piyasadaki fiyat ahlaksızlığı.

2. el bir pedal alacaktım adam 4bin tlye koymus indirim falan isteyince hayır diye cevaplıyor.. biraz daha araştırınca bu pedalın amazonda sıfırının 2bin tl vergi, kargo vs. dahil 2700 tl olduğunu gördüm ve sıfırını 2700 tlye satın aldım.
ülkedeki herkesin birbirini cukkalamaya çalışmasından gerçekten çok sıkıldım. yani hangi piyasaya baksam gitar, araba, ev vs. hep bi kazıklama peşinde herkes. sizlerin düşünceleri nelerdir bu konu hakkında rahatsız edici değil mi sizce de?

rahatsız edici mi bilemem... biraz araştırma yaparak kazıklanmamak kolay internet çağında... bu kadar sinirlenmeye gerek kalmıyor... sonuçta kendi ruh ve beden sağlığımız hepsinden önemli... ben umudumu kaybettim epeydir bu ülkede, öyle ütopik şekilde ahlak, sevgi, saygı, komşuluk, dürüstlük vs kendi küçük çevremiz dışında toplumdan fazla beklentim yok... kendi menfaatimi kolluyorum, başkasına da bu şekilde davranıyorum vicdanım rahat... gerisini ben düzeltemem.... sen de...

• Konu Sahibi Konu Sahibi
rahatsız edici mi bilemem... biraz araştırma yaparak kazıklanmamak kolay internet çağında... bu kadar sinirlenmeye gerek kalmıyor... sonuçta kendi ruh ve beden sağlığımız hepsinden önemli... ben umudumu kaybettim epeydir bu ülkede, öyle ütopik şekilde ahlak, sevgi, saygı, komşuluk, dürüstlük vs kendi küçük çevremiz dışında toplumdan fazla beklentim yok... kendi menfaatimi kolluyorum, başkasına da bu şekilde davranıyorum vicdanım rahat... gerisini ben düzeltemem.... sen de...
dediklerin maalesef doğru. fakat ben umudumu kaybetmedim.. çünkü iyi insanları da görüyorum, kötü insanları da. o sebeple insanların ekonomik zorlukları bahane ettiğini ve aslında bunu içten içe kötü insanlar oldukları için yaptığını biliyorum. yanlış anlaşılma olmasın fiyatları abartanlardan bahsediyorum. özellikle istanbulda çok var bu olay.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
siyaset toplumda olan biten her şeyin ve tüm değer yargılarının vücut bulmuş halidir .... siyasetçi toplumu ahlaksız yapmaz.... ahlaksızlığa, köşe dönücülüğe meyilli toplum veya bundan rahatsız olmayan kitleler görmek istediği siyasete (kişi, parti vb) prim (ve oy) verir .... tavuk ve yumurta yani olay
yanlış ekonomi politikasını kast etmiştim, siyaset derken aslında. sonuçta insanların ve piyasaların bu hale gelmesinin tek sebebi bu.

2. el bir pedal alacaktım adam 4bin tlye koymus indirim falan isteyince hayır diye cevaplıyor.. biraz daha araştırınca bu pedalın amazonda sıfırının 2bin tl vergi, kargo vs. dahil 2700 tl olduğunu gördüm ve sıfırını 2700 tlye satın aldım.
ülkedeki herkesin birbirini cukkalamaya çalışmasından gerçekten çok sıkıldım. yani hangi piyasaya baksam gitar, araba, ev vs. hep bi kazıklama peşinde herkes. sizlerin düşünceleri nelerdir bu konu hakkında rahatsız edici değil mi sizce de?
Bugün tam olarak aynısını yaşadım. Hardcase için yazıştım biriyle (al-sat işi yaptığı bilinen biriyle :) ). Sıfır fiyatının çok üzerinde bir fiyatla ikinci el ürünü bana satmaya çalıştı. Nasıl olsa yurtdışına yerleşiyorum diyerek bu ihtiyacımı biraz öteledim.
Ülkemi bu halde görmek beni derinden yaralıyor. Ama sanırım acı gerçek bu.

