Gitar harmonileri nasıl yazılır?

Merhabalar. Müzik teorisi yeni öğrenmeye başladım. Notaların yerleri, modlar vesaire. Öğrenmek istediğim şeylerden biri ise gitar harmonileri yazmak. Muhtemelen bundan önce öğrenmem gereken bir sürü konu vardır ancak bu konu hakkında güzel bir rehber veya video önerebilirseniz ilerde de kullanabilirim. Yazmak istediğim harmonilere örnek bir şarkı koyuyorum;

Harmoni kısmı 1:21 de başlıyor.

Konuda derin bi bilgiye sahip olmamakla beraber(Direkt cahil sayılırım hatta) bildiğim kadarıyla açıklayayım. En basiti çaldığın harmonilerde çaldığın melodinin kök sesini alıp(Re olsun) aynı melodiyi kök sesi Majör 3/Tam 5/Tam 4 gibi değiştirip çalıyorlar diye biliyorum.( Trooper mesela) Dediğim gibi teori konusunda bilgim çok kısıtlı, Yanlış/Eksik söylemiş olabilirim. Sadece fikir vermek amacı ile yazdım.

Merhabalar. Müzik teorisi yeni öğrenmeye başladım. Notaların yerleri, modlar vesaire. Öğrenmek istediğim şeylerden biri ise gitar harmonileri yazmak. Muhtemelen bundan önce öğrenmem gereken bir sürü konu vardır ancak bu konu hakkında güzel bir rehber veya video önerebilirseniz ilerde de kullanabilirim. Yazmak istediğim harmonilere örnek bir şarkı koyuyorum;

Harmoni kısmı 1:21 de başlıyor.

Aynı ton içerisinde kalarak ilk melodinin oktavı, beşlisi veya dörtlüsü gibi aralıklarla diğer sesleri oluşturabilirsiniz. Popüler müzikte 3'lü ve 6'lı tercih edilir, ama burada sert etki bırakması için diğerleri kullanılmış.

Burada genelde oktavlar kullanılmış. Ya Black Metal melodileri yaratmak için teoriden daha çok hayalgücünü kullanmak daha işe yarar zira adamlar ( çocuklar ) Slayer, Bathory gibi teorileri pek de iplemeyen gruplardan etkilenip müzikal özgürlük içinde takılmışlar. Belki teori bilselerdi uygulasalardı öyle olmazlardı. Zaten burada persona ve tavır yaklaşım daha öne geçiyor ve direkt olarak yaptıkları şeyi de etkiliyor. Yani bu tarz yaratıclılğın matematiksel bir formülü yok bunu öncelikle anlaman lazım. Olsaydı en iyi teoriyi bilen orkestra kemanist vs enstrümanistlerinin hepsi müzik yaratırdı.

Geri