Humbucker Manyetik mod önerisi

Selamlar, Harley Benton SC-DLX Gotoh gitarımı bir buçuk yıl gibi bir süredir kullanıyorum, volume kıstığımda ton kaybına uğradığım için araştırdığım kadarı ile treble bleeding adında bir teknik uygulanıyormuş, bende hazır gitarı modlayacağım hem genel elektronik aksamını hem de gitarın manyetiklerini yükselteyim dedim, Tesla marka bir manyetik kullanıyorum tam modeline hakim değilim gitarda push/pull ile single coile geçme özelliği var bu manyetikle mi ilgili elektronik ile mi ilgili tam bilmiyorum. Modlamaya değecek türden bir neck bir de bridge humbucker manyetik önerisi olan varsa alabilirim, genel modlama ile ilgili bilgilendirme ya da öneri yapacak olan varsa onu da seve seve dinlerim. Belirli bir bütçe ayırmadım fakat 10k gibi fiyatlara çıkabilirim. Gitarımı satmayı düşünmüyorum ömürlük bende kalsın her işimi görsün çabasındayım.

Push pull ozelligi hem manyetikle hemde elektronik donanimla alakalidir. Her manyetikte olmaz, modlayanlar var ama ihtiyacim olmadigindan arastirmadim.
Ters faz baglantiyi kapatir humbucker single gibi calisir, olay bundan ibaret.

Gitarinin thomann fiyati 250 euro.
Modlamana bir sey demeyecegim, gitarinida bilmiyorum. Ekonomik olarak 10000 tl gibi bir fiyat yazmissin.

Treble bleeding ile ilgili makaleyi suraya birakiyorum,

Seymourlar ve emg aktif manyetikleri 3000 tl den basliyor, alti da vardir ustude...

Modlamaya degecek turden demissin ama ne gitarini ne amfini ne caldigin ortami ne yaptigin muzigi bilmiyorum.

Benim sana verecegim tavsiye ilk basta manyetik firmalarini ve urettikleri manyetikleri arastirman olacaktir.

Youtube uzerinden tonlarca karsilastirma videosu bulabilirsin.

Modlamada kisisel tercihler soz konusudur. Her modlama gitarinin kapasitesine baglidir.

Kendimden ornek vereyim, evlk4 um oldugunda emg hz manyetikleri vardi. Guzeldi iyiyi ama bi tatminsizlik bir kasinma derken gittim aldim emg 8185leri taktim. Yalan yok gurul gurul gurledi. O hazzi unutamiyorum.
Sonrasinda zkkwylde custom plus aldim, ayni 8185 var, o zaman da 'gercek 8185' buymus dedim. O saskinligim ve hazzim bambaska bir boyuttu mesela...

Senin kararin tabi deneye deneye ogreneceksin, ama almak istedigin tonu sana duyuracak temel(gitar vb) ve cati(amfi kafa kabin) olmadan hep eksik kaldigini hissedeceksin.

Muzikal kulturunu, sanatcilarini ve ekipmanlarini hatmetmeden bu ise girme derim.
Birde bu ton mevzusu oyle 10000 tl ile falan olmuyor emin ol.

Gitarinin agaci saglam degilse takacagin manyetik yeterli performansi vermeyecektir.

Bir de manyetiklerin iyi anlastigi ve kotu anlastigi agaclar vardir, govde stilleri vardir, kopruler vardir. Uzun mevzu ama burda hepsi zamaninda yazildi.

Ha dersen ki misal 'hacilar karar verdim aha elimdeki malzeme bu emg mi seymour mu' o zaman daha isabetli tecrube paylasimi yapilabilir.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Push pull ozelligi hem manyetikle hemde elektronik donanimla alakalidir. Her manyetikte olmaz, modlayanlar var ama ihtiyacim olmadigindan arastirmadim.
Ters faz baglantiyi kapatir humbucker single gibi calisir, olay bundan ibaret.

Gitarinin thomann fiyati 250 euro.
Modlamana bir sey demeyecegim, gitarinida bilmiyorum. Ekonomik olarak 10000 tl gibi bir fiyat yazmissin.

Treble bleeding ile ilgili makaleyi suraya birakiyorum,

Seymourlar ve emg aktif manyetikleri 3000 tl den basliyor, alti da vardir ustude...

Modlamaya degecek turden demissin ama ne gitarini ne amfini ne caldigin ortami ne yaptigin muzigi bilmiyorum.

