tel kalınlığını düşürünce oluşan ince mi telinde fret buzz

Merhaba, yeni bir gitar aldım ve üstünde 10-46 tel vardı hiç bir sorunu yoktu. Ben de eski gitarımda kalın teller kullandığım için bunda da 11-49 tel takmaya karar verdim ve taktım yine bir sorun yok. Ardından sesi ve hissiyatı beğenmeyip 10-46 ya geri döndüm ve sadece ince mi telinde oluşan bir fret buzz olmaya başladı sap ayarı yaptım, tel yüksekliğini yükselttim ne yaparsam yapayım düzelmedi sorun eşikte olabilir mi diye düşündüm fakat eşik yüksekliği boş tellerde etki ediyormus orta perdelerde veya son perdelerde bir etkisi yokmus. Bunun sebebi ne olabilir ve nasıl düzeltebilirim bilen biri yardımcı olursa sevinirim.

Sorun nerden kaynaklanıyor ? Çarpma nerden oluyorsa ona göre bir şey söylenebilinir. Köprü yüksekliği de etki edebilir. Saddlelardan diğer tellerle olan durumunu bir kontrol edin.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Sorun nerden kaynaklanıyor ? Çarpma nerden oluyorsa ona göre bir şey söylenebilinir. Köprü yüksekliği de etki edebilir. Saddlelardan diğer tellerle olan durumunu bir kontrol edin.
şöyle ki aldıgımda gitarı 1.5 mm idi mi teli ve hiç bir cızlama sorunu yoktu sap biraz iç bükeydi. kalın tel takıp tekrar normale döndüm ve ilk aldıgım haline getirdim gitarı cızlama sorunu olmaya başladı garip yanı saddleları 3mm ye kadar yükselttim ve yine buzz oluyor ardından sapı gevşetttim baya iç bükey bir hale getirdim biraz azaldı fakat bu sefer ilk 3 fret cok cızlıyordu ve rahat değildi klavye.. sorun eşikte olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum. Fretlerde bi dengesizlik olabilir mi diye baktım fretlerde de bir sorun yok. zaten sıfır gitar ve aldıgımda bir sıkıntısı yoktu ne olduysa tel kalınlıgını yükseltip sonra tekrar azaltınca oldu ve ilk başta tel kalınlıgını düşürünce saddlarda gevşeme vardı o çok büyük bir buzz yapıyordu. internetten mum yöntemini buldum yaptım ve sorun düzeldi. ama şmdi de fret buzz ile uğraşıyorum.

şöyle ki aldıgımda gitarı 1.5 mm idi mi teli ve hiç bir cızlama sorunu yoktu sap biraz iç bükeydi. kalın tel takıp tekrar normale döndüm ve ilk aldıgım haline getirdim gitarı cızlama sorunu olmaya başladı garip yanı saddleları 3mm ye kadar yükselttim ve yine buzz oluyor ardından sapı gevşetttim baya iç bükey bir hale getirdim biraz azaldı fakat bu sefer ilk 3 fret cok cızlıyordu ve rahat değildi klavye.. sorun eşikte olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum. Fretlerde bi dengesizlik olabilir mi diye baktım fretlerde de bir sorun yok. zaten sıfır gitar ve aldıgımda bir sıkıntısı yoktu ne olduysa tel kalınlıgını yükseltip sonra tekrar azaltınca oldu.

aslında sorunun nerden kaynaklandıgını bir türlü bulamadıgım için buraya başlık açtım. şimdi 11-49 a geri dönücem bir bakıcam sorun devam edicek mi ne olucak diye.

