Boss Katana 50 MKII Rakipleri Ve Alternatifleri

haa evet... Silverline iyidir, az ve öz... ben TVP hastasıydım, Silverline da yenisi.. Katana ve Catalyst de iyidir ama işte bir yerde yazdım, sanırım Katana Air EX başlığında ... artık çok yakın hepsi birbirine, istediğin oyuncak miktarına göre seçmek gerekiyor

Ben Artist 2 düşünüyordum,denedim beğendim.

Aslında Silverline da seçenekler arasındaydı,Dore de onu da denemek farz oldu bu postlardan sonra,onun için yazdım 😊

Birde Catalyst,seçeneklerimde yoktu
Tamamen tercih ve ihtiyaç meselesi aslında.

Silverline celestion ile TVPnin güçlendirilmiş versiyonu diyebilirim basitçe.

Müzik yapıyor olsaydım ve combo bir amfi tercih edecek olsam

Boss nextone special olur.

Her iki markanın bahse konu modellerini BİZZAT deneyimlemiş birisi olarak çok kısa ve önemli özellikleri yazayım. Yazarken de markaların bu MODELLERİ HAKKINDA İYİ YADA KÖTÜ FİKİR BEYAN ETMİYORUM. Yorumu amfi arayanlar yazar.

Katana

- TDA 7293 Data kartı Katanın kalbi. Buda cihazı sınırsız bir çıkış gücüne sahip amfi konumuna getiriyor ki Boss amfileri 100 watta dizginleyebilmek için çok akılcıl bir iş yapmış.
- Katana çok sayıda analog sürücü devresi barındırıyor. Anakartını şahsen açıp bakan var mı ? bilmiyorum. Ama anakartını incelerseniz üzerinde çok sayıda analog pedal devresine benzeyen 3 ayrı preamp kanalı kullandığını görebilirsiniz ki bu da katanaya katana dedirttiren bir özellik.

Gelelim Catalyst

Catalyst ile katana o kadar çok ortak özellikler barındırıyor ki ayırt etmek en azından eline alıp çalan insan için yada sadece yorum okuyanlar için ayırt etmek çok çok zor.
Ancak catalyst ile katana ayıran fark şu. Catalyst Yüksek hızlı dijital anahtarlanma kullanıyor. Bu teknoloji bilgisayarlarda kullanılan güç kaynağına çok benzer nitelikte. İşlevi yüksek ve hızlı tepkimeler verebilmesi. Buda daha eğlenceli anlar yaşanması demek.

Katana sneaky amp ile 30'a yakın amfi tonu alabilirken (Marshall 1959 dahil) Catalystte bu durum 6 tane idi (güncelleme v.s. var mı ? bilmiyorum ben kullanaları 7-8 ay olmuştur.)
Katana'da 55 adetten fazla efekt uygulayabilirken catalyst te bu sayı 24
Katana kayıtta gerçek mikrofon ir kullanırken catalyst bunu bir usb üzerinden yapıyor.

Sağdan soldan yorum alıp ss atmak yerine ben kendi deneyim ve gördüklerimi yazmak istedim. Üzerine ekleme yapabilecek olan varsa yada hatalı bilgilerim varsa düzeltirse çok iyi olur.
Valla ne desem bilemedim, cok polemige de girmek istemiyorum ama amfilere bakış açın asagi yukari belli olmuş. 1 yıl Katana 100, 9 ay kadar da Katana 50 kullandım. Mesela Katana 50 bence 100'den ev içinde bir tık daha iyi çünkü 100'de muhtemelen daha büyük kabinden dolayı bas frekanslar biraz daha sungerimsi geliyordu. Katan 50'da bas biraz daha sıkı. 100'e daha fazla dayanamayıp sattiktan sonra 50 aldım bir şans daha vermek için, onu da satip 6 aydır filan Catlayst kullanıyorum. Bir de evde JVM205C ve kullanim gecmisimde de onlarca lambali ve diger amfiler filan var. Yeterince deneyim sayılır mı hocam senin için bu? Yoksa gidip mağazada mi denemeliydim daha iyi anlamak için? Katanadaki sneaky amps modelleri ta 2008'de aldığım GT-8'den GT-100'e kadar hep vardı. Yani bende "inanmayarouuum! içinde Marhall 59 bile var" heyecani yaratamadi o yüzden. Ayni vasat preamplarin devamı.

Ama her zaman yeni birsey öğreniyorum tabii, bundan sonra amfi alırken tonlarina degil devre yapısına, anakartina, kapasitorlerine filan bakarım.

Katanadan kurtuldum derken katana fetisistlerine musallat olmadan gideyim bu posttan en iyisi. Tamam, en güzel amfi Katana.