Benim sana verecegim tavsiye ilk basta manyetik firmalarini ve urettikleri manyetikleri arastirman olacaktir.

Youtube uzerinden tonlarca karsilastirma videosu bulabilirsin.

Modlamada kisisel tercihler soz konusudur. Her modlama gitarinin kapasitesine baglidir.

Kendimden ornek vereyim, evlk4 um oldugunda emg hz manyetikleri vardi. Guzeldi iyiyi ama bi tatminsizlik bir kasinma derken gittim aldim emg 8185leri taktim. Yalan yok gurul gurul gurledi. O hazzi unutamiyorum.
Sonrasinda zkkwylde custom plus aldim, ayni 8185 var, o zaman da 'gercek 8185' buymus dedim. O saskinligim ve hazzim bambaska bir boyuttu mesela...

Senin kararin tabi deneye deneye ogreneceksin, ama almak istedigin tonu sana duyuracak temel(gitar vb) ve cati(amfi kafa kabin) olmadan hep eksik kaldigini hissedeceksin.

Muzikal kulturunu, sanatcilarini ve ekipmanlarini hatmetmeden bu ise girme derim.
Birde bu ton mevzusu oyle 10000 tl ile falan olmuyor emin ol.

Gitarinin agaci saglam degilse takacagin manyetik yeterli performansi vermeyecektir.

Bir de manyetiklerin iyi anlastigi ve kotu anlastigi agaclar vardir, govde stilleri vardir, kopruler vardir. Uzun mevzu ama burda hepsi zamaninda yazildi.

Ha dersen ki misal 'hacilar karar verdim aha elimdeki malzeme bu emg mi seymour mu' o zaman daha isabetli tecrube paylasimi yapilabilir.
Öncelikle vaktini ayırıp uzun uzun yazdığın için teşekkür ederim, Gitarın fiyatı 300 euro bandında şu an, diğer renk seçenekleri var benim kullandığım stoklarda yok ama dediğim gibi renk farkından kaynaklı bir fiyat farkı var, vergiler ve kargo ile birlikte tr ye geliş 430 euro gibi bir fiyat çıkıyor olması lazım. Bunu gitarın kalitesini anlamak için değil de satıp üstüne koymak için bahsetmiş olacağınızı varsayarak söylemek istedim.
Açıkçası böyle tam olarak istediğim bi sound şu olursa heh tamamdır diyemiyorum, amfi kullanmıyorum nux mg30 prossesör ve amplitube 5 full sürüm (crack :p ) kullanıyorum, referans monitör ve referans kulaklık eşliğinde bir şeyler deniyorum. Gitarımın en azından orta segment epiphone lar kadar iyi olduğunu sanıyorum, Bol sustainli pink floyd'dan iron maiden a , slipknot'dan guns n roses a hemen her tür kulağıma hoş gelen müziği dinliyorum ve çalmaya da çalışıyorum. Single coil desteği de bu yüzden önemli aslında benim için, en azından neck manyetiğinde yoğun kullanıyorum farklı şeyler çıkmış oluyor.
Gitarda hafif bir dip gürültüsü seziyorum özellikle single coil e geçtiğimde dip gürültüsü clean tonlarda bile fazlasıyla artıyor ki bu normal bir şey sanırım. 10k bütçe ile bu gitarı satıp üstüne koyup yeni bir şey almaktansa gerek bir buçuk yıldır çalışmış ve buna alışmış olmam gerekse ilk gitarım olmasından da kaynaklı gitarla aramda bir bağ oluştu diyebilirim, onun üstüne bir şeyler deneyip hem biraz daha gitarı tanımak, anlamak hem de yeni bir şeyler denemiş olmak istiyorum. Yani örnek veriyorum ben x gitaristin tonlarını çok seviyorum o tonu almak istiyorum değil de kendimce hoş gelen yani nasıl anlatılır tam bilmiyorum ama özellikle bir ton arayışım yok sadece çalarken bana yaptığım modlamanın olumlu yönde bir fark yaratması yeterli, dediğiniz gibi onbinlerce hatta belki yüzbinlerce dolar harcanarak o eşsiz tonlar alınıyodur 10k TL ile olacak iş değil, amacım da o kadar kusursuz bir ton almak değil sadece harcadığım paraya değecek bir şeyler olsun çabasındayım.
Ağaç konusuna gelirsek "Nyatoh" adında bir gövde maun ve gül ağacından oluşan bi sap var, gövdem diğer les paullara oranla biraz daha hafif olduğunu söyleyenler oldu, belki sustain e falan olumsuz etki ediyordur bilmiyorum ama edindiğim bütçeyi ağacım eğer iyi değil ise şimdilik bir atölyede maun ya da artık en doğrusu ne ise bir gövde yaptırmak için de harcayabilirim fakat bu noktada en temelde takılı kalıyorum, gitarımın ağacı ya da işçiliği iyi mi değil mi bilmem için farklı gitarları çalmış denemiş olmam gerekiyor fakat ben 1.5 yıldır elime bir kaç squier sx istisnası dışında gitar geçmediği için algılayamıyorum. Ağaç kalitesi vs nasıl anlaşılır bilmiyorum. Manyetik & Ağaç uyumu vb konular ile ilgili önereceğiniz yazılar varsa benimle de paylaşırsanız sevinirim ingilizce de olabilir.