O al sat yapanlar zaten en önde gidiyor. Kim bilir kaç kere el değiştirmiş fi tarihinden gitarları yurtdışı sıfır fiyatlarının üstüne 50% marj koyup iteklemeye çalışıyorlar hala. Söyleyince de atar.

Kimse de aptal değil, alan yok zaten. Aynı gitarlar ilanda kalıp durdukları yerde zam yiyip duruyorlar 🤣
Bugün tam olarak aynısını yaşadım. Hardcase için yazıştım biriyle (al-sat işi yaptığı bilinen biriyle :) ). Sıfır fiyatının çok üzerinde bir fiyatla ikinci el ürünü bana satmaya çalıştı. Nasıl olsa yurtdışına yerleşiyorum diyerek bu ihtiyacımı biraz öteledim.

Git 1 tane daha al ve o adamın sattığı yerde sende 3.000 liraya sat.

ben bu işlere neden bu kadar kızıyorzunuz onu anlamıyorum... yani tamam ahlaki ve karakter olarak yanlış olan şeyler var ben de tasvip etmiyorum ve karşıyım ama arkadaş evde böcek çıkarsa zararsızsa takılmazsın ya da ilacı sıkar geçersin ... böceğe seni ahlaksız, şerefsiz filan diye kızmazsın... ya da mahallende kazıkçı bakkal varsa az aşağıdakine hadi o da olmadı caddedeki markete gidersin, bakkal için sağda solda işte bu herif öyle böyle demezsin.... hele de iletişim çağında her şeyin fiyatı bir tık uzağındayken

sinire kesmenin faydası yok... o şahıs değişmeyecek, olan senin ruh haline olacak... aştım artık... ülkenin ve toplumun o kadar büyük dertleri, ahlaki ve eğitim erozyonu var ki sarı sitedeki (sahibinden - neden sarı site diyoruz onu da anlamıyorum) birkaç fırsatçı ilan kimin umrunda

bakın zeytinyağı fiyatları uçtu diye ihracat yasaklandı, ucuzladı mı yağ... ya da kiralara 25% üst sınır kondu, enflasyon mu düştü, kiralık ev bulmak mı kolaylaştı mantıklı fiyata .... tek geçim kaynağı kira olan mağdur oldu sadece, siz istediğiniz kadar fahiş kira isteyene küfredin

ben bu işlere neden bu kadar kızıyorzunuz onu anlamıyorum... yani tamam ahlaki ve karakter olarak yanlış olan şeyler var ben de tasvip etmiyorum ve karşıyım ama arkadaş evde böcek çıkarsa zararsızsa takılmazsın ya da ilacı sıkar geçersin ... böceğe seni ahlaksız, şerefsiz filan diye kızmazsın... ya da mahallende kazıkçı bakkal varsa az aşağıdakine hadi o da olmadı caddedeki markete gidersin, bakkal için sağda solda işte bu herif öyle böyle demezsin.... hele de iletişim çağında her şeyin fiyatı bir tık uzağındayken

sinire kesmenin faydası yok... o şahıs değişmeyecek, olan senin ruh haline olacak... aştım artık... ülkenin ve toplumun o kadar büyük dertleri, ahlaki ve eğitim erozyonu var ki sarı sitedeki (sahibinden - neden sarı site diyoruz onu da anlamıyorum) birkaç fırsatçı ilan kimin umrunda

