fiyatlandırma işi. Bu forumda çoğu kez %55 fiyatına yazılan fender elektrolara "vaoww !! Gerçekten kelepir." tepkisi verilirken %50 fiyatına yazılan akustik gitarlara "Bu gitar kelepir değil." tepkisine denk geldim.

Şu an bir elektro akustik gitar satmaya çalışıyorum ve muadilleri 23-24 k bandında iken 8 k fiyatı bile çok görenler var.

Akustik gitarlar mı önemsiz görünüyor onu da anlamadım ama bugün 50k$'a bile akustik gitar bulabilirsiniz basit ve önemsiz bir alet de değil açıkçası.

Hâlâ çözemediğim bir mevzudur bu fiyatlandırma işi. Bu forumda çoğu kez %55 fiyatına yazılan fender elektrolara "vaoww !! Gerçekten kelepir." tepkisi verilirken %50 fiyatına yazılan akustik gitarlara "Bu gitar kelepir değil." tepkisine denk geldim.

Şu an bir elektro akustik gitar satmaya çalışıyorum ve muadilleri 23-24 k bandında iken 8 k fiyatı bile çok görenler var.

Akustik gitarlar mı önemsiz görünüyor onu da anlamadım ama bugün 50k$'a bile akustik gitar bulabilirsiniz basit ve önemsiz bir alet de değil açıkçası.
Akustik piyasası Türkiye'de henüz gelişmedi herhangi bi müzik mağzasından 2.ele göre çok daha Uygun'a gitar alınabilir 3 gün önce letgo'da 7000 tl olan ad880 model Cort akustik gitarı sıfırını 4500 tl ye aldık

çoğu kez %55 fiyatına yazılan fender elektrolara "vaoww !! Gerçekten kelepir." tepkisi verilirken %50 fiyatına yazılan akustik gitarlara "Bu gitar kelepir değil."
Fender elektro... mortismanı düşük olur değerini daha yavaş kaybeder.. akustik gitar ise fiziksel bir enstrümandır, amortismanı direkt çalındığı kadardır... talep de daha az olunca 5% için bu kadar farklı değerlenmesi normal

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Fender elektro... mortismanı düşük olur değerini daha yavaş kaybeder.. akustik gitar ise fiziksel bir enstrümandır, amortismanı direkt çalındığı kadardır... talep de daha az olunca 5% için bu kadar farklı değerlenmesi normal
Zaten ben elektro gitarlarla akustik gitarların değer kaybetme sürecinin farkını anlamıyorum.? İkisinde de fretler var aşınıyor. Oraya buraya vurmadıktan sonra da kasasında sapında vb sorun oluşmaz. Peki bu 2 gitar değerini neden birbirinden farklı oranda kaybediyor ? %5 olayı da sadece daha az olmasına rağmen demek istemek için verdim. İkisi de %55 olsaydı elektro kelepir , akustik pahalı olabilirdi yani.

Zaten ben elektro gitarlarla akustik gitarların değer kaybetme sürecinin farkını anlamıyorum.? İkisinde de fretler var aşınıyor. Oraya buraya vurmadıktan sonra da kasasında sapında vb sorun oluşmaz. Peki bu 2 gitar değerini neden birbirinden farklı oranda kaybediyor ? %5 olayı da sadece daha az olmasına rağmen demek istemek için verdim. İkisi de %55 olsaydı elektro kelepir , akustik pahalı olabilirdi yani.
Arabalarda da böyle. Mitoloji gibi bir şey bu. Hatta değeri ne sorusunun muhattabı direkt olarak merkez bankası, sonuçta biz elimizdeki kredinin (para'nın) kiracılarıyız sahibi değiliz. Ulus devlet tecrübesinde malın değerini ölçerken başvurduğumuz metot FIAT para sistemi. Burada da bizim standart vatandaş olarak para yaratılışına dair bir söz hakkımız yok, dolayısıyla değer hakkındaki dinamikler kullanıcıdan bağımsız.

Elektro gitar bütün bir gövdeden oluştuğu için sağa sola çarpmasında çok büyük sorun teşkil etmediğini ve alış satışın kargolama sürecinde daha az zarar göreceğini düşünüyorum. Ek olarak ahlaksız insanların kusurlu akustik gitarı tabiri caizse alıcıya kakalama çalıştığına bir kaç kez tanık olduğum için ön yargılı yaklaşıyorum ve bu sebeple de normal karşılıyorum.

Geri