Son düzenleme:
Aynı tarz başka gitarları denerken çalımında ciddi bir rahatlık farkı yoksa, "benim gitarla çalmak amelelik" demiyorsan, gitarından çıkan sesi az çok şekillendirebiliyorsan, ciddi bir akord kaçırma problemi de yoksa ağacı kaliteli mi diye çok dert etmeye gerek yok. Hatta bu sorunlar sadece ayarları yapılmamış bakımsız gitarlarda bile oluyor iyi kötü olmasından bağımsız.

Manyetik için de boşuna paranı kaptırma; treble bleed mucizesini yap zaten çok ciddi fark olacak, bahsettiğin ton kaybı sorununu da çözecek.

Vereceğin 10k varsa ben senin yerinde olsam sesi aldığım sisteme yatırım yapardım. Amfi kullanıyorsan sat amfinin üzerine ekle, karttan çalıyorsan setupına göre bir yükseltme olabilir. Ama yine de değiştireceğim diyorsan ve aklında tam bir ses yoksa istediğin sese odaklanmak yerine tarzına göre piyasa standardı olan setleri tavsiye ederim. Böylece çoğunluğun kabul edip kullandığı kulak aşinalığı olan bir seti kullanıp öğrenirsin ve zevkine göre ileride değiştirirken ne istediğine rahat karar verirsin. Seymour Sh4 sh2n set, emg 81 85 set, gibson 57' set farklı tarzlarda aklıma gelenler ama mutlaka vardır birçok favori set.

Son olarak gitar gövdesi ya da herhangi bir yerini yaptırma vaadiyle hiçbir türk luthiere(!) paranı kaptırma! Anlatır dururlar bir tanesiyle konuşsan şöyle güzel yaparım böyle güzel ederim böyle deneyimim var şu marka şöyle bu marka böyle, herkes kötü ben gitarı öpüp koklayarak yaparım diye, 3 ay sonra kase gibi olur eğilmekten yaptıkları gitar da. :D Endüstriyel olarak kalite testlerinden geçmiş binlerce gitar var, bir noktaya gelmeden bu işlere hiç girmeye değmez.

Son düzenleme:

Manyetikler hakkinda uzun uzadiya bir konumuz var. Aradigin hemen hemen her sey icinde var.

Yazdigin mesajda cok guzel sorulara deginmissin, aklima gelen hemen her konuda bu forumda daha onceden yazilmis bir cok soru cevap ve tecrube mevcut.

Atla deve degil tabi olumlu yonde harcayacagin her para sana fayda olarak geri donecek.

Su da var, alacagin hemen hemen bilinen her manyetik zaten elinde ki manyetikten daha kaliteli olacak. Ama slipknot calacagim derken jim root kullaniyor diye emg 8160 alirsin, pink floydda "ton yumusamiyor" diye kafayi yersin.

Dedigim gibi ton konusu sende bitiyor. Cok rahatsiz etmiyorsa maddi imkanini maceraya harcama, muzikal bilincini ve tecrubeni arttir.

Ha illa harciyacagim dersen de yine kotu degil, bizzat tecrube kazanirsin.
Ama ben mantikli bir muzisyenin, bu manyetigi al cok iyi tonu var gibi bir onermede bulunacagini sanmiyorum. Muzik kisisel bir sey sonucta.

Buraya da agac govdeleri ve tona etkisi baslikli konuyu birakiyorum.