bakın zeytinyağı fiyatları uçtu diye ihracat yasaklandı, ucuzladı mı yağ... ya da kiralara 25% üst sınır kondu, enflasyon mu düştü, kiralık ev bulmak mı kolaylaştı mantıklı fiyata .... tek geçim kaynağı kira olan mağdur oldu sadece, siz istediğiniz kadar fahiş kira isteyene küfredin
Serbest piyasa koşulları, ucuz olanı bul al diyorsunuz. Ama benim özelimde konu farklıydı. Aradığım ürünün türkiyede ne sıfırı ne ikinci eli var. Şark kurnazı bunu fırsat bilerek yurtdışı sıfır fiyatının üzerinde bir fiyatla ikinci el ürünü satmaya çalışıyor. Bana göre bunun hiçbir taraftan savunulabilir yanı yok. Kısaca düşük karakterli bir davranış. Benim elimden de sayısız bulması zor, nadide ekipmanlar geldi geçti. Her seferinde ürünün uluslararası fiyatlarını referans aldım satarken.

Bir tiktok videosu görmüştüm. Sanırım bu duruma cuk oturacak.

Video şöyleydi;

Adamın birisi 2. el piyasasında 500 Lira olan bir telefonu 2.000 liraya satmaya çalışıyor. Alıcı adama diyor ki;
+ kardeşim sen bu telefonu kaça aldın.
- Satıcı da ben bunu 1.000 liraya aldım. Ama şuan sıfırı 6.000 Lira
+ Alıcı diyor ki 1.000 liraya aldığın telefonu utanmıyormusun 2.000 liraya satmaya
- Satıcı da adama diyor ki birader sen altında ki arabayı almışsın zamanında 300.000 Liraya şimdi sen bu arabanı bana 150.000 liraya satacaksan ben de sana bu telefonu bedava vereceğim. Ama sen şimdi diyeceksin ki iyi de kardeşim bu arabanın sıfır şuan oldu 1.000.000 Lira 500.000'den aşağı vermem.

Video burada bitiyor.

Ülkenin de maalesef durumu bu. İnsanlar 3 5 yıl önce ucuza almış. Şimdi bir bakıyor ki aynı ürünün sıfırı 10 kat artmış. 2. El fiyat biçerken de bunun üzerinden biçiyor. Haklılar mı ? değiller. Ama haksız da değiller. Çünkü yerine başka bir şey koymak istese 3 5 yıl önce 5 lira olan şeye o da şimdi 50 lira verecek.

Düzeni değiştirmenin imkanı yok.

Girin bakın bu forumda gitar satan eski üyelerin satış ilanlarını okuyun. Adam gitarı almış 15 16 bine. Şimdi hem stokta yok hem de sıfır 30 lira diye ya kendi zamanın da aldığı fiyatı yazmış yada aldığı fiyatın 3-5 fazlasını yazmış.

Yazsana o zaman sende güzel kardeşim ben bu gitarı 15 e aldım 10'a satıyorum. İmkansız

Aradığım ürünün türkiyede ne sıfırı ne ikinci eli var. Şark kurnazı bunu fırsat bilerek yurtdışı sıfır fiyatının üzerinde bir fiyatla ikinci el ürünü satmaya çalışıyor. Bana göre bunun hiçbir taraftan savunulabilir yanı yok. Kısaca düşük karakterli bir davranış. Benim elimden de sayısız bulması zor, nadide ekipmanlar geldi geçti. Her seferinde ürünün uluslararası fiyatlarını referans aldım satarken.
Sen kendince doğru düşündüğünü yapmışsın... ben de bu mantıkla satarım genelde.
Ama fiyat arz ve talebin dengelendiği yerde oluşur. Hiçbir şekilde bulamıyorsan ve adamın elinde varsa fiyat onun dediğidir. Her yerde varsa ve o da herhangi bir satıcıysa fiyat her yerde olan civarıdır.
Tamam fırsatçı denebilir, uyanık denebilir vs vs ama ahlaksız veya karaktersiz..?? bilemedim... sonuçta yalan söyleyerek adam kazıklamıyorsa, aldatmıyorsa en fazla benim onaylamadığım bir davranış derim...
Yine söyleyeyim, piyasa genelindeki tartışmalı ahlaki duruş, bozulma, ilkesizleşme vs bunları savunuyor değilim... bunlara kızmanın, küfretmenin sadece bizden bir şeyler götürdüğünü söylüyorum. Keşke vay karaktersiz dediğim her uyanık yeryüzünden yok olsa... sabah akşam küfrederim... ;)

