Humbucker Manyetik mod önerisi

Hocam yanlış anlama ama "müzik festivalindeyim" diyen cevap verdiğiniz arkadaş değil, @RaNCoR
Artık konu da kim kime ne dedi ne cevap yazdı birbirine girdi.
Konu kapansın en iyisi, çünkü tatsızlaşmaya başladı
haklısın ama oradan bi kale çıkıp bizim zihniyetimiz eleştiriyor. kendisi parası var diye yurt dışına gidebilmiş ya hani. yahu sanki buradan birisi sormuş gibi yurtdışındaymış, festivaldeymiş. çok umrumdaydı alemin yaptığı eylemi bilmek.
bencede kapansın konu çünkü yoruldum laf anlatamamaktan kalın kafalara

hocam, konu tıp üzerine değil tartışılan. sadece durumu betimlemek isterken tıp'dan yola çıkılarak verilen bi örnekten ibaret.
şimdi haliyle her ağacın sertik yapısı farklı oldığu için kullanım alanlarıda ona göre değişiyor. şimdi yıllar önce müzik tarihine damga vuran grupların kullandığı gitarlar hep kıymetli, her yerde yetişmeyen, bolca bulunmayan ağaç türünden yapıldı, örneğin fender.
günümüzde herşey çabuk tüketilip ulaşımı kolay ulaşımı kolay olsun diye ilk amaç maaliyeti düşürmek ve gitar konusunda bunun en kolay yolu her yerde yetişen bol bulunan ıhlamur veya kavak ağacından üretmek. bu maaliyeti düşürdüğü gibi malum herkesin üst seviye gitar alacak durumu olmadığından baştaki hedef para kazanmak, ikincisi de insanların gitara ulaşımını kolaylaştırmak.

30 yıldır bu ülkede profesyonel metal müzik yapan kişiler ile yaptığım ağaç-ses tonu hakkındaki istişareler ve hepsinden öte bizzat kendim deneyerek edindiğim bilgiler sonucunda kasa ağacı aktif manyetik dahil olara amfiden çıkan sesi çok büyük ölçüde etkiliyor. inanmayan varsada artık biri ıhlamur kasa diğeri alder kasa gitara emg 81.85 manyetiği solderless kit ile kurup farkı görür, göremeyen varsada kulak doktoruna gitsin.

canan karatay konusunda katılıyorum size, tam bi sahtekar. gündemde kalıp tw lerden para tırtıklama derdinde. yahu kahvenin içine iki çay kaşığı tere yağı koymayı önermek de nedir ?
ben 1 kaşık şekerden fazlasını bile koymuyorum kahvenin tadını alabilmek için
Dostum mesele zaten tıp değil, insanların yargı ve düşüncelerini inşa ederken hangi kaynakları seçtikleri. Popüler, sansasyonel, sıradışı, radikal ama büyük çoğunlukla yalan dolan olan şeylerin insanlara neden cazip geldiği epey uzun bir konu ve elbetteki burada tartışacak değilim.

Ben de şahsen değil prestige, uber super mega prestige olsun, ıhlamur gitarı evime sokmam. Bu benim kendi deneyimlerim sonucunda elde ettiğim karar ve bu kararı almak için 4 -5 RG300 serisi ve 5 ayrı Prestige serisi RG sahibi oldum. Bu gitarlara defalarca manyetik modlar yaptım. Hatta HSH manyetiklerin 2, 3 ve 4. pozisyonlarının tonlarını hatırladıkça hafiften bir tiksinme geliyor. Buna karşın, ıhlamur gitarı severek, mutlulukla çalan binlerce gitarist vardır ve bu çok normal, zira elektro gitar diğer enstrümanlar gibi kişisel bir müzik aleti. Çok abartıp gereksiz anlamlar yüklemeye, tonal sidik yarışına gerek yok.

Dostum mesele zaten tıp değil, insanların yargı ve düşüncelerini inşa ederken hangi kaynakları seçtikleri. Popüler, sansasyonel, sıradışı, radikal ama büyük çoğunlukla yalan dolan olan şeylerin insanlara neden cazip geldiği epey uzun bir konu ve elbetteki burada tartışacak değilim.

Ben de şahsen değil prestige, uber super mega prestige olsun, ıhlamur gitarı evime sokmam. Bu benim kendi deneyimlerim sonucunda elde ettiğim karar ve bu kararı almak için 4 -5 RG300 serisi ve 5 ayrı Prestige serisi RG sahibi oldum. Bu gitarlara defalarca manyetik modlar yaptım. Hatta HSH manyetiklerin 2, 3 ve 4. pozisyonlarının tonlarını hatırladıkça hafiften bir tiksinme geliyor. Buna karşın, ıhlamur gitarı severek, mutlulukla çalan binlerce gitarist vardır ve bu çok normal, zira elektro gitar diğer enstrümanlar gibi kişisel bir müzik aleti. Çok abartıp gereksiz anlamlar yüklemeye, tonal sidik yarışına gerek yok.
👏👏👏👏👏
kendi deneyimlerimden sonra ve ıhlamur kasalı ibanezimi sattıktan sonra aynen bene şu cümleyi "Bida eve ıhlamur kasa gitar sokmam"
hangi manyetiği taksam o ibaneze özgü ses her dağim alttan alttan geliyor kulağıma. yani ıhlamur sesi bana hitap etmediği gibi hiç bir luthier tarafından tercih edilmeyen bi ağaç. ayrıca İbanez Jem serisini ıhlamur gibi ucuz, yumuşak ve bol bulunan üretip 3 bin dollarları aşan fiyattan piyasaya sürmek nasıl bi utanmazlık, terbiyesizliktir aklım ermiyor. galiba işin dominantı olan pahalı amerikan markalarına, kendi fiyatlarını da pahalı yaparak kafa tutmaya çalışıyorlar