Son düzenleme:
Valla ne desem bilemedim, cok polemige de girmek istemiyorum ama amfilere bakış açın asagi yukari belli olmuş. 1 yıl Katana 100, 9 ay kadar da Katana 50 kullandım. Mesela Katana 50 bence 100'den ev içinde bir tık daha iyi çünkü 100'de muhtemelen daha büyük kabinden dolayı bas frekanslar biraz daha sungerimsi geliyordu. Katan 50'da bas biraz daha sıkı. 100'e daha fazla dayanamayıp sattiktan sonra 50 aldım bir şans daha vermek için, onu da satip 6 aydır filan Catlayst kullanıyorum. Bir de evde JVM205C ve kullanim gecmisimde de onlarca lambali ve diger amfiler filan var. Yeterince deneyim sayılır mı hocam senin için bu? Yoksa gidip mağazada mi denemeliydim daha iyi anlamak için? Katanadaki sneaky amps modelleri ta 2008'de aldığım GT-8'den GT-100'e kadar hep vardı. Yani bende "inanmayarouuum! içinde Marhall 59 bile var" heyecani yaratamadi o yüzden. Ayni vasat preamplarin devamı.

Ama her zaman yeni birsey öğreniyorum tabii, bundan sonra amfi alırken tonlarina degil devre yapısına, anakartina, kapasitorlerine filan bakarım.

Katanadan kurtuldum derken katana fetisistlerine musallat olmadan gideyim bu posttan en iyisi. Tamam, en güzel amfi Katana.
Benimde amacım tabiki de polemik yaratmak değil. Yada yok illa bu marka best moruk demek hiç değil. Sadece katanadan bile daha iyi cümlene verdiğim şaşkınlık ifadem. Ayrıca ben cihazları mağazada deneyen bir kişi bu yaşıma kadar hiç olmadım. Alır evimde kullanır vakti gelince de elimden çıkarırım. Kişisel deneyimlerinizde saygı duyarım.

Gelelim elektronik cihaz tercihi ve alımına.
Aldığımızher türlü digital ve elektronik cihazın üzerinde anakart ve bu anakartlar üzerinde ram işlemci güç adaptörleri chipsetler v.s. v.s mevcut.
Bugün bir telefon bilgisayar giyilebilir teknolojiler vblog kameralar ses kartları ve aklıma gelmeyen niceleri. Ilk baktığımız şey nedir? Kullandığı donanımsal teknoloji. Markalar ve modeller arasında bir birine benzer her ürünü ayıran şey bu donelerdir. Bugün forumda amfi için kulaklık sorusuna bile 10 larca farklı cevap veriliyor. Çünkü aynı firma dahi ürünlerini üretirken her türlü kullanıcıya ulaşmak istiyor. Bizlerde bütçemize ve ihtiyaçlarımıza göre ürün tercih ediyoruz. Ama bu tercihleri yaparken de yine bir takım donanım ve yazılımı da göz önüne alıyoruz. İşte kombo digital amfi olayı da bu şekilde. Kimileri çıkarıdığı sese kimileri üzerinde kaç düğme olduğuna kimileri kac efekt olduğuna bakarak karar veriyor. Benim gibi boş vakti olanlarda oturuyor bu kriterlerin yanına kullandığı donanıma bakıp ayrıştırmaya çalışıyor. Bu ayrıştırmalar da belirleyici olabiliyor.

Yoksa evet nokia 3310 lada konuşursun iphone 15 ilede
Anadol arabada da 4 teker motor var. Mercedes.maybachta da

Benimde amacım tabiki de polemik yaratmak değil. Yada yok illa bu marka best moruk demek hiç değil. Sadece katanadan bile daha iyi cümlene verdiğim şaşkınlık ifadem. Ayrıca ben cihazları mağazada deneyen bir kişi bu yaşıma kadar hiç olmadım. Alır evimde kullanır vakti gelince de elimden çıkarırım. Kişisel deneyimlerinizde saygı duyarım.

Gelelim elektronik cihaz tercihi ve alımına.
Aldığımızher türlü digital ve elektronik cihazın üzerinde anakart ve bu anakartlar üzerinde ram işlemci güç adaptörleri chipsetler v.s. v.s mevcut.
Bugün bir telefon bilgisayar giyilebilir teknolojiler vblog kameralar ses kartları ve aklıma gelmeyen niceleri. Ilk baktığımız şey nedir? Kullandığı donanımsal teknoloji. Markalar ve modeller arasında bir birine benzer her ürünü ayıran şey bu donelerdir. Bugün forumda amfi için kulaklık sorusuna bile 10 larca farklı cevap veriliyor. Çünkü aynı firma dahi ürünlerini üretirken her türlü kullanıcıya ulaşmak istiyor. Bizlerde bütçemize ve ihtiyaçlarımıza göre ürün tercih ediyoruz. Ama bu tercihleri yaparken de yine bir takım donanım ve yazılımı da göz önüne alıyoruz. İşte kombo digital amfi olayı da bu şekilde. Kimileri çıkarıdığı sese kimileri üzerinde kaç düğme olduğuna kimileri kac efekt olduğuna bakarak karar veriyor. Benim gibi boş vakti olanlarda oturuyor bu kriterlerin yanına kullandığı donanıma bakıp ayrıştırmaya çalışıyor. Bu ayrıştırmalar da belirleyici olabiliyor.

