cubase'de drum vst'sini midi klavye ile çal(ama)mak

merhaba. uzun süredir cubase istiyordum. sonunda indirdim, öğrenme sürecindeyim. Yani hem öğrenmek hemde kayıt almak.
Elimde Medeli Dante TR-J var, midi özellikli. Vst olarak (yada plugin tam olarak bilmiyorum) SSD SAMPLER 5.5 free indirdim.
Ancak nasıl bağlayıp çalacağımı bulamadım. ilk usb ile ile bağladım bilgisayara, gördü ama ses vermedi, yani ssd 5.5 enstrumanı tanımıyor.
Birde bunları araştırır iken ses kartı muhabbetini gördüm, onuda pek anlayamadım, çünkü eskide kalan bir yöntem gibi gözüküyor. (herhalde)
Ses kartım M-Track audio Duo.
Bilen birisi yardım edebilirmi acaba?

Son düzenleme:
Ses kartı muhabbeti derken? Bunların hepsi ses kartı üzerinden çalışıyor. Cubase ses kartını ve asio driver seçeneğinin doğru ayarlanmış olması gerekiyor. İlk ayar bu olmalı. Burası doğru ise vsti olarak kurduğunuz davul programının program tarafından görülüyor olması lazım bu da ilgili bölümlerde vsti listesinde çıkar ya da bir midi kanal oluşturup vsti eklemek istediğiniz zaman listede göremiyorsanız kurulumda hata vardır.

Eğer buraya kadar her şey doğru ise yani ses kartı ayarları tam ve bir vsti için oluşturduğunuz midi kanalının output seçeneğinde davul programı varsa geriye sadece input olarak midi controller'ı seçmeniz gerekiyor, eğer listede yoksa yine temel kurulumda hata vardır. Tüm bunlar hazır olduktan sonra midi kanal seçiliyken midi controller ile davul programından ses alabilirsiniz.

Anlatımınızdan temel ayarlarda sorun olduğu izlenimi edindim ama tam olarak sorunu da anladığımı söyleyemem. Temel birkaç adımı atlamışsınız gibi görünüyor.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
merhaba yanıtınız için teşekkür ederim, şöyle ki vst'yi kurmakta ve ses kartını bağlamakta hiçbir sorunum yok. vst dediğiniz gibi ekranda vst listesinde gözüküyor. ses kartıda aynı şekilde seçili durumda. sanırım tek sorunum midi klavyeyi bağlayamamak. ilk jack kablosu üzerinden ses kartına bağlamaya çalştım olmadı (zaten saçmaydı) sonra usb ile direk bilgisayara girdim. Bu sefer midi klavyeyi tanıdımı tanımadımı bilmiyorum ama klavye tuşlarına bastığımda sinyal veriyordu. ama drum programında tanımıyordu,
enstrumanın bulunamadı diyordu (hala daha diyor) bunun üzerine bir synth vsti si indirdim, kurdum, cubase vsti listesine ekledim. yine klavye ile tuşlara bastığımda sinyal verdi ama ses vermedi. Sanırsam sorunum klavyeyi doğru bağlayamamak.
Yani öyle düşünüyorum, Eğer doğru yada yanlışsa beni aydınlatın lütfen.
Yanıtınız için tekrar teşekkür ederim.
İyi günler..

Evet usb ile midi klavyeyi bilgisayara takmanız gerekiyor. Takınca zaten genelde otomatik olarak aygıtı tanıyor. Cubase menülerinde midi sinyalinin geldiğini görüyorsanız, midi klavyeyi doğru bağlamış ve tanıtmışsınız demektir.

Geriye sadece oluşturduğunuz midi kanalındaki midi girişlerinin doğru seçilmesi kalıyor. Normalde bu seçenek tüm midi girişlerini kabul edecek şekildedir ve bağladığınız gibi çalışır. Yani ek bir ayar gerekmez ama yine de midi girişlerinde midi klavyenin olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.

Midi girişini, midi kanalında doğru yaptıktan sonra hala ses gelmiyorsa. Yani sinyal gelip ses gelmiyorsa bu durumda davul programı ile ilgili bir sorun olabilir. Bir davul midisi açıp ses alabildiniz mi ya da davul programının üzerindeki menülere tıklayınca ses geliyor mu?