Sanırım algılama sorunun var. Okuduğunu anlayamama yorumlayamama.

En başta yazdım amacım bu saçma sapan tartışma içinde olmak değil diye. Amacım paylaşılan şeyi türkçeleştirip yeteri kadar yabancı dil bilgisi olmayanlara o yazıda ne anlatılmış onu anlatmak. Üzerine de ne Kendi yorumumu kattım nede kendi fikir ve düşüncelerimi. O amaların büyük olma sebebi de bir vurgu yapabilmek. Adamlar böyle demiş AMA bak bunu da tespit etmiş. Kimseyi eleştirmedim kimseye akıl vermedim doğru da budur diye de asla.iddia da bulunmadım.

Şimdi mümkünse senin bataklığında ben yürümek istimiyorum. Garip bir toplumsunuz. Tamamen kibir abidesi. En doğrusunu ben bilirim tiplerisiniz. Hatta o kadar kibir abidesi olmuşsunuz ki gözleriniz kör olmuş yenilikleri kabullenemiyorsunuz. Bir konuda her hangi birisi sizden daha bilgili veya bir işte sizden daha becerikli ve kabiliyetli ise hemen çirkeflik politikasına geçip yavuz hırsız baskındır modu açıyorsunuz. Ne zaman ki farklı fikir ve düşüncelerin düşmanca bir tavır olmadığını anlayacaksınız işte o zaman bu toplum gelişecek. Ama ne zaman ben bilemem.

vaaaaayyy, konuşanada bak hele. benim bataklığımda yürümek istrmiyormuş küçük bey.

yavrum, sen benimle yürüyemezsin, çünkü ben hayatım boyunca doğruları savundum, bu uğurda hapisede girdim ama başımı eğip namertlere diz çökmedim. hayatım boyunca piyasa müzikleri çalmadım para için.

haklısın, bu toplum bi gün gelişecek ama senin gibi işin ehli olmayıp, kapitalis düzenin yaydığı ynlış bilgileri burada bizzat kendi deneyimleri ile çürüten kişilere sahip çıkmayı öğrendiğinde bu toplum elbet gelişir. dahası var tabi önceliği olup algılanması gereken gerçeklerden.

sen kim oluyorsunda bu ülkenin müzik severlerini küçümsüyorsun oradan ? çirkefleşmekten bahsedip bana çamur atan kim ? sen yurt dışına gittin de ne oldu ? benden veya bu forumdaki diğer ensturuman çalan kişilerden üstün mü oldun ?.
önce adam olacaksın, adammm !!!
sadece bu ülkeden çıkabilecek imkanın var diye şuan hangi yerdeysen oradasın, bu biiirrrrr.
yenilikleri kabullenemediğimin iftarısına sarılman ayrı bi cehalet, çünkü her yenilik olumlu sonuç anlamına gelmez, geliyorsa da eğer hep beraber marka gitarlarımızı ateşe atıp ucuz kavak, ıhlamur ağacından yapılan NoName gitarlara geçelim, nasıl yenilik? beğendin mi? buda ikiiii.
üçe gelirsek eğer oradan bizzat kendi deneyimlemediğin bi deneyin sonuçları hakkında ahkam kesebilmek için bu dandik vede gitar yapımında hiç bi luthierin tercih etmediği, ama bu kapitalist hırs ile hareket edip amaçları cep doldurmak olan üreticilerin piyasaya sürdüğü asılsız bilgileri burada doğruymuş gibi forumdaki bilgisiz insanlarında aklını çelme.
bide ben 20 küsür yıldır müzik içindeyim, bizzat kendi deneyimlerimi ve 30 yıldır bu ülkede profesyonel metal müzik yapan grupların solo gitaristleriyle edindiğim bilgiyi burada paylaştım. peki sen bu bilgileri neye dayanarak inkâr ediyorsun ?
oradan kalkıpda beni"anlama zorluğu" ile itham edip üste çıkmaya çalışırken aslında kendi boş beynini, gerçekleri kabulleneme kibirini göstermiş olmanı şöyle izah edeyim. mesela; şu 30 yıldır profesyonel metal müzik yapan adamlar ve ben birer bardak şerbet içtik ve dedik ki bu şekerli tatlı, çünkü doğrusu da bu. ama birileri ne içtiğimizi bilmeden çıkıp diyor ki: sizin içtiğiniz tuzlu, tatlı değil.
senin oradan ahkâm kesmeni en basitinden bu örnek ile açıklayabilirim ancak.

