orta/ileri seviyede gitar önerisi (jackson, esp, ibanez vb.)

merhabalar, yaklaşık bi' 3,5 senedir gitar çalmaktayım ve şu an kullanmakta olduğum gitarım kat ettiğim yolla birlikte benim gerek teknik, gerek hissiyat olarak ihtiyaçlarımı karşılayamaz hale geldi. bu sebepten de uzun vadeli demesem de beni müzisyenlik hayatımda üzmeyecek orta/ileri seviyede bir gitar arayışındayım. bu konuda çok fazla bilgi karmaşası olduğundan ve şehrimde genel olarak müzik ekipmanı çeşitliliği olmadığından internetten belli bir yere kadar bilgi edinilebiliyor ve ayriyetten şu anki piyasa, dolar kuru vs. etkileriyle beraber güncel bir bilgi arayışında olduğumdan bu konuyu açtım. o yüzden zamanında bu tarz gitarları kullanmış kişilerden bilgi ve deneyim paylaşmalarını da rica ediyorum.

ilgilendiğim ve çaldığım müzik tarzları birbirinden çok ayrı olduğundan ve de her müzik tarzına göre farklı bir gitar alma gibi bir şansım olmadığından aslında tek bir gitarda çeşitli türleri çalabileceğim, pratik yapabileceğim ve geniş bir ton yelpazesine sahip bir gitar almak önceliğim. deyim yerindeyse bir taşla iki kuş vurmak gibi. genelde klasik blues, klasik rock, blues rock, punk rock ve thrash metal türleriyle ilgiliyim. genel olarak floyd rose'lu, 22 perdeli ve çift humbucker (veya h-s-h) standartında bir gitar benim ihtiyaçlarımı görür düşüncesindeyim. jackson'ın js serisi gitarları başlangıç segmentinde üretimler olmasına karşın hoşuma gitmedi değil açıkçası. ayrıca v kasa gitarları da deneyimlemek istediğimden jackson king v serisini ufak ufak gözüme kestiriyorum diyebilirim. fakat bu gitarın sıfır fiyatı benim bütçemi aşıyor ve temiz ikinci eline pek denk gelemedim o yüzden thomann kafasına girsem mi diye düşünmüyorum değil. son olarak bütçe olarak en fazla 12.000-13.000 kadar bi bütçe söz konusu. yorumlarınızı ve fikirlerinizi bekliyorum, teşekkür ederim.

Thomann kafasına girmeden önce bu forumdaki thomann’dan alışveriş başlığına gir… mevzuat, vergi, gümrük vs seni tatlı süprizler bekliyor… son 1 senede yazılanları okusan yeter

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Thomann kafasına girmeden önce bu forumdaki thomann’dan alışveriş başlığına gir… mevzuat, vergi, gümrük vs seni tatlı süprizler bekliyor… son 1 senede yazılanları okusan yeter
konuya hakim olduğumdan dolayı thomann kafası diye konuyu bir başlığın altında topladım zaten, yeterince açıktı aslında. sadece sitede yazan fiyata yurt dışından gitar alacağını düşünen kalmamıştır sanırım artık :)

Cort g290 fat veya ibanez rg870z modellerini tavsiye ederim. İkisi de kore üretimi ve her yola gelebilecek gitarlar. Sarı sitede ikisinin de ikinci elleri var. Bence js'lerden her türlü iyiler.

Cort g290 fat veya ibanez rg870z modellerini tavsiye ederim. İkisi de kore üretimi ve her yola gelebilecek gitarlar. Sarı sitede ikisinin de ikinci elleri var. Bence js'lerden her türlü iyiler.
teşekkür ediyorum listeye ekledim, bunların haricinde önerebileceğin v kasa gitar var mı peki? bir de jackson king v serisi hakkında bi' bilgin var mıdır o gitarı da merak ediyorum aslında

