Pedallar için power supply

Herkese Merhabalar.

Oğlum elektro gitar çalıyor. Şu ana kadarda 4 adet pedal sahibi oldu. Bir de boss marka processor mevcut. Tüm bu ekipmanları ayrı ayrı 9V adaptörlerle beslememize ve adaptörlerin bağlı olduğu 5li grup prizin topraklı olmasına rağmen bir türlü dip sesten kurtulamıyoruz. Bu noktada internette yaptığım araştırmalarda pedallar için 8li bir power supply a rastladım. Fiyatı maalesef 5 bin civarı. Bununla birlikte Türkiye piyasasında da pek bulunmuyor.

Velhasıl, bu dip ses sorunumuzu giderecek ve görece daha ucuza bir çözüm mevcutmudur siz değerleri forum üyelerinden bilgi almak istedim. Şimdiden teşekkürler.

Boss MD200 ve 6 adet analog pedal kullanıyorum pedal board um da. Ammoon marka izole olduğunu iddia eden bir power supply aldım AliExpress den. Sonra çok beğendim bir tane de yedek aldım. Board oldukça sessiz şu anda.

Ammoon un bir de ince uzun bir versiyonu var onunla ilgili şikayet çok. Bahsettiğim modelin fotosunu ekledim. Tabi bütçeniz dar değil ise çok daha kaliteli bilinen markalar da mevcut.

Dosyalar

• -482051146-1789413420.jpg
    -482051146-1789413420.jpg
    135.9 KB · Gösterim: 53
  • Konu Sahibi Konu Sahibi
Boss MD200 ve 6 adet analog pedal kullanıyorum pedal board um da. Ammoon marka izole olduğunu iddia eden bir power supply aldım AliExpress den. Sonra çok beğendim bir tane de yedek aldım. Board oldukça sessiz şu anda.

Ammoon un bir de ince uzun bir versiyonu var onunla ilgili şikayet çok. Bahsettiğim modelin fotosunu ekledim. Tabi bütçeniz dar değil ise çok daha kaliteli bilinen markalar da mevcut.
Hocam, bilgilendirmeniz için teşekkür ederim.

4 adet pedal sahibi oldu. Bir de boss marka processor mevcut
nedir bu pedallar ve hepsi bağlı mı... hatta profesör ile birlikte mi bağlı... yani bazen sinyal zinciri kendi başına gürültü yapar, ... dip ses derken hum mı, tıss mı, vınlama mı.... üstüste 2 Boss drive karakterli pedal ve SSS dizilimli bir gitar mesela arı kovanı gibi bızzlar
5li grup prizin topraklı olmasına rağmen
Çin malı uyduruk bir şeyse... ben mesela bundan kullanıyorum, prizden kaynaklanan hafif paraziti kesti...

Dip gürültüsü durumu doğru tespit ile çözülebilir.
4 tane pedal üzerine birde prossesör.
Bunların hepsini ayrı ayrı bağlayıp denemek gerekir.
eger hepsinde tek tek bağlandığında dahi aynı sorun devam ediyorsa bu defa gitarın jack girişini kontrol etmek ve ayrıca jack kablolarını kontrol edip farklı kablolar ile denemek gerek tüm bunlara rağmen sorun devam ediyorsa işte sorunun kaynağını bulmuş oluyoruz.
Bu da elektrik tesisatında ya topraklama olmadığı yada yapılan topraklamanın hatalı olduğunu gösterir.
Yapmanız gereken öncelikle ses çıkışı amfi üzerinden yapılıyorsa amfiyi farklı bir prize takın ardından hiç bir pedal bağlamadan kontrol edin. Sorun yoksa bu defa pedalları tek tek deneyin bunda da bir sorun yoksa bu defa pedallardan birisini bağlayıp onu sabit tutarak diğer pedalları ve prossesör bağlayarak deneyin yani şöyle
A pedalı sabit bağlı yanına b bağla dene çıkar c bağla dene çıkar d bağla dene çıkar prossesör bağla dene çıkar.
Daha sonra a pedalı sokup en başa b pedalı bağla bu sabit kalıp diğer pedalları bağla çıkar.
Bunu döngü halinde devam ettir. Olur da bu esnada sorun yaşarsan o zaman bir önce mesaj atan arkadaşın dediği gibi bir sinyal çakışma sorunu yasıyorsundur.
Ayrıca prizin topraklı olması veya akım korumalı olması tesisatta ki sorunu tek başına düzeltmeye yetmez.
Şuana kadar ben en stabil olarak çalışan powersupply olarak moer micropower olanı gördüm. Gerçekten izoleli ve kutup ayırıcı kablosu ile birlikte geliyor.
Yanı özetle sen sorunun pedal veya güç beslemesi olduğunu düşünürken bir bakmışsın sorun gitardan da olabilir amfinin kendisinden de. İyi araştırıp tespit etmek gerek.