bide kalkıp hangi ülkede olduğun, hangi eylem içinde olduğunu sormuşuz gibi kalkıp söylemen ayrı bi eziklik, görgüsüzlük.
paran varmış ki orada olabilmişsin.
şunu iyi anla
para insanı sadece zengin eder, adam etmez.

haydi kal sağlıcakla ve
şimdi hangi ülkede hangi eylem içinde hangi piyasa müziği festivalindeysen sana iyi eğlenceler.

yine üste çıkıp kendini rezil etmek için cevap yazarsan da. bu kez benden sana cevap yok, çünkü kendini adam sanıyorsun biri cevap yazınca

hocam kusura bakma, özür dilerim de artık bir birine girdi gelen bildirimler. hemen kopyalayıp silip sonra ait olan laleye yapıştırayım
Babafingo kusurbakma ama bu norveçli vikingi bu yazınla haklı çıkarıyorsun.
Eleman kendini ifade etmiş ne yapmaya çalıştığını da anlatmış ne kötülük yapmış ta sen vikingi bu kadar yerden yere vuruyorsun ki.
Hayır adam üşenmemiş sana hitabende gayet seviyeli cevap yazmış.
Adam bizim biyografimiz çıkarmış. Sende bu mesajınla bize örneklemiş olmadın mı ?
Ne okur yani " AA gardaş kusura bak ya ben yanlış yorumlamışım " desen. Zor mu ?
Benim bildiğim bir insanın hatasını kabul edip özür dilemek o insanın kendine olan özgüvenini ve kendinle ne kadar barışık bir insan olduğunun göstergesidir. Ben mi yanlış biliyorum?
Yapmayın gençler.

vaaaaayyy, konuşanada bak hele. benim bataklığımda yürümek istrmiyormuş küçük bey.

yavrum, sen benimle yürüyemezsin, çünkü ben hayatım boyunca doğruları savundum, bu uğurda hapisede girdim ama başımı eğip namertlere diz çökmedim. hayatım boyunca piyasa müzikleri çalmadım para için.

haklısın, bu toplum bi gün gelişecek ama senin gibi işin ehli olmayıp, kapitalis düzenin yaydığı ynlış bilgileri burada bizzat kendi deneyimleri ile çürüten kişilere sahip çıkmayı öğrendiğinde bu toplum elbet gelişir. dahası var tabi önceliği olup algılanması gereken gerçeklerden.

sen kim oluyorsunda bu ülkenin müzik severlerini küçümsüyorsun oradan ? çirkefleşmekten bahsedip bana çamur atan kim ? sen yurt dışına gittin de ne oldu ? benden veya bu forumdaki diğer ensturuman çalan kişilerden üstün mü oldun ?.
önce adam olacaksın, adammm !!!
sadece bu ülkeden çıkabilecek imkanın var diye şuan hangi yerdeysen oradasın, bu biiirrrrr.
yenilikleri kabullenemediğimin iftarısına sarılman ayrı bi cehalet, çünkü her yenilik olumlu sonuç anlamına gelmez, geliyorsa da eğer hep beraber marka gitarlarımızı ateşe atıp ucuz kavak, ıhlamur ağacından yapılan NoName gitarlara geçelim, nasıl yenilik? beğendin mi? buda ikiiii.
üçe gelirsek eğer oradan bizzat kendi deneyimlemediğin bi deneyin sonuçları hakkında ahkam kesebilmek için bu dandik vede gitar yapımında hiç bi luthierin tercih etmediği, ama bu kapitalist hırs ile hareket edip amaçları cep doldurmak olan üreticilerin piyasaya sürdüğü asılsız bilgileri burada doğruymuş gibi forumdaki bilgisiz insanlarında aklını çelme.
bide ben 20 küsür yıldır müzik içindeyim, bizzat kendi deneyimlerimi ve 30 yıldır bu ülkede profesyonel metal müzik yapan grupların solo gitaristleriyle edindiğim bilgiyi burada paylaştım. peki sen bu bilgileri neye dayanarak inkâr ediyorsun ?
oradan kalkıpda beni"anlama zorluğu" ile itham edip üste çıkmaya çalışırken aslında kendi boş beynini, gerçekleri kabulleneme kibirini göstermiş olmanı şöyle izah edeyim. mesela; şu 30 yıldır profesyonel metal müzik yapan adamlar ve ben birer bardak şerbet içtik ve dedik ki bu şekerli tatlı, çünkü doğrusu da bu. ama birileri ne içtiğimizi bilmeden çıkıp diyor ki: sizin içtiğiniz tuzlu, tatlı değil.
senin oradan ahkâm kesmeni en basitinden bu örnek ile açıklayabilirim ancak.

bide kalkıp hangi ülkede olduğun, hangi eylem içinde olduğunu sormuşuz gibi kalkıp söylemen ayrı bi eziklik, görgüsüzlük.
paran varmış ki orada olabilmişsin.
şunu iyi anla
para insanı sadece zengin eder, adam etmez.

haydi kal sağlıcakla ve
şimdi hangi ülkede hangi eylem içinde hangi piyasa müziği festivalindeysen sana iyi eğlenceler.

yine üste çıkıp kendini rezil etmek için cevap yazarsan da. bu kez benden sana cevap yok, çünkü kendini adam sanıyorsun biri cevap yazınca
Babafingo alkol var mı ?
Yahu adam festivalde falan değil. O başka biri. Daha önce de söylediler festivalde ki başka biri diye. Hey allam ya.