şöyle ki aldıgımda gitarı 1.5 mm idi mi teli ve hiç bir cızlama sorunu yoktu sap biraz iç bükeydi. kalın tel takıp tekrar normale döndüm ve ilk aldıgım haline getirdim gitarı cızlama sorunu olmaya başladı garip yanı saddleları 3mm ye kadar yükselttim ve yine buzz oluyor ardından sapı gevşetttim baya iç bükey bir hale getirdim biraz azaldı fakat bu sefer ilk 3 fret cok cızlıyordu ve rahat değildi klavye.. sorun eşikte olabilir mi diye düşünmeden edemiyorum. Fretlerde bi dengesizlik olabilir mi diye baktım fretlerde de bir sorun yok. zaten sıfır gitar ve aldıgımda bir sıkıntısı yoktu ne olduysa tel kalınlıgını yükseltip sonra tekrar azaltınca oldu ve ilk başta tel kalınlıgını düşürünce saddlarda gevşeme vardı o çok büyük bir buzz yapıyordu. internetten mum yöntemini buldum yaptım ve sorun düzeldi. ama şmdi de fret buzz ile uğraşıyorum.
icbukey hale gelmiş bir gitarda ilk üç frette cizirdama olmaz. Fazla icbukey gitar orta perdelerde hem cizirdamaya sebep olabilir, hem de yükselmiş tellerden konfor azalır. Dediğiniz gibi ust esik fazla alçaksa sadece boş telde cizirdamaya sebep olur. Muhtemelen gitarinizin sap ayari disbukey veya tamamen düz olacak şekilde ayarlı su an. Cok kafanız karıştiysa bir ustaya gösterin ama kendiniz yapacaksanız önce sap ayarını tekrar kontrol edin. Orta perdelerde hafifçe boşluk olsun. Cizirdamanin kayboldugunu kontrol edin. Telleri 1.5 mm civarına tekrar getirin. Bir yerlerde hala cizirdama varsa köprüden azar azar yükseltin ama 3 mm absürt bir tel yüksekliği. Fretleriniz arasında kabul edilebilir düzeyde lokal seviye farki varsa bile çoğu zaman 1.5 mm civari tel yüksekliği sorunsuz calima olanak sağlar. Asiri sert tuseniz varsa 2 mm civarına kadar yukseltebilirsiniz.

icbukey hale gelmiş bir gitarda ilk üç frette cizirdama olmaz. Fazla icbukey gitar orta perdelerde hem cizirdamaya sebep olabilir, hem de yükselmiş tellerden konfor azalır. Dediğiniz gibi ust esik fazla alçaksa sadece boş telde cizirdamaya sebep olur. Muhtemelen gitarinizin sap ayari disbukey veya tamamen düz olacak şekilde ayarlı su an. Cok kafanız karıştiysa bir ustaya gösterin ama kendiniz yapacaksanız önce sap ayarını tekrar kontrol edin. Orta perdelerde hafifçe boşluk olsun. Cizirdamanin kayboldugunu kontrol edin. Telleri 1.5 mm civarına tekrar getirin. Bir yerlerde hala cizirdama varsa köprüden azar azar yükseltin ama 3 mm absürt bir tel yüksekliği. Fretleriniz arasında kabul edilebilir düzeyde lokal seviye farki varsa bile çoğu zaman 1.5 mm civari tel yüksekliği sorunsuz calima olanak sağlar. Asiri sert tuseniz varsa 2 mm civarına kadar yukseltebilirsiniz.
teşekkür ederim cevap için. teli koparttım çalarken smdi 11-48 tel aldım o gelsin onda bir denicem. hala devam ederse sapı biraz gevşeticem.

evet tuşem biraz sert önceki gitarımda 11-56 kullanıyordum ve tel yükseliği ince mi telinde 2mm idi belki de ona alıstıgım için böyle oldu diye düşünüyorum ama gitarı ilk aldıgımda böyle bir problem olmadıgı aklıma geliyor.

ilk frete kapo koyup parmagımla da 17. perdeye bastırıp 8. perdeyi ölçtüğümde 010. dan biraz fazla yüksek. gitarı ilk aldıgımda bu daha da yüksekti ve gitarın özelliklerine baktıgımda minör neck relief en iyi sonucu verir yazıyor. sanırım bu gitarda sapın iç bükey olması gerek.

bir de ilk 11-49 takıp sonra 10-46 ya döndüğümde saddle vidaları aşırı gevşedi bu da saddle rattle denilen bir buzza sebep oldu. ben devidaların üstüne eritilmiş mum sürüp kurumasını bekledim saddleların hareket etmemesi için ve işe yaradı saddle rattle kayboldu sonra bu fret buzz dikkatimi çekmeye başladı sorun bu mumlama işlemi ile ilgili değildir değil mi sizce?