Davul vsti ya da başka vsti ayrı ayrı midi klavyeyi tanıyor diye bir şey yok. Eğer cubase midi klavyeyi tanıdıysa bu programlar sinyali görüyor olmalı. Midi portlarla ya da diğer ayarlarla ilgili bir sorun varsa aratınca ilk şu video çıktı, ayarlarınızı buradan kontrol edebilirsiniz:

Bu da aynı ayarlar kısa İngilizce versiyon:

Kanal üzerinden monitör tuşunu açtınız mı?

Cubase'de ona gerek kalmıyor. Kanalın seçili olması vsti'lerin kullanılması için yeterli oluyor. Aynı zamanda monitor tuşu ya da kırmızı kayıt butonu tıklayınca kanal seçili olmasa da ses veriyor ama dediğim gibi monitor tuşuna tıklanmasa dahi ses gelmesi gerek. Midi kanalını ayarlarken kanalın seçili olmaması da çok düşük bir ihtimal olurdu yani...

Cubase'de ona gerek kalmıyor. Kanalın seçili olması vsti'lerin kullanılması için yeterli oluyor. Aynı zamanda monitor tuşu ya da kırmızı kayıt butonu tıklayınca kanal seçili olmasa da ses veriyor ama dediğim gibi monitor tuşuna tıklanmasa dahi ses gelmesi gerek. Midi kanalını ayarlarken kanalın seçili olmaması da çok düşük bir ihtimal olurdu yani...
Teşekkür ederim, Reaper'den kalan alışkanlık olarak sormuştum ama durum farklıymış.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Yanıtlarınız için teşekkür ederim. Benim sorunum herhalde kullandığım klavyenin tam bir midi olmaması, Yani midi özellikli org (Medeli Dante TR-J). Yukarıda attığınız videolardaki gibi bir tanıma mevzuusu yok. Ben orgu bilgisayara bağladığımda onu bir midi yada klavye olarak tanımıyor. Cubase de öyle. O yüzden bir midi klavye alacağım herhalde. Drum vsti'side herhalde beleş olduğu için garip sorunlar çıkarıyor. Zaten beleş olduğu için bir çok özelliği yok. Bu konuları araştırırken cubase'nin içinden hali hazırda vsti geldiğini duydum herhalde, Kendinden efektler, drum sesleri vs. Bunun gerçekliği nedir? Bunun için kurulumdamı hata yaptım? Çünkü kurulum dosyaları dağınık durumda. Birde MİDİ klavye konusunda aydınlatırmısınız? Nasıl bir ürün almalıyım vs.
Yanıtlarınız için tekrar teşekkürler..

Sorunlar pazardan aldım bir tane eve geldim bin tane modunda olmuş :) "Medeli Dante TR-J" diye aratınca gelen ürünün teknik özelliklerinde "midi out" gibi bir ibare gördüm ama bu tam olarak midi klavye fonksiyonları mı yoksa diğer tuşlar ve kontroller için mi bilemiyorum. Usb ile bağlayıp tanıttığınız zaman zaten midi sinyallerinin aktarılması gerekiyor, usb ile ayrıca klavye içindeki sesleri kullanmak için başka ayar yaparsınız yani öyle bir şey varsa eğer, normal şartlarda içinde kendi sesleri olan klavyeler (sanırım org deniyor emin değilim) usb olarak bağlayınca midi klavye yerine de kullanılabiliyor. Yani bunu tekrar bir kontrol etmenizi öneririm.

Midi klavye alacaksanız tuş hassasiyeti konusunda ihtiyaçlarınıza göre seçmeniz gerek, ben şu marka model diyecek kadar araştırmadım ama bugün yeni bir midi klavye alıyor olsam expressive kontrolleri olan bir tane almaya çalışırdım. Bu normal tuş hassasiyeti ve yapısının ötesinde çok daha fazla imkan sağlıyor. Sadece davul yazmak için alıyorsanız tuş hassasiyeti (velocity) düzgün çalışan (tabii tabii ki az tuşlu) herhangi bir modeli alabilirsiniz, bahsettiğim olay çok daha farklı, ihtiyaca göre yani, onu anlatmak için söyledim.

Bir de cubase'de midi sinyali göstergesinin hareket ettiğini söylemiştiniz, Ses göstergeleri ile marker menüsü arasındaki minik bölümdeki göstergeden bahsediyoruz değil mi? Orada tuşlara basınca yeşil bir çizgi olarak gösterge oynuyorsa midi sinyallerini alıyor demektir. Yani kafam bir hayli karıştı, yanlış yönlendirmek de istemem açıkçası...