Bak canımın içi, hala aynı hataya düşüyorsun. Yıllar önce ''yumurta kolesterolü yükseltir, aman ha yemeyin!'' diyenler de sansasyon ve isim yapma peşindeki birkaç kişiydi. Hiçbir işini düzgün yapan doktor hiçbir zaman sağlıklı bireye yumurtayı yasaklamadı, anlıyor musun? O zamanlar da sen sansasyonel çıkışlar yapanları ciddiye aldın, şimdi de benzer minvaldekileri ciddiye alıyorsun. Zaten verdiğin linklerdeki yazanlar da benim dediğimin aynısını söylüyor. Ve evet Canan Karatay tam bir şarlatandır. Hekimlik lisansı elinden alınmalıdır ve ciddi cezalar almalıdır. Çoğu Avrupa ülkesinde bu tiplerin lisanslarını iptal ediyorlar. Bizde TTB süreli cezalar vermekle yetiniyor. Ona uyup hastalıkları için önemli ilaçları kesen ve sonu ölüme varacak kadar durumu kötüleşen hastaları yine bizler, sansasyon peşinde koşmayan doktorlar iyileştirdik. Siz bunları hiç duydunuz mu mesela? Canan Karatay'ın muayenehanesini arayıp ücretini ve en yakın randavu tarihini de bir sor bakalım, onca yaptığı tatava niçinmiş.

Daha önce de çok kereler bu gitar ağacı muhabbeti tartışıldı burada. Bir iki sefer ben de yazdım. Gitardaki her parça az ya da çok tona etki eder çünkü tel dediğimiz zımbırtı titreşirken bağlı olduğu kütlenin izin verdiği frekanslarda titreşir. Olay bu kadar basit. Bir strat sapı üzerindeki 1-2 cm maple ve rosewood'un bile arasındaki ton farkını anlayamayan kişi zaten manyetik değiştirsin yeter bence. Hatta al akrilik boyayı, şöyle gitarının klavyesi üzerine sür bakalım ton değişiyor mu değişmiyor mu?

Bir diğer gerçek de şu ki, üzerinde kapkalın boya ve cila olan gövde ağacı maun olsa ne yazar, alder olsa ne yazar. Zaten o denli özensiz üretilen gitarın içindeki ağacın türü de büyük olasılıkla maun benzeri ağaç veya bilmemne düşük tonal özellikteki alder bozmasıdır. O gene aynı plastik donuklukta titreşecek ve üzerindeki donanım da zaten düşük kalitede olacak. O nedenle bu ton ağacı muhabbeti belirli bir seviyenin üzerindeki gitarlarda daha anlamlı olur.
Dr abiiim. Moto mot düz mantıklı bir vatandaşım. Karşında ki doç. Prof. Olunca bir de ısrarla savununca doğal olarak ulan adam hayatının yarısını bilim okuyarak geçirmiş vardır bildiği diyorsun. Ne diyim ki ? Atma ziyaaa mı ? Diyim.

Yok festivaldeki benim, ceviriyi ben yapmadim.
Babafingo kusurbakma ama bu norveçli vikingi bu yazınla haklı çıkarıyorsun.
Eleman kendini ifade etmiş ne yapmaya çalıştığını da anlatmış ne kötülük yapmış ta sen vikingi bu kadar yerden yere vuruyorsun ki.
Hayır adam üşenmemiş sana hitabende gayet seviyeli cevap yazmış.
Adam bizim biyografimiz çıkarmış. Sende bu mesajınla bize örneklemiş olmadın mı ?
Ne okur yani " AA gardaş kusura bak ya ben yanlış yorumlamışım " desen. Zor mu ?
Benim bildiğim bir insanın hatasını kabul edip özür dilemek o insanın kendine olan özgüvenini ve kendinle ne kadar barışık bir insan olduğunun göstergesidir. Ben mi yanlış biliyorum?
Yapmayın gençler.