Sen kendince doğru düşündüğünü yapmışsın... ben de bu mantıkla satarım genelde.
Ama fiyat arz ve talebin dengelendiği yerde oluşur. Hiçbir şekilde bulamıyorsan ve adamın elinde varsa fiyat onun dediğidir. Her yerde varsa ve o da herhangi bir satıcıysa fiyat her yerde olan civarıdır.
Tamam fırsatçı denebilir, uyanık denebilir vs vs ama ahlaksız veya karaktersiz..?? bilemedim... sonuçta yalan söyleyerek adam kazıklamıyorsa, aldatmıyorsa en fazla benim onaylamadığım bir davranış derim...
Yine söyleyeyim, piyasa genelindeki tartışmalı ahlaki duruş, bozulma, ilkesizleşme vs bunları savunuyor değilim... bunlara kızmanın, küfretmenin sadece bizden bir şeyler götürdüğünü söylüyorum. Keşke vay karaktersiz dediğim her uyanık yeryüzünden yok olsa... sabah akşam küfrederim... ;)
Çoğunluğunda hemfikirim. Ama fiyat bence ürünün satıldığı anda belirlenir. Piyasada belli başlı tipler var. Yıllardır aynı gitarı satmaya çalışıyor. Bunu fiyat olarak kabul edemiyorum ben.

nejat işlerin bir lafına denk geldim. konuya uygun bir laf. "Dünyada herkes kısa yoldan bi şekilde yolunu bulmaya çalışıyor. Dünyada da hala hiç buna kanmayan namuslu iyi insanlar da var."

Yillardir sacma salan sebeplerle, sacma sapan hak etmeyen insanlara sacma sapan bir sekilde ucuz ucuz krediler dagitarak, dirsegini okul siralarinda curuten insanlarin haklarini yediler..

Sacma sapan insanlar mal mulk sahibi oldu.

Su an yurt icinde satista olan herhangi bir urunun, yurt disi herhangi bir muadili ile karsilastir, vergisi carti curtu da koy ustune, yurt icinde ki yine pahali kaliyor.

Arkadaşlar Mercedes internet satislarini durdurdu yahu! Burda ki galericiler fabrikadan daha cok kar elde etti.

Yasadigim muhitte gectigimiz 10 sene icerisinde sadece duzenli sigortasi yatiyor diye %1.20 ve daha dusuklerinden kredi ceke ceke her apartman gorevlisinin en kotusunun 2 ortalam 4 er evleri var.
Ev aldiklari tum kredileri toplasan su an 4000 tl bankaya ya yatiriyor ya yatirmiyor.
Gecen agzindan laf aldim birisinin 2000 kusur aylik odemem var dedi.
Sonra kizimi getirecegim diye binlerce yemin vallah billah, sonuc 8000 e bi ogretmene verdi evi!
Bu mu enflasyon?

Bu yatirim degil, boyle yatirim olmaz. Bu aleni parsellemektir!

Bu sure icerisinde butun suc benim ogrenimimi tamamlamaya calismam mi?

Valla su an yukaridakiler de durumun farkinda ki %25 te sabitledir. Sonucta kime ne verdiklerini kendileri daha iyi biliyorlar.

Ha su aci gercegimiz, artik ulkece uretimden degil, paradan para kazanmaya alismis bir topluma donduk.
Parayi cigneyip sindirebilirsek ne ala. Yoksa bunlar iyi gunlerimiz.

20 senedir ha biz soyledik, ha bascavusun esegi osurdu...

Geri