Jackson ESP Ibanez,başlığa göre hareket edersek verdiğiniz bütçeye göre Jackson ve Ibanezin düşük serileri anca alınabilir. Onlar da ikinci elde olsa bile orta değil de başlangıç seviyesi seri ve modeller olacaktır.
ESP (LTD değil) olarak düşünürsek en ucuzu bile 40-50 bin TL civarında başlıyor fiyatlar. LTD olarak düşünürsek 12-13 değil de bütçeyi 20'ye cikarabilirseniz 1000 serisi güzel bir gitar alabilmeniz mümkün. 20 bin fiyat bandında Japon üretimi Jackson bulabilme şansınız da var.
Bence bütçenizi 20 ye çıkarmaya çalışın, kaliteli manyetikli, HSS veya HH (coil split özellikli de olabilir).
Ibanez olarak alabileceğiniz en yüksek model RG350 olabilir. Endonezya üretimi, HSH Ibanez infinity marka manyetikli, sap profili olarak gayet rahat. 3-5 bin üstüne RG450 de olabilir (450 kalite ve rahatlık olarak rg550 ye çok yakın )

teşekkür ediyorum listeye ekledim, bunların haricinde önerebileceğin v kasa gitar var mı peki? bir de jackson king v serisi hakkında bi' bilgin var mıdır o gitarı da merak ediyorum aslında
King V modeli ve de Jackson V kasa modelleri hakkında @blackfriday666 kullanıcısının bilgi ve tecrübesi çok. Aynı zamanda epey de test videosu var YouTube kanalında. Tavsiye ederim

Jackson ESP Ibanez,başlığa göre hareket edersek verdiğiniz bütçeye göre Jackson ve Ibanezin düşük serileri anca alınabilir. Onlar da ikinci elde olsa bile orta değil de başlangıç seviyesi seri ve modeller olacaktır.
ESP (LTD değil) olarak düşünürsek en ucuzu bile 40-50 bin TL civarında başlıyor fiyatlar. LTD olarak düşünürsek 12-13 değil de bütçeyi 20'ye cikarabilirseniz 1000 serisi güzel bir gitar alabilmeniz mümkün. 20 bin fiyat bandında Japon üretimi Jackson bulabilme şansınız da var.
Bence bütçenizi 20 ye çıkarmaya çalışın, kaliteli manyetikli, HSS veya HH (coil split özellikli de olabilir).
Ibanez olarak alabileceğiniz en yüksek model RG350 olabilir. Endonezya üretimi, HSH Ibanez infinity marka manyetikli, sap profili olarak gayet rahat. 3-5 bin üstüne RG450 de olabilir (450 kalite ve rahatlık olarak rg550 ye çok yakın )
V kasa gitarım hiç olmadı. Oturarak çalamadığım gitar bana göre değil. Jackson'ın konusunda bilgim yok ama burada seceresini dökecek bir sürü adam var.
bilgilendirmeler için teşekkür ediyorum. @BC_Rich_Warlock bütçemi şu an için 20.000 liraya kadar çıkarmam sanırım biraz zor, aslında bütçemi yükseltmesine yükseltirim fakat şöyle ki önümdeki kısa vadeli bir dönem için beni idare edebilecek ve üzmeyecek, geri döndüğümde de yine kullanabileceğim bir gitar arıyorum. yani alacağım ürün beni hem ev kullanımında hem de sahne performansında üzmesin yeterli. daha sonrasında bütçeyi yeniden ayarlayarak bundan daha üst seviye gitarlara bakabilirim. bu modelleri de listeme ekliyorum, teşekkür ederim.

sevdiğim bir abimin v kasa jackson'ı elime geçmişti, okuyorsa buradan selam olsun. klavyesi şu ana kadar kullandığım en rahat ve en ince klavyeydi bu yüzden floyd rose köprülü v kasa gitarlar hakkında biraz daha bilgi sahibi olmayı istiyorum. bu gitarlar hakkında bilgi ve deneyime sahip olan arkadaşlar da yine paylaşırlarsa çok sevinirim.

al bi tane epiphone les paul standart bak keyfine blues,rock gayet güzel çalarsın metalde çalarsın ama çok şey olmaz :) ama V kasa jackson esp falan demişsin onlarla bluesin yanından geçemezsin

al bi tane epiphone les paul standart bak keyfine blues,rock gayet güzel çalarsın metalde çalarsın ama çok şey olmaz :) ama V kasa jackson esp falan demişsin onlarla bluesin yanından geçemezsin
Adam v diyor metal diyor shred diyor ceksın diyor uçar kaçar yanar döner diyor sen adama Les Paul öneriyorsun.Drag yarışına çıkacak adama Fiat Uno önermek gibi bir şey bu.