nedir bu pedallar ve hepsi bağlı mı... hatta profesör ile birlikte mi bağlı... yani bazen sinyal zinciri kendi başına gürültü yapar, ... dip ses derken hum mı, tıss mı, vınlama mı.... üstüste 2 Boss drive karakterli pedal ve SSS dizilimli bir gitar mesela arı kovanı gibi bızzlar

Çin malı uyduruk bir şeyse... ben mesela bundan kullanıyorum, prizden kaynaklanan hafif paraziti kesti...

Hocam sistemde Boss GT-1, 1 adet wah, 1 adet distortion, 1 adet reverb ve bir adet de compress pedal var. Bunların tamamı Marshall Mg30cfx e giriyor. Sistemin hepsi ayrı ayrı 9v adaptörler besliyor. Ancak bu adaptörler de tek bir gurup prize bağlı. Adaptörler yanlış hatırlamıyorsam 1A. Orta segment adaptörler. Birbirlerine bağlantıları nasıl tam olarak izah edemeyeceğim çünkü müzik bilgim çok iyi değil. Hangisinden girip hangisine çıkıyor tam bilmiyorum. Ben bilgisayar mühendisiyim. Az biraz elektronik ve elektrik bilgim mevcut.

Başta jack kablolarında sorun olabileceğini düşündük. Çünkü arada 2 tanesi uyduruktu. Şu an kablolar ibanez ve ernieball marka görece kaliteliler. Daha sonra bazı pedalları tek bir adaptörden çift çıkış besliyorduk. Hepsini kendi adaptörüne sahip hale getirdik. En sonda da gurup pirizi gidip özellikle topraklı olarak aldım. Son durum bu. Aslında sistemin bir fotosunu ekleyebilirsem konunun devamında iyi olur.

Aldığımız sesler genelde tısslama gibi ama bazen bazı parçalarda bend yaparken parazit sesi gib. Bazen de sistem ilk açıldığında vınlama da olabiliyor.

Oğlum yaklaşık 4 senedir elektro gitar çalıyor. Çaldıkları çok çeşitli. Ayrıca iki adet ibanez gio (biri H-S-H diğeri ise H-H)ve bir adet de squier (bu da S-S-S)gitarı mevcut. Metallica, Iron maiden gibi sert tonlardan Teoman, Dedüblüman, Duman gibi tonlarıda çalıyor. Profesyönel diyemem ama oldukça sağlam kulağı var ve iyi çalıyor. Bu senede Burdur konservatuarının Müzik teknolojisini kazandı.

Herneyse konuyu dağıttım kusuruma bakmayın. Durumu ve konumumuzu daha net anlatabilmek açısından ifade etmek istedim.