sen şimdi markette alkol rafları önünde duruyorken bi başkası yanına gelip sana bunlar meyve suyu dese ve sende ne olduğunu bildiğin halde, yok yok alkol değil, meyve suyu onlar" dese
senin tepkin ne olurdu?
yaw aslında şimdi sana hak verdim ve neden biliyormusun ?
yıllar önce ilk harley davidson motorumu aldığım birisi çakma harley demişti. çakmadan kasıt japon malı chopper. bende: bunu başkalarının yanında söyleme sana fena gülerler" demiştim. sonra yine üste çıkmak için şöyle demişti " sen şimdiden gülmeye başla.
yaa aklımada gelmemiş ruhsatı çıkarıp göstermek.
aslında haklısın, millete doğruyu gödtrtmek yerine geçip gitmek, ama doğruyu söyleyeni 9 köyden kovsalarda ben 10. köyede giderim, huyumdur çünkü 😂 bu yüzden hapis yatmışlığım bile var

sen şimdi markette alkol rafları önünde duruyorken bi başkası yanına gelip sana bunlar meyve suyu dese ve sende ne olduğunu bildiğin halde, yok yok alkol değil, meyve suyu onlar" dese
senin tepkin ne olurdu?
yaw aslında şimdi sana hak verdim ve neden biliyormusun ?
yıllar önce ilk harley davidson motorumu aldığım birisi çakma harley demişti. çakmadan kasıt japon malı chopper. bende: bunu başkalarının yanında söyleme sana fena gülerler" demiştim. sonra yine üste çıkmak için şöyle demişti " sen şimdiden gülmeye başla.
yaa aklımada gelmemiş ruhsatı çıkarıp göstermek.
aslında haklısın, millete doğruyu gödtrtmek yerine geçip gitmek, ama doğruyu söyleyeni 9 köyden kovsalarda ben 10. köyede giderim, huyumdur çünkü 😂 bu yüzden hapis yatmışlığım bile var
Siz tam olarak hangi karar merciisiniz? Sizin sözünüz deneyiminiz tartışmasız doğru ve 2+2=4 gibi somut bir karar anladığım kadarıyla ama övünerek yazdığınız hapiste mi verdiler size bu rütbeyi? Ne yaptınız tam olarak bu noktaya gelebilmek için orada?

Hakaret/Küfür/Tehdit/Saldırganlık/Küçümseme/Rencide edici ifade
Siz tam olarak hangi karar merciisiniz? Sizin sözünüz deneyiminiz tartışmasız doğru ve 2+2=4 gibi somut bir karar anladığım kadarıyla ama övünerek yazdığınız hapiste mi verdiler size bu rütbeyi? Ne yaptınız tam olarak bu noktaya gelebilmek için orada?
haaah tamam, bide sen eksik kaldın salça olmadık.

sana mı dert oldu ?
ayrıca doğruları söyleyince hapise girmek övünülecek bişey olmadığı gibi övünmek için de yazmadım, yazma sebebim her daim doğruyu savunduğum için girdiğim di. ülkenin şu durumunda bir sürü gazeteci var hapiste ama onların alınları tertemiz.

laf sokmaya çalışanlara yanıt verirken nasıl olduysa yanlış kişiye gitmişti ama bu kez umarım doğru mala gider

BİLGİLENDİRME

bu konu hakkındaki fikir ve bilgi tartışmasında bazı cahillere laf anlatırken nasıl olduysa yanlış kişilere yanıt olarak giden cevaplarım yüzünden, sadece ilgili kişilerden özür diler, varsa bazı yanlışlıklar bilgilendirmelerini rica ederim.
artık ağaç farkı konusunda da bildiğinizi okusun herkes. burda 40 küsür yaşıma gelip, ben gitara başladığımda henüz daha dünyada olmayanlara veya altında çocuk beziyle bebe maması yiyenlere bugün kalkıp laf anlatacak değilim. gördümkü deveye hendek atlatmak cahile laf anlatmaktan daha kolaymış.
hiç bir luthier tarafından kullanımı tercih edilmeyen ıhlamur ve kavak ağacından yapılmış gitarları ile cahillere mutluluklar dilerim.

kalın sağlıcakla

BİLGİLENDİRME

bu konu hakkındaki fikir ve bilgi tartışmasında bazı cahillere laf anlatırken nasıl olduysa yanlış kişilere yanıt olarak giden cevaplarım yüzünden, sadece ilgili kişilerden özür diler, varsa bazı yanlışlıklar bilgilendirmelerini rica ederim.
artık ağaç farkı konusunda da bildiğinizi okusun herkes. burda 40 küsür yaşıma gelip, ben gitara başladığımda henüz daha dünyada olmayanlara veya altında çocuk beziyle bebe maması yiyenlere bugün kalkıp laf anlatacak değilim. gördümkü deveye hendek atlatmak cahile laf anlatmaktan daha kolaymış.
hiç bir luthier tarafından kullanımı tercih edilmeyen ıhlamur ve kavak ağacından yapılmış gitarları ile cahillere mutluluklar dilerim.

kalın sağlıcakla

Yanlislik duzeltilir o onemli degil ama yinede hakarete varan ifadeleri kullanmaktan imtina etmek daha dogru olur. Tabi bu benim kendi dusuncem, ölümlü dunya... Birbirimizi tanisakta tanimasakta sert uslup kullanmak hakliyken haksiz duruma dusurur.

İyi festivale gelmisim ha yoksa konu yurumeyecekti.

Neyse elektrogitarin govdesinde kullanilan her turlu malzeme tellerden elde edilen tonu degistirecektir.