Adam v diyor metal diyor shred diyor ceksın diyor uçar kaçar yanar döner diyor sen adama Les Paul öneriyorsun.Drag yarışına çıkacak adama Fiat Uno önermek gibi bir şey bu.
Sen önce doğru oku. Adam klasik Blues,Blues rock yazmış sence V kasa bi ceksınla bunu çalabilir mi les paulun yelpazesi daha geniş diğerler seçeneklerine göre parası varsa 3 tane gitar alsın bütün tarzları için ama tek gitar seçeneği var ve tercihini o kadar sert bir gitardan yaparsa mutlu olabilir mi sence o gitarların cleanları ne kadar kapalı

Peki les paul ile yaptığı metalden memnun kalacak mı ? Özellikle kapaklı les paul manyetiklerinden gelen boğuk çamurlu distortion ile ? Her şey manyetikte bitiyor o jacksona gibson 57 set taksan blues yapılır les paula emg veya seymour duncan yüksek çıkışlı set taksan metal yapılır. Lynyrd Skynyrd grubu neden explorerda blues yapıyor ? Sonuçta o Metallica gitaristinin kullandığı meşhur gitar değil mi ?

Abuk subuk kulaktan dolma bilgilerle insanları yanlış
Peki les paul ile yaptığı metalden memnun kalacak mı ? Özellikle kapaklı les paul manyetiklerinden gelen boğuk çamurlu distortion ile ? Her şey manyetikte bitiyor o jacksona gibson 57 set taksan blues yapılır les paula emg veya seymour duncan yüksek çıkışlı set taksan metal yapılır. Lynyrd Skynyrd grubu neden explorerda blues yapıyor ? Sonuçta o Metallica gitaristinin kullandığı meşhur gitar değil mi ?
Tamamda bebeğim o zaman alacağı gitar önemli değil bi gitar alsın iki tane manyetik alsın çalacağı zaman değişsin =)

yani les paul'un çalımı bana göre konforlu gelse de clean veya distortion tonlarını pek beğenmiyorum. @oman 'ın dediği gibi kapalı humbucker'ların boğuk tonları bana hiç hitap etmiyor. benim asıl ilgilendiğim müzik türü genellikle thrash metal olduğu için, arada da blues ve rock tarzında da takıldığım için ikisini de karşılayacak bir gitar bakıyorum ve jackson'ın js serileri fiyat performans olması açısından bana uygun olan bir seri diyebilirim. albert king gibi blues müziğin baba isimlerinden birinin zamanında gibson flying v kullanmışlığı da vardır. şu anlık kararım jackson king v almak yönünde fakat yine de önerilerinize açığım

yani les paul'un çalımı bana göre konforlu gelse de clean veya distortion tonlarını pek beğenmiyorum. @oman 'ın dediği gibi kapalı humbucker'ların boğuk tonları bana hiç hitap etmiyor. benim asıl ilgilendiğim müzik türü genellikle thrash metal olduğu için, arada da blues ve rock tarzında da takıldığım için ikisini de karşılayacak bir gitar bakıyorum ve jackson'ın js serileri fiyat performans olması açısından bana uygun olan bir seri diyebilirim. albert king gibi blues müziğin baba isimlerinden birinin zamanında gibson flying v kullanmışlığı da vardır. şu anlık kararım jackson king v almak yönünde fakat yine de önerilerinize açığım
Hocam jacksonun vol potunu kısıp ton potunu kısıp temiz smooth dediğimiz o tonu alabilirsin ama les paul'da tonu volu aç yine de o tiz yüksek gainli thrash tonunu alamazsın.

Hocam jacksonun vol potunu kısıp ton potunu kısıp temiz smooth dediğimiz o tonu alabilirsin ama les paul'da tonu volu aç yine de o tiz yüksek gainli thrash tonunu alamazsın.
Bence bunu tüm les paul kasa gitarlar için demek doğru değil. Misal kendi Ltd Ec-1000 gitarımın üstünde Sd Jb/59 set var. Thrash tonunun alasını gayet rahat alıyorum. Ton işi kasa şeklinden çok manyetik/amfi ikilisine bakıyor bence

Bence bunu tüm les paul kasa gitarlar için demek doğru değil. Misal kendi Ltd Ec-1000 gitarımın üstünde Sd Jb/59 set var. Thrash tonunun alasını gayet rahat alıyorum. Ton işi kasa şeklinden çok manyetik/amfi ikilisine bakıyor bence
Epiphone Les Paul standard önermiş hocam ona ithafen söylüyorum yoksa eskiden kullandığım Les paul customda Bill lawrence l500xl ile sabah akşam pantera çalıyordum.

Geri