Dip gürültüsü durumu doğru tespit ile çözülebilir.
4 tane pedal üzerine birde prossesör.
Bunların hepsini ayrı ayrı bağlayıp denemek gerekir.
eger hepsinde tek tek bağlandığında dahi aynı sorun devam ediyorsa bu defa gitarın jack girişini kontrol etmek ve ayrıca jack kablolarını kontrol edip farklı kablolar ile denemek gerek tüm bunlara rağmen sorun devam ediyorsa işte sorunun kaynağını bulmuş oluyoruz.
Bu da elektrik tesisatında ya topraklama olmadığı yada yapılan topraklamanın hatalı olduğunu gösterir.
Yapmanız gereken öncelikle ses çıkışı amfi üzerinden yapılıyorsa amfiyi farklı bir prize takın ardından hiç bir pedal bağlamadan kontrol edin. Sorun yoksa bu defa pedalları tek tek deneyin bunda da bir sorun yoksa bu defa pedallardan birisini bağlayıp onu sabit tutarak diğer pedalları ve prossesör bağlayarak deneyin yani şöyle
A pedalı sabit bağlı yanına b bağla dene çıkar c bağla dene çıkar d bağla dene çıkar prossesör bağla dene çıkar.
Daha sonra a pedalı sokup en başa b pedalı bağla bu sabit kalıp diğer pedalları bağla çıkar.
Bunu döngü halinde devam ettir. Olur da bu esnada sorun yaşarsan o zaman bir önce mesaj atan arkadaşın dediği gibi bir sinyal çakışma sorunu yasıyorsundur.
Ayrıca prizin topraklı olması veya akım korumalı olması tesisatta ki sorunu tek başına düzeltmeye yetmez.
Şuana kadar ben en stabil olarak çalışan powersupply olarak moer micropower olanı gördüm. Gerçekten izoleli ve kutup ayırıcı kablosu ile birlikte geliyor.
Yanı özetle sen sorunun pedal veya güç beslemesi olduğunu düşünürken bir bakmışsın sorun gitardan da olabilir amfinin kendisinden de. İyi araştırıp tespit etmek gerek.

Hocam bilgilendirmeniz için çok teşekkür ederim. Yazmış olduklarınızın bazılarını deneyimledik. Sistemde iki tane uyduruk Jack kablo vardı. Onları öncelikle değiştirdim. Gurup priz marketten alınma dandik bir şeydi sonra elektrikçiden özellikle topraklaması iyi bbir gurup priz aldım. İşin aslı bağlı olduğu prizi söküp topraklama olup olmadığını da kontrol ettim. Dairemizin tesisatı fena değil gibi. Topraklama ucu mevcut ve kablolar yeterince kalın gibi. Ama bunlara yüzde yüz garanti verebilecek bir profesyönellikte ölçüm yapmadım açıkçası.

Dediğim gibi biraz elektrik ve elktronikten anlarım. Girarların input jack larını söküp bir gözle bir sorun olup olmadığını kontrol ettim. Vidalarda gevşekliği giderdim. Ayrıca gitarların üzerindeki potans düğmelerinide genel bilgim dahilinde test ettim.

Genel olarak müzik bilgim çok iyi değil. Bu noktada pedalların ve processor un ne şekilde ve hangi sırayla bağlanmalı konusunu maalesef cevaplayamıyorum. Ama cevabınızda belirttiğiniz konu başlıklarını bir kez daha gözden geçireceğim. Tekrar teşekkür ederim.

MG30'a bütün bu saydıkların hele de mazallah drive kanalına giriyorsa zaten tıslama varsa şükür... ben coavzzz filan diye bir ses beklerdim.
prosesör ve pedal zinciri eeeeen iyi ihtimalle amfinin clean kanalına girmeli çok spesifik bir sound peşinde değilsen.... ve bunun için de MG30 ancak idare eder diyeyim yani
genç arkadaşa başarılar ama 4 sene ve ilerisi için bu yola başkoyduysa acil amfi yenilemekte fayda var

Amfi zaten 4 kanal. Siz üzerine bir de pedalları drive kanalda kullanıyorsanız. Sesin artması ve olması zaten kaçınılmaz. Clean kanalda iken deneyin.

Ayrıca;
Elinizdeki prosesörde dönemin boss'un en üst seviye ekipmanları olan GT-100 ve GT-001'de kullanılmış olan ses makinası var. Dolayısı ile elinizde ki cihaz hem başarılı hem kuvvetli ama bir o kadarda sıkıntılı.