Cunku gerilmis tele uyguladigimiz basinc sonucu salinim gostermeye baslayan tel manyetigin manyetik alanini degistirirken ayni zamanda havayi da titrestirir, yani ortaya kulagimizla duyabilecegimiz bir ses cikartir.
Telin yarattigi bu titresim ve ses dalgalari, esik ve kopruler vasitasiyla butun ahsap govde boyunca ileri geri yankilanmaya baslar.
Bu titresimler " su dalgasi gibi dusunun" gitarin govdesinde yayilirken eger yeterli direncle karsilasmaz, ve hatta odaklanacak sekilde yon verilmesi saglanirsa birbirini beslemeye ve kesirilemez sekilde hareket etmeye baslar. İste mesela biz buna feedback diyoruz.

Bu yuzden akustik gitara distortion baglayip yaradana siginip yardiramiyoruz.
Cozumu var, delige uygun kesilmis plastik bir tapa koyuyoruz.

Elektrogitarda ise akustik bir oda olusturmadigimiz, masif bir govde kullandigimiz icin feedback konusundan cok korkmamiza gerek yok.
Lakin her ne kadar masif olsa bile her turlu agac en temelinde zamaninda canli bir varlik oldugundan, minik minik hucrelerden olusuyor, bu hucrelerde ise suyu kaybettigi icin hem hucreler kucuk birer odaciga donusuyor, hemde icerisinde olusan minik catlaklar ve damarlar bizim bu titresime yon verebilmemize olanak sagliyor.

Manyetigin ses dalgasini algilamak gibi bir durumu yok. Cunku ses dalgalari ferromanyetik degil.

E peki nasil oluyor bu ton hadisesi?

Ahsap uzerinden yayilan dalgalar gitarimizin uzerinde bilardo masasi uzerinde ki milyonlarca beyaz top gibi bir sag bant bir solbant diye gezerken kimisi birbirine carparak o dalgayi susturur, kimisi birbirinin yonunu degistirir, kimisi birbirini besler.

Ama o kadar cok dalga vardir ki, illa ki bu dalgalarin bir kismi, gergin celik tele geri doner...
Hah bizi ilgilendiren iste bu evini ozleyen minnak dalgalar...

Simdi hepimiz biliriz ki kati cisimlerin ses iletimi diger tum malzemelerden daha verimlidir. Metallerin atomlari ise birbirine simsiki bagli oldugundan cok cok daha iyidir.

Simdi ahsaptan donen minik dalgaciklar, gergin celik telle karsilastiginda ne olur?
O stres sikinti biter ve bir anda butun tel uzerinde ozgurce kosmaya baslar...

Kosarlar, kostukca zaten gergin olan telde cok minimal ama cok cok cok yuksek tekrarlarda titresim yaratirlar,
İste tam burda evet evet tamda burda bu minnak titresimler, zaten bozulmus manyetik dalgalari uzerine minik minik firca darbeleri atmaya baslar... Ayni ressam Bob'un suraya bir kus koyalim dedginde yaptigi hareket gibi...

Bu kucuk kuslar, eger bir duzen icerisinde teller uzerinde gidebiliyorsa bize net bir ton ve yeterli bir sustain saglayabilirken, karmasik ne igudugu belirsiz kuslar kavga ediyorsa, camurlasmis, kafa karistiran, duzen bozan sesler ortaya cikmaya basliyor.

Bir lp kasa gitari alalim, bir cok parcanin bir araya getirilmesiyle olusturuluyor, iskelet, alt kapak, ust kapak, govdenin hesaplanmis, formule edilmis yukselisi, kuyruga giderken hafif kavis ve altta sivri kuyruk...
Ya headstock? Kocaman...
Doygun doygun, bol bol ses dalgasi...

Ayni sey strat ve super strat gitarlar icinde gecerlidir. Bu yuzden aslinda dinleyen single manyetikten degil, govdenin ses karakteristiginden lp mi stratmi diye anlar...

Arkadaslar, cok uzun yazdim. Ha inat ettim bu arastirma pdflerini paylasmayacagim. Cunku gercekten govde agacinin tona etkisini goz ardi etmenizden degil, muhalefet edeceginize "hocam kaynak goster" demediginiz icin... Aralarinda yakin tarihte 2021 de yapimis bile var. Yani bayagi teknolijili donem yani... ;)

Ama siz yuce insanlar bana tabi ki minnet etmeyeceksiniz. Gidecek benim googledan ulastigim bilgi ve belgelere zaten ulasacaksiniz.
Neyse kalin saglicakla. Bcwarlock 10 gitar arasinda fark duyamiyorum gibi bir ifade de bulunduktan sonra ben hangi tonu nasil anlatabilirim?

Yada hatalarla dolu bir calismayi bilimsel kanit diye ortaya koymak?

Ez cumle, tabi ki elektrogitarin tonu tek basina dusunulemez. Fakat bizi tatmin edecek tonun temelini ise her zaman gitarin kendisi ve donanimlari olusturacagi gercegi tartisilamaz...
Ve bu donanimlarin bizzat uzerine monte edildigi govde ahsabina minimal etki ediyor demek mantikli degildir.

Kalin saglicakla.