Yoksa evet nokia 3310 lada konuşursun iphone 15 ilede
Anadol arabada da 4 teker motor var. Mercedes.maybachta da
Dostum piyasada envai çeşit overdrive pedalı var mesela, "şu en iyisidir" diyebiliyor muyuz? Her biri farklı renkler katiyorlar tona. İlk mesajda yazdığım gibi "ton ve kullanışlılik olarak BENCE çok daha başarılı" cümlesinde genelgecer olarak "A amfisi en iyi amfidir" anlamı çıkmıyor. Öznel beklentilerin karşılandigi anlamı çıkıyor. Katana cogu modelleme amfisinden farklı olarak temelde bir transistorlu amfi ve haliyle bir tonal karakteri var. Nasıl ki Vox'a, Mesa'ya ısınamayan çoksa bunu da sevmeyen olabilir. Olayı bu şekilde gorebilirsen kimsenin marka fanatizmi yapmadığını anlayabilirsin. Kaldi ki ben amfilerden daha çok GT-1000 + ref mon kullanıyorum ve inanılmaz memnunum. Lakin ikisi de Boss olmasına ragmen Katana'ya bağlamak berbat sonuç veriyor, ama Catalystte harika uyum var. Bu yüzden eğer bir kişi çıkıp da "katanayı begenmedim" dediği zaman, sanki amfilerin kraliymis gibi, "kullanmasını bilememistir" diye düşünmek çok sağlıklı değil. Herkes bir ton oluşturacak diye saatlerce eq ile oynayıp, boostlar denemek, treble'ı 20ye getirip, preamp sonuna comp koymayı deneyerek kafasındaki tona ulaşmaya calismak zorunda da değil. Sen Katanayi kendi halinde sevmişsin ne güzel, senin adına cidden sevindim. Başkası da seninle veya diğer binlerce kişi gibi hissetmek zorunda değil. Catalyst'i de satin alıp kullandığına inanmadım bu arada ama ilgilenmiyorum zaten.

boss katana bas gitar amfisi olarak geciyor herhangi bir farki olur mu yoksa sadece isim mi? yani basslari falan daha gucludur diye tahmin ettim...

özetle catalyst beni amfiyi açtığım anda hiç global eq ile boğusmadan, hi-cut yapmadan, hangi reverb, hangi delay, hangi modulation oradaydı buradaydı derdine sokmadan, tuhaf bas-mid-tiz-presence tepkileri vermeden aradığım tona kolayca ulaştığım amfi. Onun da eksikleri var ama artıları benim icin cok daha fazla. Samimiyetle söylüyorum, Katana benim için way too overrated amfi, ama benim için.

evet vatandaşlar... foruma dev bir hizmet daha... epeydir aklımdaydı ama sonunda paraya kıydım Catalyst 60 aldım ... şu üstteki yorum bence olayı mükemmel özetliyor

Katana'nın mini dahil HER modeline sahip oldum ve kullandım. Bu ilk Catalyst tecrübem yani evde kendi ortamımda ilk... aynen bu şekilde, kutudan çıktıktan 5 dakika sonra Crunch ile sert Brit rock, Hi-gain ile de chug chug oynuyordum. Açıkçası çok daha zengin oyuncaklı Katana ile tatmin edici ton alana kadar epey uğraşmam gerekmişti.
Bir de SERRRRTT tonlarda Katana çok emek istiyor, Catalyst Hi-gain kanalı sadece ortam için basit EQ ayarı çekince zaten size guitar tech'iniz varmış da al abi çalmaya başla der gibi hazır ortam veriyor.
Kim daha iyi... bunun cevabı yok. Mesela Katana Air EX mi ne yenisi çıksın direkt alacam ama catalyst'i de bunca zaman haksız yere arka planda bırakmışım itiraf edeyim. Bir de tuşeye hassasiyeti çok çok iyi, Spider V ve öncesi amfilerle ilgisi yok. Latency konusunda eleştirilir hep ama onu da hissetmedim açıkçası. Çok fazla efekti arka arkaya dizmek mükün değil, delay veya mod ile reverb yani 2 tane ancak oluyor... yani seçenek çok da 1+1 ancak yapabiliyorsunuz. Öte yandan neyinize yetmiyor.. neyse belki üşenmezsem İnceleme yazısı da atarım buralara bir ara...

Geri