Nesi sıkıntılı ? cihazın ses çıkışının doğru tanıtılması gerekiyor. Doğru ses çıkışı tanıtılmamışsa ses ve ton konusunda ciddi sıkıntı çıkarabilir. Siz prosesörü ses çıkışını Roland jazz chorus üzerinde bıraktınız ise istediğiniz sesi alamazsınız bozulmalar olur. Bu konuya da dikkat edin.

Ayrıca Boss tone exchange studio kullanmıyorsanız kullanmanızı da tavsiye ederim hazır presetler yüklüyorlar ve ücretsiz.

Yani işin açıkçası bu dip gürültüsü meselesinin temelinde en çok yatan sorun elektrik akımı. Nadirde olsa ekipman arızasından da kaynaklanıyor ama en temelinde elektrik akımı sorunu var.

Mesela elektrik kablolarının çekildiği hat üzerinde bir uydu antenden gelen kablo veya başkaca elektrik akımı yükü taşıyan başkaca bir iletken geçiyorsa bu bile etkileyebiliyor. Amfinin yakınlarında çalışan tablet telefon bluthooth aygıtlar v.s. parazitlenmeyede sebep oluyor.

Kısaca deli kuyuya bir taş atıyor 40 akıllı çıkaramıyor misali uğraş dur durumu oluyor. Bence düzeltebileceğiniz kadar düzeltin sonrasında da olduğu gibi bırakın.

Benim size power supply konusundaki tavsiyem ise tekrar etmek gerekirse mooer micro power. Bu zaman kadar denediğim en stabil ve başarılı güç kaynağı.

Size ve oğlunuza merhaba

Benim size ama aslında genç arkadaşıma başka bir tavsiyem var.

Bence Wah pedal ve prosesör dışında kalan tüm ekipmanınızı satın. 1 tane Focusrite ses kartı alın. 2 adet te iyi kalitede referans monitör. Bilgisayar mühendisi olduğunuzdan dolayı yazılım konusunda sıkıntı yaşamayacağınıza inanıyorum.

Bu sayede genç arkadaşım daha geniş efekt ve amfi modeline ulaşabilme imkanı doğacak. Ayrıca ortalıkta 10larca kablo olmayacak.

Ücretsiz presetlerle çok sayıda tona ve amfi modellemesine ulaşabileceksiniz. Kayıt alabilecek canlı yayınlar yapabilecek v.s.

Yukarıdakilerin hiç birini yapamıyorsanız en azından amfiyi elinizden hızlıca çıkararak 1 adet boss katana mk2 50w alın. Aslında çok daha iyi performanslı kombo amfiler var ama Türkiye'de bulamayacaksınız yazsam da. Yurtdışından getirmek istediğinizde de çok daha pahalı olacağını da biliyorum.

Peki bu yazdıklarım dip ses sorununuzu çözecek mi ?

Elektrik tesisatınızda sorun yoksa bir çok karmaşıklığın önüne geçeceksiniz genç arkadaşım daha da motive olacak çünkü her gün setup kur kaldır yapmayacak.
Elektrik tesisatınızda sorun varsa dünyanın en kaliteli ürünlerini de kullansanız sorun çözülmeyecektir zaten.

Size ve oğlunuza merhaba

Bence Wah pedal ve prosesör dışında kalan tüm ekipmanınızı satın. 1 tane Focusrite ses kartı alın. 2 adet te iyi kalitede referans monitör. Bilgisayar mühendisi olduğunuzdan dolayı yazılım konusunda sıkıntı yaşamayacağınıza inanıyorum.

Bu sayede genç arkadaşım daha geniş efekt ve amfi modeline ulaşabilme imkanı doğacak. Ayrıca ortalıkta 10larca kablo olmayacak.

Ücretsiz presetlerle çok sayıda tona ve amfi modellemesine ulaşabileceksiniz. Kayıt alabilecek canlı yayınlar yapabilecek v.s.