Son düzenleme:
Ya aklima sapin donmesi mevzusu geliyor ama dusuk bir ihtimal...
Klavyenin govde ve sapin geri kalan kismiyla acisini bir olc bakayim. Esikten govdeye bakarken klavyede saga yada sola dogru bir rotasyon varmi?

Genelde tel kalinligini degistiginde olur bu muhabbet o yuzden aklima geldi

Ya aklima sapin donmesi mevzusu geliyor ama dusuk bir ihtimal...
Klavyenin govde ve sapin geri kalan kismiyla acisini bir olc bakayim. Esikten govdeye bakarken klavyede saga yada sola dogru bir rotasyon varmi?

Genelde tel kalinligini degistiginde olur bu muhabbet o yuzden aklima geldi
öyle bi durum yok baktım şimdi de gayet normal gözüküyor ki zaten sıfır gitar alalı 3 hafta olmadı böyle bir şey olsaydı eğer camdan atlardım.

truss rod ayarlarken bir sıkıntı olmuyor sap atmasında truss rod ayarlarına tepki vermiyormuş sanırım.

11-48 e tekrar geçtim ve sorun düzeldi.

sap ayarına hiç dokunmadım. tel yüksekliği 1.75 ince mi telinde oldu, kalın mi 2.80 gibi bir şey oldu. garip bir şekilde entonasyon da iyi görünüyor.

Son düzenleme:

aradan bir 10 gün geçti tekrar ince mi telinde belirgin bir buzz oldu. bu videoyu buldum tam olarak aynı sorun fakat tellerden diyor. önceki gitarlarımda hiç böyle bir sorun olmadı ve ilk bu gitarı aldıgımda üstündeki tellerde paslıydı ona ragmen bir problem yoktu. bunu nasıl çözebilrim.

arkadaşlar gelişmeleri anlatayım bu arada sorundan müzdarip olan biri ilerde denk gelir belki.

sonunda iyi bir luthiere götürüp baktırdım ve tesfiye gerektiği ortaya çıktı. gitmişken hem eşiği de deve kemiği eşik ile değiştirme kararı aldım. sorun çözülücektir kesin diye tahmin ediyorum.

Evet gitarımı bugun aldım ve.. Gitar iki level atlamis. Uretim hatasi olan hissedilir derecede yanlis sap acisi utuleme yontemi ile dogru aciya adapte edildip tesviye yapilmaya uygun hale getirilmis. ardindan fret tesviyesi ile tum problemler giderilmis. İscilik mukemmel hic asinma, agacta marangozluk hatalari gibi bisey yok. temiz is. Ciddi bi entonasyon ayari yapilmis. Sapin acisina gore kopru yuksekligi ayarlamis dogru entonasyon icin. ardindan tel gerginligi ve entonasyon icin saddlari ayarlamis. Manyetik yukseklikleri ve elektronik aksamlarin bakimi temizligi yapilmis oksidasyonlar giderilmis. Deve kemigi esik takilmis gitarin sesi baya degismis akustik sesi, daha amfiye takmadim. Mukemmel olmus.. Sorunumu çözdüm ve çok iyi bir luthierle tanıştım adı Burak Şekerli. bu işi gerçekten çok iyi yapan, çok bilgili birisi. O kadar luthiere gitarını emanet etmiş biri olarak gerçekten ilk defa işini severek yapan, büyük fark yaratan ve verilen paranın karşılığını iyi bir şekilde aldıgım bir luthierle karşılaşmak beni mutlu etti.

Geri