O zaman biz her gitar bakımı yapıp, klavyeyi temizleyip yağlayinca gitarın soundu acayip derecede mi değişecek? (Minimal bile olsa) veya uzun süre bakım yapmadık, temizlemedik, klavye Kir ve yağ ve bu da mı tonu değiştirecek?
Lakin her ne kadar masif olsa bile her turlu agac en temelinde zamaninda canli bir varlik oldugundan, minik minik hucrelerden olusuyor, bu hucrelerde ise suyu kaybettigi icin hem hucreler kucuk birer odaciga donusuyor, hemde icerisinde olusan minik catlaklar ve damarlar bizim bu titresime yon verebilmemize olanak sagliyor.
Yine sizin belirtiginize göre headless gitarlardan zayıf ses çıkması lazım ki headstock yok. Headstock da ağaç ya, ya da headless gitarlarin gövde de bayaa küçük, o zaman ses ekstra zayıf, ton donuk/sönük yetersiz mi olacak?
Amfiye bağlayıp manyetiklerde ses almaktan bahsediyorum. Unplugged olarak hak veririm.
Ya headstock? Kocaman...
Doygun doygun, bol bol ses dalgasi...

Bir de Ihlamur ağacına ne saydirdiniz be. Benim savunduğum yok da, hani Ihlamur ağacına karşı ekstra bir agresiflik hissettim birkaç kişiden. (Ki Ibanez JEM gitarım yok, ilgim de yok o modele). Linkini attığım videoyu da biraz trollemis olabilirim evet. Mesajının genel amacı yeni başlayanlar için, takmayın bu kadar ayrıntıyı kafaya, öğrenmeye bakın, teknik tuşe geliştirin. Gerisi zaten boş yoksa.
Gitara zayıf bir manyetik secilmedikten sonra, potlarin da manyetiğin de yüksek çıkışlı modelleri olduktan sonra sert tonlar alınır. Ağaçtan gelen farkları da diğer ekipmanlarla rahat kapatılır (ki evet hâlâ fark olacak tonda). Başlangıç ve orta seviyeye yetecek kadar alınmak istenen ton alınır kişi çok spesifik bir sound arayışında olmadığı sürece.
Bu esnada ben fark duyamıyorum demedim, kesinlikle hiç fark yok hepsi aynı hiç hiç demedim, her nedense üzerinize alınıp açıklama gereği duydunuz, teşekkürler. Tabii ki 10 farklı gitar çoğu farklı malzeme, setup, manyetik ...vb. hadi tel, fret eşik diğer tüm ayrıntıları geçelim. Benim demek istediğim özellikle yeni başlayanlar şu gitarla bu çalınır mi, HH mi olsun HSS mi, ibanez grg131x mi GRG 123xxx mi, sabit mi hareketli mi.... Gibi çok ayrıntıya girmeye gerek yok, bullet strat bile (küçümseme yok!) Single manyetiğe rağmen gayet sert ton verebiliyor (aynı ses sistemine girilmesine rağmen 10 gitar da gayet sert ton -Arada hiç fark yok değil-
Zaten ağaç manyetik ve diğer tüm ayrıntıları hiçbiri etki etmez desem neden gidip kaliteli gitara yatırım yapayım? Seçtiğim gitarlar beklentilerime , aradığım tona uygun diye alındı tabii ki ( arada tabi birkaç farklı ihtiyaç, fantazi gitarlar da olmuyor değil ve birçok kişinin de signature serisi+ spesifik bir kasa veya model seçmesi de subjektif olmakla beraber gayet normal. Fiyatını hakediyor etmiyor meselesi bambaşka bir konu ki daha ben dün Jackson Virtuoso' nun fiyatı ve sundukları konusunda eleştiri yaptım.
Bcwarlock 10 gitar arasinda fark duyamiyorum gibi bir ifade de bulunduktan sonra ben hangi tonu nasil anlatabilirim?
Bunun dışında zaten bir iddiada da bulunmadım, ama siz de diğer arkadaş da saydirdikca saydirdiniz. Başlığı açan da polemiğe giren de ben değilim. Arada hatlar da karismos alakasız alakasız birbirine bindirmiş herkes. Diğer yazılan çizilen yorumlara da gayet agresif cevaplar verip en iyi ben bildirime getirdiniz. Müziğin tarihçesine, ses nasıl oluşur daha nerelere getirdiniz konuyu.

Ne benim ne de sizin kimseye birşey ispat etmenize de gerek yok, sonuçta herkes birşey alırken kendi kararını veriyor bir şekilde (bütçesi, müzikal beklentisi, belki de fantazisi bile ica onda). Sonuçta herkes biliyor ki JEM gitar alınca Steve Vai olunmuyor, MusicMan alınca John Petrucci olunmuyor.
Forumun yeni üyesi de eski üyesi de olsam kimseye saygısızlık etmedim etmem de (arada geyik konular başlıklar olmuştur hep beraber gülmüşüz, şakalaşmışızdır o başka tabii). Çok bilmişlik de taslamadim taslamam asla.

Herkese sağlıcaklar dilerim. Sevdiğiniz müziği dinleyin, çalın, icra edin, mutlu olun. Ekipmana col takılmayın...