Yukarıdakilerin hiç birini yapamıyorsanız en azından amfiyi elinizden hızlıca çıkararak 1 adet boss katana mk2 50w alın. Aslında çok daha iyi performanslı kombo amfiler var ama Türkiye'de bulamayacaksınız yazsam da. Yurtdışından getirmek istediğinizde de çok daha pahalı olacağını da biliyorum.

Elektrik tesisatınızda sorun yoksa bir çok karmaşıklığın önüne geçeceksiniz genç arkadaşım daha da motive olacak çünkü her gün setup kur kaldır yapmayacak.
Elektrik tesisatınızda sorun varsa dünyanın en kaliteli ürünlerini de kullansanız sorun çözülmeyecektir zaten.
Hocam evde çalmak için referans monitör çok fazla değil mi ? Ben Logitech hoparlör setiyle çalıyorum fazlasıyla kaliteli ve güzel ses geliyor bana göre.

MG30'a bütün bu saydıkların hele de mazallah drive kanalına giriyorsa zaten tıslama varsa şükür... ben coavzzz filan diye bir ses beklerdim.
prosesör ve pedal zinciri eeeeen iyi ihtimalle amfinin clean kanalına girmeli çok spesifik bir sound peşinde değilsen.... ve bunun için de MG30 ancak idare eder diyeyim yani
genç arkadaşa başarılar ama 4 sene ve ilerisi için bu yola başkoyduysa acil amfi yenilemekte fayda var
Drive kanalı derken neyi kastettiniz tam anlayamadım. Zaten aletin bir tane inputu var. Demin baktım olay şu şekilde; Gitardan wah pedalına, wahtan processor e, processor den distortiona, oradan reverbe oradan da amfi inputa girilmiş.

Eh işte gönül isterdi ki dolar 1 tl olsun herkes hayallerine kavuşsun. Bu konu başlığıda nostaljik kalsın. Maddi imkanım el verdiğince oğlumu bu konuda desteklemeye çalışıyorum. Evet, önünde 4 senelik bir eğitim var. Benimde 4 sene boyunca onun öğrencilik hayatını desteklemem gerekiyor. Bakalım.

Amfi zaten 4 kanal. Siz üzerine bir de pedalları drive kanalda kullanıyorsanız. Sesin artması ve olması zaten kaçınılmaz. Clean kanalda iken deneyin.

Ayrıca;
Elinizdeki prosesörde dönemin boss'un en üst seviye ekipmanları olan GT-100 ve GT-001'de kullanılmış olan ses makinası var. Dolayısı ile elinizde ki cihaz hem başarılı hem kuvvetli ama bir o kadarda sıkıntılı.

Nesi sıkıntılı ? cihazın ses çıkışının doğru tanıtılması gerekiyor. Doğru ses çıkışı tanıtılmamışsa ses ve ton konusunda ciddi sıkıntı çıkarabilir. Siz prosesörü ses çıkışını Roland jazz chorus üzerinde bıraktınız ise istediğiniz sesi alamazsınız bozulmalar olur. Bu konuya da dikkat edin.

Ayrıca Boss tone exchange studio kullanmıyorsanız kullanmanızı da tavsiye ederim hazır presetler yüklüyorlar ve ücretsiz.

Yani işin açıkçası bu dip gürültüsü meselesinin temelinde en çok yatan sorun elektrik akımı. Nadirde olsa ekipman arızasından da kaynaklanıyor ama en temelinde elektrik akımı sorunu var.

Mesela elektrik kablolarının çekildiği hat üzerinde bir uydu antenden gelen kablo veya başkaca elektrik akımı yükü taşıyan başkaca bir iletken geçiyorsa bu bile etkileyebiliyor. Amfinin yakınlarında çalışan tablet telefon bluthooth aygıtlar v.s. parazitlenmeyede sebep oluyor.

Kısaca deli kuyuya bir taş atıyor 40 akıllı çıkaramıyor misali uğraş dur durumu oluyor. Bence düzeltebileceğiniz kadar düzeltin sonrasında da olduğu gibi bırakın.