Selamlar, klavyem bir org, üstünde ''general Midi'' ibarsi geçiyor zaten internettede midi olduğu geçiyor. Arkasında, güç kablosu, Usb, Sustain, Mic, Aux in, Aux out ve phone girişleri var, en altta belirttiğiniz gibi demekki midi sinyalini alıyor.
Bİlemiyorum videolarda midi klavyeyi bağladığında bilgisayarda cubase'de onun bir midi klavye olduğunu algılıyor, Markası bile çıkıyor ortaya, İn yaptığımız zaman.
Yada kurulumdadamı bir hata yaptığım, kendinden gelende yapmadığım, bilemiyorum, kendinden gelen vsti leri sound sesleri varmış.
Gerçekten çok cahil indirdik kurduk açıkçası.
Yada klavyeyi bağladığımda ne ayarlar yapmam gerekiyor?

Yanıtınız için teşekkürler..

merhaba cubase hiç kullanmadım ama çoğu daw ' da durum aynı olacağını düşünüyorum : preference/presence/settings vs artık her ne varsa genel ayarlardan midi klavyeyi ayarladınız mı ? Kayıt almak için Input-midi ve Outputları -artık her neyden ses çıkışı ayarlıyorsanız doğru ayarladınız mı ? Bir de belki sürücü gerektiriyordur; eğer yüklü değilse onu kurmayı deneyebilirsiniz.

Selamlar, klavyem bir org, üstünde ''general Midi'' ibarsi geçiyor zaten internettede midi olduğu geçiyor. Arkasında, güç kablosu, Usb, Sustain, Mic, Aux in, Aux out ve phone girişleri var, en altta belirttiğiniz gibi demekki midi sinyalini alıyor.
Bİlemiyorum videolarda midi klavyeyi bağladığında bilgisayarda cubase'de onun bir midi klavye olduğunu algılıyor, Markası bile çıkıyor ortaya, İn yaptığımız zaman.
Yada kurulumdadamı bir hata yaptığım, kendinden gelende yapmadığım, bilemiyorum, kendinden gelen vsti leri sound sesleri varmış.
Gerçekten çok cahil indirdik kurduk açıkçası.
Yada klavyeyi bağladığımda ne ayarlar yapmam gerekiyor?

Yanıtınız için teşekkürler..

Rica ederim ama sanırım başa döndük bu noktada. Eğer klavyenizden midi sinyallerini programa alıyorsanız ki öyle görünüyor. Bu durumda açtığınız midi kanalında midi in seçeneği doğru ise, midi kanalının out seçeneğinde kullandığınız vsti seçili ise midi klavye ile vsti kullanabilirsiniz. Ayrıca bir ayar gerekmiyor. Dediğim gibi cubase içinde vsti'lerden midi klavye harici fare ile de tıklayarak ses alabilirsiniz. Deneme amacıyla bir midi kanalı oluşturup önce kendi kendine ses veriyor mu onu bir kontrol edin, belki başka bir aşamada sorun var. Eğer programlardan ses alabiliyorsanız, bu durumda midi sinyalinin açtığınız kanaldaki bağlantılarına bakmak gerekir. Mesela davul vsti'leri her tuştan ses gelmez, alternatif bir vsti kurmuştunuz, onun sanal klavyesi varsa ses gelmese dahi program üzerindeki klavyede basıldığını gösterir. Yani mididen sinyal alıp programa kadar geliyor olabilir ama vsti'den ses alamıyor olabilirsiniz, sorunları adım adım halletmek için önce cubase içinden vsti uygulamalarından ses aldığınızı teyit etmeniz gerek, ardından midi klavye ile ilgili diğer ayrıntılı ayarlara bakmanız lazım. Yukarda bahsettiğim midi port ayarlarını ben ayrıca seçmemiştim, tak çalıştır mantığı ile takınca otomatik hepsini program zaten görmüştü, yani her marka modelde bu olacak değil ama sorun başka bir aşamada olabilir gibi gelmeye başladı bana. Aynı sonucu etkileyecek farklı durumları elemeniz gerekiyor.

Hani çok zorlarsam belki klavye üzerindeki oktav butonu ya da ayarları belki sinyalin vsti'deki sesleri tetiklemesini bile engellemiyor olabilir derim. Önce vsti'lerden bir ses alın sonra da midi sinyalini takip edin, çok karışık bir şey değil aslında...

merhabalar. Yanıtlarınız için teşekkür ederim, sanırım başardım (orgun kendi sesleri) ancak bu seferde ses geç geliyor. Usb aracılığıyla direk pc ye girdim ama..
Öğrenilecek çok şey var

Çözümünüzü de yazsaydınız belki aratıp bu konuya gelenler faydalanırdı. Yalnız org'un kendi sesleri usb ile aktarılıyorsa orada daha farklı ayarlar var demektir (mesela org'u bir ses kartı gibi görüyor olabilir). Gecikmenin sebebi de kullandığınız asio ayarlarıyla ilgili olabilir.