Son attigim linkte agacin etkisi konusunda bir tartisma donmus. Yanlis degil ama yanlis anlasilan yerler var,

Genel olarak elektro gitarin amfiden gelen sesinin %97sini manyetiklar vasitasiyla tellerden aliriz.
Fakat ses, tek bir frekanstan olusan kusursuz bir titresim degildir.
Ton dedigimiz ses rengini ise enstrumanin temelinde kullanilan malzeme kalitesi belirler.
Tele vurdugumuzda govde donanimlariyla etkilesime giren titresim gitarin butununu rezonansa sokarak tellerin hangi frekanslarda daha verimli titresecegini, ileri geri sag sol yonlerinde belirler. Dolayisiyla, manyetikler 1. Oncelik olarak, kopruler, fretler, sap ve govde agaci tonu belirleyen unsurlardir.

Aynı tarz başka gitarları denerken çalımında ciddi bir rahatlık farkı yoksa, "benim gitarla çalmak amelelik" demiyorsan, gitarından çıkan sesi az çok şekillendirebiliyorsan, ciddi bir akord kaçırma problemi de yoksa ağacı kaliteli mi diye çok dert etmeye gerek yok. Hatta bu sorunlar sadece ayarları yapılmamış bakımsız gitarlarda bile oluyor iyi kötü olmasından bağımsız.

Manyetik için de boşuna paranı kaptırma; treble bleed mucizesini yap zaten çok ciddi fark olacak, bahsettiğin ton kaybı sorununu da çözecek.

Vereceğin 10k varsa ben senin yerinde olsam sesi aldığım sisteme yatırım yapardım. Amfi kullanıyorsan sat amfinin üzerine ekle, karttan çalıyorsan setupına göre bir yükseltme olabilir. Ama yine de değiştireceğim diyorsan ve aklında tam bir ses yoksa istediğin sese odaklanmak yerine tarzına göre piyasa standardı olan setleri tavsiye ederim. Böylece çoğunluğun kabul edip kullandığı kulak aşinalığı olan bir seti kullanıp öğrenirsin ve zevkine göre ileride değiştirirken ne istediğine rahat karar verirsin. Seymour Sh4 sh2n set, emg 81 85 set, gibson 57' set farklı tarzlarda aklıma gelenler ama mutlaka vardır birçok favori set.

Son olarak gitar gövdesi ya da herhangi bir yerini yaptırma vaadiyle hiçbir türk luthiere(!) paranı kaptırma! Anlatır dururlar bir tanesiyle konuşsan şöyle güzel yaparım böyle güzel ederim böyle deneyimim var şu marka şöyle bu marka böyle, herkes kötü ben gitarı öpüp koklayarak yaparım diye, 3 ay sonra kase gibi olur eğilmekten yaptıkları gitar da. :D Endüstriyel olarak kalite testlerinden geçmiş binlerce gitar var, bir noktaya gelmeden bu işlere hiç girmeye değmez.
Teşekkür ederim, Seymour Duncan Alnica Pro II modelini çok gördüm sanırım onu deneyerek başlarım, ama önceliğim treble bleeding sonucunu görmek olacak sanırım. Aynı tarz gitarları denerken benim gitarım ekstra rahat geliyor, daha hafif daha çalımı zevkli hissediyorum akord problemim de yok zaten gotoh kaliteli burgu ve köprü sistemim var sadece sap ayarını sanırım tam oturtamamaktan kaynaklı ince mi telini boş vurduğumda bi cızırtı geliyo o da iki dakikalık iş olması lazım. Deneyip sonuçları tekrar paylaşırım burda :)

Son attigim linkte agacin etkisi konusunda bir tartisma donmus. Yanlis degil ama yanlis anlasilan yerler var,