Benim size power supply konusundaki tavsiyem ise tekrar etmek gerekirse mooer micro power. Bu zaman kadar denediğim en stabil ve başarılı güç kaynağı.
Hocam, şimdi bu yazınıza istinaden terimlerinizi biraz anladım. Yani şu clean/drive kanalı. Amfiye açıp baktım. Evet, clean kullanıyormuş oğlum.

Evet, aslında ben bir bilgisyar mühendisi olarak processor ün ona hem esneklik hem de kullanım kolaylığı sağlayacağını düşünerek ilk aldığım ürünler arasındaydı. Ama daha sonra birkaç kez amatör gurupları ile konser düzenleyince pedal olayları daha ön plana çıktı. Hala aramızda bazen tartışırız. Analog mu daha iyi dijital mi diye. Evet analog pedalların hem dizayn olarak hem de yaptığı iş olarak daha unique olması onları ön plan çıkarıyor. Ama ben de diyorum ki; yaw oğlum hele bir profesyönelleş ondan sonra bir pedal borad dizayn edersin keninde has. Neyse daha 19 yaşında o yüzden hoş görmek lazım.

Yine konuyu dağıttım kusuruma bakmayın. Gt-1 in ses çıkışını hangi seçenekte bırakmalıyım? Manuleine bir bakıp kontrol edeyim.

Dediğim gibi işim bilgisayar olduğu için bu konulara yatkınım. Söylediğiniz presetleri daha önceden görmüştüm ve mümkün mertebe ücretsizleri indirip oğluma vermiştim. Ama sanırım oğlum biraz üstünde çalışıp genelde çaldığı parçalar doğrultusunda kendi presetlerini oluşturduğunu söylemişti. Bir kez daha üstünden geçelim.

Elektrik konusuna kesinlikle katılıyorum. Benim asıl uzmanlık alanım bilgisayar ağları (networking) Elektrik, elektromanyetik alan, empedans ve jitter olayları biizim iştede çok önemlidir. Özellikle bakır kablo ve apartlarıda etmendir. Bütün bunları bir kez daha kontrol etmeliyiz sanırım.

Aslında kendimce elde ettiğim sonuç son iki cümlenize vardı. Ama dediğim gibi müzik olayında çok bilgim olmadığından buradaki tecrübeli arkadaşların bilgilerinden faydalanmayı da ihmal etmek istemedim.

Sanırım bahsettiğiniz ürün şu; https://www.amazon.com.tr/gp/product/B00HRTEOT0/ref=ox_sc_act_title_1?smid=A3O5TP4R0OZYXZ&psc=1

2K civarına geliyor. En kısa sürede temin etmeye çalışayım.

Bilgilerinizi paylaştığınız için minnettarım hocam. Tekrar teşekkürler.

Size ve oğlunuza merhaba

Teşekkürler hocam. Aslında şöyle ifade edeyim. Benim yaşım ellibir. 2020 de oğlum bu işe başladığı anda ben de bu forumu bulup kaydolmuştum. Ben forum kültürüne çok inanırım. Bilgi paylaşıldıkça büyür felsefesini benimserim. Bir çok foruma üyeliğim var. Ama işte maalesef yeni nesil biraz daha bu konularda zayıf. Pedal olayları ile ilgili hikayeyi @TürkRockçı hocamın girdisinde cevapladım. Bence işin biraz daha sonraki kısmı ama işte insan oğlunu da kıramıyor. :)

Aslında başta ses kartı aldık. Behringer umc22 si var. Dün de yine anneannesi ve dedesi sponsorluğunda Mackie cr4x referans monitörlerini de sipariş verdim. Aslında okul başlamadan hemen hemen temel ekipmanları mevcut. 6 ay önce de akai mpk mini3 klavye ve behringer condenser mikrofon da aldık :D Yani aslında küçük ve amatör bir stüdyosu var kendince. Macbook pro ve logic ile de sınava girdiği projesini hazırladı ve birinci sıradan girdi.

Velhasıl vermiş olduğunuz tavsiyeleri de gözden geçirip tekrar değerlendireceğim. İlginiz ve önerileriniz için teşekkür ederim.

Geri