Rory Gallagher

Şarkılarında çaldığı sololar çok farklı ve hoş geliyor kulağıma. En yaratıcı ve ruhuyla çalan gitaristlerden olduğunu düşünüyorum.
Crest Of A Wave şarkısının bildiğim kadarıyla 5 farklı versiyonu var bu bana çok ilginç geliyor.
solo için 01:24'e bakabilirsiniz. Ayrıca bir sorum olacak normalde Strat kullanıyor ama slide yüzüğü kullandığı şarkılarda hep Tele var bunun bir sebebi var mı?
Birçok virtüöz var kusursuza yakın çalıyorlar ama bazıları kendini hiç dinletmiyor bir süre sonra bayıyor şarkıları. Rory Gallagher'a benzer müzik yapan gitaristler kimler şarkılarını dinlemek istiyorum. Michael Schenker ve Vinnie Moore'u çok beğeniyorum ek olarak ama onların müziği benzemiyor pek.

Rory Gallagher, blues ve geleneksel İrlanda müziği haricinde yine geleneksel Yunan müziği tutkunu bir müzisyendi. Özellikle buzukinin sesine bayılırmış. Kendisinin en önemli özelliklerinden birisi rock sololarına İrlanda müziğine özgü tınıları hafifçe yerleştirmesiydi. Ben blues kayıtlarından çok, rock şarkılarını daha çok seviyorum onun. Canlı performansı stüdyo performansından her zaman daha iyiydi, hatta hemen hemen çoğu şarkısının solosunu canlıda doğaçlardı. Albüm versiyonunu pek birebir çalmaz (özellikle Shadow Play şarkısının canlı yorumlarına bir bakın, sololar hep farklı).

Pek aynı kulvarda olmasalar da size Lynyrd Skynyrd gitaristi Steve Gaines'i (kendi grubu Crawdad, Youtube'da kayıtları var; Spotify'da ise bir albümü var) ve Robin Trower'ı tavsiye edebilirim. Rory'nin dönemine dair benzer bir hava hakimdir bu gitaristlerde de.

Slide konusunda ise ben de benzer bir yaklaşıma sahibim, slide yüzüğü kullanırken Tele'nin parlak tonları slide'ın sesini daha iyi yansıtıyor bana kalırsa (hatta pirinçten yapılma slide olursa çok daha iyi). O nedenle Strat yerine Tele kullandığını düşünüyorum. Ama bu kişiye göre değişir tabi, mesela Lynyrd gitaristi Gary Rossington, Gibson SG ile slide kullanırdı. Umarım ufak da olsa bir katkım olmuştur sorduğunuz konular için.

• Konu Sahibi Konu Sahibi
Rory Gallagher, blues ve geleneksel İrlanda müziği haricinde yine geleneksel Yunan müziği tutkunu bir müzisyendi. Özellikle buzukinin sesine bayılırmış. Kendisinin en önemli özelliklerinden birisi rock sololarına İrlanda müziğine özgü tınıları hafifçe yerleştirmesiydi. Ben blues kayıtlarından çok, rock şarkılarını daha çok seviyorum onun. Canlı performansı stüdyo performansından her zaman daha iyiydi, hatta hemen hemen çoğu şarkısının solosunu canlıda doğaçlardı. Albüm versiyonunu pek birebir çalmaz (özellikle Shadow Play şarkısının canlı yorumlarına bir bakın, sololar hep farklı).

Pek aynı kulvarda olmasalar da size Lynyrd Skynyrd gitaristi Steve Gaines'i (kendi grubu Crawdad, Youtube'da kayıtları var; Spotify'da ise bir albümü var) ve Robin Trower'ı tavsiye edebilirim. Rory'nin dönemine dair benzer bir hava hakimdir bu gitaristlerde de.

Slide konusunda ise ben de benzer bir yaklaşıma sahibim, slide yüzüğü kullanırken Tele'nin parlak tonları slide'ın sesini daha iyi yansıtıyor bana kalırsa (hatta pirinçten yapılma slide olursa çok daha iyi). O nedenle Strat yerine Tele kullandığını düşünüyorum. Ama bu kişiye göre değişir tabi, mesela Lynyrd gitaristi Gary Rossington, Gibson SG ile slide kullanırdı. Umarım ufak da olsa bir katkım olmuştur sorduğunuz konular için.
Yunan müziğine olan ilgisini bilmiyordum. Buzukiyi seven biri bence bağlamayı da severdi, tıpkı Satriani gibi. Keşke bu topraklara de gelseydi zamanında. Kayıtlarında ve konserlerde elektro sitar kullanmışlığı bile var, Montrö konseri
Muhtemelen biliyorsunuzdur ama rock şarkılarını seviyorsanız en yoğun olduğu albümler Top Priority ve Photo Finish zaten Shadow Play PF albümünde. Her tarzda icralarını seviyorum özellikle bu şarkının başı çok güzel.
Albümleri müze gibi. Herhangi bir gitarist değil de Paganini, Bach gibi bir müzisyen bence. İsimlerini verdiğiniz gitaristleri dinleyeceğim.

Geri