Penayı hangi yönde vurmalıyım

Elektro gitarı alalı 1 ay oldu penayla yukarı doğru vurarak çalıyorum.Bugün bir arkadaşım yanlış çaldığımı aşağı yönde vurmamı söyledi bende aşağı yönde deneyince alışamadığım için bazen tel kaçırmaları yaşadım sizce yukarı yönde devam etsem bir problem olur mu yoksa aşağı yöndemi vurmalıyım?

Elektro gitarı alalı 1 ay oldu penayla yukarı doğru vurarak çalıyorum.Bugün bir arkadaşım yanlış çaldığımı aşağı yönde vurmamı söyledi bende aşağı yönde deneyince alışamadığım için bazen tel kaçırmaları yaşadım sizce yukarı yönde devam etsem bir problem olur mu yoksa aşağı yöndemi vurmalıyım?
Elektro gitarda Pena en çok alternate picking şeklinde kullanılır. Sadece aşağı veya sadece yukarı vurmak diye bir tabir yok. Bazı eserlerin bazı kısımları sadece aşağı doğru, bazen yukarı doğru vuruluyor olabilir. Bu tamamen bestecinin teknik/Tuşe/Duygu tercihine bağlı.
Ama en temel ve sık kullanılan teknik aşağı ve yukarı vuruşları birlikte kullandığımız alternate picking tekniğidir.

İkisi de yanlış 🤣
Tek telde her iki yöne doğru da vurmayı çalışmalısınız:) Aşağı-yukarı şeklinde olabilir, ama size daha rahat geliyorsa yukarı-aşağı şeklinde de olur. Tek yöne doğru vurarak çalmak (hangi yöne olursa olsun) yanlıştır. Özel bazı durumlarda tek yöne (özellikle sadece aşağı) vurarak çalınan pasajlar olabilir, ama bu dediğim gibi özel bir durum.

Bir telden diğerine geçiş ise (gitardaki en zor şeylerden biridir) tel teldeki pena hareketi oturduktan sonra çalışılmalıdır. Kimileri bir önceki telde yapılan pena vuruşunun aynısı ile diğer tele geçer (economy picking). Kimileri ise yapılan son vuruşun tersi vuruş ile geçer (alternate picking).

Geri