Genel olarak elektro gitarin amfiden gelen sesinin %97sini manyetiklar vasitasiyla tellerden aliriz.
Fakat ses, tek bir frekanstan olusan kusursuz bir titresim degildir.
Ton dedigimiz ses rengini ise enstrumanin temelinde kullanilan malzeme kalitesi belirler.
Tele vurdugumuzda govde donanimlariyla etkilesime giren titresim gitarin butununu rezonansa sokarak tellerin hangi frekanslarda daha verimli titresecegini, ileri geri sag sol yonlerinde belirler. Dolayisiyla, manyetikler 1. Oncelik olarak, kopruler, fretler, sap ve govde agaci tonu belirleyen unsurlardir.
Teşekkürler, ekstra olarak kafama takılan bir iki soruyu daha sormak istiyorum, elektronik aksamında ki potanslar kapasitörler ile ilgili iyileştirmeyi yaparken abi şunu takalım bunu takalım diyebilecek birisi değilim, gitarım için doğru olanları götürdüğüm atölyede bulabilirler mi? (treble bleeding) den bahsediyorum. Bir diğer merak ettiğim konu ise bazı manyetikler kapaklı bazı manyetikler ise açık görünüyor Seymour Duncan Alnico Pro II Siyah Manyetik Seti Fiyatı, Özellikleri | Zuhal Müzik örneğin bu manyetik, ve bu görüntü benim estetik görüşüme uymuyor yani hoşlanmıyorum bunun üzerine kapak takma gibi bir şansım var mı yoksa orijinalinden kapaklı olanlardan mı almam gerekiyor? Ve bir diğer konu ise les paul kasalarda özellikle siyah kasanın üzerinde beyaz pickguard çok hoşuma gidiyor, gitarımın orijinalinde pickguard yok yani işlem gerektiren bi olay bunu taktırmam gitarıma bir zarar vs verir mi?

Teşekkürler, ekstra olarak kafama takılan bir iki soruyu daha sormak istiyorum, elektronik aksamında ki potanslar kapasitörler ile ilgili iyileştirmeyi yaparken abi şunu takalım bunu takalım diyebilecek birisi değilim, gitarım için doğru olanları götürdüğüm atölyede bulabilirler mi? (treble bleeding) den bahsediyorum. Bir diğer merak ettiğim konu ise bazı manyetikler kapaklı bazı manyetikler ise açık görünüyor Seymour Duncan Alnico Pro II Siyah Manyetik Seti Fiyatı, Özellikleri | Zuhal Müzik örneğin bu manyetik, ve bu görüntü benim estetik görüşüme uymuyor yani hoşlanmıyorum bunun üzerine kapak takma gibi bir şansım var mı yoksa orijinalinden kapaklı olanlardan mı almam gerekiyor? Ve bir diğer konu ise les paul kasalarda özellikle siyah kasanın üzerinde beyaz pickguard çok hoşuma gidiyor, gitarımın orijinalinde pickguard yok yani işlem gerektiren bi olay bunu taktırmam gitarıma bir zarar vs verir mi?
Götürdüğün atölyenin birikim ve tecrübesine göre değişir. Evde kendin de yapabilirsin aslında çok zor işler değil.

Manyetik kapaklarının sese etkisi olayı çok detayın detayı gibi, zevkine güzel geleni al ama krom kapaklı manyetikler 2. Elde de daha değerli oluyor. Kapak sonradan takmak için waxlamak gerek ve sesi çok etkilediğini söyleyenler var girmemek lazım bence o işe.

Pickguard takmak gitarına zarar vermez, gitarına uyumlu üretilen bir pickguard modeli varsa sorun olmaz ama pickguardsız modelleri genelde pickguardsız kullanmayı sevenler tercih ediyor, ileride değiştirmek istersen elden çıkarırken sorun olabilir.

Manyetikler hakkinda uzun uzadiya bir konumuz var. Aradigin hemen hemen her sey icinde var.

Yazdigin mesajda cok guzel sorulara deginmissin, aklima gelen hemen her konuda bu forumda daha onceden yazilmis bir cok soru cevap ve tecrube mevcut.

Atla deve degil tabi olumlu yonde harcayacagin her para sana fayda olarak geri donecek.

Su da var, alacagin hemen hemen bilinen her manyetik zaten elinde ki manyetikten daha kaliteli olacak. Ama slipknot calacagim derken jim root kullaniyor diye emg 8160 alirsin, pink floydda "ton yumusamiyor" diye kafayi yersin.

Dedigim gibi ton konusu sende bitiyor. Cok rahatsiz etmiyorsa maddi imkanini maceraya harcama, muzikal bilincini ve tecrubeni arttir.

Ha illa harciyacagim dersen de yine kotu degil, bizzat tecrube kazanirsin.
Ama ben mantikli bir muzisyenin, bu manyetigi al cok iyi tonu var gibi bir onermede bulunacagini sanmiyorum. Muzik kisisel bir sey sonucta.

Buraya da agac govdeleri ve tona etkisi baslikli konuyu birakiyorum.