P.S. cep telefonundan yazdığım için noktalama ve imla hataları barindirabilir.

Son düzenleme:
O zaman biz her gitar bakımı yapıp, klavyeyi temizleyip yağlayinca gitarın soundu acayip derecede mi değişecek? (Minimal bile olsa) veya uzun süre bakım yapmadık, temizlemedik, klavye Kir ve yağ ve bu da mı tonu değiştirecek?

Soruyu soyle soralim mi?
Duzgun sekilde yillanan el yapimi ve lake cilali gitarlar neden daha makbuldur?

Ama bir parantez acarak belirtmek isterim "Bana gore" bakimsiz kalan bir gitar sadece perdesi ve cilasiyla degil butun donanimlariyla kondisyonda kayip yasayacagindan ilk zamanlarda ki verimli performansindan cok sey kaybedecektir.
Bahsettigin durumda enstrumanin uzerinde biriken kirin miktari ve nufuz ettigi oran onemlidir...

Yine sizin belirtiginize göre headless gitarlardan zayıf ses çıkması lazım ki headstock yok. Headstock da ağaç ya, ya da headless gitarlarin gövde de bayaa küçük, o zaman ses ekstra zayıf, ton donuk/sönük yetersiz mi olacak?
Amfiye bağlayıp manyetiklerde ses almaktan bahsediyorum. Unplugged olarak hak veririm.
Tonaliteyle ses siddetinin alakasi yoktur. Dusuk desibelli zengin bir ton da olabilir yuksek desibelli ama fakir bir ton da olabilir.
Bu soruyu sorabilmek icinde Gibson firmasinin neden Headstock patentini aldigini, epiphone govde tasarimini yaparken neden headstockunu yaptirmadigini sormak lazim...

Son olarak. Single manyetikler yumusak ton vermez. Aksine ozellikle treble karakterli single manyetikler gayet testere tonlar verecektir... Tabi dip gurultusune dayanabilirsen. Noise gate' cebinde tasirsin olur biter...

Sevgili arkadasim, bak yazdigin butun onermeler hem siyah-beyaz... Ama bu is oyle degil ne yazik ki...
Neyse saat cok gec kaldi ve ben gercekten daha fazla konusmak istemiyorum.
Tabloda ki sorularima cevap gelirse yinw konusuruz... Gerisine gerek yok...

Cok küçük bir cevap verip gidiyorum;

Aynen öyle oluyor ancak elbetteki acayip değişme değil bu. Klavye yağını bolca sürüp beklemem gerektiği zamanlarda uzerindeki yagin fazlasını iyi almazsam, telleri toplayıp akortladigimda gitarda tiz frekanslar hafif azaliyor ve gitar ton olarak hafif matlasiyor. Ancak bizim klavye ağacı nemlendirme dediğimiz hadise yüzeysel bir işlem olduğundan öyle dramatik etki yaratmıyor.
Sadece high gainde elektro çalıyorsan farketmen çok zor olur. Benim gibi clean ve low gain tonlarda çok detaylı duyum arıyorsan rahatlıkla anlayabilirsin.

Cok küçük bir cevap verip gidiyorum;

Aynen öyle oluyor ancak elbetteki acayip değişme değil bu. Klavye yağını bolca sürüp beklemem gerektiği zamanlarda uzerindeki yagin fazlasını iyi almazsam, telleri toplayıp akortladigimda gitarda tiz frekanslar hafif azaliyor ve gitar ton olarak hafif matlasiyor. Ancak bizim klavye ağacı nemlendirme dediğimiz hadise yüzeysel bir işlem olduğundan öyle dramatik etki yaratmıyor.
Sadece high gainde elektro çalıyorsan farketmen çok zor olur. Benim gibi clean ve low gain tonlarda çok detaylı duyum arıyorsan rahatlıkla anlayabilirsin.
Hah işte, ben de high gain tonlarda aradaki fark çok az diyorum bundan bahsediyorum ama linç yiyor her bunu söyleyen, way efendim nasıl ağaç ve manyetik de bilimum ayrıntı tona acayip fark getirirmiş. Amfiye bağlamadan, veya cleande, düşük volumeda fark artar.
Ama o videodaki 10 gitar da high gain ton, köprü manyetiği, ritm ve riffler olarak arkadaş gözü kapalı tak diye biliyorsa üçüncü sıradaki gitar şu ağaçtan yapılmış su gitar ve su manyetigi kullanıyor, fretleri şu malzemeden, klavye ağacı xxx... Beşincininki de bu...gibi aradaki farkı net belirleyebiliyorsa helal olsun derim.
Hatta bir seviye daha ileri gidip su ağacın üstüne, nitro boya var da desin, ki biri gitarın üstündeki boyadan dolayı ağacın tonal etkisi azalır da demiş aynı iddiada bulunan arkadaş. Aramızda boyasız, cilasiz gitar çalan var mı? Herkes ses mühendisi olarak çalışmıyor , genel amatör dinleyiciden bahsediyoruz. Hele ki yeni başlayanlar için bu ayrıntılara takılmayın diyoruz.

Geri