Temel ayarlardaki mantık aslında basit ama biraz detaylandırınca gerçekten çok detay var. Bir sorun çıktığında bunu tespit etmek de ayrı bir olay. Kurcalayıp araştırdıkça halledersiniz ama...

Merhabalar. Uzun süre bakmadım kusur bakmayın. Ben bu konuşmalardan sonra orgu sattım, yerine m-audio oxygen pro mini aldım. cubase ile çalıştığında gayet iyi çalıştı, üstüne vst lerde indirdim. Ama 2. günü seslerde hafif bozulum olmaya başladı, ve yavaş yavaş arttı. böyle parazit, crash gibi bir ses. Her yolu denedim usb değiştirdim. gittim elektrikli usb çoklayıcı ile taktım olmadı. Sonra cakewalk yükledim onunla denedim onunlada olmadı aynı sesler çıktı. Sorun nerede bilemiyorum. ilk günü çalışan şey şimdi niye böyle olur? Normal seslerde hiç bir sıkıntı yok, youtube olsun spotfy olsun. cubase yada herhangi bir daw olunca seler bozuluyor. Vsti leri herhangi bir daw üzerinden açmasamda ses normal. Ama herhalde zannımca bu vsti yüklemelerinden sonra oldu gibi geliyor. Onları indirdikten sonra depolama azaldı c de .Gerçi sonra gittim d ye kurdum hepsini ama c hala dolu nedense. Çözemedim yardımcı olursanız sevinirim...

Önceki sorun klavyeden miymiş yani? Belki o da kurulumdan ve bilgisayardan olabilir gibi geldi bana şu an. Son anlattığınız olay tipik bir sistem yetersizliği sorununa benziyor. Yeterli alan yoksa, bilgisayar yeterince hızlı çalışamıyorsa bu sesleri sağlıklı şekilde çalıştıramazsınız. Sesler çalarken birden yavaşlama ya da çatırdama gibi tepkiler alıyorsanız durum budur. Anında cızırtılı kesilmeler gibi de olabilir, Sistem kaynak kullanımından da bunu görebilirsiniz. Ram durumu nasıl? Onla da ilgisi var. Ram düşükse sanal ram dosyasını kullanıyor, sanal ram dosyası da dolu hdd'den çağrılırken probleme yol açıyor, yani ram mesela 16gb ise sanal ram ayarını kapatıp çalıştırmayı deneyebilirsiniz, bu tarz sorunları biraz olsun engelleyebilir ama ram dolduğu gibi her şey kitlenir.

Aklıma gelen ihtimaller bunlar...

Ha bu arada örnekleme değerlerini düşürmek kaliteden biraz ödün vermek bu tarz sorunları azaltıyor, tam ayarlara bakmanız lazım bunun için ama zor değil. Yine asio ayarları ile ilgili bu.

Merhabalar yanıtınız için teşekkürler. Sanal ram kullanmıyorum ram 12gb. Üsttede belirttiğim gibi haliionu vs harici çalıştırdığımda sorun yok. Ne cızırtı nede ses gitmesi. Cubase i yada farklı bir daw ı çalıştırınca bu sorun oluşuyor. Ama evet yazdığınız gibi sorunlar birebir aynı. Biraz daha inceleyeceğim.

Bir faydası oluyorsa ne mutlu, rica ederim. Normal şartlarda 12gb ram yeter ama bu arkada çalışan programlarla ve sisteminizin durumuyla da ilgili, ram kullanımını ve diğer parametreleri de kontrol ederek seslerin takıldığı zaman olan şeylere bir bakın, en büyük olasılık bu. Harici çalıştırmada daha düşük sistem kaynağı gerekiyordur. Ayrıca farklı asio ya da eğer varsa daw içinde ses kaliteleri farklı olabilir. Kalite çok yüksekse de bu takılmalara sebep olabilir. Yani en olası ihtimaller bunlar ama tabii bu işlerde en ufak şey bile büyük soruna yol açabildiği için sorunları dikkatlice gözlemleyip çözümü onun üzerinizden aramanız iyi olur.

Geri