Bir başlıkta pdf dosyasını paylaşmıştım. Aradım lakin bulamadım.

Enstrümanda kullanılan ağacın doğrudan etkisi sadece üzerinde bir iletkeni olmayan (manyetik barındırmayan) enstrümanlarda geçerli olduğu kanıtlandı. Tabi bunda gelişen teknoloji ve bilim katkısı sayesinde oldu. Yani manyetik iletkene sahip bir enstrümanın ilettiği senin kalitesi kullanılan ahşap ile dorudan bir bağlantısının olmadığı anlaşıldı.

Enstrümanda kullanılan ağacın doğrudan etkisi sadece üzerinde bir iletkeni olmayan (manyetik barındırmayan) enstrümanlarda geçerli olduğu kanıtlandı. Tabi bunda gelişen teknoloji ve bilim katkısı sayesinde oldu. Yani manyetik iletkene sahip bir enstrümanın ilettiği senin kalitesi kullanılan ahşap ile dorudan bir bağlantısının olmadığı anlaşıldı.

Umarim gitarin geometrisinin, agac kalinliginin, damar yonlerinin, sap kalinliginin ve govde yogunlugunun da etki etmedigini kanitlamislardir. Yoksa Strat, Superstrat ve Lp kasa gitarlarinin ayni manyetiklerle ayni tonu vermemesini nasil aciklamislardir merak ediyorum. Kaynak verirsen sevinirim.

Arkadasim bu arastirmayi ve kanitlari gercekten istiyorum. Cunku bu elektrogitar endustrisinde bir devrim olur. Gibson gitarlari suntadan yapsin surumden kazansin...

Gençken benim de takıldığım bir durumdu bu manyetik değiştirip istediğim tonu alma durumu, eğer çok ekstrem bir gitar yoksa elinde (aşırı düşük çıkışlı single coiller, hollow body + düşük çıkış vs gibi) mevcut gitarını değişik amplilerle veya başarılı dijital modelleyiciler ile çalman fikrini değiştirebilir. Daha iyi bir manyetik almak elbette sese daha parlaklık/ataklık/güçlü çıkış gibi özellikler katacaktır fakat bana göre normal hamburger ile cheeseburger gibi bir fark var aralarında :)

Sunu suraya birakayim, ayni fiziksel eve elektronik aksamda 3 farkli gitar govdesi ve tona etkisi...

Gelisen teknolojinin pdfini israrla bekliyorum. Ve gercekten cok merak ediyorum.
Cunku pdf'i bi goreyim direk agaclarin hertz araliginda nasil farklilik yarattigini gosteren calismayida yapistiracagim...

La troube universitesinden matthew diye bir eleman " yahu ben teli taktim caliyoz ama bisey degismedi, sonuclarida yayinlayacagim diye umit ediyorum, agac gitari bosverin karbon fiber gitarlarla ayni linki asagi birakiyorum" minvalinde bir sey soylemis sonra ne arastirma ne tez ne bir belge hic bir seye ulasamadim.

Lutfen bunu bana ulastir, muzikte devrim bu...

Umarim gitarin geometrisinin, agac kalinliginin, damar yonlerinin, sap kalinliginin ve govde yogunlugunun da etki etmedigini kanitlamislardir. Yoksa Strat, Superstrat ve Lp kasa gitarlarinin ayni manyetiklerle ayni tonu vermemesini nasil aciklamislardir merak ediyorum. Kaynak verirsen sevinirim.

La troube universitesinden matthew diye bir eleman " yahu ben teli taktim caliyoz ama bisey degismedi, sonuclarida yayinlayacagim diye umit ediyorum, agac gitari bosverin karbon fiber gitarlarla ayni linki asagi birakiyorum" minvalinde bir sey soylemis sonra ne arastirma ne tez ne bir belge hic bir seye ulasamadim.

Lutfen bunu bana ulastir, muzikte devrim bu...

Arkadasim bu arastirmayi ve kanitlari gercekten istiyorum. Cunku bu elektrogitar endustrisinde bir devrim olur. Gibson gitarlari suntadan yapsin surumden kazansin...

Şimdi buna göre ben eski ltd m50 gitarıma gibson 57 manyetik taksam ve kaliteli bir amfiye bağlasam benim gitarımdan gibson sesi mi çıkacak ? Peki zeki müren de bizi görecek mi ?

Geri